»RSS Benchmark sajt

Strana 7 od 9 PrvaPrva ... 3456789 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 91 do 105 od ukupno 128

Tema: Upotreba GNU+Linux sistema i prateći problemi

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Imam jako iritantan problem. Grub2 brlja malo pa malo, uz prateću grešku "System BootOrder Not Found..." ostatak ni ne stignem pročitati. Prvo sam koristio samo debian i ta greška se počela javljati neposredno nakon instalacije i u početku nisam mario, odradim chroot sa liveiso usb-a, reinstaliram grub, ulogujem se i nastavim sa uobičajenim. Međutim taj problem se javlja konstantno i primijetio sam da se gotovo uvijek dešava nakon što odradim bilo kakvu radnju sa parted-om ili fdisk-om (i u još par drugih scenarija, ali uvijek sa ovim), npr. odlučim da formatiram usb i sljedeće paljenje ne mogu da butujem sistem (koja logika). Takođe primijetio sam da gparted isto izbacuje greške (kako su se desile neke promjene, da kernel nije informisan i slično, nije mi jasno zašto jer vršim obično formatiranje usb-a).

Onda sam instalirao windows i problem je isti samo što sad umjesto da mi butuje u grub on grub preskoči i pređe na windows, pa onda da bih dobio grub nazad moram da ga instaliram tako što odradim chroot. Cirkus.

Onda sam primijetio da ako pokrenem efibootmgr nakon instalacije gruba među "bootentry" listom nalazi se i entry "debian", a kad se ovaj problem desi taj entry "debian" doslovno nestane. U čemu i jeste bit problema.

Moguće je da laptop (Lenovo Idepad) brlja oko uefi postavki, ali kakve bi to veze imalo sa ovim gore. Problem se takođe javlja poslije ponekih ažuriranja, nekad i iz čista mira.

Smori me svaki put raditi chroot i zezati se sa efibootmgr i podešavanjem grub-a. I manjaro je takođe koristio grub, ali je sve radilo bez problema, na debianu svako malo neki *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izam naiđe u susret.

Mislio sam reinstalaciju da odradim, ali u tom slučaju debian sigurno neće ostati kao primarni sistem.

EDIT ~ Da li riječ id1otski mora da bude propraćena mjaukanjem??

EDIT 2 ~ Ovako izgleda dok sve radi normalno. Kad ne radi onda ovaj entry "debian" sa kodom 000A nestane i tad ne mogu da pristupim grubu već ide fallback na Windows Boot Manager.
        Menjao mrtavker : 26.03.2018. u 15:04

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        537
        A da li zabrlja i ako formatiraš sa mkfs?

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Glupo sam se izrazio, ne formatiram nego kreiram particije i partition table. Kad odradim samo mkfs onda je sve u redu.

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        537
        Debian ti se random gubi i kad nema apdejta i ne particionišeš ništa. Nešto tu drugo ne štima...

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Znam, ali čudno je da poslije svakog particionisanja to mora da se desi. Čudno se ponaša, a gubim strpljenje.

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        537
        Menja se UUID particije na flešu kad particionišeš/formatiraš ali da to remeti boot order ili uslovljava da Debian nestane ili da GParted bilo šta paralelno radi disk particiji/UEFI-ju pri tom, mi nije verovatno. Neka koincidencija.

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Izgleda da sam riješio problem flešovanjem UEFI-ja na laptopu i novim kernelom, sad ne znam šta je tačno uticalo na ovo, ali ove radnje što sam opisao iznad sad prolaze bez problema.

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        537
        ^Super jedino, izgleda da često particionišeš fleške čime im svaki put ode po jedan ciklus upisa u vetar. Što tako? Ja samo delete pa ispraznim otpad što samo upisuje u heder particione tabele i minimalno arči. Za jeftine da te i ne bude briga, ali ako su neki skuplji (5.000+), šteta je...

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Ne particionišem često nego mi je trebalo (u skorije vrijeme) da to uradim par puta i onda sam primijetio da je to nemoguće upravo zbog ovih problema. Dok sam to radio brikovao sam fleš jer sam 50 puta upisivao particione tabele sve dok to nije moglo da se obavi kako treba. Sad kad radi nema potrebe da se igram više sa tim.

Možda i taj fleš nije brikovan, ali ja ga ne znam popraviti jer izbacuje neki Input/Output Error i šta god da pokušam to je fiasko. Čak ni dd nije uspio da ispiše blokove nulama (znači mrtav je). Ako imaš neko rješenje predloži.

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        537
        Ako mu ni dd ne prolazi, gotov je.

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Tako sam i mislio, to mu je amin.

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        537
        ^Apropo ove priče o fleškama, čovek je objasnio zbog čega je najbolje osloniti se na fabričko particionisanje/formatiranje

http://wiki.laptop.org/go/How_to_Dam...Storage_Device

a egzibijije sa dd, gparted i drugim alatima ostaviti za jeftine uređaje koji nisu bitni. Previše nepoznanica o kojima proizvođači nikad ništa ne napišu u (nepostojećim) uputstvima za upotrebu.
        Menjao dolmen : 01.04.2018. u 05:38

Member Avatar korisnika sam633
        Na forumu od
        Nov 2011
        Poruka
        4.305
        Citat Citiram korisnika: mrtavker Pogledaj poruku
        Možda i taj fleš nije brikovan, ali ja ga ne znam popraviti jer izbacuje neki Input/Output Error i šta god da pokušam to je fiasko.
        Uvek postoji mogućnost povratka na fabričko, pomoću fabričkog software-a. Tako sam vratio u radno stanje Transcend JetFlash fleške. Tu se upisuje sve ispočetka, kao i firmware.
        Menjao sam633 : 01.04.2018. u 07:41
        Igoritza:"Necu se ja vala ovde vise nikad registrovati."

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Citat Citiram korisnika: sam633 Pogledaj poruku
        Uvek postoji mogućnost povratka na fabričko, pomoću fabričkog software-a. Tako sam vratio u radno stanje Transcend JetFlash fleške. Tu se upisuje sve ispočetka, kao i firmware.
        Problem je što kod ovoga nije moguće ništa od tih radnji, mada nije ni bitno toliko. Nije toliko vrijedna stvar da gubim vrijeme i živce na nju. Ovako to izgleda:

Ako pokušam da ispišem dd-om preko cijelog onda i on ispiše grešku (ne moram da ga tražim u dmesg), ista greška I/O error.
        Menjao mrtavker : 01.04.2018. u 10:45

Member Avatar korisnika Marezz
        Na forumu od
        Nov 2010
        Poruka
        893
      16. Moja mašina
        • CPU: Intel i5 4460 @3.2GHz
        • MoBo: Gigabyte G1 Sniper B5 B85
        • RAM: Corsair Vengeance 2x4GB @1600MHz
        • VGA: MSI GAMING X RX 470 4GB
        • MON: DELL Ultrasharp 23" U2312HM
        • HDD: Samsung 850 EVO 250GB + WD Blue 1TB
        • Case: MS Industrial Black Widow, Thermaltake Sart SE 630W
        • SND: Realtek ALC898
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Xiaomi Redmi Note 3 SD, Redragon Kala + A4Tech V7 Bloody
      17. Zdravo narode, imamo li nekoga ovde ko koristi Funtoo ili Gentoo? Ja trenutno koristim Funtoo GNU+Linux distribuciju i hteo bih da emerge-ujem novi kernel ali blage veze nemam kako se to pravilno radi. Samo jedan pogled na meni za konfiguraciju kernela mi daje traume zbog OGROMNOG broja opcija. Da li ima neki nacin da se taj proces automatizuje i samo da mi ukljuci opcije koje su neophodne za moj hardver bez ostalih gluposti?
        Xiaomi Redmi Note 3 (SD) | LineageOS 14.1

Strana 7 od 9 PrvaPrva ... 3456789 PoslednjaPoslednja

Tagovi ove teme

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •