Šta je novo?

Upotreba GNU+Linux sistema i prateći problemi

Da li je neko imao iskustva sa Gnome Boxes? Instalirao sam Windows kao jednu virtuelnu ali mi laguje miš, pomjeranje prozora, unos bilo kakvog teksta. Dao sam virtuelnoj 4 GB RAM-a, procesor je takođe na prihvatljivom nivou, ali tog laga nikako ne mogu da se riješim.

Pitanje je da li je to možda do Boxes-a, jer sam koristio VirtualBox prije ovoga i nisam imao sličan problem, mrsko mi je sad da sve to radim ispočetka sa VirtualBoxom, jedino ako ću se samim tim riješiti ovog laga, u tom slučaju vrijedi da se bakćem.

Sam si sebi odgovorio na pitanje. Mani se Boxes-a, i koristi VIrtual Box.
 
Ne znam, jer nikako da skontam gdje su dodatne opcije. Vidim da je u pitanju QEMU i to je to.
 
Sad isto uradio na VB i radi mnogo bolje, jeste da sam morao da ubacujem backports (da, koristim stable :() pa da vučem iz njega i da se nabadam sa greškama nakon instalacije, ali je proradilo i ide bez problema. Antipreporuka za Boxes. Nikad više.
 
Prvi put koristim Linuks pa mi treba mala pomoc.
Moze li mi neko reci kako da jednostavno iskljucim password,jer kad nesto skidam uvek mi trazi pass,i jos u nekim situacijama.
Zaboravio sam koji je pass,i nikako ne mogu da ga iskljucim.
Ne mogu nista da azuriram zbog ovog.

Hvala unapred
 
Kucanje lozinke možeš da isključiš samo za prijavljivanje na sistem.

To što ti traži u toku rada ne može da se isključi, to je srž sigurnosti u linuxu. Ako si je zaboravio, moraš da je resetuješ preko passwd komande iz Recovery režima (pretpostavljam da je Ubuntu, drugi sistemi imaju sličan postupak).
https://askubuntu.com/questions/24006/how-do-i-reset-a-lost-administrative-password

Pokusavao sam,ali trazi da ukucam postojecu,a koju sam zaboravio,a mozda i nisam,jer sta kod otkucao kaze da je greska.
 
Ako je Ubuntu i ako si ispratio uputstvo sa linka, onda ne traži pass.
 
Ako je Ubuntu i ako si ispratio uputstvo sa linka, onda ne traži pass.

Ne trazi kada ga pokrenem,ali trazi kod ostalih stvari.
Pokusavao sam nesto,ali nikako da mi se pojavi onaj prozor da mogu da izabrem.
 
Ubuntu 17.10 (naravno Gnome) pazite problem.

Ekran mi se zaključa i da ga otključam moram kucati šifru u GDM, međutim ja otkucam šifru, ekran bljesne i vrati me da opet kucam šifru. Nekad to moram ponoviti 50 puta da bih se vratio u sesiju, a nekad moram da restartujem računar. Čak i kada se nakon toga vratim piše ono da je naišao na grešku, ali to ni ne shvatam ozbiljno jer to izbacuje svako 5 minuta i kad sve radi kako treba.

Jako čudan ovaj Ubuntu, rekoše da je nestabilniji nego inače, ali nisam znao da je ovoliko. Gubim nade da nađem distro sa kojim neću imati problema.
 
Poslednja izmena:
Ubuntu 17.10 (naravno Gnome) pazite problem.

Ekran mi se zaključa i da ga otključam moram kucati šifru u GDM, međutim ja otkucam šifru, ekran bljesne i vrati me da opet kucam šifru. Nekad to moram ponoviti 50 puta da bih se vratio u sesiju, a nekad moram da restartujem računar. Čak i kada se nakon toga vratim piše ono da je naišao na grešku, ali to ni ne shvatam ozbiljno jer to izbacuje svako 5 minuta i kad sve radi kako treba.


Jako čudan ovaj Ubuntu, rekoše da je nestabilniji nego inače, ali nisam znao da je ovoliko. Gubim nade da nađem distro sa kojim neću imati problema.

