Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jos jedna iz nocnih setnji nasom prestonicom... Svasta zanimljivo moze da se vidi izmedju 2 i 8 :)

Koristio sam jos jednu fotku podeksponiranu za 1 blendu radi bolje kontrole svetla i stvaranja povoljne atmsfere za miran san :)
RAW + LR i PS obrade...
9D0A0185 - 2.jpg

Mc for a good dream... by Nenad Ristic, on Flickr
 
Nisam partibrejker, pa da ne kvarim zabavu evo i jedne moje slike. :)

DSC_1195-2 by Aleksandar M, on Flickr

Ova slika je nastala kao proba i štelovanje aparata jer sam tog dana trebao da ga slikam na jednoj predstavi u PZD (pozorište za decu). Eksperimentisao sam sa ISO vrednostima i brzinom zatvarača. Naravno u pozorištu je svetla bilo još manje ali to je već neka druga priča.

Mrzelo me je da sređujem prstiće leve ruke (da ih brišem), a nisam želeo da kropujem (mada sam mogao za toliko). Takođe, mogao sam da sredim onu liniju (ne sećam se šta je, kaiš, pantljika neka, ...) na fotelji u pozadini,

Na kraju mi se slika svidela pa sam je ostavio. Ranije bih ovu sliku odbacijo zbog dosta šuma ali MM i zajebani su mi "otvorili" vidike vezano za isti. Sad prihvatam i šum ako je svrsishodan. :D
 
Poslednja izmena:
Evo jedne i od te večeri.

Zbog prevelikog šuma, slikao sam sa nekih 10-15 m udaljenosti, i raznobojnih svetla reflektora na galeriji prošao sam kroz "pakao" s bojama na tim slikama. "Obični" ljudi kažu da ime se te fotke sviđaju, meni lično ne, a tada sam zaključio da mi treba jedan prime objektiv. Dvoumio sam se između Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G i Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G (ako nekada pređem na FF, u nekim snovima najverovatnije, sam razmišljao o 50mm), ali iskrsle su neke preče stvari pa za sada nisam uzeo prime objektiv.

Na kraju sam "odradio" jednu crno-belu, "vinjetirao" je puno (izigravao sam i ja umetnika :D) i na kraju je ispalo ovako.

DSC_1424-Edit by Aleksandar M, on Flickr
 
Poslednja izmena:
^
Ovako kolega :) Nemam vremena ovu umetnicku :) da proanalizram, kadar je svakako pogresno postavljen, al evo sto se tice ovo u boji posto sam je uzeo u obradu pre nego sto su postavio drugu fotku.
Ovde je fokus na pogresnom mestu, samim tim i tacku interesa. Fotkano iz ovog ugla i u ovakovoj postavci kadra fokus treba da bude na tome sto radi, ne na ocima modela zato sto se izraz lica ne vidi dovoljno da bi se u tom izrazu nesto videlo, a trenutak uhvacen u mometu dok gleda to sto radi, ili ako je vec na ocim onda malo vise treba da se vidi njegov recimo zamisljeni izraz lica, ali to je vec drugaciji kadar. Pored toga sto je to logicno na taj nacin se postize povezanost tacke interesa sa ostalim elemtima u kadu, u ovom slucaju nema ih mnogo, to su model i to sto on radi... Sve ostalo je dekoracija o kojoj treba povesti racuna pre kadriranja, u tu procenu uvek treba ubaciti obradu, ako previse toga smeta ne treba praviti takvu fotku i sticati naviku da sve i svasta bude prihvatljovo. Ja sam po tom pitanju bas rigorozan. :p. Format treba promenitu u 4:3 ili kockicu tako da se secne sve sto se vidi iza njegove glave. Obrada, previse si izvlacio senke, cime nisi dobio detalje u kosi ali si dobio nesto sto ne znam kako da definisem, neka isprana crana. Zuti flomster je detalj koji bas bode oci pored ovih koje si primetio, tu dolazimo do price o bojama, na tu temu ti ostavljam da pronadjes sta literatura kaze za crvenu zutu i zelenu, kada cekas na pesackom te tri boje dosta toga odredjuju, a ostavljam ti sam da shvatis zasto sam sve to ovako samo pomenuo ;) Kada je nesto sareno treba da bude sa razlogom sareno, kada biramo sta ce da obucemo obicno gledamo da to bude u 2 najvise 3 boje, a najcesce je dobro da sve sto vidimo bude u te 2-3 boje koje preovladjuju, kako sebe u ogledalu tako i fotografija :)

Ova fotografija spada u candid fotke, sto je malo "opsutenija" varijanta po pitanju detalja u sto bi mnogi da svrstaju svoje snapiranje, a snapiranje nece da moze u kontekst dobre fotografija ma koliko to bile candid fotke. Ovo kada kazem ne mislim na tebe ni najmanje, vec sam setio neke diskusije sa zone :p

Kao sto rekoh, slododno postavi sve oko cega si se potrudio da bude dobra fotka, a ovo sto ja kazem nije vek i aman, to je samo moje vidjenje pa ti vidi, mozda u tome ima nesto dobro za tebe :)
 
Poslednja izmena:
Meni je baš taj žuti flomaster bio "kul". Nekak mi razbija monotoniju tamne fotografije. :D

Razmišljao sam o njemu ali rekoh, pa on je u prirodi žut zašto da se ja sad opterećujem s tim.

Do sada sam baš često napominjao da meni obrada zapravo predstavlja najveći problem. Boje pogotovo (3-ka iz likovnog od 4-8 razreda nije bila za džabe izgleda :d).

Kao što rekoh, to je bilo "štelovanje" aparata, nismo se nameštali ni ja ni on. Na kraju mi se svidela slika pa sam je ostavio.

Fokus nisam hteo da stavljam na tome šta radi (crta u ovom slučaju), a kao što si primetio, čekao sam da pogleda na skriptu za crtanje. To mi je nekako bilo logično pošto nisam mogao da mu uhvatim oči. Tu sam sedeo na neki 60-ak cm od njega (za razliku od pozorišta).

Što se tiče pozorišta, rekoh da sam i sam nezadovoljan. Nisam želeo da smetam okolini, da se šetam i nameštam (a verujem da bi me i i opominjali zbog narušavanja reda, mada je u PZD sve "dozvoljeno" :)), pa sam slikao sedeći u 3-4 redu iskosa. Ta slika je samo kao prateći detalj celokupnog dana - štelovanja aparata, isprobavanje ISO i brzine zatvarača, zarad "hvatanja" što više svetla s tim objektivom.

Zahvaljujem na opširnom komentaru. :)
 
Poslednja izmena:
Molio bih odgovore od Zajebanog na sledeca pitanja:

1. Da li si priznati profesionalac/strucnjak za fotografiju ili slobodni umetnik/hobista?
2. Zasto moras skoro svaku postavljenu sliku strucno analizirati i kritikovati?
3. Zasto burno reagujes (pises eseje) kada neko kritikuje tvoj rad?
4. Da li si procitao prvi post teme?

Unapred zahvalan
 
Naravnio kolega, znas da mi nije problem da odgovorim i kazem sta mislim...

1. Ne znam gde se dobija to priznanje ali svakako nisam profesionalac, znaci slobodni umetnik/hobista.
2. Moja pretpostavka je da svako ko javno postavi neku fotografiju na nekom mestu poput foruma zeli da cuje misljenje o toj fotografiji, u skladu sa tim ako imam nesto da kazem na postavljenu fotografiju ja to i u uradim, gotovo uvek uz napomenu da je to samo moje subjektivno misljenje, a trudim se da kometarisem elemente koji vise objetivno mogu da se definisu/analiziraju nego subjektivno. Prvo pravilo foruma kaze da je prica o fotografskoj vestinu u drugom planu ali ipak pozeljna, sto je u skladu sa postavkom benchmark foruma/sajta. Za misljenje me mnogi sa foruma pitaju i privatno, a ja ih ipak vracam na forum da im tamo odgovorim posto smatram da je diskusija korisna kako za njih pojedinacno tako i za ostale, narocito ako se jos neko ukljuci... Zasto bas mene kad sam ja samo slobodni umetnik/hobista, to mi nije jasno, ali eto, ako imam vremena voljan sam svakome da odgovorim.
3. Ova konstatacija nije tacna, da burno reagujem... Svakome ko na pristojan nacin uz uvazavanje sagovornika (kao sto ti inace i ja radim) napise kometar ne vezano za to da li je kritika ili pohvala odgovorim svojim misljenje na tu kritiku ili pohvalu. Mogu ja sve sto napisem da skratim na minimum, ali onda ostavljam prostor za slobodnu interpretaciju mojih reci sto pod obavezno dovodi do suvisne diskusije. Mada pre dva dana ni to nije pomoglo.
Nedavo si komentarisao jednu od postavljenih fotografija "Supruga,ljubitelj cveca i fotografija istih,u prolazu pored kompa bacila pogled dok sam gledao sliku i kaze: Sto je ruzna slika... Znas ti i bolje... " cisto da ti kazem ovo nije ni kritika ni pohvalan, ovo je bezveze, tek da se nesto napise, a ipak sam ti razlozno odgovorio. I kritika i pohvala treba da imaju neki sadrzaj, zasto je nesto pohvalno, ili koji su razlozi za kritiku. Pogledaj moje kometare, svaka kritika ima obrazlozenje, i nesto krace obrazlozenje pohvala. Takvo pisanje jedino ima smisla, i neku mogucu korist kako za autora fotografije tako i za nekog ko prati forum. Konkretno u ovome sto si ti napisao nama nikave koristi, nema objasnjenja zasto je nesto ruzno, niti primera sta je to bolje, zato kazem da je to sto si napisao bezveze, jer nije povezano sa smislenim obrazlozenjem koje bi koristilo meni i nekome ko prati forum.
4. Da. Evo da podsetimo ostale na nesto sto je veoma lepo definisano u pravilima...
"3. Ako komentarišete tuđe fotografije obavezni ste da to učinite kulturno, razložno, argumentovano. Komentari “krš ti je fotka/aparat/svastika/soba/ker” i slični nisu dobrodošli i mogu Vam doneti samo warn poene. Komentari tipa “ovde je promašen white balance, podeksponirano je, trebao si pomeriti kadar udesno imao bi bolju kompoziciju” jesu dobrodošli. Sve što će pomoći nekom da postane bolji fotograf je dobrodošlo. Reagovati detinjasto kad Vam neko uputi argumentovanu dobronamernu kritiku nije poželjno, ako Vam smeta dobronamerna kritika na račun Vašeg dela, nemojte ni da kačite fotografiju. Ako Vaš aparat pravi “savršene” fotografije, nema potrebe da ih kačite. Zadržite te primere savršenstva za sebe."
Moja burna rekacija na necije pisanje bilo da je upucneo meni ili nekom drugom ovde na forumu postoji samo kada neko pokusava da ismeva ili omalovazava, otvoreno ili perfidno, na to treba regovati kako se ne bi sirilo forumom. Inace tako nesto od mene ne mozes da cujes, ja se sigurno nikome ne obracam na taj po mom misljenju bolestan nacin, i ne razumem kakvu bolesnu potrebu moze neko da ima nicim izazvan da ostavlja kometare koji sadrze podsmeh i omalovazavanje. Cak i kada se meni neko obrati sa podsmehom ili omalovazavnjem ja ne odgovorim na taj nacin, kratko ga obavesatim da ga cekaju batine i to je to, tu se zavrasava diskusija jer sve sto sledi posle toga nema nikakve veze sa forumumo, tako da je dalja diskusija suvisna.

Nadam se da neces moj odgovor i nacin pisanja doziveti kao burnu rekaciji, ili pisanje eseja :p Kako pisem tako i govorim, jasno i razlozno, direktno bez skrivenih poruka, mozda za neciji ukus presiroko i previse direktno, ali sigurno se necu zbog toga izvinjavati... Ni ja nikoga ne osudjujem zato sto nema misljenje ili stav, kada govori to radi stidljivo i suzdrazno, pise kratke kometare ili se nejasno izjasnjava, jer svi smo mi drugaciji ;)
 
Poslednja izmena:
@svi

Tema se do daljnjeg zatvara.

Razmotrićemo pravila, da li treba da budu revidirana i kako tema treba da funkcioniše u budućnosti. Kad i ako stignemo do konsenzusa o ovome otvorićemo temu.
 
Sad se baš nešto dopisujem sa @zajebanim putem emaila, pa rekoh bolje da sa vama razrešimo jednu dilemu.

Da li je @zajebani banovan? Koliko vidim u njegom profilu (koga sam morao da tražim u listi članova) nije.

Kad već nije, a i sam @zajebani kaže da nije od nikoga tražio, kako je moguće da se nijedan njegov post na ovom forumu ne vidi?

Nije mi na ignore listi, isto to vidim i kao gost.

Može li neko da razjasni ovu "misteriju"?
 
Tvoja kamera je ljubomorna na njegovu.[emoji1]


Dragi moderatori, kada ste vec otvorili opet temu,promenite prvu stavku, jer nas ne zanimaju tehnicke mogucnosti aparata niti je to kome ovde koji postuju i gledaju, bitno.
Kacimo slike koje se nama donekle dopadaju i smatramo da su vredne kacenja, kao i sa namerom da nekome padne neka sugestija i savet od strane nekoga.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Par svežih od sinoć sa Zaječarske Gitarijade.



 
Drago mi je da vratise post-ove zajebanog :)

35498271252_69b1822e96_b.jpg


35277465330_38801bba3c_b.jpg
 
Kolege hvala na podrsci, druzenje se nastavlja :)
Probema nije sustinski ni bilo, sem sto je moje intezivnije prisustvo na forumu ostavilo utisak na mnoge da sam "privatizovao" forum pa su se zalili moderaciji, meni svako to nije bila namera, a to je reseno dogovorom posle inicajalno malo losije komunikacije po tom pitanju sto je dovelo do zbrke na forumu.
Pozivam ostale kolege da se malo vise aktivraju postavljanjem fotografija i diskusijom, jer od "tehnomasturbiranja" nema velike vajde :p dok kvalitetna diskusija moze samo da unapredi ovo sto radimo :)

Jedan iz rano jutarnje setnje...

Waiting for God... by Nenad Ristic, on Flickr

...i jedna iz vecernje u predahu od setnje kraj Save...
U obradi nije koriscena ni FS ni D&B tehnika, mada i kad ih koristim to je minimalno, bas koliko treba, ali ovde nema ni to minimalno a efekat je isti. Jos malo da razradim metodu na razlicitim fotografijama, u razlicitim uslovima svetla, i tematski razlicitim, pa cu objasniti proceduru ako je upotrebljiva i dovoljno efikasna, mada mislim da je za obradu lica jednostavnija/brza tehnika FS i D&B.

RAW + LR obrada + gotova fotka nakon PS obrade...
9D0A0416 - A little break beside river....jpg

A little break beside river... by Nenad Ristic, on Flickr
 
@ Pozarevcanin

Baš mi se sviđaju ove dve poslednje.
 
^
Samo da pohvalim, ovo je odlican rad :) Vidim ja da ces ti u umetnike...
 
Hvala! Trudim se, cilj mi je da budem što kreativniji :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ptice taman naletele ili dodate u post-u?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Znam da ce sada ljudi da me napadnu kao ludi, ali to je po meni onda digital art a ne fotografija - kada ti menjas i dodajes elemente na fotografiji, to vec nije to. Razvijanje raw-a je jedno, blaga obrada u smislu, ajd, nedostataka na licu ok, ali vec dodavanje stvari je no-no po meni.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Country girl :p

Nikon D3200, 55-200mm

Juče fotkano negde u Sremu ;)
1/1600
F8
Iso 100

Sonu Z5+qDslrDashoboard preko usb OTG
Raw file u Snapseed-u razvijen...
Sve u fonu
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno