Šta je novo?

Konfiguracija za obradu fotografija za sada

kub

Cenjen
Učlanjen(a)
05.08.2011
Poruke
54
Poena
159
Zdravo,

Kolega hoce da sastavi racunar, koji ce mu sluziti za obradu fotografija (makar za sada).

Opcije su mu:

Fx 8320e
Gigayte 970A-UD3 rev 2.0
RX 480 8Gb / GTX1060 6Gb
16 Gb DDR3
Chieftec CTG-750C (recimo)
Neki SSD + HDD

Intel 6700K
Asus Z170-K
RX 480 8Gb / GTX1060 6Gb
16 Gb DDR4 na 2133 MHz
Chieftec CTG-750C (recimo)
Neki SSD + HDD

On korisiti Photoshop i Lightroom. Nije planirao da se bavi video obradom.

Sta biste preporucili u odnosu na to koliko racunar moze biti opterecen programima koje on koristi.
Da ne kupuje nesto i baci pare, a da ne istkoristi potencijal masine. S druge strane, verovatno bi to bila investicija za nekih 4-5 godina.

Ukoliko imate neki drugi predlog, molim vas da isti iznesete.

Hvala!
 
Poslednja izmena:
Pa neka ide na intel i7 ako je investicija na duze staze.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Za obradu fotografija takve masine? Koje bacanje para,svasta...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Ako mu je potrebno bas sada - i7+nvidia. Inace mozda bi valjalo sacekati novu am4 platformu par meseci. Pa za ~ iste pare kao i7 uzeti cpu amd sr7 sa 8 cores 16 threads.
P.s. napajanje bi uzeo antec tp-550c (iz toga sto ima u domacim radnjama, inace na kp corsair rm550/650x, evga supernova g2 650w, cooler master v550/650 afbag1)
 
Poslednja izmena:
6700k ako od fotografije zivis, ako ne, 6600K sa malim klokom bice sasvim dovoljan, za LR i PS bitna je sirova snaga, klok procesora, dobar deo operacija u PR i PS nije tredovan pa to nece imati veci uticaj.
Takodje, rx480 je tezak overkill, nesto tipa nv 1050ti ce biti plafon za obradu fotki.
Dalje, uz ssd za sistem, uzmi jos jedan mali, najmanji ssd koji nadjes, tipa 30gb, na koji ces da gurnes scratch particiju za PS, ubrzanja su odlicna.
Eto... ako imas jos neko pitanje... slobodno...
 
Ozbiljna obrada fotki je oduvek bila zahtevna stvar, najvise zbog lose optimizovanog Adobe paketa....
 
Covek je fotograf i zivi od toga, ulozio bi u opremu, ali ne i previse ako nema potrebe za tim.

@Marti
Imas li neki predlog za napajanje?

@ivicanikolic34
Ako imas neki predlog, budi slobodan da ga izneses, predjasnji komentar ti i nije ti bas konstruktivan.

Dodatno, momak je iz Crne Gore, tako da ne bi uzimao nista sa KP-a, polovno ili od Madjara. Kupovace u nasim maloprodajama
 
Vidi ovako, 6700K ce mu doneti oko 20-25% ubrzanja u LR i PS, ako obradjuje veliki broj fotki i novac je vreme, onda nema dileme, 6700K. Ako moze da dobaci do 32gb memorije, neka da pare, brzina nije bitna, ali sa druge strane PS je dosta osetljiv na latenciju memorije. SSD za sistem i ako moze SSD za scratch particiju, su obavezni. Sto se tice napajanja, a ono je najvazniji deo kompa, ja preferiram Seasonic, vozim 550W gold i samo reci hvale za njega. Monitor je jako bitan, minimum 8bitni IPS panel i da se uradi hardverska kalibracija monitora, ja preferiram 16:10 odnos stranica, jako koristi dodatni vertikalni prostor u LR i PS. Ako se setim jos necega pisem...
 
Bitno mu je da sto vise fotografija obradi za krace vreme.
Lupam, sada mu racunar obradjuje fotografiju 10 sekundi x 2500 fotografija, to je nekoliko sati rada...
Koji bi ram preporucio?
 
Neka ide onda na i7, mislim da bi mu i i5 odradjivao posao vise nego dobro ali gospodin Marti je izgleda vise u tome pa je detaljnije pojasnio. Nije vazno koji ram, nije toliko vazna brzina koliko kolicina ako ce vec da koristi diskretnu graficku.
Inace, ko je u pitanju, moze li se znati?
 
Kingstog, Geil, neki brend, sta nadje, nebitno da li je 2133mhz ili 2444 ili 2666, neka colja nesto sto je barem cl13 latencija ili niza ako se ima para...
 
Moze, nije problem, ali da ga ne reklamiram - pogledaj inbox.
 
Za napajanje onda ostaje preporuka antec tp-550c (seasonic s12g platforma unutra, 5 godina garancije, gold, ima za nesto vise od 11k din). Ako se stedi - antec hcg520 (seasonic s12ii, 3 godine garancije, bronze, ~9k din)
Za ssd: transcend 370s, samsung 850evo, kingston kc400(tier 1)/savage(tier 2) - sta je jeftinije slobodno uzmi (garancija na samsung 5 godina, ostali 3 godine).
 
Poslednja izmena:
Napajanje je poslednja stvar na kojoj se stedi, ako je pametno stedeti uopste, posebno na brdovitom Balkanu gde je struja, jednako kao i voda, "prljava" do neba...
 
Ima u jednoj E radnji Corsair Vengeance Pro 2x8GB 2400MHz cl 11 za nesto ispod 13.000, jos malo je na akciji.
 
Ok je to, da se ne stedi, i svakako sam za antec tp-550c. Ali nisam naveo lc600h, nego seasonic sa starijom platformom, koji takodje ima full japan caps, a ne neke tamo junfu, elite... Bolje i tako odmah navesti jeftiniju varijantu, nego da uzmu neki raidmax.
 
Razumeo sam sta kazes, nisam mislio da je lose napajanje, samo misljenja sam da covek treba da kupi najskuplje moguce napajanje koje moze, razloga za to ima mali milion.
Ne znam da li je mesto da spomenemo backup i ups/surge arrest, kad vec covek treba da zivi od tog kompa, ali ajde ovako, ja imam dva nezavisna externa backupa i ausrge arrest by APC, sto je posledica posete cika Marfija pre jedno 8-9 godina, koja mi je skratila zivot za 5 godina minimum i poslala jedno 4k raw-ova u Valhalu....
 
+1 za backup. Obavezno. I to minimum 2 offline - da ne budu cak u jednoj kuci/zgradi.
Surge arrest dobra stvar, ako odradi..
 
Poslednja izmena:
Napajanje je poslednja stvar na kojoj se stedi...

Na ovim prostorima to je ''deo'' koji dolazi na kraju i na kom se najvise stedi :) Ili se kupuju ''monstruozna Chi-napajanja'' od 500-600W za 40e a ostatak masine 1k ojra :d

Dovoljno je videti razne ''zver PC'' sa KP-a mada su u pitanju preprodavci pa sve to ima neke minimalne logike.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno