Šta je novo?

Upotreba GNU+Linux sistema i prateći problemi

Imam i ja problema sa i3, nisam siguran doduše da li je do njega ali najverovatnije jeste (opisao u drugoj temi) , i meni je krivo ....

Problemi koje sam imao nemaju veze sa i3wm, niti sa diskovima i uopšte hardverom, zapravo donekle i ima jer je u pitanju bio integrisani intel gpu, nisam imao instaliran paket intel-microcode :wall:
Nakon instalacije paketa grub ga je pokupio i stavio u cfg, sve ok od tada.
Možda pomogne nekom ko sa dedicated gpu predje na integrisani intel pa naleti na zamrzavanja, mada možda je u pitanju i instalacija od nule i moj previd, verovatno "full" distroi instaliraju taj paket u svakom slučaju, nisam siguran.
Isti problem sam imao i sa Archom, tako sam na kraju i provalio šta je u pitanju, tamo je paket nazvan intel-ucode.
btw bio sam na Plasmi neko vreme, odličan DE, čak bih i ostao na njemu ali me nervira što se na nekom random intervalu shell restartuje, neki put se i ne restartuje kako treba pa je desktop prazan pri čemu radi al-tab i onda treba samo iz terminala startovati ponovo plasmu, u principu nije neki problem i to je bila jedina zamerka, ali mi se ne dopada nikako, možda ga probam ponovo kada konačno srede stvari da rade kako treba.
Do tada je i3wm neprikosnoven.
:wave:
 
@sammy,
Kod mene taj intel microcode Manjaro pakuje bez potrebe i komplikuje mi zivot, Kod mene je sve AMD i nigde I od Intela.
Kod:
### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Manjaro Linux' --class manjaro --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option 'gnulinux-simple-20aa8fa8-1a82-44bf-9135-a487019a8793' {
	savedefault
	load_video
	set gfxpayload=keep
	insmod gzio
	insmod part_msdos
	insmod ext2
	set root='hd2,msdos5'
	.............................................
	initrd	/boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-4.12-x86_64.img
Svaki puta kad radim update-grub on spakuje i zbog tog koda ja moram da drzim Manjaro grub kao glavni inace ako stavim bilo koji drugi linux kao glavni Manjaro ne moze da se podigne. Taj problem imao je i @calexx, identicno. Zasto su to strpali u instalaciju nemam pojma. Ne eksperimetise mi se ali me zivo zanima sta bi se desilo kad bi uklonio-deinstalirao intel-ucode, uradio update gruba a posle stavio neki drugi grub kao glavni sa koga podizem sistem. Pitam se da li bi Manjaro hteo da se podigne bez tog koda.
ps. ovo pisem iz Calculate KDE Gentoo i to totalno lokalizovan na srpski.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znam šta tačno smeta Manjaru pa se diže samo sa svojim grubom (nisam ga nikada instalirao), u principu bi to mogao lako da rešiš, pogledaš prvo /boot/grub/grub.cfg kad je manjarov grub glavni, još bolje bekapuj prvo negde taj fajl, onda kada staviš grub sa drugog linuksa pogledaš taj fajl i vidiš šta fali pod Manjaro sekcijom u odnosu na onaj grub.cfg što si bekapovao. To moram i ja od sada da radim jer os-prober ne generiše tu initrd liniju sa intel-microcode kada skenira neki drugi linuks, znači samo editujem taj fajl i dodam /boot/early_ucode.cpio za Gentoo ili u Archu je to initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-linux.img
Ti nemaš Intel pa možeš slobodno to da skineš, ne moraš ručno, obrišeš prvo paket intel-ucode pa update-grub odradi.
Verovatno poput intel microcode isto tako neki drugi linuks ne pokupi još nešto što Manjaru izgleda treba, ne vidim šta bi drugo moglo da bude.

Svaka čast za Calculate Gentoo, to ti je dobar izbor da se upoznaš na dosta lakši način sa Gentoo, nakon nekog vremena ćeš moći bez problema da instaliraš i predješ na Gentoo :)
Ne znam ništa o Calculate osim YT review-a od DasGregora, https://www.youtube.com/watch?v=crdjX1PRanI
DasGregor je Gentoo guru btw, sećam se prvi puta kada sam instalirao Gentoo, njegov video kako se instalira mi je dosta pomogao.
 
Resenje je ovo ali da ne ne brise taj intel
calexx:
Ako imaš stari Manjaro grub, lako ćeš da zameniš detalje u debian/ubuntu grubu pa startuješ Manjara. Ili napravi supergrub flešku pa sa nje startuj Manjara pa posle opravljaj. Ili nabaci na neku particiju neki Manjaro, sa njega startuj taj koji si sređovao pa posle obriši ovaj novi.

Možeš da probaš da središ postojeći Neon (ili neki sličan) grub tako što u delu sa Manjarom nađeš

Code:
initrd /boot/intel-ucode.img
pa dodaš info o samom Manjaru (ako je 4.9 ili koji je već) ili zameniš pomenuti red ovakvim.

Code:
initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-4.9-x86_64.img
Posle startuješ Manjara pa nastaviš.

Sustina je koji ce djavo taj kod na masinama koje nemaju nista od intela a to je Manjaro uvalio.
Nemam printer ali bi mi bilo lakse da otprtintam Manjaro grub i druge pa da uporedim, koliko vidim ostali grubovi provare intel-ucode ali nemaju ovo /boot/initramfs-4.9-x86_64.img.
 
Verovatno ga Manjaro stavlja za svaki slučaj bez proveravanja da li ti treba ili ne, jer ako nemaš ništa od Intela ne vidim što bi onda bio prisutan.
Moraš da uninstaliraš paket intel-ucode, nije dovoljno samo da ga nema u grubu, zato i neće da se podigne. Nakon toga update-grub.
Ako i dalje neće onda ima još nešto osim itnel microcode i treba da pronadješ šta.
Druga opcija bi ti bila da u ostalim linuksima edituješ fajl /etc/grub.d/40_custom i dodaš tvoj entry za Manjaro, onda bi nakon update-grub imao uvek taj dodatan ulaz koji se nikada ne bi menjao.
 
btw bio sam na Plasmi neko vreme, odličan DE, čak bih i ostao na njemu ali me nervira što se na nekom random intervalu shell restartuje, neki put se i ne restartuje kako treba pa je desktop prazan pri čemu radi al-tab i onda treba samo iz terminala startovati ponovo plasmu, u principu nije neki problem.
:wave:

Plasma je odlična dok radi a to baš nije česta pojava. Ne restartuje se shell na nekom random intervalu nego se ruši pa ponovo pokreće kada skontaju KDE servisi da se Plasma definitivno srušila a nije halt u pitanju (takođe česta pojava kod vrljavog Qt koda). Ekipica koja razvija KDE sve te probleme pripisuje onima koje je najlakše zapljunuti, nVidia. Samo što ne umeju da objasne zašto se meni isto dešava na slobodnom ATI drajveru. Na osnovu error logova, QtQuick biblioteke su obično uzrok rušenja Plasme. Qt Quick je zapravo toolkit Plasme koja je valjda pisana u QML što je markup budževina preko C++ koda. Ko zna kakav je taj kod na koji se te biblioteke oslanjaju. Mada to su inženjeri Nokije pisali, ne bi smelo biti toliko loše kao što je u praksi.

Mislim da je poslednja iole stabilna Plasma ona 5.8 LTS verzija što ide uz Neon LTS. Ove 5.9 i 5.10 grane su na osnovu mog iskustva totalni raspad kada je stabilnost okruženja u pitanju.

Od lošeg može i gore. Ja sam jedno vreme gledao na EFL GUI libraries kao na sveti gral pa sam pri instalaciji E20 dobio onako pravi momački segmentation fault. Dešava se to i drugima ali ovde sam dobio poruku o greški. Nije prošlo ni dva minuta testiranja dok se E20 nije srušio. Ceo Tizen OS se oslanja na EFL... teme za EFL su neka ružna varijanta C koda, ergonomski gadnije i od GTK+. Nije ni čudo što niko nikada nije napravio krštenu temu za Enlightenment, to jednostavno sizifov posao. Jedino su kritičniji oni suckless tipovi što kažu da je C header fajl pravi način za modifikaciju programa. Promeniš header pa rekompajliraš, kao da je sredina 70-tih godina 20-tog veka pre nego što je Unix ekipa skontala da su config files dobra ideja.

Na kraju GTK dođe još i najstabiliniji toolkit ali je slabo portabilan a dizajneri Gnome duvaju u neku svoju tikvu i apsolutno ih nije briga za feedback i usability bug reports što šalju korisnici.

Deepin je relativno stabilan skup biblioteka za sebe ali interfejs kao drugim delovima Linux sistema je kao od papira. Ne dao bog da se sruši pulse-audio ili compositor ili ugasiš te procese dok radi Deepin, nikad se više neće oporaviti. Dok ga ne reinstaliraš naravno. Oni imaju najjače config fajlove, svi se zovu config.conf... sva sreća pa su u različitim folderima.

Na kraju šta valja? Openbox i tiling WM su jedini ozbiljno napisani GUI na Linuxu, modularni, fleksibilni i robusni. Neće se srušiti ako dune vetar, neće ih srušiti apdejt i neće ih srušiti neki levi proces.
 
Ne restartuje se shell na nekom random intervalu nego se ruši pa ponovo pokreće kada skontaju KDE servisi da se Plasma definitivno srušila a nije halt u pitanju (takođe česta pojava kod vrljavog Qt koda). Ekipica koja razvija KDE sve te probleme pripisuje onima koje je najlakše zapljunuti, nVidia. Samo što ne umeju da objasne zašto se meni isto dešava na slobodnom ATI drajveru.

To je za mene random interval, naravno da ima neki razlog za to i da nije kodirano da se na random interval to dešava, koji je to razlog nisam uspeo da provalim mada se nisam dugo zadržavao na plazmi, nekih nedelju dana, pogasio sam sve servise koji mi ne trebaju, sveo zauzeće memorije na nekh 300mb, u principu sve radi kao sat osim što se kao što rekoh restartuje bez meni vidljivog razloga, neki put dok radim nešto, neki put dok je idle satima, nije deal breaker ali je neprihvatljivo za mene takvo ponašanje, opterećuje, ne mogu da sanjam da li će da se desi dok radim nešto bitno, ako uspe sama da se ponovo pokrene ajde još i nekako, ali često sam morao ručno da je ponovo startujem iz terminala. Dešava se i na Intelu btw.

Na kraju šta valja? Openbox i tiling WM su jedini ozbiljno napisani GUI na Linuxu, modularni, fleksibilni i robusni. Neće se srušiti ako dune vetar, neće ih srušiti apdejt i neće ih srušiti neki levi proces.

Tačno, doduše.. može da ih sruši systemd, update, bug, exploit ili šta god vezano za taj init sistem :trust:
 
Za Manjaro i problem sa grub-om:

(Case 1) Another linux bootloader has become the default
and the problem is usually due to the other OS picking up just only Manjaro's intel-ucode.img as its initrd file.

Use that other linux bootloader to boot into Manjaro
There are several ways to do this, but I will mention only one.

At that other linux grub menu, go into its grub prompt (grub>) by pressing 'c'
At its grub prompt,

grub> search.file /boot/intel-ucode.img root
grub> configfile /boot/grub/grub.cfg


Manjaro grub menu will then appear, enter at the first (top) entry and we will boot into Manjaro.
Jump below to the "When booted" section below.

(Case 2) Windows installation.

Boot up a livecd, at livecd terminal,

sudo mount /dev/sdxy /mnt
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

where /dev/sdxy is Manjaro partition -- check with "lsblk -f", "sudo blkid", "sudo parted -l" etc to be sure to get partition correct.

When booted into Manjaro, at terminal,

sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub
 
Poslednja izmena:
Tačno, doduše.. može da ih sruši systemd, update, bug, exploit ili šta god vezano za taj init sistem :trust:

Jeste, ali se meni to jos nije desavalo. Systemd bagovi su uglavnom vezani za suspend sto ne koristim. Jedino je Gentoo ozbiljna alternativa ako hoces drugi init, mada je Void koji sam kompajliras donekle blizak tome. Ako nista drugo, za Void postoje neophodni paketi u binarnoj formi, za ostalo je ipak potrebno snalazenje. Runit je stvarno dobar, neverovatno jednostavan a radi sve sto treba.

Mene kod systemd najvise nervira sto nisam uspeo da namontiram Plymouth kako sam hteo, verujem da vise nije ni moguce jer sam cuo da Fedora 26 nema vise onaj fancy splash screen kao verzija 25. Neon mislim da to ima lepo namesteno, tranziciju od boot splash preko login managera do desktop okruzenja ali ne znam kako su namestili. Meni systemd prekida plymouth pa to na kraju gubi poentu. Mada je boot ionako nesto sto traje do pet sekundi od kada se podigne grub, cak i na mom prastarom hardveru. Void bi se podigao za dve sekunde da nije instalirao btrfsprogs kao deo base grupe (ne znam koji ce mi kad ne koristim btrfs). Uz lightdm komplet boot od grub do okruzenja traje oko desetak sekundi, bez njega do virtuelne konzole oko pet. Splash gubi poentu u toj situaciji jer jedva da stignes da vidis animaciju.

Edit: Da se razumemo brz boot je u slucaju tiling WM (i3gaps) ili openboxa, cim se dize Gnome ili KDE to zna da potraje ako nemas SSD.
 
Poslednja izmena:
@vlado_ns,

Hvala na savetima, mene samo kopka da li je taj intel slucajno ubacen ili ne, kad sam instalirao Manjaro on je to ubacio a ubacio je i drajvere za mreznu koji su pogresni i to sam provalio i stavio ih na crnu listu. Kad bi bio 100% siguran da je slucajno ubacen i da ce update-grub eliminisanjem intela napraviti normalan grub ja bi ga maknuo, otkud znam sta sve ljudima pada na pamet i zasto ubacuju nesto.
 
Manjaro je general purpose distro, zato pakuju sve i svasta. Ako si mislio da instaler sadrzi skriptu koja proverava proizvodjaca CPU i na osnovu toga bira da li instalirati intel-ucode paket ili ne, ocigledno da to nemaju. Intel ucode nije drajver u kernelu pa da ga udev kontrolise, vec je ekstra patch koji grub kupi po automatizmu ako ga nadje instaliranog na sistemu.

Jednostavna bash skriptica bi resila to oko intel-code, nesto tipa:

Kod:
#!/bin/bash

cpu_id=$(lscpu | grep -oP 'ID:\s*\K.+')
if test "$cpu_id" = "GenuineIntel"
then
ucode_install=`pacman -S intel-ucode --noconfirm --needed`
else 
echo "Microcode update files for Intel CPUs have not been loaded, continue with installation..."
fi

Ubace da se izvrsava posle instalacije kernela i grupe paketa (jer komanda lscpu je deo util-linux paketa koji je deo kernela) a pre instalacije gruba ti je otprilike to. Ako imas AMD procesor samo ce da izbaci iz skripte sa porukom da se instalacija nastavlja. Ukoliko pak imas Intel onda ce da instalira intel-ucode paket i posle instalacija i konfiguracija grub ce to pokupiti regularno.

Jedino ne znam sta izbacuje lscpu za novije Intel procesore od mog, da li i dalje za "Vendor ID" pise GenuineIntel?
 
Obrisao sam intel-ucod, uradio update-gruba, restart i masina se podigla. To je prvi test, sledeci test je da postavim od nekog drugog linuxa njegov grub kao glavni i da onda vidim da li ce podici Manjaro.
 
Nesto mi Manjaro ko mrtav konj, dok se pridigne prodje vecnost, kako ga azuriram on sve sporiji i sporiji kod pridizanja., prostora na disku ima sasvim dovoljno. Jeste da je KDE plasma ali se cak i Calculate KDE plasma Gentoo dize ko avion u odnosu na Manjaro.
 
Manjaro KDE ima brdo nekih procesa aktiviranih u pozadini, moguce da je to. Na primer, ja na laptopu imam Ubuntu GNOME 17.04 koji se dize dobrih cetiri minuta. Arch na desktopu sa Openboxom i bez display managera se tize za svega par sekundi.
 
Vi što koristite debian kako dobijete najbolji mogući render fontova, sredio sam malo preko fonts.config fajla, ali i dalje mi neki fontovi užasno izgledaj pogotovo u aplikacijama tipa VS Code i sličnim chromium zasnovani aplikacijama?
 
Vi što koristite debian kako dobijete najbolji mogući render fontova, sredio sam malo preko fonts.config fajla, ali i dalje mi neki fontovi užasno izgledaj pogotovo u aplikacijama tipa VS Code i sličnim chromium zasnovani aplikacijama?

Koliko je meni poznato, Debian nema problema sa renderingom fontova. Jel mozes da das neki screenshot da vidimo na sta to lici ?
 
Uspio sam da rijesim ovo sto me mucilo, ali opet kao sto rekoh na nekim mjestima imam ispad slican ovome:

eRW8yAu.png


Kao sto sam i pretpostavio, ipak je do fonta. Morao sam prebaciti na Ubuntu font.

opWvEcZ.png
 
Poslednja izmena:
Kako vama radi Skype for linux beta ? Kod mene na Ubuntu 16.04 LTS nema zvuka i ne uključuje se kamera?
 
Meni radi dobro, Fedora 26
 
Arch Linux. Sve ok.
 
Da li se ikome desavalo da mu blinka kursor misa?
Instalirao sam linux na kevin lap top, neki jadan ideapad 110.
Mint, Ubuntu, Xubuntu, Manjaro, Mageia, Elementary, Korora...kod svakog isto.
Jedino Kubuntu nema taj problem i ne mogu da izvalim o cemu se radi!?
 


Zna li neko u cemu moze biti problem? Mikrofon radi, ali mi u speakers ne pronalazi zvucnu karticu. Na starom skajpu (verzija 5.5) radi, ali tamo nema Screen Sharing koji mi je potreban..
 
Probaj da vidis da li se zvucna vidi iz pulse audo volume control:

sudo apt install pavucontrol

Ili iz alsamixer-a:

alsamixer -> F6 pa vidi da li se pojavljuje jos nesto osim HDMI izlzaza
 
Vidi mi se kartica u Pavucontrol. Zvuk radi sasvim normalno na racunaru, samo na skajpu nece. Cak cujem i poruke kada mi stignu ili kada me neko zove, ali kada se javim ja nista ne cujem ovoga sto prica. Takodje probano sa Sound Test Service na skajpu i kada se javi onu zensku sto prica ne cujem uopste. Takodje mi u skajpu prijavljuje gresku kako nesto nije u redu sa Audio opcijama.



Na skajpu 5.5 radi sasvim normalno zvuk.
 
Da li je neko imao iskustva sa Gnome Boxes? Instalirao sam Windows kao jednu virtuelnu ali mi laguje miš, pomjeranje prozora, unos bilo kakvog teksta. Dao sam virtuelnoj 4 GB RAM-a, procesor je takođe na prihvatljivom nivou, ali tog laga nikako ne mogu da se riješim.

Pitanje je da li je to možda do Boxes-a, jer sam koristio VirtualBox prije ovoga i nisam imao sličan problem, mrsko mi je sad da sve to radim ispočetka sa VirtualBoxom, jedino ako ću se samim tim riješiti ovog laga, u tom slučaju vrijedi da se bakćem.
 
Nazad
Vrh Dno