Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@old_bookmaker
@mikiPSY
Hvala kolege :)

Fotkica spomenika Johann Strauss II u Becu inspirisana jednim od njegovih valcera "Price iz becke sume"

Pre i posle obrade u LR, a postavljena fotka je gotova fotografija nakon PS...
Za ovu fotografiju koristo sam tri fotke razlicite ekspocije u rasponu od 4 blende.
Str Sve sem spomenika.jpg Sve sem spomenika
Str  Spomenik.jpg Samo spomenik
Str Spomenik 2.jpg Samo spomenik

Tales from the Vienna Woods... by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
sestricka "sve si fotkao za stock a mene nisi"
ja: "ajde sunce li ti tvoje"
...i eto ....

2mgnymu.jpg
 
^
Pa dobro, gde si ti covece :)

Pre i posle obrade u LR, postavljena fotka je gotova fotografija nakon PS... Mesec fotkan iste veceri istom ziznom daljinom, jedino sto nije hto da pozira u kadru gde treba pa sam morao malo da ga spustim u kadar :p Koristio sam i jednu kopiju iste fotografiju sa hajlajtovima -100 a sa te fotografije preuzeo sam hjajlajtove koji gore na orginalnoj obradi.
9D0A8329 - 2.jpg

Moon over Belgrade... by Nenad Ristic, on Flickr
 
@MR.BIG, kul skroz! Koji je objektiv to?

 
^
Cini se da je dobra kombinacija Sony telo i canon objektivi... Ono sto si do sada postavio odlicno izgleda, fotke onog izrazito crnog kucova dobro eksponirane i sa puno detalja. Evo jedan tvoj kolega http://photography-on-the.net/forum/membergallery.php?m=347839&page=1 koristi mnogo razlicitih objektiva sa Sony a7 II. Portretne fotke, kadrovi sem samih modela mahom bezveze kao i kod velike vecine portretnih fotografa, ali je zato sve ostalo na vrhunskom nivou, oku veoma dopadljivo.

Pre i posle obrade u LR, postavljena fotka je gotova fotografija nakon PS...
098A2579 - 2.jpg

Painter :) by Nenad Ristic, on Flickr
 
@s16 70-200 ............

@zajebani ... da se ponovim jos jednom .... krajni rezultati na tvojim fotkama su mi super i to se ne moze poreci, to je fakat ... ....ali pocetni fajl je ...kako da kazem , .... daj jednom da vidim-o da je razlika izmedju pocetnog i krajnjeg 4.5% :D ...ako me razumes ....
 
Poslednja izmena:
@MR.BIG
Da da, razumemo se u potpunosti :) Samo u uslovima ambijentalnog svetla to je malo teze izvodljivo :p Moje fotografije uvek su na prvom mestu podredjene kompoziciji kadra pa teko onda svetlu, a ta dva bitna elementa retko se poklope da sve bude koliko toliko idealno, ali ima i takvih primera.

RAW i gotva fotka... Retke su situacije kada je svetlo ovako ujednaceno celom povrsinom kadra koji je uz to ovako sirok, i naravno da ih ne propustam.
098A1976-2.jpg

RAW i gotva fotka... Ima i ovakvih primera, uzi kadar ostro svetlo u kasno popodne, ali uz dobru postavku modela u odnosu na svetlo i svrsishodnu minimalnu obradu na kraju fotka odlicna, a to nije ni do obrade ni do svetla toliko koliko je do postavke/kompozicije kadra.
098A2429-2.jpg

Tako da razumem poentu tovojih reci ali posto nema planskog fotkanja portreta vec spontang u tim nasim setnjama, putovanjima i kada se okupi familije, nemam ni potrebe za dodatnom rasvetom, ali zato ima potrebe za obradom najcesce vecom od 5% iz navedenih razloga. Ovi primeri su tu sam da vidis da dobro razumem svetlo, prirodu razlitih tipova svetla i kako se odredjeni tip svetla odrazava na kadar, koloriti, senke i hajlajtove, da ne bude kako su oslanjam samo na obradu :p
Kadar je temelj dobre fotografije, alfa i omega, pocetak i kraj :D
 
Poslednja izmena:
Evo i od mene jutarnje sa Gardoša. :)
Čim se prolepša vreme, ima svako jutro da ustajem u šest i gledam izlazak sunca. Čak sam i bio zahvalan devojkama što su kasnile na shooting, seo na klupicu i odmorio dušu. :)

Morning thoughts by Stefan Barna, on Flickr
 
@s16
Ne ide da ja tebe kritikujem, al kada je vec fotka tu...
Modeli super :) svetlo na njima i u prvom planu isto tako odlicno, obrada kao i uvek odlicna, ali kompozicija nije dobra, pozadina sa svim ovim detaljima nikako se ne uklapa i kvari inace lepu fotku.

@Snesko
Ova fotka ima jedan veoma zenimljiv detalj, a to je odraz u naocarima :) Svetlo je dobro, boja koze mozda je malo previse magenticna, nekako mi se ne uklapa u koloriti fotografije. Ovu klupu nisi dobro iskoristio u ukupnoj kompoziciji kadra, ove cevi ispod klupe nisu trebale da udju u kadar maka ne na ovaj nacin, generalno gledano sve ove elemente koji se vide u kadru mislim da si mogao dosta bolje da ih uklopis. Inace podrzavam tvoju teznju da pravis ovako malo sire kadrove gde postoji dobra interakcija modela sa okruzenjem, one sa zeleznicke stanice bas super :)

Drage kolege sve je ovo subjektivno, a ako mislite da sam u pravu vezano za kritiku onda se dozovite pameti hehe :D
 
Poslednja izmena:
^
Pa dobro, gde si ti covece :)

Pre i posle obrade u LR, postavljena fotka je gotova fotografija nakon PS... Mesec fotkan iste veceri istom ziznom daljinom, jedino sto nije hto da pozira u kadru gde treba pa sam morao malo da ga spustim u kadar [emoji14] Koristio sam i jednu kopiju iste fotografiju sa hajlajtovima -100 a sa te fotografije preuzeo sam hjajlajtove koji gore na orginalnoj obradi.
Pogledajte prilog 224014

Moon over Belgrade... by Nenad Ristic, on Flickr

Imao si dobre (realne) planove na fotografiji zbog večernje izmaglice, što si ih spojio i napravio dosadnu fotku?
Prvi, zadnji plan, fokus, sve ti je jednako naglašeno.
 
^
Zato sto je ta izmaglica na pogresno mestu, prvi i drugi plan se jasno vide, a treci plan u kome se nalazi jedan od bitnih motiva na fotografiji nalazi se u izmaglici samim tim i sve ostalo sto se nalazi u pozadini prvog i drugog plana. Meni se isto tako dopao taj detalj izmaglice ali sta god da sam uradio prvi i drugi plan najvise dolaze do izrazaja zato sto se jasno vide, to mi se nije svidelo pa su korekcije otisle u smeru naglasavanja bitnih motiva.
Inace, fotografija nije nesto posebno, planovi nisu dovoljno dobro povezani i sem pristojne kompozicje i vecernje atmosfere nema tu nesto posebno da se vidi, i ne mora, navedeni elementi sasvim su dovoljni za kreiranje dobre fotografije.
 
Poslednja izmena:
Malo su previse naglasene boje ali ostalo sve super.

Sent from ass
 
@nikola1970
Imas odlicne elemente u kadru, al trebao si malo bolje da ih upakujes. Verovatno je ovo bio trenutak dobrog svetla koje se probija kroz oblake pa si hteo to da zebelezis. Konjici su previse uz donju ivicu kadra a palanina uz gornju, zanimljivi oblaci jedva se vide. Ovde je trebao nesto siri kadar a iz ovog ugla snimanja sve to u kockicu sa konjicima u jednom a vrh planine sa oblacima u drugom uglu, ili jos bolje ti malo desno pa kadar u portrait kako bi se videlo vise oblaka. Fotka je svakako zanimljiva ali kadar sa navedenim elementima ima potencijala za daleko bolju kompoziciju, e sad mi mozemo da filozofiramo :D ali samo ti znas da li je sve sto sam naveo mogo da se izvede :)


145sec uz malo obrade i trg je prazan :p Inace ovde je prilicno velika guzva, turisti bukvalno prolaze ispred objektitiva na 1~2m. Izbor se svodi na klasicnu dnevnu fotku i gomilu turista u kadru, vecernju sa produzenom ekspozicijom + malo temeljnija obrada da bi se eliminisali duhovi u prvom planu, ili jutarnja. Idealno bi bilo da je jutarnja, i zbog turista, i zbog toga sto sunce izlazi iza ovih zgrada, ali nije bilo mogucnosti za tako nesto, klasicne dnevne fotke ne volim ne vezano za turiste, tako da je ostala za ove uslove najteza za realizaciju vecernja opcija :p

Ghost town... by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
@Snesko
Ova fotka ima jedan veoma zenimljiv detalj, a to je odraz u naocarima :) Svetlo je dobro, boja koze mozda je malo previse magenticna, nekako mi se ne uklapa u koloriti fotografije. Ovu klupu nisi dobro iskoristio u ukupnoj kompoziciji kadra, ove cevi ispod klupe nisu trebale da udju u kadar maka ne na ovaj nacin, generalno gledano sve ove elemente koji se vide u kadru mislim da si mogao dosta bolje da ih uklopis. Inace podrzavam tvoju teznju da pravis ovako malo sire kadrove gde postoji dobra interakcija modela sa okruzenjem, one sa zeleznicke stanice bas super :)

Drage kolege sve je ovo subjektivno, a ako mislite da sam u pravu vezano za kritiku onda se dozovite pameti hehe :D

Da, sad vidim da mi je zapravo promaklo, desna ruka joj je rozikasta. Imaš pravo, generalno celo fotkanje je urađeno "danas za sutra" (a ako mogu fotke u ponedeljak) i nisam generalno mnogo promislio o kadrovima. Toliko sam želeo tu refleksiju da uhvatim, da nisam obraćao pažnju na ostatak kadra. Neiskustvo uzima danak. :) Sada razmišljam šta sam mogao da uradim a da izbegnem ove šipke...Možda širi kadar, gornji rakurs.

Te sa železničke sam išao da izvidim i zapravo smišljao...još uvek se ne snalazim baš najbolje kada neko fotkanje ispadne iznenada. Generalno me i trema neka drma uvek, jer mislim da ću nešto da z**erem pa me to i koči u tim trenucima.

Kao što je više vas ovde navelo, treba izaći i fotkati a manje sedeti za računarom i piljiti u ekran, pa će se vremenom i naučiti neke stvari. :)
 
^
Dobro si poentirao :)
70% praksa, 30% sve ostalo, formula za dobar autorski rad. Mora se vezbati oko da trazi linije i oblike unutar scene. Ti oblici su gradjevinski materijal fotografije. Meni isto tako nedostaje terenska praksa, pa kada posle duzeg vremena izadjem nesto da fotkam promisljanje o kadru ume bas da potraje, fali ta vezba. Zato praktikujem setnje tokom dana kada nije dobro svetlo za fotkanje, ponesem 16-35 i 100-400 pa napravim neke probnem snimke... Tako su nastale sve ove novije fotke iz Beograda i vecina fotografija sa poslednjeg putovanja. Malo proanaliziram probne snimke pa na osnovu analize biram objektive i vreme za fotkanje. Jedino portreti nastaju bez predhodnog planiranja, u setnjama i druzenju sa familijom, prijateljima.

Malo njih zna da je jedan od najpoznatijih autora u svetu umetnosti, Pablo Pikaso, ujedno i najproduktivniji autor svih vremena. Znaci praksa :)
 
Poslednja izmena:
Jedna u ranu zoru iz nase prestonice. Ovaj put jedna ekspozicija sastavljena od dve fotke, falilo nesto sire. Zapravo ovo je jedna proba za 16-35, sa 35icom, al nesto mi se svidela ova jutarnja atmosfera i ovo pastelno nebo pa sam resio da se malo iscimam u obradi :p Veliki DR za jednu ekspoziciju, svetla na skupstini gore, a ovaj deo ispred skupstine u mraku.

Pre i posle obrade u LR, a postavljena fotka je gotova fotografija nakon PS...
9D0A7313-2.jpg

Good morning Belgrade... by Nenad Ristic, on Flickr
 
^
Kolege samo da pohvalim :) Ova je odlicna...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno