Šta je novo?

EPSON L365 losa glava za stampanje

stereo

Čuven
Učlanjen(a)
11.12.2003
Poruke
252
Poena
630
Jao ne znam ni kako da pocnem ovu temu. Mozda ce zvucati kao reklama ali nije. Stampac koristim u kucnim prilikama za povremeno stampanje teksta i poneku sliku. Promenio sam do sad nekoliko inkjet i laser stampaca raznih firmi tokom zadnjih 15 godina da bi se na kraju zadrzao na kolor HP laseru kao najboljem iskustvu za sve vrste stampe do sad (ali je glomazan mnogo i toneri dosta skupi cak i reciklirani). Kako je doslo bilo vreme za zamenu i kako sam video recenziju ovde na sajtu i jos na nekoliko mesta na internetu odlucih se ponovo za kupovinu inkjet stampaca (razmisljam bice bolji za slike a originalni ketridzi su sad jeftini i laki za punjenje). Jao kako sam se zeznuoooo.

Naime imam problem sa ovim stampacem. Kupljen pre 5 meseci i u pocetku je radio sjajno. Instalacija brza, punjenje ketridza lako, inicijalna stampa kao u prici. Probao sam i skener kao kopir masinu i za ono malo stvari sto je meni trebalo nije bilo najbolje ali sasvim ok i korisno.

Pre dva meseca stampanje je postalo muka neki put otstampa lepo neki put lose (sa praznim linijama preko slike ili teksta). Radio kuci ciscenje glave softverski i ponovno punjenje cevcica ali nije pomoglo. To se sve desava sa otstampanih manje od 100 listova. Odnet na servis, tamo zamenili glavu kako kazu jer je zapekla (ni njima nije jasno kako u tako kratkom vremenskom roku ali...) evo proslo manje od 2 meseca od tad ponovo isti problemi sa stampanjem. Sad ima ukupno 122 otiska. Nosim ga danas ponovo u servis da vidim sta ce da kazu. Inace stampac stoji u dnevnoj sobi pored ostalih uredjaja (tv, sony, muzika...) gde nema velikih oscilacija u temperaturi. Ima li neko slicna iskustva sa ovim stampacem ili sam ja ugrabio bas los primerak. Znam da je ranije bilo potrebno da se svako malo stampa da se glava ne zapusi ali to su bile stare generacije stampaca, a za ovaj sam citao da navodno nije takav slucaj. Zna li neko da li mogu da vratim ovakav uredjaj nekako u zamenu za drugi na osnovu loseg kvaliteta iako je kupljen krajem jula a od tad evo 2-gi put u servisu i tako... Dajte neko misljenje.
 
Prema Zakonu o zaštiti potrošača, ako se nešto pokvari u prvih 6 meseci od kupovine, kupac može da bira između popravke, novog uređaja ili vraćanja para. Posle ovog roka bira prodavac.
 
Ne znam koliko imas iskustva u radu sa CISS-om, ali to sto si opisao u postu, je tipican problem koji se javlja kada se pravi pauza tj. kada se ne stampa svaki dan. Moja pretpostavka je da si imao pauze u stampanju, a to sto si cuo da to ne utice na novije stampace, mislim da nije tacno, jer ciss je ciss, uvek postoji mogucnost da se iz nekog razloga uvuce vazduh (npr. nedovoljna popunjenost tanka ili kertridza, ne koriscenje svakodnevno I sl) ili se "zapusi dizna" opet zbog ne koriscenja. Imam CISS na Canonu IP4850 vec 5 godina I u zavisnosti od frekvencije koriscenja stampaca, desava mi se da sistem povuce vazduh u cevcicama (vidi se praznina ili praznine) koje vode od tankova do kertridza, iako je prethodno uradjen "prime" sistema, pa se iz tog razloga javljaju bele strafte na slikama ili lose izmesane blede boje I sl. Problem sam resavao time sto sam softverski radio ciscenje (cleaning I deep cleaning), a nakon toga, za probu stampao test stranice. Kod Canona je dobra stvar sto je moguce skinuti glavu stampaca I oprati je, ukoliko se pojavi bilo kakvo zacepljenje. Postoje I tecnosti za otcepljivanje glava, tako sto se tecnost ubaci u kertridz sa bojom I stampac pusti da stampa (ovo drugo jos nisam probao jer sam pranjem to uspesno resavao). Nemam iskustva u radu sa Epson stampacima koji imaju vec ugradjen fabricki CISS, ali pretpostavljam da bi problemi koji se javljaju, trebali biti slicni.
 
Evo ukratko iz servisa sta se izdesavalo. Opet zamena glave posle kao sto rekoh mesec dana i otstampanih desetak stranica. Kaze covek prakticno ovo sto je i clan milicevic rekao. Hoce vazduh da se uvuce u cevcice jer nisu pod pritiskom i da pravi probleme pri stampi. Resenje je kaze da se sa vremena na vreme radi softversko ciscenje glave i stampa u "high" kvalitetu stampe sve sto ti treba i onda ne bi trebalo da ima takvih problema jer je kolicina mastila tada veca i izbacice sve mehurice ako ih je bilo negde. U servisu isto tako kazu da ovo ne bi trebalo da se desava i da glava ne bi trebala tako brzo da zapekne i da pravi probleme ali evo ima i toga. Sve u svemu vidim ja ista stara prica sa inkjetima stampaj svaki dan po nesto i nece biti problema. Prvom prilikom cu gledati da ga se resim i odoh ja opet na laser ako situacija bude dozvoljavala.
 
Samo da dodam da nije baš sve tako crno (pun intended).
Imam Canon G3400, u suštini mašina na isti fazon kao L365 uz neke manje razlike.
Čitao sam neki profi test tih malih inkjet sa fabričkim CISS sistemima, posebno je napomenuto da Epson korist nešto lošiju crnu boju pa nema archive kvalitet i da boje imaju rok trajanja od 180 dana od momenta otvaranja.
Sa Canon nikakvih problema nemam, ponekad ništa ne odštampan po nedelju dana i dalje radi normalno.
Nisam čuo da se još neko žalio pa sve mislim da ti je zapao faleričan primerak.

Sent by homing pigeons
 
Dokle traje traje sta da mu radim sad. Ja kao kapirao da je Epson nekako dobra firma za te stampace ali... mora da je los primerak dosao bas kod mene u kucu nazalost. Mozda se opredelim za Canon sledeci put hvala na informacijama.
 
Epson ima izuzetno dobar inkjet otisak. Al moras da stampas na 2-3 dana i to je to. I uvek ce biti tako.
 
Imam Epson L386. Kupljen je nov pre 3 meseca i za to vreme napravio blizu 400 otisaka. Pre 10ak dana je počeo da štampa baš loše, praveći prazne vertikalne linije (ukoliko se to potrefi preko samog teksta) ili mrljajući tekst (ako se to desi u samom dnu teksta), eventualno mutno ponavljajući liniju, ako je iste u tekstu bilo. Probao sam sa onim podešavanjima za poravnavanje i čišćenje glave za štampanje, ali nije pomoglo. Štampano je recimo svaki drugi, treći dan, možda par puta i ređe.

Šta se i zbog čega desilo? Da li je neophodno da radim ono ispiranje pod pritiskom ili je najbolje da ga odnesem u servis?
 
Moja iskustva sa inkjetima:

- 2001-2 sam imao HP DeskJet hlebarnik, ne sećam se tačno koji. Ketridž u boji je zapekao posle jedno 50 stranica. Ketridž crni sam dopunjavao špricem OCP bojom oko deset, dvadeset puta, i lepo je štampao dok ga nisam prodao jer sam prešao na laser.

- 2017-01 sam kupio Epson L382, i nikakvih problema. Štampam na papirima i kovertama. Desilo se dva puta da jedna dizna zapekne, ali posle čišćenja proradi bez problema. Štampam po 10-20 listova na svaka dva tri dana. Odštampao sam 2500 stranica tekst/grafika, i za to vreme CMY boje je potrošio oko 20%, a crnu je potrošio celu jednu bočicu (70ml), i dolio sam novu.

- 2017-03 sam kupio polovan WF-3640. Nije štampao 6 meseci, i na glavi je samo 60% dizni radilo. Uradio sam head cleaning jednom, radilo je 80% dizni, posle sam ga ostavio 12h da odleži, pa sam opet odradio čišćenje, i onda sam dobio 100% dizni ispravnih. Dakle, baš prijatno iznenađenje. Stavio sam mu dopunjive ketridže sa OCP bojom. Kvalitet se primećuje (Epson originalne boje su mnogo zasićenije i prirodnije, OCP vuku na plavo) ali bez problema štampam, otprilike svakog drugog dana po 5 stranica.
 
Nazad
Vrh Dno