Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Daj u vecoj rezi. Deluje top.
 
ma kakva obrade? original je najbolje
 

Prilozi

  • 20170523_202229.jpg
    20170523_202229.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 205
Pre 10-ak dana sam kupio svoj prvi iole bolji aparat - D3300, pa nakon dužeg pasivnog uhođenja teme evo da se priključim sa nekoliko svojih:







 
Tvoja najbolja do sada

Sent from ass
 
Big, ne bih da pametujem, ali nekako mi mnogo ostro svetlo po licu, telu, u tim outdoor serijama sto si kacio. Deluje mi kao da su ljudi nalepljeni na pozadinu nekako :) Jedino to vidim kao zamerku, ostalo top kao po obicaju.
 
Nema sta da pametujes druze :) .... svidja ti se ili ne ....posto su sportisti namerno sam hteo da bude bas kontrast ....studijsko svetlo na njima napolju ...mada meni , valjda zato sto sam fotkao to ne deluje bas tako jako izrazeno... e sad, hoce li se i kupcima svideti ce da vidimo :) .... modeli su prezadovoljni
 
Poslednja izmena:
Imas dobar fotoapart, zar ti je toliko los da moras softverski da popravljas sliku? Nije mi jasno ajde da imas neko djubre, pa slika bude prosecna i onda da je popravljas e to bi mi bilo jasno. Zbog cega to radite? Zar nije prirodno najlepse?
 
Pa nije to telefon. :D
Slika sa dslr-a se razvija isto kao sto razvijas i film.Samo sto je razvijas digitalno.Zato i slikas raw a ne jpeg.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Big, ne bih da pametujem, ali nekako mi mnogo ostro svetlo po licu, telu, u tim outdoor serijama sto si kacio. Deluje mi kao da su ljudi nalepljeni na pozadinu nekako :) Jedino to vidim kao zamerku, ostalo top kao po obicaju.
Takvo svetlo im istice misice. Alternativa bi bila mekse svetlo, ali onda post-process-om da pojaca misice, sto bi bio dugotrajan i naporan posao :)
edit: za moj ukus je takodje previse grubo svetlo, ali opet ne fotkam sportiste, niti radim komercijalu pa ciljam odredjenu klijentelu kao MR.BIG, tako da nisam bas relevantan po tom pitanju :)
 
Poslednja izmena:
^ upravo tako ..... nema crtanja posle u PS, dodge and burn itd ...ne verujem ni da bih znao to da uradim da valja... svetlom uradim to sto treba, plus se uradi gomila fotografija tako nema ni govora o nekom velikim i digotrajnim PP, ..... a pogotovo mi je vazno da klijent kada vidi fotku na aparatu, ugleda bas ono za cega se mucio i gladovao :) jer onda i celo fotkanje krene lakse ...vidi covek da to dobro izgleda i dobije elan za radom :) ... a narade se posteno na fotkanju ...dosta njih dobije upale od tog dana :) .....

evo par RAW fajlova sa zadnjeg fotkanja ...cisto ako nekog zanima kako to izgleda sirovo ....to je to ...4 min max po fotki i idemo dalje :)

mjuyoh.jpg
 
Poslednja izmena:
ma kakva obrade? original je najbolje
Pitanje je samo sta je orginal ? Narocito u uslovima ambijentalnog svetla... To sto senzor zabelezi i kamera procesuira u jpg sigurno nije orginal i autenticno onako kako su oci videle, ako se vec na tome insistira. Neka osnovna korekcija mora da postoji, boje i svetala, a to je svakako obrada. Fotografska vestina se ne ogleda u tome da li ima, ili nema obrade na fotografiji, narocito ne u tome kakva je obrada, vec u tome koliko je vesto i efikasno prikazan glavni motiv, kadriranjem, obradom itd.

@Aibo
Samo napred kolega :) Ako nista drugo barem nisi snapirao okolo, vidi se da si razmisljao pre okidanja, a to je za pocetak sasvim dovoljno. Iduci put razmisli jos malo, pa ovaj luster uslikaj tako da se vidi mesto na kome je povezan sa plafonom narocito ako ima neke molerske bravure u tom delu, a cini se da ima. Ova 3 bureta i stolice jasno je koja im je namena, ali ne i na osnovu fotografije, tako da gledaj neki naredni put da glavni motiv stavis u neki kontekst, recimo kafea kome pripada sve to, sa nekim gostom koji tu sedi. Ovaj cvetic za malo je na doborom mestu... Negativan prostor najcesce treba da postoji, medjutim ovde taj prostor nije dobro rasporedjen. Trebao si cvet da smestis u donji levi uga, u preseku trecine, tako da ova 3 cvetica "gledaju" ka negativnom prostoru. Sve u svemu pohvalno je to sto si za pocetak izbrao jednostavne motive, sa malo elemanata u kadru, za razliku od mnogih koji bi odma da fotkaju neke sadrzajem kompleksne kadrove, za tako nesto ipak je potrebno malo iskustva.

@Luka.
Sta da ti kazem, blago tebi na ovako dobrim modelima :) Njen izraz lica i drzanje, super, kolorit odlican a svetlo je uvek najbolje po oblacnom danu, samo ga jos treba dobro iskoristiti u obradi. Estetski ovde ima par detalja cijom bi korekcijom po mom misljenju sve bilo mnogo bolje. Pozdina je nemirna u oblicima, i bojama, a nesto od toga moze da se koriguje. Zelena trava sa desne strane i suncobrani koji se malo previse isticu na tamnoj pozadini, zeleno plavi i crveni detalji sa leve strane, sve sto sam naveo treba uciniti kolorno neutralnim, znaci da se ne istici koloritiom. Smanji malo hajlajt na desnoj saci, i malo vise na levoj podlaktici. Njene oci i ekspresija treba da budu u centru paznje posmatraca, a sve sto sam naveo suvis smeta i odvlaci paznju. Crna na njoj previse zapusena, bilo bi dobro malo da se vidi neki detalj u tom crnilu. Sve u svemu na dobrom si putu, brzo ces ti sve ovo da dovedes na svoje mesto samo trudi da sve sto treba sagledas blagovremeno ;)

@MR.BIG
Odlicno je sve ovo sto si prikazao sa ovom mladom damom. Raznovrsni i lepo osmisljeni kadrovi za svaku pohvalu :) Neki naredni put kada se nadjes u mom komsiluku, tu negde u blizini skupstine, pusti poruku ovde na benchu pa da se vidimo, malo da ti smetam dok radis :p

Evo nesto i od mene :)

Magical evening on the square Maria Teresa... by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
^
Imas dobre uvodne linije u kadar koje vode ka modelu, neutralan ambijent sve sem ovog tananog drvceta sa leve strane, nije neki problem ali ipak se malo bori za paznju posmaraca zato sto se ne stapa sa okolinom. Kadar je zbog boljeg balanasa trebao malo levo sa vise prostora u pravcu njenog pogleda i trebao si da izbegnes secenje u kolenima, inace secenje na telu modela ne bi trebalo da ide preko zglobova... Ne znam da li je dobro ispozirala, ovo je poziranje svojstveno profesionalnim modelima, tako da ne znam koliko je ovo dobro. Obrada korektna, i ako mi se cini da si koristio clarity na kozi u minus, ako jesi nemoj da se navikavs na to, tamo gde treba veoma diskretno i odmereno koristi D&B i FS u PS, to su najmanje destruktivne tehnike. Clarity je jedna veoma korisna alatka, ali je ne treba koristi na kozi... Kada se koristi selektivno u plus moze po nekad da pomogne u isticanju nekih delova na licu, najcesce je koriste u minus a na taj nacin utice destruktivno na teksturu koze, stapa senke i hajlajtove na jedan veoma ruzan nacin, daje vostan izgled koze.
Sve u svemi jos jednom mogu samo da pohvalim tvoje pocetnicke fotke, vidi se da razmiljas, a smatram da je korisno za tebe da ti se ukaze kako na propuste tako i na dobre elemente :)

Red river... by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
Zasto se drvi u sumi, ili parku nestapa sa okolinom? Sta je trebao da stavi tamo tramvaj?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ajde molim te prokomentarisi moje fotke? Bas me interesuje gde gresim.
c1f913a509ce3a231b6045bcbcdcff10.jpg
4f3a3fc1c7bf7964706a1ba64454c7eb.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Zasto se drvi u sumi, ili parku nestapa sa okolinom? Sta je trebao da stavi tamo tramvaj?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

I meni kao amateru smeta ono tanko drvo i bljesak iza njega na levom kraju fotografije kao i pregoreli delovi levo od modela. Možda je i ono veliko drvo pored tankog moglo da se obradom nekako stopi sa pozadinom da ne odskače.
 
@suboticanin
ma kakva obrade? original je najbolje
Imas dobar fotoapart, zar ti je toliko los da moras softverski da popravljas sliku? Nije mi jasno ajde da imas neko djubre, pa slika bude prosecna i onda da je popravljas e to bi mi bilo jasno. Zbog cega to radite? Zar nije prirodno najlepse?
Ajde molim te prokomentarisi moje fotke? Bas me interesuje gde gresim

Nemoj da me shvatis pogresno, steko sam neki utisak na osnovu tvoja predhodna 2-3 kometara da iz tebe konstantno izbija neka negativna enregija, osionost, neko kontriranje bez prave osnove, bolje receno na osnovu licnog ubedjenja koje je previse iskljucivo, tako da ne vidim da moze naka konstruktivna diskusija da se pokrene u takvoj atmosferi... Mozda gresim, al eto napisao sam to sto mislim...

Zasto se drvi u sumi, ili parku nestapa sa okolinom? Sta je trebao da stavi tamo tramvaj?
...I ako smatram zbog tvog stava koji se ogleda u osionim kometarima da je besmisleno, ipak da probam. Ne znam zasto je potrebno dodatno obrazlozenje, lepo sam napisao "nije neki problem ali ipak se malo bori za paznju posmaraca zato sto se ne stapa sa okolinom" znaci nije problem, a ne stapa se sa okolinom zato sto je drugacije, stablo nije prekriveno liscem i zelenilom kao ostala stabla uz to je veoma tanano, nista vredno paznje ili neke sire diskusije, ali ipak je tako, ni pohvala ni kritika samo subjektivna konstatacija. Poneta je da treba voditi racucna o detaljima.

Sto se fotki tice... Potrudi se oko kadrova i malo razmisli o tome sta je glavni motiv, kako je najbolje kadiranjem i obradom da doneses glavni motiv. Nema elemenata na fotografijam koje bi mogo da pohvalim, sem zelje da napravis dobru fotku, a ne zelim ni samo da kritikujem. To je moje subjektivno misljenje, ako neko misli durgacije neka napise, mozda ovde ime nesto vredno paznje sto je ne vidim.
Inace na osnovu fotografija prilicno je razumljivo sve sto si do sad napisao, odakle takvi stavovi i takav nacin razmisljanja. Sve ce se to vremenom promeniti, samo se trudi da budes dobar u tome sto radis :)
 
Poslednja izmena:
Mozda samo tako zvuci, nemam tu nameru. Nisam znao da mora da se gledaju te sitnice kao to stablo sto nije prekriveno liiscem, meni kao laiku je drvo drvo, ne primetim razliku, a sa druge strane kad pogledam sasvim je normalno da su sva stabla drugacija. Za moje fotke ako mislim da treba samo da se kritikuje, nije problem, na greskama se uci. Zato sam i pitao za misljenje, da znam gde gresim i sta da menjam

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
^
Kao sto rekoh "Mozda gresim" tako mi zvuci sve ovo sto sam citirao... Nista lose nisam mislio, samo nisam zeleo da diskusija ode u progresnom pravcu.
Da me ne shvatis pogresno, fotografija treba da ima neke ocigledno dobre elemente, nesto iz cega bi kroz kometare vremenom mogo da eliminises sve sto je pogresno u tvom pristupu fotografiji. Nece mnogo da ti pomogne to sto cu da ti kazem da je na prvoj ocigledno los WB, suvisna ruka sa casom piva, ili to sto je druga fotka kao motiv nedovoljno zanimljiva i prazna bez ljudi u kadru, i sa losim svetlom u podne, na obe fotke svetlo je lose, i jos mnogo toga. Sve su to detalji manje ili vise bitni koji mogu da se komentarisu kada su kadrovi u osnovi pristojni i dobri, a ovde pre svega fali ta osnova, kadriranje, prva je bas katastrofa, a drugoj fali malo sirine sa leve i desne strane, vise sa desne posto je tu ulaz na ovaj mostic. Ona predhodna sa peglicom mogla je da bude odlicna da je siri kadar sa kamerom gore tako da se vidi deo prostranstva iza peglice sa horizontom u zalasku.
Na osnovu ovoga sto vidm moj ti je savet da se posvetis gradivu koje se bavi kompozicijom kadra, sto vise razlicitog gradiva uz dosta prakse. Kada su kadorvi dobro sve ostalo su finese :)
 
Poslednja izmena:
E to hocu da cujem. konkretno ne valja to i to. Hvala ti, napravicu popravni

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Hvala ljudi na komentarima!
Napravio sam crop fotke naknadno, iako generalno ne volim da sečem, tako da mi je to skroz jasno. Generalno je malo prenatrpan kadar, to razumem, nego mi se jako svidela njena poza, pa jel'te otuda ova fotka ovde.
Što se obrade tiče, obratiću pažnju na detalje. Sve fotke drugačije obrađujem, u zavisnosti šta je u kadru, itd...
Hvala Nenade na lepim rečima! :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno