Šta je novo?

Zanimljive i smešne slike 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naravno, ali nema nade da ce to u sledecih 100 godina da se ispravi.
 
Kako to mislis?
Pa recimo da u Beogradu bez malo 2 sata ranije izlazi odnosno zalazi sunce u odnosu na recimo Pariz, a u istoj smo vremenskoj zoni. Tako da takozvano evropsko radno vreme od 09-17 kod njih itekako ima smisla, ali kod nas baš i ne.

WAS-LX1
 
^spanci, franzuci kad pocne drugo poluvreme a ono jos dan :)

elem poceo da gledam Rck-a & Morty-a pa primetio

Zh00Qtt.png


vegeta.jpg
 
Pa recimo da u Beogradu bez malo 2 sata ranije izlazi odnosno zalazi sunce u odnosu na recimo Pariz, a u istoj smo vremenskoj zoni. Tako da takozvano evropsko radno vreme od 09-17 kod njih itekako ima smisla, ali kod nas baš i ne.

WAS-LX1

Geografski gledano, Srbija bi trebala da je u zoni sa Rumunijom, Bugarskom i Grckom. Zbog Jugoslavije smo u pomereni jedan sat unazad, kao samostalna zemlja, verovatno bi bili GMT+2.
 
Pa i bez Jugoslavije, više ima smisla da sam u istoj vremenskoj zoni sa zemljama sa kojim delim jezik i ekonomski najviše sarađujem, nego sa Bugarskom.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Srbija treba da je +2 vremenska zona i da se ukine letnje racunanje vremena.
 
Pa recimo da u Beogradu bez malo 2 sata ranije izlazi odnosno zalazi sunce u odnosu na recimo Pariz, a u istoj smo vremenskoj zoni. Tako da takozvano evropsko radno vreme od 09-17 kod njih itekako ima smisla, ali kod nas baš i ne.
Prvo, vremenske zone se ne odredjuju po tome kad negde izlazi ili zalazi Sunce, a Francuzi su ti koji su u pogresnoj vremenskoj zoni, a ne mi.
Standard_World_Time_Zones.png
 
Pa i jeste tuzna, zato sam je i okacio.
Sto se vremenskih zona tice, ako nije glavni kriterijum dnevna svetlost, nema razloga da ne proglasimo pacificku vremensku zonu.
 
Mur je bio napravio dokumentarac koji se između ostalog bavio i robovlasničkim odnosom prema radicima u tom Diznilendu.
 
Sto se vremenskih zona tice, ako nije glavni kriterijum dnevna svetlost, nema razloga da ne proglasimo pacificku vremensku zonu.
Pa jesi li video sliku koju sam linkovao u spoileru iznad? Pa naravno da glavni kriterijum nije dnevna svetlost :trust:
[hint]Oslo[/hint]
 
aC0o9.gif
 
Oslo je dosta severnije i njega kaci velika geografska sirina, pa im dan traje drasticno duze (reda 19 sati) i zbog toga se pomeraju vreme izlaska (u minus) i zalaska sunca (u plus). Sunce im izlazi u 3:50 a zalazi u 22:45 na dan dugodnevnice. Ako pogledas Tromso, takodje u Norveskoj, njima je 2-3 meseca godisnje dan 24h (isto tako i noc po 2-3 meseca).
Ako cemo pravo, ne treba nam karta dugodnevnice i kratkodnevnice, vec ravnodnevnice u martu i septembru kad su ekstremi manji.


edit:
Evo normalnijeg poredjenja, ravnodnevnica 22. septembar (posebno dat Oslo i Bukurest)
Pariz dan 7:37-19:48 (12h 11min), solarno podne po lokalnom vremenu 13:43 (zbog +1 DST)
Oslo dan 7:01-19:16 (12h 15min), solarno podne po lokalnom vremenu 13:09 (zbog +1 DST)
Bukurest dan 7:02-19:13 (12h 10min), solarno podne po lokalnom vremenu 13:08 (zbog +1 DST)
Berlin dan 6:52-19:04 (12h 12min), solarno podne po lokalnom vremenu 12:59 (zbog +1 DST)
London dan 6:46-18:58 (12h 11min), solarno podne po lokalnom vremenu 12:53 (zbog +1 DST)
Beograd dan 6:25-18:35 (12h 10 min), solarno podne po lokalnom vremenu 12:30 (zbog +1 DST)



Zapravo mi dodjemo izmedju dve vremenske zone, posto smo ni tamo ni 'vamo ako se uzme solarno podne kao referenca, pa smo odabrali ovu vremensku zonu kao ekonomski zgodnu. Strci i Beograd i Pariz, svako na svoju stranu, po meni svi ostali gradovi daleko idealniji u svojoj zoni...
 
Poslednja izmena:
Ali solarno vreme se više ne koristi i to iz očiglednih razloga...ima na wikipediji (onako na brzinu da se pročita ceo članak)
 
U ovom slucaju korisceno samo kao referenca gde se sunce nalazi u podne po casovniku, ne za racunanje vremena.
 
Poslednja izmena:
Strci i Beograd i Pariz, svako na svoju stranu, po meni svi ostali gradovi daleko idealniji u svojoj zoni

+1



WAS-LX1
 
Strci i Beograd i Pariz, svako na svoju stranu, po meni svi ostali gradovi daleko idealniji u svojoj zoni

Slažem se. Negde je Austrija u idealnom srednjeevropskom vremenu.

Oslo je dosta severnije i njega kaci velika geografska sirina, pa im dan traje drasticno duze (reda 19 sati) i zbog toga se pomeraju vreme izlaska (u minus) i zalaska sunca (u plus). Sunce im izlazi u 3:50 a zalazi u 22:45 na dan dugodnevnice. Ako pogledas Tromso, takodje u Norveskoj, njima je 2-3 meseca godisnje dan 24h (isto tako i noc po 2-3 meseca).

Zapravo mi dodjemo izmedju dve vremenske zone, posto smo ni tamo ni 'vamo ako se uzme solarno podne kao referenca, pa smo odabrali ovu vremensku zonu kao ekonomski zgodnu. Strci i Beograd i Pariz, svako na svoju stranu, po meni svi ostali gradovi daleko idealniji u svojoj zoni...

Ja ne znam kako se ljudi tamo navikavaju na to. U stvari čuo sam od prijatelja koji je u Norveškoj da je imao muke prvih par godina ali se posle se navikao.

Ja i dalje u Irskoj ne mogu da se saberem. Sunce danas zvanično izašlo u 5h jutros a zašlo negde oko 22h večeras ali se već vidi u 4:30 ujutru i u 22:30 uveče. Tek negde oko 23h bude pravi mrak.
Uveče mi mozak govori da je dan (pogotovo kada je sučano i toplo kao danas pa se sunce oseti na koži i licu i u 21:30) ali zato organizam vuče u krevet, ujutrašnji sat mi i dalje radi. Čudan osećaj skroz.
Mada bi Irska realno trebala da bude pomerena za jedan sat kao i Srbija.
 
Poslednja izmena:
Meni su se zalili da je veci problem zimi kad si veci deo dana u mraku... Izdeprimiraju se pa stalno nesto zvacu i cirkaju, do proleca se natove kao medvedi :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno