Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Sarmeun

Otvori nalog na flickr-u pa share-uj slike na taj nacin. Photobucket je prepun dosadnih reklama.
 
A sad nesto argumentovano i lako proverljivo... Trudi cu se da budem kratak bez zelje za nekom sirom diskusijom :)
Ovo sto je @ Luka. predstavio svojom FOTOGRAFIJOM spada u umetnicki pravac Nadrealizam, na fotografiji, u nekoj najblazoj formi. Znaci ovo je FOTOGRAFIJA, i pripada ovoj temi.
Do ovakvih radova dolazi se pre svega idejom a realizuju se tehnikom fotomanipulacije, ista tehnika se koristi u Digital art-u sto je isto tako umetnicki pravac koji pripada savremnoj umetnosti 20. veka. Jedan od boljih autora ovog prvaca Erik Johansson, izjavio je svojevremeno "Ja sam zapravo fotograf svoje maste".

@Luka.
Samo napred kolega, nije lose cak je i preporucljivo po nekad da budemo i fotografi svoje maste :) Kretivno samozatucavanje koje dovodi i do suzenog pogleda na svet oko sebe najveca je greska koju mozes da napravis u svom fotografskom radu i umetnickom izrazavanju. To znaci da bi bilo pogresno da sebe ogranicavas na bilo koji nacin a narocito po pitanju forme kojom zelis da predstavis sustinu.
 
Poslednja izmena:
To je moja vizija fotografije i ono što sam zamislio sam ostvario, stvarno ne volim da se ograničavam na bilo koji način, koristim sve što mi je na raspolaganju. Za mene je sve ovo umetnost, ne delim stvari na striktne pojmove, jer smatram da utiče na kreativnost :)
Ukoliko moderatori odluče da joj nije mesto ovde, okej, nemam problem s tim, smatrao sam da bi bilo fino osveženje i nešto malo drugačije za videti.
 
Nema tu vizija ili ne vizija, dodavanje drugih elemenata na postojecu fotografiju, koja u znacajnoj meri menja vizuelni ili emotivni dozivljaj fotografije, nije vise fotografija. Niko od nas ovde ne izmislja toplu vodu a ni ti ne bi trebao da je izmisljas. Ako hoces da se bavis digital artom, onda je to druga prica, ako hoces fotografijom, postoje pravila, nevezano za tvoje aspiracije ili licne dozivljaje. To znaci da ja vise ne moram da budem satima na ulici vec je dovoljno da sedim za kompom dovoljno dugo dok ne nakalemim sta mi treba, odnosno dok ne ispratim svoju umetnicku viziju!?? Vidis, to nije tako, to nije fotografija...
Nemam nista protiv da to ide na neke umetnicke forume, ali to jednostavno nije za ovu temu, a nisi ni prvi ni poslednji koji je to uradio...
 
Poslednja izmena:
Luka je malo pomesao perspektive pa je zato to malo ocigledno, a i PS skilovi moraju da se apdejtuju... ;)
 
Meni je kul slika i bez tog dodatka.Jeste supltilno ali da, to onda prelazi u digital art i foto manipulaciju.
Ne slazem se za Erika Johansona, to je ipak digital art.S druge strane Lara Zankul je mozda najbolji predstavnik danasnjeg nadrealizma, a ona uopste ne koristi digitalnu doradu, pravi nadrealne scene pa slika.
Jedan od njenih poznatijih projekata-Unseen, mozda ste nekad i videli...inace snimano s 5d mark 2 i specijalno je pravljen bazen za taj set.[emoji4]
3a8c1ea36d29de7f901ee953c29d6c0b.jpg


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
A sta vi mislite o tome da mi lepo podelimo ovu temu na: a) friške slike iz aparata Marti style i b) fotografije koje su nastale nakon dosta obrade i dodavanja elemenata koji originalno nisu deo same fotografije, ala Mr. Big style?
Već duže vreme vodite jednu totalno bespredmetnu diskusiju u kojoj svaka strana ima za i protiv.

Mislim da je vreme za tako nešto, stoga molim da se predloži adekvatan naziv za obe teme kako bi moderatori mogli to da srede.
Pa - ko šta voli, neka škljoca i postuje i mirna Bosna.
 
^
Prebaci ovo u "Fotografije: Pitanja, odgovori i razno" da ne razglabamo ovde :p
Ne moze to tako zato sto ne moze da se napravi tako jasna granica sta je mnogo a sta malo obrade, ko to moze da definise, suvise je subjektivno... Postoji samo svrsishodna obrada, malo, puno, to bas i nema smisla :p

Ovo je sustina i nesto sto vecina misli, ostalo je besmisleno... Jos samo da se pravila prosire i na postavljanje radova koji za osnovu imaju fotografiju, tema promeni naziv u skladu sa tim i to je to...
Dragi moderatori, kada ste vec otvorili opet temu,promenite prvu stavku, jer nas ne zanimaju tehnicke mogucnosti aparata niti je to kome ovde koji postuju i gledaju, bitno.
Kacimo slike koje se nama donekle dopadaju i smatramo da su vredne kacenja, kao i sa namerom da nekome padne neka sugestija i savet od strane nekoga.
 
Poslednja izmena:
To je kao da si rekao da su pravci u umetnosti bespotrebni jer je tesko postaviti jasnu granicu, i ko je u stanju to da uradi? Ja hocu da se problem resi, tako da da ne filozofiramo - dajte lepo da podelimo temu, a granicni slucajevi ce se prebacivati levo-desno.
 
A sta vi mislite o tome da mi lepo podelimo ovu temu na: a) friške slike iz aparata Marti style i b) fotografije koje su nastale nakon dosta obrade i dodavanja elemenata koji originalno nisu deo same fotografije, ala Mr. Big style?
Već duže vreme vodite jednu totalno bespredmetnu diskusiju u kojoj svaka strana ima za i protiv.

Mislim da je vreme za tako nešto, stoga molim da se predloži adekvatan naziv za obe teme kako bi moderatori mogli to da srede.
Pa - ko šta voli, neka škljoca i postuje i mirna Bosna.
Kutijo vidis i sam da nisu friske iz aparata :d
Medjutim u svetu generalno postoji neki konsenzus kako i kada fotografija prelazi u digital art, sto sam gore i napisao u par reci. Nemam nista protiv digital arta, samo mu je mozda mesto na nekim drugim forumima. Medjutim, kada pogledam koje sve teme postoje na Benchu (fale mozda samo oglasi licne prirode), kazem sebi, hel vaj not! :d

Takodje, mislim da nakon ovih nekoliko decenija u fotografiji niko ne treba da me uci sta jeste a sta nije fotografija, tako da vodite racuna o tome kada vas ponese tastatura tamo gde ne treba...
 
Poslednja izmena:
Takodje, mislim da nakon ovih nekoliko decenija u fotografiji niko ne treba da me uci sta jeste a sta nije fotografija, tako da vodite racuna o tome kada vas ponese tastatura tamo gde ne treba...[/B]
Sta to inace znaci, da je ono sto ti kazes svetinja ? Evo nesto za tebe koji se decenijama bavis fotografijom i za ostale koji su Lukinu fotografiju prekrstili u DigitalArt...

Svako od nas moze da pise ovde sta mu se prohte, a samo cinjenice mogu da razdvoje istinu od kojekakvih naklapanja... Pa u skladu sa tim evo malo cinjenica u zelji da se prekine ovo nagadjanje na temu toga da li menjanje i dodavanje elemenata na fotografijama dovodi do toga da to vise nije fotografija, sa akcentom na primer Lukine fotografije.
Kao sto sam vec naveo ova Lukina fotografija spada u FOTOGRAFIJE, umetnicki pravac nadrealizam u fotografiji.
Evo sta kazu o tome uceni ljudi, za razliku od nas priucenih foto amatera...
https://www.scribd.com/doc/79659703/Fotografski-Nadrealizam
http://nadrealizam.rs/rs/umetnici/nikola-vuco-fotografsko-delo

"Tehnike kojima se u to vrijeme najčešće dobivao nadrealni „štih“ u fotografijama su višestruka ek-spozicija (višestruko fotografijanje bez premotavanja filma na drugi okvir), kombinacijsko printanje(razvijanje više negativa ili dijelova negativa na isti papir [4]), montaža (spajanje dijelova različitihfotografija nakon razvijanja), solarizacija (razvijanje u negativu) i sami motivi koji ponekad mogu biti nadrealni (primjer je Hans Bellmer koji je opsesivno fotografirao mehaničke lutke koje je samizrađivao). Sve te tehnike su uvelike doprinjele fuziji snova i stvarnosti. [1] Tako su i mnogi umjet-nici pokazali da čak i obične fotografije mogu pretvoriti u nadrealne, koristeći tehnike manipulacije(danas popularno zvane „fotomontaža“ ili „fotošopiranje“)."

Za one koji ne primeceuju u tekstu sa linka ili ih mrzi da citaju, nigde ne pise nista o tome kako je nadrealnom formom fotografija postala nesto drugo sto vise nije fotografija, a u nazivu takvih fotografija i dalje se koristi termin fotografija a ne DigitalArt. Ovo je nesto najkrace sto sam mogao da nadjem kako bi potkrepio sveju tvrdnju.

Eto mozda i ja imam nesto da kazem posle decenije i kusur bavljenja slikarstvomi i proucavanja teorije i istorije umetnosti, i opet kazem sta sa tim, to nista ne znaci, bitna je samo istina.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A evo od mene i jedna fotografija iz jutarnje setnje.
U nazivu se ogleda ideja kojom sam se vodio i samim tim fotografija nije nastala slucajno, odmerio sam kadar onako od oka sa ciljem da sto blize pogodim zlatni presek, i strpljivo cekao goluba :) Sve u gotovo idealnim svetlosnim uslovima jutarnjeg sunca... Sunce iza kamere osvetljava spomenik vise sa ledja, to je jedino sto nije idealno pa sam morao malo da kompezujem u obradi.
RAW + LR i PS obrade...
9D0A0172 - 2.jpg

War & peace... by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
Sto se mene tice, fotka nije dobra. Prvo, beli golub simbolizuje mir, ne obican, svaki golub; kompozicijski previse neinteresantnog bokeha, 2/3 fotografije je blurovano lisce, nepotrebno, bez obzira na zlatni presek, on ovde ne igra nikakvu funkciju, statua ratnika je znacajno bitnija i vizuelno interesantnija i trebalo joj je posvetiti daleko vise paznje, kompozicijski i u obradi, po meni 4:3 u kontri ili 1:1 format bi bolje legli ovde; podeksponirana, kontrast los, zeleni kast probija, od tog idealnog jutarnjeg sunca nista nema, kao da je oblacan dan...
 
Bokeh je bas jak sto lose utice konkretno na ovu fotku,kao da se on naglasava a ne statua. Koja mi deluje lose kropovana. Cak mi je i golub previse za ovakvu ideju, jer uz ovakav bokeh treba samo jedan element glavni

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
@Marti Misterija
@kamaaan
Hvala na kometarima, uvek je dobro cuti jos neko misljenje :)
 
ala ste se izfilozofirali za ovu sliku sad. fotografija je odlicna, ostra, mozes da se iseces, fokus uboden u milimetar, bokeh odlican. to kakva ne kompozicija i ostale nebitne ------ ostavite za sebe, on je tako hteo da slika i tako je slikao. da je hteo da slika drugacije slikao bi drugacije.
lukine fotke isto odlicne, moze da doda sta hoce. da nije hteo ne bi dodao. sta vam je bre ljudi? moze covek sa svojom slikom da radi sta oce. pritom covek koristi manuelne objektive na aparatu koji nema live view sto je za ogroman rispekt.
Hvala i tebi na kometaru :)
Meni ovo ostalo ovako u mozili sa namerom da ti odgovorim a vidm sad kometar obrisan, pretpostavljam i zasto pa sam ga i sam malo cenzurisao. Ovi tehnicki elementi koje si pomenuo kao i sve ostalo sto nije vezano za sustinu, podredjeno je sustini, prikazu sustine, ja sam to uradio na svoj nacin a svako ima pravo da to sto sam ja uradio na svoj nacin dozvi na neki drugaciji nacin i ovde napise sta misli o tome, cak je i pozeljno... Zato je umetnost subjektivna i nista ne moze da se definise kao apsolutno dobro ili lose. Kompzicija kadara je temelj dobre fotografije, ali meni je jasna tvoja poenta i kontekst u kome si to pomenuo, mislim da je ispravan samo si to malo grubo napisao.

@hunder
Vrlo rado, al nekako ne umem da budem kratak pa se to pogresno shvati, zapravo i ne tako pogresno, i eto problema bez problema :p Neka malo, neka i drugi pisu, valjda ce shvatit sto kaze Marti da smo ovde "u cilju da svi budemo bolji" a analiza i diskusija na postvljene fotografije nije razlog za nervozu, i neki primitavn stav u fazonu "ma sta ovaj prica", jer kao sto rekoh sve je subjektivno, i samim tim svako misljenje donosi nesto novo :)

-----------------------------------------------------------------------

Kolege ako moze dalje bez emotivnih reakcija i sa manje nervoze :) Pravimo moderaciji posao bezvez a vec osecam da cu opet nakako ja da budem kriv za sve :p
Istina je put kojim se dolazi do cilja, pamtan covek pred istinom zacuti i revidira svoje stavove, a ne ostavlja nervozne i toksicne komentare.
 
Poslednja izmena:
@ civi odlicne su ti ove "industrijske" fotke, mnogo vise mi se svidja ovakav pristup, nego one "wannabe artsy" svadbarske nhf ;)
 
photobucket je zavrsio svoje ....

2lar8lt.jpg


napomena: nije digital art :)

btw: kad obrises kablove od telefona ili strujne ili zbun ili drvo sa neke fotke ....to nije digital art ...ali kad dodas tri ptice to jeste ....hmmmm ..... ili promenis boju gaca ili ociju ....
 
Poslednja izmena:
Cak sam i sto se goluba tice i simbolike proverio pre realizacije, svaki glub je izmedju ostalog i simbol mira, ne samo beli, a beli u razlicitm narodnim verovanjima ima vise razlicitih simbolicnih znacenja. To je i razlog zasto je vise paznje posvecno golubu, zeleo sam da akcenat bude na miru ne na ratu, ali to je samo jedan deo moje vizije, i bokhe takav kakav jest ima svoju ulogu/simboliku

Ne bih da zalazim u tehnicke delove fotografije ali mogu da napisem na sta me ista asocira kao posmatraca.
Na sve samo ne na simbol mira. Verovatno si cuo da te gradske zovu ''leteci pacovi'' a ovaj primerak je kao iz udzbenika (boja perja i uopste izgled) a jos se nalazi na mestu sa kog je, zajedno sa svojim letecim saborcima, prilicno prljao i ovaj a i ostale spomenike kao i grad uopste:)

U kombinaciji sa pomenutim ''zelenim kast-om'', cudnim kontrastom i kombinacijom leteci pacov na glavi spomenika koji je vec zaprljan mene ta fotka uopste ne asocira na naziv koji nosi osim ako isti nije ironican :)
 
Poslednja izmena:
Prvo, beli golub simbolizuje mir, ne obican, svaki golub
Leteci pacov na glavi spomenika...
I tako dodjosmo do toga da ovo i nije golub :d

@hsv.stoned
Hvala kolega na opservaciji, veoma mastovito :)

@MR.BIG
Nista od tih radnji koje si naveo ne definise fotografiju kao digital art. Odredjeno delo/fotografiju treba sagledati u celini pocev od sustine ka forimi kojom je predstavljena sustina. Cesto je tesko razlikovati nadrealnu fotografiju od apstraktne posto se u oba umetnicka pravca u fotografiji izmedju ostalog koriste i tehniku foto montaze, manipulacije, a ipak su i dalje fotografije a ne digital art. Ali da ne duzim, postoje knjige o tome pa koga zanima neka nadje i procita.
---------------------

Ima ovde jos fotografija, ne samo ova moja, mozete kroz komentare i ostalim fotografijama da posvetite malo paznje :)
Svakome odgovorim ko mi se obrati, smatram da treba ispostovati sagovornika, i ako zbog toga verovatno dovodim sebe u potencijalno problematicnu situaciju. Tako da ipak sarajte malo, za opste i moje dobro :d
 
Poslednja izmena:
Sve znam ali mislim da tupimo previse ...bas nam je prejak forum pa treba da razdvajamo one koji su dodali tri ptice ili zamenili pozadinu na studijskoj fotki da ne gledaju ljudi sivi papir .....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno