Šta je novo?

Upotreba GNU+Linux sistema i prateći problemi

Imam jako iritantan problem. Grub2 brlja malo pa malo, uz prateću grešku "System BootOrder Not Found..." ostatak ni ne stignem pročitati. Prvo sam koristio samo debian i ta greška se počela javljati neposredno nakon instalacije i u početku nisam mario, odradim chroot sa liveiso usb-a, reinstaliram grub, ulogujem se i nastavim sa uobičajenim. Međutim taj problem se javlja konstantno i primijetio sam da se gotovo uvijek dešava nakon što odradim bilo kakvu radnju sa parted-om ili fdisk-om (i u još par drugih scenarija, ali uvijek sa ovim), npr. odlučim da formatiram usb i sljedeće paljenje ne mogu da butujem sistem (koja logika). Takođe primijetio sam da gparted isto izbacuje greške (kako su se desile neke promjene, da kernel nije informisan i slično, nije mi jasno zašto jer vršim obično formatiranje usb-a).

Onda sam instalirao windows i problem je isti samo što sad umjesto da mi butuje u grub on grub preskoči i pređe na windows, pa onda da bih dobio grub nazad moram da ga instaliram tako što odradim chroot. Cirkus.

Onda sam primijetio da ako pokrenem efibootmgr nakon instalacije gruba među "bootentry" listom nalazi se i entry "debian", a kad se ovaj problem desi taj entry "debian" doslovno nestane. U čemu i jeste bit problema.

Moguće je da laptop (Lenovo Idepad) brlja oko uefi postavki, ali kakve bi to veze imalo sa ovim gore. Problem se takođe javlja poslije ponekih ažuriranja, nekad i iz čista mira.

Smori me svaki put raditi chroot i zezati se sa efibootmgr i podešavanjem grub-a. I manjaro je takođe koristio grub, ali je sve radilo bez problema, na debianu svako malo neki *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izam naiđe u susret.

Mislio sam reinstalaciju da odradim, ali u tom slučaju debian sigurno neće ostati kao primarni sistem.

EDIT ~ Da li riječ id1otski mora da bude propraćena mjaukanjem??

EDIT 2 ~ Ovako izgleda dok sve radi normalno. Kad ne radi onda ovaj entry "debian" sa kodom 000A nestane i tad ne mogu da pristupim grubu već ide fallback na Windows Boot Manager.
KZZ9Nnh.png
 
Poslednja izmena:
Glupo sam se izrazio, ne formatiram nego kreiram particije i partition table. Kad odradim samo mkfs onda je sve u redu.
 
Debian ti se random gubi i kad nema apdejta i ne particionišeš ništa. Nešto tu drugo ne štima...
:wave:
 
Znam, ali čudno je da poslije svakog particionisanja to mora da se desi. Čudno se ponaša, a gubim strpljenje.
 
Menja se UUID particije na flešu kad particionišeš/formatiraš ali da to remeti boot order ili uslovljava da Debian nestane ili da GParted bilo šta paralelno radi disk particiji/UEFI-ju pri tom, mi nije verovatno. Neka koincidencija.
 
Izgleda da sam riješio problem flešovanjem UEFI-ja na laptopu i novim kernelom, sad ne znam šta je tačno uticalo na ovo, ali ove radnje što sam opisao iznad sad prolaze bez problema.
 
^Super:) jedino, izgleda da često particionišeš fleške čime im svaki put ode po jedan ciklus upisa u vetar. Što tako? Ja samo delete pa ispraznim otpad što samo upisuje u heder particione tabele i minimalno arči. Za jeftine da te i ne bude briga, ali ako su neki skuplji (5.000+), šteta je...
 
Ne particionišem često nego mi je trebalo (u skorije vrijeme) da to uradim par puta i onda sam primijetio da je to nemoguće upravo zbog ovih problema. Dok sam to radio brikovao sam fleš jer sam 50 puta upisivao particione tabele sve dok to nije moglo da se obavi kako treba. Sad kad radi nema potrebe da se igram više sa tim.

Možda i taj fleš nije brikovan, ali ja ga ne znam popraviti jer izbacuje neki Input/Output Error i šta god da pokušam to je fiasko. Čak ni dd nije uspio da ispiše blokove nulama (znači mrtav je). Ako imaš neko rješenje predloži. :D
 
^Apropo ove priče o fleškama, čovek je objasnio zbog čega je najbolje osloniti se na fabričko particionisanje/formatiranje

http://wiki.laptop.org/go/How_to_Damage_a_FLASH_Storage_Device

a egzibijije sa dd, gparted i drugim alatima ostaviti za jeftine uređaje koji nisu bitni. Previše nepoznanica o kojima proizvođači nikad ništa ne napišu u (nepostojećim) uputstvima za upotrebu. :d:wave:
 
Poslednja izmena:
Možda i taj fleš nije brikovan, ali ja ga ne znam popraviti jer izbacuje neki Input/Output Error i šta god da pokušam to je fiasko.

Uvek postoji mogućnost povratka na fabričko, pomoću fabričkog software-a. Tako sam vratio u radno stanje Transcend JetFlash fleške. Tu se upisuje sve ispočetka, kao i firmware.
 
Poslednja izmena:
Uvek postoji mogućnost povratka na fabričko, pomoću fabričkog software-a. Tako sam vratio u radno stanje Transcend JetFlash fleške. Tu se upisuje sve ispočetka, kao i firmware.

Problem je što kod ovoga nije moguće ništa od tih radnji, mada nije ni bitno toliko. Nije toliko vrijedna stvar da gubim vrijeme i živce na nju. Ovako to izgleda:

Yk0EIog.png


Ako pokušam da ispišem dd-om preko cijelog onda i on ispiše grešku (ne moram da ga tražim u dmesg), ista greška I/O error.
 
Poslednja izmena:
Zdravo narode, imamo li nekoga ovde ko koristi Funtoo ili Gentoo? Ja trenutno koristim Funtoo GNU+Linux distribuciju i hteo bih da emerge-ujem novi kernel ali blage veze nemam kako se to pravilno radi. Samo jedan pogled na meni za konfiguraciju kernela mi daje traume zbog OGROMNOG broja opcija. Da li ima neki nacin da se taj proces automatizuje i samo da mi ukljuci opcije koje su neophodne za moj hardver bez ostalih gluposti?
 
@Marezz,
Ja koristim Calculate linux koji je novodno 100% kompatibilan sa Gentoo. Koristim graficki instaler Porthole i on dovlaci gotove kernele, sve sto imam da odradim je izbor 64bita ili 32bita.
 
@lega
Jel to bese front end za emerge? Jel to vuce sa drugog nekog repoa ili sa gentoo repoa?
 
Ваљда.
Porthole works mainly by running "emerge" commands in its own terminal window, and supports most emerge operations.
Иначе сам (давно) пробао и Sabayon и Calculate и нешто ми се није свиђало. Сад имам времена па могу опет да пробам.
 
Ваљда. Иначе сам (давно) пробао и Sabayon и Calculate и нешто ми се није свиђало. Сад имам времена па могу опет да пробам.

Jeste njegov nazovi terminal ali imas opcije koje ja ne pipam i one koje pipam i cekiram i one se upisuje u portage za to predvideni deo. Ja koji sam duduk za gentoo sad sam 99% vremen a ulogovan u Calculate, distro je stabilan ko zemlja, nesto kompajliram a nesto binarni paketi.
 
Па инсталирај gentoo да те видимо. ;)

Шта је толико стабилно (рецимо у односу на Манџара пошто не користиш Арчија) па да одвојим мало времена и пробам неку верзију? Не занима ме компајлирање, шта си морао да компајлираш а није постојало као бинарни пакет тј у пакет менаџеру? Мени на арчију AUR служи за такве пакете али ни ту не радим ништа пешака.
 
Па инсталирај gentoo да те видимо. ;)

Шта је толико стабилно (рецимо у односу на Манџара пошто не користиш Арчија) па да одвојим мало времена и пробам неку верзију? Не занима ме компајлирање, шта си морао да компајлираш а није постојало као бинарни пакет тј у пакет менаџеру? Мени на арчију AUR служи за такве пакете али ни ту не радим ништа пешака.

Nisam bas toliko prolupo :D Skoro sam negde procitao da je covek jedva uspeo da instalira i to je trajalo par dana. Stabilan je u tom smislu kad pogledam da li mi ikad zaglavi podizanje (desilo se jedan put) kod Manjara oce da zaglavi ali restart i systemctrl reboot ili default i ide. Manjaro ima bas friske pakete a ovi malo cekaju pa nekad ih pregazi vreme, izadje 5 kernela dok oni azuriraju kernel, nema systemd. AUR pa i ja pustim pa radi ima neki GUI program da ne moram mnogo da se bakcem, kroz Octopi ide u terminal pa dok sam imao lokalizaciju moram stalno da pazim kad da kuckam Y a kad Д. Manjaro je prvi ubacio 18.08 pakete ali ja Dolphin ostavio iz Aur-a jer ovi ga uprskase nacisto, nemoz coveku objasniti da nemaju svi distroi GUI kao root, moz se namesti ali sto da se zezam imam Krusader. Sad ce neko lepo da napravi novi patch pa ce bidne Dolphin opet da moz iz user naloga (18.08 verzija0 da ide i vrslja svuda. Sto maje peske tako je u Calculate a i u Manajru. Malo me nesto podseti na windows policy kit pa policy kit ja se setio win2k servera i polisa gde si coveku mogo da zabranis da otvori vrata od CD ako je na domen kontroleru.
 
Pozdrav,

Kombinacija Intel Dual Wireless AC 3168 wifi karta i Ubuntu 16.04.5 AMD64 daju problem da wifi povezivanje traje prilično dugo, a na jednom ruteru ispadne neuspešno (autentifikacija stigne do 3/3 pokušaja i "zdravooo").
Primer dmesg sa uspešnog povezivanja koje traje ne kraće od jedne minute:

Kod:
[   25.902486] iwlwifi 0000:02:00.0 wlp2s0: renamed from wlan0
[   35.418199] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlp2s0: link is not ready
[   35.484049] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlp2s0: link is not ready
[   35.944272] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlp2s0: link is not ready
[   40.477618] wlp2s0: authenticate with aa.aa.aa.aa
[   40.480460] wlp2s0: send auth to aa.aa.aa.aa (try 1/3)
[   40.502407] wlp2s0: authenticated
[   40.504074] wlp2s0: associate with aa.aa.aa.aa (try 1/3)
[   40.507027] wlp2s0: RX AssocResp from aa.aa.aa.aa (capab=0x431 status=0 aid=5)

Ovo je na jednoj lokaciji, dok na drugoj nema šanse da se poveže, jer ispuca sva tri pokušaja autentifikacije, iako antena bude i na manje od metra.

Gledao sam Network Manager, wpa_supplicant, /etc/network/interfaces, rfkill list, isup, iwconfig, ifconfig, lspci, lshw i još štošta što nadjoh na internetu, ali sve je normalno, po onome što piše. Ispravan drajver očito postoji.

Ruter sa kojim wifi tajmautuje je 802.11g, ali to ne bi smelo da je prepreka. Nekoliko mobilnih telefona (neki takodje 802.11ac) i bar još jedan računar se vrlo brzo i bez muke kače, neretko istovremeno. Samo ovaj laptop ima teškoće.

Šta još da gledam da bih ovo razrešio?
 
Poslednja izmena:
Šta piše u /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf ? Kod mene redovno mora na Debianu i svim derivatima (uključujući Ubuntu) da se doda u taj fajl

[device]
wifi.scan-rand-mac-address=no

Nakon toga

Kod:
# service network-manager restart
 
Nisam mogao ranije da probam predloženo i pišem. Numem da objasnim, ali laptop je, bez intervencija, počeo da se povezuje na problematičnoj lokaciji. Hvala svima.
 
Neki routeri imaju limit na broj wifi konekcija (npr 10). Možda zbog toga neće da se poveže.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Nije bilo nikoga na ruteru preko wifi, osim kad sam testirao da li uopte radi povezivanje s telefona. Gledao sam aktivno podešavanja rutera jedan period tokom pokušavanja, nije ni davno isključena crna/bela lista kao sledeći potencijalni krivac.

Ne znam šta je bilo. Jednostavno, taj jedan ceo dan nikako nije mogla veza preko wifi za taj laptop, a sutradan normalno proradilo.
 
Nazad
Vrh Dno