Šta je novo?

Linux swap

petrovicivan

Slavan
Učlanjen(a)
25.10.2004
Poruke
131
Poena
320
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Videste li objavu da će sledeći Ubuntu 17.04 moći da radi i sa swap fajlom. U epizodi kako MS admina navući na linux :)

Послато са Nexus 6 уз помоћ Тапатока
 
Ne razumem, sta da radi sa swap fajlom?
 
Kako da permanentno uništim swap pariticiju u Manjaru pošto imam SSD i ne želim da mi drlja
nepotrebno po njemu?

Po Arch wikiju: https://wiki.archlinux.org/index.php/swap

Kad odradim:
Kod:
swapoff -a

swap particija nestane, a onda u nastavku:
Kod:
rm -f /swapfile

izbaci grešku. I svaki put kad podignem sistem, moram kucati:
Kod:
swapoff -a
.
 
Обришеш у fstab? Мени се дешавало и да код инсталације другог линуха swap партиција промени UUID па се не сложи са оним у fstab и не покрене се. Своди се на исто.
 
Kako? Čitam wiki i ne razumem ništa :S:.
 
Па само у /etc/fstab обриши или још боље, додај тарабу испред реда где је уписан swap. Код мене је то

Kod:
# /dev/sda5
UUID=ddee432e-e8ea-4bac-bdfd-bb54ce64f5eb	none      	swap      	defaults  	0 0
па само додаш # на почетку другог реда, онда постане коментар и не користи се. Ако нешто не буде у реду, само склониш тарабу и опет ће да ради.
 
Kako da permanentno uništim swap pariticiju u Manjaru pošto imam SSD i ne želim da mi drlja
nepotrebno po njemu?

Po Arch wikiju: https://wiki.archlinux.org/index.php/swap

Kad odradim:
Kod:
swapoff -a

swap particija nestane, a onda u nastavku:
Kod:
rm -f /swapfile

izbaci grešku. I svaki put kad podignem sistem, moram kucati:
Kod:
swapoff -a
.
Ne znam koliko je pametno da ugasiš swap jer ako ti nestane RAM-a dok radiš nešto onda u principu može doći do crash-a.

Moja preporuka je da samo smanjiš swappines. Swappines je, u principu, nešto što kaže kernelu koji je priorited korišćenja swap particije. Ako je swappines mali, onda će prvo puniti ram, pa tek onda swap.

Imam 850 EVO od juna i na debian sistemu sa swappines-om na 10% sam do sada na 1.2TB totalnom upisu podataka. (sa strane imam hdd od 750 gb za backup i sl)

Pogledaj https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq i http://askubuntu.com/questions/404096/with-an-ssd-do-i-need-to-change-my-swappiness-to-increase-ssd-life#404273
 
Poslednja izmena:
Ako ia Manjaro ili Suse mora jos i u grub fajlu da obrise deo koji poziva swap fajl ako ide u hibernaciju. Mislim da je u ovom slucaju to sviranje q**cu, kakvo drljanje, SSD nema mehnickih delova a ako mu sistem koristi swap to znaci da nema dovoljno memorije i ako ukine a sistemu zafali memorije to ce da zakuca. OP pici igrice pa nek bolje proveri da li mu swap treba ili ne, ima i ono da se podesi kad uopste da korisit swap po sistemu kad se raspolozivi RAM smanji na 10% ili vise. Ako ukine swap posle nekog vremena bice pitanje a zasto ne radi hibernacija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja imam 4GB rama i uopste nepravim swap do sada nisam imao problem, inace ako ti je lakse idi u Gparted i obrisi swap particiju
 
Деси се понекад да нешто заглупи и крене да једе меморију па пређе и на swap. Боље да је тако, онда ће само да успори систем а онако би дошло до вероватног пуцања. А и мени је добар знак, ако све успори и видим да је swap почео да се троши, проверим који програм је застранио и решавам проблем. :) Ево, сада иако нисам ништа озбиљније покретао (једино firefox са гомилама табова у неколико наврата) је swap начет са 1% али то неће да се повећава ... проблем се примети када оде на 10+ процената.
 
Ja iskreno da imam SSD u najgorem slucaju gurno bih neki USB odpozadi na kompu i koristio nejga za swap ako vec nemam normalan hard disk u kompu
 
Probe radi poceo sam da filujem sistem, Firefox 10 tabova, Opera koju koristi moja zena 20 tabova, Chromium, LibreeOffice Calc, LibreeOffice Writer. Sa svim ovim uz cache diska nisam presao 80%. Nema uopste drljanja po disku tj. swap fajlu, ako zatreba onda je to sigurno u igricima tako da treba imati swap a kacio sam i link sa Ubuntu gde objasnjavaju oko swap fajla, treba swap za hibernaciju a i kod igrica. Nece propasti SSD disk ako neki puta ode na swap podrucje.to je retkost, OP nije razmisljao a sta je sa ostalim delom njegovog SSD disak sa koga ucitava nesto ili pise po njemu, to je mnogo cesca situacija nego koriscenje swap fajla.
 
Poslednja izmena od urednika:
Писао сам већ, деси се понекад да неки програм почне да срче па дође и на swap па да не размишљам шта ће да се деси, оставио сам 2 гига за њега. Хибернацију не трошим (више ми одговара успављивање) па ми је ово довољно. Ти си се баш отворио за swap. ;)
 
Ne bi se ja u ovo ni mesao ali naletece neko sa laptopom, utripovace da mu ne treba swap, utripovace da mu samo postojanje swap fajla unistava SSD disk. Ima lepo Swappiness i stavis 10% i nema straha da ce "drljati" po SSD swap fajlu na disku, samo kad popuni 90% RAM-a onda ce krenuti na swap. Bila je pisanija od velikih faca na Ubuntu kako maltene treba da imas swap za svaki linux. Ja sam se otvorio znas i sam zasto, veliki sortovi sa eliminacijom duplih, kad ti sort radi 2h ne bi bas da rizikujem da tresne jer nema prostora, moze i work podrucje ali me mrzi da trazim gde imam slobodnog prostora. Stigao je 4.9.7 kernel i konacno ne zakucava kod restarta, stigla je i zvanicno plasma 5.9 :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa to - ko ima dovoljno memorije, 2-4GB za swap, swappines na 10% i mirna Bačka. Glupo je štedeti nekoliko GB i žrtvovati normalan rad. Naravno, glupo je i što je hibernacija uslovljena količinom RAM-a. Mislim, dodao sam RAM baš zbog toga što je ponekad koristio swap :) Ali dobro, šta je tu je. Meni hibernacija ne treba, i ako bi zatrebala du je KDE save session, pa dođe na isto (ne otvara baše sve kao što je bilo, bar kod mene)
 
Мени је укључено да памти претходну сесију што ми је корисно због пар conky-ја и неких ситница, никад нисам проверио како ради ако оставим отворено понешто од програма. Хибернацију не трошим, лакше ми је да затворим програме и успавам комп него да размишљам шта ће да се деси и да ли ће све да запамти како је баш било. А и немам потребу да остављам свашта отворено па да касније наставим.

Како год, swap је увек ту, један за све линухе на компу.
 
Nazad
Vrh Dno