Antergos
 
Bolje da sam te odmah poslušao, ali rekoh da mu dam šansu tek sam instalirao. Izgleda da ću morati preći na Arch pošto mi je jedino na njemu sve radilo kako treba. Čuj, na rollingu radi sve kako treba, a ovi sidraši se raspadaju. Dakle ovaj GDM problem je eskalirao pa sad nakon screen locka mi ladno pogasi sve aplikacije, krešuje shell dva tri puta i tako do sljedećeg puta.

Sad valja ove virtuelne mašine prebaciti i učitati ih ponovo na Archu nadam se da neće praviti problem.

Sljedeći put kad bude trebalo da idem na neki Ubuntu distro (mislim ovdje je vjerovatno i gnome brljotina, ali njihov je problem da ga prilagode, nisam im ja rekao da mijenajju i rekompajliraju GDM da bi bio "ubuntu-like-blabablala") ima tri puta da mjerim. Mada ovo me velečasni Bog GNU/Linuxoliki kažnjava jer sam prekršio zapovijest:

"Ne mijenjaj distro koji pravilno radi bez razloga, čak i ako si u krizi promjene distra." kad sam promijenio Manjaro koji je radio bez problema, ali bilo mi dosadno.
 
Poslednja izmena:
Bolje da sam te odmah poslušao, ali rekoh da mu dam šansu tek sam instalirao. Izgleda da ću morati preći na Arch pošto mi je jedino na njemu sve radilo kako treba. Čuj, na rollingu radi sve kako treba, a ovi sidraši se raspadaju. Dakle ovaj GDM problem je eskalirao pa sad nakon screen locka mi ladno pogasi sve aplikacije, krešuje shell dva tri puta i tako do sljedećeg puta.

Sad valja ove virtuelne mašine prebaciti i učitati ih ponovo na Archu nadam se da neće praviti problem.

Sljedeći put kad bude trebalo da idem na neki Ubuntu distro (mislim ovdje je vjerovatno i gnome brljotina, ali njihov je problem da ga prilagode, nisam im ja rekao da mijenajju i rekompajliraju GDM da bi bio "ubuntu-like-blabablala") ima tri puta da mjerim. Mada ovo me velečasni Bog GNU/Linuxoliki kažnjava jer sam prekršio zapovijest:

"Ne mijenjaj distro koji pravilno radi bez razloga, čak i ako si u krizi promjene distra." kad sam promijenio Manjaro koji je radio bez problema, ali bilo mi dosadno.

Koji te djavo terao da stavljas 17.10, sve sto nije LTS ja to zovem trudnicka izdanja. To su prelazna izdanja do sledeceg LTS. Trebao si da ostanes na Manjaru ili ako si vec hteo Ubutu onda LTS izdanje a ako ti treba nesto extra novo od programa imas uvek ppa. Evo ja na kraju od svih distro maltene samo dizem Calculate-Gento, sve radi, cak u je i SMplayer stara verzija 16.xx ali svaki film pusta uz MPV. Nestabilni ili nesigurni programi su blokirani, pokusao Google earth da skarabudzim staru verziju, ne dozvoljava. Sad su bolkirali Temviewer kao nesiguran program.
 
17.10 zato što sam navikao da imam najnovije verzije programa pa rekoh da dam Ubuntuu šansu, manje problema ima na bleeding edge distroima nego na 17.10. Hajde uzimam u obzir male probleme, ali da mi gasi programe iz čistog mira nisam vidio.
 
Ako se ne sjecam neko je ovdje objavio upute za bolji font rendering, gledao sam po netu nesto ali ima milion nekih razlicitih uputstava. Sad sam digao Arch i sve namjesto sem fontova, tj. na par mjesta kao ovaj antialiasing da zeza pa se vidi sareni trag ispod slova, a i hinting mi bas nije najsrecniji iako sam ga stavio na slight ili na none.
 
Ako se ne sjecam neko je ovdje objavio upute za bolji font rendering, gledao sam po netu nesto ali ima milion nekih razlicitih uputstava. Sad sam digao Arch i sve namjesto sem fontova, tj. na par mjesta kao ovaj antialiasing da zeza pa se vidi sareni trag ispod slova, a i hinting mi bas nije najsrecniji iako sam ga stavio na slight ili na none.

Kod:
 yaourt -S freetype2-infinality-ultimate --noconfirm
 
Interesuje me postoji li ovakav program (već) za Linux?

Dakle, u pitanju bi bio program za sinhronizaciju backupa. Uzmete radni dikretorijum/e i podesite lokaciju gdje ćete čuvati backup (da li to bila neka remote lokacija, lokacija na drugom hardu ili slično nebitno je, bitna bi bila jedino putanja do backup direktorija). I sad fora bi bila kad god se napravi neka izmjena u originalnom direktorijumu da se taj izmijenjeni fajl ili direktorij prebaci/ažurira na backup lokaciji.

Meni je bilo mrsko tražiti pa sam sebi napravio neku lajt verziju, a ako se ispostavi da nema sličnog programa rado bih se sam pozabavio time. Za sad jedino što moj program radi je to da skenira radni direktorij, ide rekurzivno kroz sve foldere u originalnom/radnom i backup direktoriju i upoređuje koji su to fajlovi izmijenjeni, prebaci samo ažurirane/nove fajlove u backup direktorij i tako uvijek imam svjež backup folder na pomoćnom hard disku.
 
Poslednja izmena:
Pa to je klasični inkrementalni bekap. Programi koje ja znam da rade to su FreeFileSync, DirSync Pro, grsync, LuckyBackup... Moćda i Syncthing. Isprobaj pa vidi koji ti odgovara
 
Meni je bilo mrsko tražiti pa sam sebi napravio neku lajt verziju, a ako se ispostavi da nema sličnog programa rado bih se sam pozabavio time. Za sad jedino što moj program radi je to da skenira radni direktorij, ide rekurzivno kroz sve foldere u originalnom/radnom i backup direktoriju i upoređuje koji su to fajlovi izmijenjeni, prebaci samo ažurirane/nove fajlove u backup direktorij i tako uvijek imam svjež backup folder na pomoćnom hard disku.

Ovo nije optimalno, zato sto ako se desi neka promena koja corruputuje podatke/sistem, to ce se takodje odraziti i na backup tim syncom. Bolja opcija je da se podesi cron koji ce jednom dnevno praviti backup preko recimo tara i drugi cron koji ce brisati starije backupove.
Nesto ovako recimo, ako hocemo da backup-ujemo /tmp/test.txt .
Kod:
#!/bin/bash

tar -zcvpzf backup_`date "+%d-%B-%Y"`.tar.gz --exclude=/tmp/backup_`date "+%d-%B-%Y"`.tar.gz --one-file-system /tmp/test.txt
I cron koji bi izgledao ovako
Kod:
0 10 * * *    /bin/bash /put/do/gorepomenuteskripte.sh
Sto bi pokrenulo taj backup svakog jutra u 10 sati.
 
Pa sad sync nije svakako u real-time već tipa kad mu ja podesim vrijeme (za sad nisam to dodao, ne smeta mi ni ručno). Cron je pogodan za taj dio, a ovaj rekurzivni metod mi je jedini logičan jer recimo folder koji ima 100 GB lakše mi ga je obići kao stablo i provjeravati ima li šta novo jer u tom slučaju kopiram samo tih par stvari što su ažurirane.

Za sad mi nije teško pa skriptu pokrenem ručno svaki put kad gasim računar (ako sam već nešto radio). Tako da skripta može slabo šta da zezne. Skriptu sam napisao u pajtonu i ima nekih 30ak linija koda. Vidim imaju i ovi programi postojeći za to ali ovako mi je zanimljivije.

Nisam neki stručnjak za pajton, ali ovo je prva verzija što sam naškrabao: https://github.com/serjuice/sync-backup/blob/master/backup.py
 
Poslednja izmena:
Ja koristim Synkron za sinhronizaciju ručnu između dva foldera sa eknjigama. Jedan folder je master, a drugi je slave. Backup pravi identičnu kopiju mastera u slave, uključujući i brisanje viškova, ako ih ima u slave folderu. Nisam nikad osetio potrebu za boljim programom.
Doduše, istu stvar radi i sudo rsync -avo --delete /mnt/80Gb/Knjige /mnt/80Gb/Dropbox
 
Tar je po defaultu recursive. Ako prostor predstavlja problem ili je to nacin na koji zelis da radis backup, onda je rsync pravi alat.
 
Jos kad je Space Beer napisao listu programa skontao sam da nema potrebe komplikovati ni reizmisljati tocak, ali eto bilo mi dosadno pa napisao sam sebi a i bilo mi mrsko da trazim po netu programe za nesto tako jednostavno. I ne predstavlja mi prostor problem vec broj pisanja, posto je HDD na kom drzim backup spor pa sam gledao da smanjim broj bespotrebnih pisanja.
 
Ja koristim FreeFileSync na poslu i dobro radi posao. Ranije sam korstio LuckyBackup, a sad mi je instaliran grsync, ali još uvek nisam počeo da radim bekap na HDD. Trenutno podatke čuvam u oblaku, pri čemu se nalaze i na linux i na windows disku. Ali ideja je da ih imam na dva interna diska (dva OS-a), jednom eksternom i na cloud-u.
 
Danas sam cackao po sistemu i vidim da mi nije podesen automatski TRIM za SSD. Napravio sam nedeljni cron job za trim pa mozda nekome bude od koristi. Ukratko o TRIM-u

Napomena: Ovo radite na sopstvenu odgovornost, upotreba TRIM-a bi trebalo da je bezbedna ali kao i sa bilo cim drugim, postoji mogucnost stete. Koristim sysvinit, tako da imajte u vidu da za vas moze biti drugacije ako koristite drugi init.



Ukratko, Cron izvrsava unapred zadate zadatke na casovnom, dnevnom, nedeljnom i mesecnom nivou. U pitanju su skripte sa odredjenim komandama koje se izvrsavaju u zadatom vremenskom opsegu.
U mom slucaju, dodao sam tekstualni fajl "trim" u /etc/cron.weekly direktorijumu sa dolenavedenom sadrzinom. Da bi taj fajl bilo moguce izvrsiti/pokrenuti, neophodno mu je dodeliti dozvolu za pokretanje komandom chmod +x trim. Komanda ispod, nedeljno izvrsava TRIM na svakom disku koji ima tu mogucnost bez provere modela diska.
Kod:
#!bin/sh
exec fstrim-all --no-model-check

Takodje se TRIM moze izvrsavati i rucno kroz terminal (kao root), u sledecem primeru se TRIM vrsi na / particiji
Kod:
fstrim -v /
 
Način da se prikaže realna brzina sync-a na USB stik

Da se učipim, ovo sam već pominjao kao delimični offtopic u drugoj temi: ni jedan poznatiji fajl menadžer (Nemo, Dolphin, Thunar... you name it) ne prikazuje stvarni tok i brzinu sync-upisa na flešku pri kopiranju fajlova mada mehanizam u kernelu za to postoji i demonstrira ga skripta ispod:

Kod:
#!/bin/bash

if ls -l /dev/disk/by-path/*usb* &>/dev/null; then

   USB_DET=($(ls -l /dev/disk/by-path/*usb* | grep -v "part" | awk '{print $NF}' | awk -F "/" '{print $NF}' | sort))

   for usb in "${USB_DET[@]}"
   do
      if [ $(awk "{ print \$9 }" /sys/block/$usb/stat) -gt 0 ]
      then
         sector_size=$(cat /sys/block/$usb/queue/hw_sector_size)

         DATA_WRITTEN=$(awk '{load = $7*sector/1000/1000
                  printf "%.1f", load}'  sector="$sector_size" /sys/block/$usb/stat)
              printf "%s: %s%s " "$usb" "$DATA_WRITTEN" "MiB"
      else
         printf "%s: %s " "$usb" "idle"
      fi
   done
else
   echo "No USB"
fi

Za korišćenje je potrebno pozivati je kroz widget/applet koji je u stanju da u zadatom intervalu izvršava i prikazuje echo bash skripti. Neki takav postoji u skoro svim desktop okruženjima. U onim koji ga nemaju, može se ubaciti u Conky skriptu. Prikaz za sesiju je kumulativan, što znači da ako ste već iskopirali 2GB a fleš ostao uboden, ako naknadno rešite da dodate još, neće početi od nule, nego nastaviti od 2GB(tj 2000MiB).

Poenta je da ovako uvek možete znati tačno koliko je podataka zaista kopirano, na osnovu toga, koliko još preostaje i kad je upis zaista gotov da bi se izbegla korpucija podataka.

Da ilustrujem problem koji skript rešava jednim šotom koji pokazuje da je za Nemo kopiranje bilo gotovo (zatvorio Copy dialog) pre nego što je pola upisano(2,2GB vs 907MB realno upisanih):



:wave:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno