Šta je novo?

LG 23MP68VQ-P Utisci u radu i nekoliko pitanja

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
330
http://www.lg.com/uk/monitors/lg-23MP68VQ-P

Karakteristike:

23 inča Full HD IPS Neo Blade I ekran.

Fabrički kalibrisan ekran, preko 99% sRGB, kako piše na LG sajtu.

Podržava Freesync, refresh rate 75Hz kada je uključen Freesync, inače 60Hz.

Flicker safe, LG navodi „almost no flicker“, šta god im to značilo.

LG softver za podelu ekrana, 14 opcija uključujući i 4 varijante slike u slici.

Cinema screen, što se, valjda, odnosi na „borderless“ dizajn.

Black stabilizer, koji povećava vidljivost u tamnim scenama, namenjeno za igre.

D-Sub, DVI i HDMI konektori; ulaz za slušalice; nema zvučnike.

5ms odziv; anti glare premaz; 250 cd/m2 svetlina.

Cena: 20000 – 23000, u zavisnosti od radnje.


Ovaj tekst je prilično dugačak. Trudio sam se da napišem sve svoje dosadašnje utiske u vezi sa ovim monitorom; možda će nekome pomoći da se odluči da li je za njega. Na kraju imam nekoliko pitanja vezano za kalibraciju monitora i unapred se zahvaljujem svima koji imaju vremena i živaca da čitaju i da mi odgovore.

Pri kupovini monitora prvobitno sam se dvoumio između BenQ GW2470H i LG 23MP48HQ-P i onda sam slučajno naleteo na ovaj model i kupio njega, posle pročitanih i odgledanih dostupnih recenzija na netu. Hteo sam monitor za sve namene, pošto ga koristim i za igre i za filmove, surf, čitanje. Ovaj je izgledao odlično na papiru i iznenadilo me je što na netu ima toliko malo iskustava u radu sa njim i ocena, mada su sve koje sam pročitao bile vrlo pozitivne.

Dizajn je, meni, lep. Deluje privlačno sa tankim ivicam i lučnim postoljem. Postolje je stabilno, nemam utisak da će se lako preturiti ako ga slučajno zakačim. Od podešavanja ima samo tilt, nema podešavanje po visini, što meni lično ne smeta. Dugme za uključivanje je istovremeno i džojstik za kretanje kroz meni, što meni odgovara, ali možda se nekome ne svidi.

U kutiji se, pored monitora, dobija uputstvo, disk sa drajverima i On Screen Control softverom, strujni kabl i samo D-Sub kabl za povezivanje. Mogli su da ubace bar DVI, ako je već previše očekivati da se otvore za HDMI kabl. HDMI je neophodan da bi radio Freesync. Čak i ako nemate kompatibilnu grafičku (kao što je ja nemam), uključivnjem Freesynca uz bilo koju grafiku se ostvaruje refresh rate od 75Hz, ali samo preko HDMI kabla, koji ja, takođe, nemam, pa nisam bio u mogućnosti ni da isprobam kakva je razlika između 60Hz i 75Hz u korišćenju.

Po uključivanju mi je ekran bio previše svetao, tako da sam svetlinu smanjio sa 100 na 30, ali onda bela boja počinje da postaje sivkasta. Sada ga držim na 50, ali mi i dalje bela boja (npr. pozadina na Guglu i još nekim sajtovima) nekad previše blješti. U početku su mi crvena i žuta boja delovale prejako, ali sada više ne. Nisam menjao nivoe boja, tako da sam se ili ja navikao, ili je na njih uticalo smanjenje svetline i čačkanje oko kontrasta i temperature boje, ali sada mi deluju dobro. Može da bude i to što sam menjao i default color profile u color management opciji u windowsu, prema uputstvima za kalibraciju koje sam našao na netu.
Kad pomenuh temperaturu, postoje 4 opcije – warm, medium, cool i custom. Ja ga držim na warm, jer mi i medium deluje previše plavo. U stvari, posle početnog utiska da su crvena i žuta previše jake, činilo mi se dosta dugo da je temperatura boja previše hladna, tj. plavičasta. Otkud, kako, zašto – nemam pojma. Sada sam se, uglavnom, navikao, ili sam čačkajući promenio to.

Za nepunih nedelju dana koliko ga imam, uglavnom sam zadovoljan kakav je. Odgledao sam 2 filma, slika je, za mene, sasvim dobra, crna boja mi je ok, nisam primetio blur ni ghosting tokom gledanja. Od igrica sam stigao samo malo da čačkam stari Armies of Exigo, tako da mi to nije neki reprezetativni uzorak, ali tu sve deluje fino.

Ono čime nisam sasvim zadovoljan je čitanje dužih tekstova na sajtovima kada je pozadina bela. Kao što sam napomenuo, deluje mi nekad da je bela previše svetla, a ako je smanjim dosta, postaje sivkasta, što mi se, takođe, ne sviđa. Povremeno imam utisak da, možda zbog te svetline, tekst nije dovoljno jasan na beloj pozadini. Mada, to možda ima veze i sa veličinom slova, jer sam prešao sa rezolucije 1600x1050 na full HD na većem monitoru, pa je tekst malo sitniji. Da budem jasan, nemam problema da me bole oči, ili da mi smeta toliko da ne mogu da čitam, više bih rekao da – nije dovoljno dobro, odnosno nije dobro koliko bih ja hteo. Mislim da je na ovaj aspekt, bar delimično, uticao i black stabilizer. Fabrički dolazi podešen na 50 i posvetljuje crnu boju, da bi u igrama mračne scene bile bolje vidljive, ali izgleda da to loše utiče na oštrinu teksta pri čitanju. Od kako sam ga namestio na nulu, čini mi se da je dosta bolje.

Nisam imao vremena da isprobavam kakav je u praksi reader mod prilikom čitanja. Postaje dve varijante, od kojih je jedna preporučena za čitanje novina, a druga za čitanje stripova. Ne znam da li bi i tekstovi na netu bolje izgledali sa tim podešavanjem.

Prošao sam kroz lagom test podešavanja monitora, i uz minimalno čačkanje, skoro sve izgleda onako kako na sajtu piše da bi trebalo. Jedino gde postoji razlika je u delu white saturation, gde se kod broja 253 tamnija polja jedva naziru (uz prilično buljavljenje), dok se za broj 254 ne vidi razlika između tamnijih i belih polja (dakle opet ta svetlina).

Moj utisak za sada je da je monitor dobar, uz zamerku vezanu za čitanje i svetlinu, mada je to možda samo stvar navikavanja. Definitivno sam daleko više zadovoljan, nego nezadovoljan, iako sam, možda, dosta akcenat stavio na ono što mi smeta. Ipak, pozitivnih stvari je više. U stvari, čini mi se da mi najviše fali što nisam doživeo taj neki „wow“ momenat, da se toliko oduševim monitorom da više nikad ne poželim da pogledam ni jedan drugi. Kad sam čitao neke utiske ljudi koji imaju ovaj (a i neke druge, uslovno rečeno jeftinije, monitore), nalazio sam na oduševljenje, koje sam, valjda, onda očekivao i kod sebe. Izgleda, ipak da se neki ljudi lako oduševe. Ili to meni teško ide.

Ako nekog još nešto zanima, neka pita. Ja ću dodavati eventualne nove utiske kako vreme bude odmicalo.


Na kraju bih hteo da pitam nekoliko stvari ljude koji imaju više znanja i iskustva od mene:

1. Pošto monitor dolazi sa fabrički kalibrisanim ekranom/bojama, da li ja podešavanjem u meniju monitora mogu to da pokvarim, ili su te stvari van domašaja krajnjeg korisnika? Ili na to mogu da utiču samo neka od podešavanja – na primer, možda svetlina, ili gama ne utiču na kalibraciju boja, ali ako čačkam nivoe plave ili crvene, mogu da pokvarim tu fabričku kalibraciju?

2. Kakva je razlika između podešavanja tri osnovne boje (plava, crvena, zelena) i menija six colors, gde pored te tri, postoje i cyan, magenta i yellow, i za svaku boju može da se podešava hue i saturation?

3. Da li je podešavanja bolje raditi u meniju monitora ili preko kalibracije u Windowsu? Da li te dve varijante smetaju jedna drugoj?

4. Na sajtu lagom testa sam pročitao da kao profil boje u windows color management treba postaviti „none“ ili sRGB, a na nekom drugom sajtu detaljnije pojašnjeno da treba namestiti „sRGB Color Space Profile.icm“, što je meni sad namešteno kao default. Da li da ostavim to, ili je bolje da bude nešto drugo? Između ostalih opcija, postoji i LG IPSFULLHD.ICM

5. Što se tiče podešavanja preko grafičke karte, takođe na lagom testu piše da ih treba onemogućiti, tako da sam u AMD Radeon podešavanjima isključio opciju color temperature. Da li da ostane tako, ili da uključim tu opciju?
 
Bas ti hvala na tekstu merkam ovaj monitor vec neko vreme.
Posto sam postao Fps gamer u poslednjih pola godine(overwatch je kriv) jedino me brine odziv ekrana.

Da li mozes da probas neku fps igru? Csgo,overwatch,cs 1.6 sta god i da mi kazes jel ima neke razlike u odnosu na klasican(non-ips) monitor?
Edit: ne igram profi ili nesto ne treba mi 144hz i 1ms odziva, sad igram na 5ms i zadovoljan sam.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
I ja planiran da uzmem ovaj monitor, meni prvenstveno treba za filmove i serije i gaming (ne igram fps cs go i ostalo), da li je dobar za tako nesto? Napisao si za filmove ali odgledao si samo 2x, tako da ako bi mogao posle nekog duzeg koriscenja da nam preneses utiske bio bih ti zahvalan :)
 
Drago mi je ako ovo nekom pomogne. :)

Isprobaću još neke igre, videću i za filmove pa ću napisati kako mi se čini. Filmove ne gledam nešto mnogo, uglavnom kad naiđem na nešto što mi deluje zanimljivo. Što se tiče igara, igram od svega pomalo, s tim što uopšte ne igram multiplayer stvari, već samo single player kampanje u igrama, tako da za taj deo ne mogu ništa da komentarišem. Monitor ima response time opciju, gde, valjda, može da se podešava brzina odziva "uz minimalni gubitak kvaliteta slike", kako kaže reklama. Fabrički je podešen na middle (postoji još high, low i off). Za sad nisam imao razloga to menjam, videću da li se nešto razlikuje kada se to promeni tokom igranja.

Ono što još mogu da dodam je probijanje svetlosti - vidi se u donjem desnom uglu, i pomalo u gornjem levom, kada je na ekranu neka tamna slika. Meni lično ne smeta, gledajući filmove uopšte to nisam ni primećivao u tamnim scenama, ali je činjenica da postoji i ako je neko jako osetljiv na te stvari, možda će mu smetati. Koliko sam video po komentarima, izgleda da se to ne dešava kod svih primeraka (ili samo neki ljudi ne obraćaju pažnju na to). Takođe, pošto mi je ovo prvi IPS monitor, očekivao sam bolje uglove gledanja na osnovu priča. Kada je na ekranu neka tamna slika, a ekran se posmatra odozgo i sa strane, tako da je ispod nivoa očiju, vidi se beličast odsjaj, sličan kao što je na mom starom TN monitoru. Ne znam da li je to do samog ekrana, ili do anti glare premaza ili čega već. Ovo se ne primećuje kada su na ekranu neke šarene, svetlije slike. Mada u praksi ne verujem da će ovo ikad biti problem - kao što rekoh, primećujem ga kad stojim i gledam monitor iskosa, što ne verujem da iko radi, osim za potrebe testiranja :) Samo sam očekivao da IPS ekrani imaju podjednake uglove gledanja do 178 stepeni, kao što se navodi, a ovo je definitivno manji ugao od toga.
 
Beličast odsjaj je tzv. IPS žar (glow). To je inherentna odlika IPS/AHVA/PLS panela.
Probijanje svetlosti - ovo je isto rašireno kod tog tipa panela pa kako koga zalomi.

1. Fabrička kalibracija je verovatno nameštena za sRGB mod da bude ~100%.
Nažalost, to možeš samo saznati sa hardverskom kalibracijom pošto prava kalibracija kod monitora
(govorim o fabričkoj) postoji samo kod skupih profi modela.

Čim kreneš menjati, menja se i parametar za koji je vezan.

3. One se dopunjuju koliko znam zato što i kad se profi radi,
radi uređaj, ali i softver na kompjuteru.

5. Ostavi tako.

Dopuna
Koliko vidim, po BG-u i NS-u rade profi kalibraciju za ~15 e što je po meni sasvim ok cena.
 
Poslednja izmena:
Kako da namestim da Led ne blinka kada ugasim racunar a da ne gasim monitor? Led off ugasi svetlo ali kada ode u standby blinka blinka blinka.
 
Stigao monitor.

Na prvi pogled mi je super, boje su mnogo lepse nego na proslom, mada prosli je bio stariji TN panel.

FreeSync bombonica, maltene se ne vidi razlika u 50 i 75 fps [emoji4]

Morao sam da reinstaliram graficki drajver da bi mogao da podesim 75Hz u Windowsu, bez toga nije htelo preko 60Hz.

Takodje ne osecam neki input lag u Overwatch-u u odnosu na Philips 236VL koji sam prethodno koristio.

P9 Lite TT
 
Idi na stranicu za podršku:
http://www.lg.com/uk/support/support-product/lg-23MP68VQ-P

Preuzmi i instaliraj:
[Windows] OnScreen Control - version 1.39

To je odličan program koji ti mogućava da upravljaš monitorom iz OS-a, da ne moraš da se zezaš sa džojstikom.

Ne znam na kojem si Win. Ako si na 10, onda skini i „drajver“ (ne postoje monitor drajveri u pravom smislu ;)):
MP68 W10 driver

Ako si na 7, pogledaj na CD-u koji si dobio da li ima.
 
Skinuo sve to odmah poskidao, nisam ni gledao da li ima dugmice [emoji4]

Neki jos savet za podesavanje?

P9 Lite TT
 
Napisi malo vise iskustva,posebno sto prelazis sa TN...kakav je odziv? ima li BLB i koliko je izrazen glow? na koliko drzis osvetljenje,jeli na 100% previse svetao?

Nailazim na komentare nekoliko korisnika koji se zale na neke vertikalne linije kad prikaze odredjene boje na 75Hz (dok na 60Hz radi normalno),evo jednog komentara sa youtube:

I have 2 of this exact same monitor, here are my comments: When this monitor runs at 75hz, faint lines started to appear on colors like blue, orange and yellow. It is obvious and it's very annoying to me to the point that I will never use its 75hz capabilities again. Take this as a very good 60hz panel, at 75hz you will see obvious vertical lines, and this happened on both my 23MP68VQ, which proves it is a flaw of this model. One of them has backlight bleeding on the top left, and the same panel has an issue where motion (video, moving windows around) would show "noise" and it would only go away after turning the monitor on for 1 hour, like it needs to warm up or something.
 
Poslednja izmena:
Za odziv nisam primetio neku veliku razliku u odnosu na prosli monitor, mislio sam da ce biti vece, ispostavilo se da nije uopste.

Prelazak sa 60Hz na 75Hz se oseca na Overwatch-u definitivno.

Osvetljenje drzim na 50-80%. Danas kad je bilo malo vise svetla u sobi sam drzao na 70-80%, sad je na oko 50%(u mraku).

Google mi je malo naporan za oci u potpunom mraku i na 50%(jer je vecina stranice bela), mada ja sam i prosli monitor nocu drzao na 15-25% brightness, nekad i na 0%.

P9 Lite TT
 
@ rammadis

To za boje je manje-više normalno (mada ne bi trebalo tako izraženo kao što je naveo) kod svih monitora koji su klokovani na ivici gornjeg
frekventnog opsega.

Niste videli čuvene korejske modele koji imaju vrhunske skalare pa monitori sa 60 Hz se klokuju na 100 Hz, al' zato i degradacija slike :d.

Onda se mora ponovo kalibrisati/podesiti monitor.
 
Poslednja izmena:
Sto se glow-a tice, na potpuno crnoj pozadini, u mraku, u gornjem levom uglu primecujem da ima malo, mada mi ne smeta.

Kad upalim svetlo ne vidi se.
Sutra cu pisati da li se vidi po dnevnom svetlu.
Verovatno ne bih ni primetio da nisam obratio paznju.
Svakako necu koristiti monitor u potpunom mraku i gledati u potpuno crnu pozadinu, pa nemam s tim problem [emoji4]

Evo pri gledanju YT videa, pri cemu nije zauzet ceo ekran, taj IPS glow se ne primecuje osim ako se ne pilji u gornji levi deo monitora izvesno vreme :D

Laik sam sto se monitora tice.
P9 Lite TT
 
Poslednja izmena:
Update:

Ima probijanja, sad vidim bolje posto sam odspavao :D

U donjem desnom uglu probija takodje, cak i veca povrsina nego u gornjem levom, ali takodje se vidi samo kad je poptuno crna slika preko ekrana.

P9 Lite TT
 
Sve u svemu, prezadovoljan sam sa monitorom.

Za taj novac IPS sa, meni subjektivno, prelepim bojama, u odnosu na ostale monitore koje sam imao priliku da koristim, FreeSync-om i 75Hz refresh rate-om mislim da stvarno ne postoji bolja kupovina.

Glow-a ima u gornjem levom i donjem desnom uglu, vidi se samo kad je crna slika na tom delu ekrana. Meni licno ne smeta, ne primecujem ga, osim kad stavim potpuno crnu pozadinu i gledam u monitor.

Na skali od 1 do 10, za mene kao laika je ovaj monitor 9.5/10 zbog glow-a. Da nije glow-a cista desetka [emoji4]

P9 Lite TT
 
Jel taj glow nestaje kad pomeras ugao gledanja,kako opisujes vise zvuci kao blb nego glow...narucicu i ja jedan,po meni best buy po onim specifikacijama :)
 
Poslednja izmena:
@rammadis

Da, ovo je BLB. Pomesao sam skroz.

Ne znam kako da zakljucim da li ima Glow, procitah ovo:

"A glow that is present whrn viewing dark content".
Postavim crnu pozadinu, ali mi ne deluje kao da ima taj "Glow".

Mada, kao sto sam rekao, nemam blage o monitorima i da nisam citao u temi verovatno ne bih ni primetio ovaj BLB :D

P9 Lite TT
 
Nisam ga testirao, nisam imao toliko vremena da obracam paznju na takve stvari.

Pogledao sam par filmova, odigrso po neki Overwatch, ostatak vremena samo web stranice i pdf dokumenti. Nisam primetio nikakve linije za sad. Od sutra cu imati malo vise vremena i obraticu paznju.

Svakako i da postoji, nije nesto sto bih video ako ne bih zagledjivao da li ima.

P9 Lite TT
 
Poslednja izmena:
Nisam ga testirao, nisam imao toliko vremena da obracam paznju na takve stvari.

Pogledao sam par filmova, odigrso po neki Overwatch, ostatak vremena samo web stranice i pdf dokumenti. Nisam primetio nikakve linije za sad. Od sutra cu imati malo vise vremena i obraticu paznju.

Svakako i da postoji, nije nesto sto bih video ako ne bih zagledjivao da li ima.

P9 Lite TT
Cim nisi dosad primetio netreba ni da se trazi,primetilo bi se odmah da je neki problem.
 
Pustao sam test koji mi je vojvoda poslao, u jednom delu testa je preko celog ekrana crvena, pa plava, pa zelena boja.

Svrha toga je da se vidi da li postoji neki piksel koji nije ziv :D

Tada sam zagledjivao i nisam video nikakve linije, kao ni mrtav piksel.

P9 Lite TT
 
Obaveštenje da se vratio 24MP68VQ-P. Cena 25k.
Cena 23MP68VQ-P je 19,7k.
Cene su sa Bench šopa.

5.000 više za 2 cm veću dijagonalu :bottle:!
 
Dobra cena za 23MP.

Da dodam sta sam zaboravio da napisem, iako je ista dijagonala kao na Philipsu koji sam prethodno koristio, zbog tankih ivica monitor deluje dosta manje(u odnosu na prosli).

Philips je imao siroke ivice sa svih strana.

P9 Lite TT
 
Uzeo sam ovaj monitor pre par dana, mogu da kažem da sam prezadovoljan. Preporuka za kupovinu.
 
Definitivno i ja uzimam ovaj monitor, jer vidim da ga dosta hvale ovde i na dr. forumima. Nije skup, lepo izgleda i mislim da je najbolji odnos cena-kvalitet.
 
Juce mi stigao monitor,stvarno prelepa slika,nazalost ima probijanje osvetljenja tj BLB na gornjem levom uglu :/ vidi se na mracnim i tamnim scenama...

@all
Koliko je kod vas izrazen BLB? nemislim na glow nego probijanje,vidi se najbolje na mracnoj slici i mracnoj sobi i to sa nekih 1,5m-2m daljine.
Postoji li uopste ips monitor bez BLB?
 
Ja primecujem, ali nije nista strasno.

Daleko od toga da je deal-breaker za mene. FreeSync+75Hz+(za mene) prelepa slika za relativno mali novac, da probija u svakom uglu i vise nego sto probija malo u gornjem levom i donjem desnom, ne bih se zalio :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zaboravio sam otkucati, promenite Black Level sa High to Low.

Juce mi stigao monitor,stvarno prelepa slika,nazalost ima probijanje osvetljenja tj BLB na gornjem levom uglu :/ vidi se na mracnim i tamnim scenama...

@all
Koliko je kod vas izrazen BLB? nemislim na glow nego probijanje,vidi se najbolje na mracnoj slici i mracnoj sobi i to sa nekih 1,5m-2m daljine.
Postoji li uopste ips monitor bez BLB?
Pa ima, al‘ to je uglavnom lutrija.

IPS-oliki paneli su tome najskloniji bez premca.

Kako kažu na engleskom jeziku za svaki tip LCD panela – pick your poison :S:.

Smanji osvetljenost ekrana. IPS-oliki monitori, a to sam kucao, nisu za gledanje u totalnom mraku, to ti je velika greška.

Okucaću ovih dana kako da se gleda u mraku i reši problem crne koja je u stvari siva.
Biće na IPS temi, obećao sam, samo me mrzi da dovršim kucanje...
 
Ja primecujem, ali nije nista strasno.

Daleko od toga da je deal-breaker za mene. FreeSync+75Hz+(za mene) prelepa slika za relativno mali novac, da probija u svakom uglu i vise nego sto probija malo u gornjem levom i donjem desnom, ne bih se zalio :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Znaci probija sa zutom bojom tj flekom? cisto da nisi pomesao glow sa blb :)

@Duke
Probijanje se vidi i po danu (ili osvetljenoj sobi noci),samo malo manje izrazeno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno