»RSS Benchmark sajt

Strana 6 od 7 PrvaPrva ... 234567 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 76 do 90 od ukupno 104

Tema: Upotreba GNU+Linux sistema i prateći problemi

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        17.10 zato što sam navikao da imam najnovije verzije programa pa rekoh da dam Ubuntuu šansu, manje problema ima na bleeding edge distroima nego na 17.10. Hajde uzimam u obzir male probleme, ali da mi gasi programe iz čistog mira nisam vidio.

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Ako se ne sjecam neko je ovdje objavio upute za bolji font rendering, gledao sam po netu nesto ali ima milion nekih razlicitih uputstava. Sad sam digao Arch i sve namjesto sem fontova, tj. na par mjesta kao ovaj antialiasing da zeza pa se vidi sareni trag ispod slova, a i hinting mi bas nije najsrecniji iako sam ga stavio na slight ili na none.

Member Avatar korisnika alex303
        Na forumu od
        Apr 2005
        Poruka
        1.241
      4. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5 2500K / Xigmatek Balder
        • MoBo: MSI P67A-GD65 (B3)
        • RAM: 2x4GB Mushkin BlackLine 2000mhz
        • VGA: MSI GeForce GTX660 Twin Frozr III OC 2GB
        • MON: Dell U2412M
        • HDD: Samsung 850 Pro 250GiB + Samsung 850 EVO 250GiB
        • OPT: LITE-ON DVDRW SH16A7S SATA
        • Case: Corsair Graphite 600T / Corsair HX520
        • SND: M-Audio Audiophile 2496 / Monitor Audio B4 on NAD C326bee
        • LAP: Dell Latitude E5450 / Samsung 850 EVO 250GiB
        • INET: DSL
        • Ostalo: Roccat Kova [+] on Razer ExactMat + Razer Lycosa
      5. Citat Citiram korisnika: mrtavker Pogledaj poruku
        Ako se ne sjecam neko je ovdje objavio upute za bolji font rendering, gledao sam po netu nesto ali ima milion nekih razlicitih uputstava. Sad sam digao Arch i sve namjesto sem fontova, tj. na par mjesta kao ovaj antialiasing da zeza pa se vidi sareni trag ispod slova, a i hinting mi bas nije najsrecniji iako sam ga stavio na slight ili na none.
        Kod:
         yaourt -S freetype2-infinality-ultimate --noconfirm

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Hvala!

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Interesuje me postoji li ovakav program (već) za Linux?

Dakle, u pitanju bi bio program za sinhronizaciju backupa. Uzmete radni dikretorijum/e i podesite lokaciju gdje ćete čuvati backup (da li to bila neka remote lokacija, lokacija na drugom hardu ili slično nebitno je, bitna bi bila jedino putanja do backup direktorija). I sad fora bi bila kad god se napravi neka izmjena u originalnom direktorijumu da se taj izmijenjeni fajl ili direktorij prebaci/ažurira na backup lokaciji.

Meni je bilo mrsko tražiti pa sam sebi napravio neku lajt verziju, a ako se ispostavi da nema sličnog programa rado bih se sam pozabavio time. Za sad jedino što moj program radi je to da skenira radni direktorij, ide rekurzivno kroz sve foldere u originalnom/radnom i backup direktoriju i upoređuje koji su to fajlovi izmijenjeni, prebaci samo ažurirane/nove fajlove u backup direktorij i tako uvijek imam svjež backup folder na pomoćnom hard disku.
        Menjao mrtavker : 23.11.2017. u 12:20

Member Avatar korisnika Space Beer
        Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        3.524
      9. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 3 1200 ::: LC-CC-120
        • MoBo: MSI B350M Mortar
        • RAM: G.Skill 2x8GB (F4-3000C16D-16GISB)
        • VGA: PowerColor R7 260X 2GB
        • MON: BenQ G2222HDL
        • HDD: Toshiba 500GB
        • Case: CM N200 ::: CM G550M
      10. Pa to je klasični inkrementalni bekap. Programi koje ja znam da rade to su FreeFileSync, DirSync Pro, grsync, LuckyBackup... Moćda i Syncthing. Isprobaj pa vidi koji ti odgovara

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Da da, to je u globalu to.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rsync
        Menjao mrtavker : 23.11.2017. u 13:00

Member Avatar korisnika ajvn
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        242
      13. Moja mašina
        • CPU: 2500k
        • MoBo: ASUS P8Z77-V
        • RAM: 12gb
        • VGA: 670
        • MON: BENQ G2420HDBL
        • HDD: WD 500 GB
        • Case: CM HAF 922
        • Ostalo: MX518
      14. Citat Citiram korisnika: mrtavker Pogledaj poruku
        Meni je bilo mrsko tražiti pa sam sebi napravio neku lajt verziju, a ako se ispostavi da nema sličnog programa rado bih se sam pozabavio time. Za sad jedino što moj program radi je to da skenira radni direktorij, ide rekurzivno kroz sve foldere u originalnom/radnom i backup direktoriju i upoređuje koji su to fajlovi izmijenjeni, prebaci samo ažurirane/nove fajlove u backup direktorij i tako uvijek imam svjež backup folder na pomoćnom hard disku.
        Ovo nije optimalno, zato sto ako se desi neka promena koja corruputuje podatke/sistem, to ce se takodje odraziti i na backup tim syncom. Bolja opcija je da se podesi cron koji ce jednom dnevno praviti backup preko recimo tara i drugi cron koji ce brisati starije backupove.
        Nesto ovako recimo, ako hocemo da backup-ujemo /tmp/test.txt .
        Kod:
        #!/bin/bash

tar -zcvpzf backup_`date "+%d-%B-%Y"`.tar.gz --exclude=/tmp/backup_`date "+%d-%B-%Y"`.tar.gz --one-file-system /tmp/test.txt
        I cron koji bi izgledao ovako
        Kod:
        0 10 * * *    /bin/bash /put/do/gorepomenuteskripte.sh
        Sto bi pokrenulo taj backup svakog jutra u 10 sati.

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Pa sad sync nije svakako u real-time već tipa kad mu ja podesim vrijeme (za sad nisam to dodao, ne smeta mi ni ručno). Cron je pogodan za taj dio, a ovaj rekurzivni metod mi je jedini logičan jer recimo folder koji ima 100 GB lakše mi ga je obići kao stablo i provjeravati ima li šta novo jer u tom slučaju kopiram samo tih par stvari što su ažurirane.

Za sad mi nije teško pa skriptu pokrenem ručno svaki put kad gasim računar (ako sam već nešto radio). Tako da skripta može slabo šta da zezne. Skriptu sam napisao u pajtonu i ima nekih 30ak linija koda. Vidim imaju i ovi programi postojeći za to ali ovako mi je zanimljivije.

Nisam neki stručnjak za pajton, ali ovo je prva verzija što sam naškrabao: https://github.com/serjuice/sync-bac...ster/backup.py
        Menjao mrtavker : 23.11.2017. u 22:58

Member Avatar korisnika vlado_ns
        Na forumu od
        Oct 2007
        Poruka
        288
      17. Moja mašina
        • CPU: Intel Pentium G2130
        • MoBo: MSI B75MA-E33
        • RAM: 2x SP DDR3 1600MhZ 4Gb
        • VGA: ASUS VW247S
        • HDD: Patriot Blast 120GB 2.5" SATA SSD Drive
        • Case: Kung fu + Chieftec 600W
        • SND: soundmax hd audio
        • TV: Toshiba Regza 32XV550P
        • INET: Kablovska
      18. Ja koristim Synkron za sinhronizaciju ručnu između dva foldera sa eknjigama. Jedan folder je master, a drugi je slave. Backup pravi identičnu kopiju mastera u slave, uključujući i brisanje viškova, ako ih ima u slave folderu. Nisam nikad osetio potrebu za boljim programom.
        Doduše, istu stvar radi i sudo rsync -avo --delete /mnt/80Gb/Knjige /mnt/80Gb/Dropbox

Member Avatar korisnika ajvn
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        242
      20. Moja mašina
        • CPU: 2500k
        • MoBo: ASUS P8Z77-V
        • RAM: 12gb
        • VGA: 670
        • MON: BENQ G2420HDBL
        • HDD: WD 500 GB
        • Case: CM HAF 922
        • Ostalo: MX518
      21. Tar je po defaultu recursive. Ako prostor predstavlja problem ili je to nacin na koji zelis da radis backup, onda je rsync pravi alat.

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Jos kad je Space Beer napisao listu programa skontao sam da nema potrebe komplikovati ni reizmisljati tocak, ali eto bilo mi dosadno pa napisao sam sebi a i bilo mi mrsko da trazim po netu programe za nesto tako jednostavno. I ne predstavlja mi prostor problem vec broj pisanja, posto je HDD na kom drzim backup spor pa sam gledao da smanjim broj bespotrebnih pisanja.

Member Avatar korisnika Space Beer
        Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        3.524
      24. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 3 1200 ::: LC-CC-120
        • MoBo: MSI B350M Mortar
        • RAM: G.Skill 2x8GB (F4-3000C16D-16GISB)
        • VGA: PowerColor R7 260X 2GB
        • MON: BenQ G2222HDL
        • HDD: Toshiba 500GB
        • Case: CM N200 ::: CM G550M
      25. Ja koristim FreeFileSync na poslu i dobro radi posao. Ranije sam korstio LuckyBackup, a sad mi je instaliran grsync, ali još uvek nisam počeo da radim bekap na HDD. Trenutno podatke čuvam u oblaku, pri čemu se nalaze i na linux i na windows disku. Ali ideja je da ih imam na dva interna diska (dva OS-a), jednom eksternom i na cloud-u.

Member Avatar korisnika Marezz
        Na forumu od
        Nov 2010
        Poruka
        869
      27. Moja mašina
        • CPU: Intel i5 4460 @3.2GHz
        • MoBo: Gigabyte G1 Sniper B5 B85
        • RAM: Corsair Vengeance 2x4GB @1600MHz
        • VGA: MSI GAMING X RX 470 4GB
        • MON: DELL Ultrasharp 23" U2312HM
        • HDD: Samsung 850 EVO 250GB + WD Blue 1TB
        • Case: MS Industrial Black Widow, Thermaltake Sart SE 630W
        • SND: Realtek ALC898
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Xiaomi Redmi Note 3 SD, Redragon Kala + A4Tech V7 Bloody
      28. Danas sam cackao po sistemu i vidim da mi nije podesen automatski TRIM za SSD. Napravio sam nedeljni cron job za trim pa mozda nekome bude od koristi. Ukratko o TRIM-u

Napomena: Ovo radite na sopstvenu odgovornost, upotreba TRIM-a bi trebalo da je bezbedna ali kao i sa bilo cim drugim, postoji mogucnost stete. Koristim sysvinit, tako da imajte u vidu da za vas moze biti drugacije ako koristite drugi init.

Ukratko, Cron izvrsava unapred zadate zadatke na casovnom, dnevnom, nedeljnom i mesecnom nivou. U pitanju su skripte sa odredjenim komandama koje se izvrsavaju u zadatom vremenskom opsegu.
        U mom slucaju, dodao sam tekstualni fajl "trim" u /etc/cron.weekly direktorijumu sa dolenavedenom sadrzinom. Da bi taj fajl bilo moguce izvrsiti/pokrenuti, neophodno mu je dodeliti dozvolu za pokretanje komandom chmod +x trim. Komanda ispod, nedeljno izvrsava TRIM na svakom disku koji ima tu mogucnost bez provere modela diska.
        Kod:
        #!bin/sh
        exec fstrim-all --no-model-check
        Takodje se TRIM moze izvrsavati i rucno kroz terminal (kao root), u sledecem primeru se TRIM vrsi na / particiji
        Kod:
        fstrim -v /
        Xiaomi Redmi Note 3 (SD) | LineageOS 14.1

Banned
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        379

Način da se prikaže realna brzina sync-a na USB stik

Da se učipim, ovo sam već pominjao kao delimični offtopic u drugoj temi: ni jedan poznatiji fajl menadžer (Nemo, Dolphin, Thunar... you name it) ne prikazuje stvarni tok i brzinu sync-upisa na flešku pri kopiranju fajlova mada mehanizam u kernelu za to postoji i demonstrira ga skripta ispod:

Kod:
        #!/bin/bash

if ls -l /dev/disk/by-path/*usb* &>/dev/null; then

USB_DET=($(ls -l /dev/disk/by-path/*usb* | grep -v "part" | awk '{print $NF}' | awk -F "/" '{print $NF}' | sort))

for usb in "${USB_DET[@]}"
           do
              if [ $(awk "{ print \$9 }" /sys/block/$usb/stat) -gt 0 ]
              then
                 sector_size=$(cat /sys/block/$usb/queue/hw_sector_size)

DATA_WRITTEN=$(awk '{load = $7*sector/1000/1000
                          printf "%.1f", load}'  sector="$sector_size" /sys/block/$usb/stat)
                      printf "%s: %s%s " "$usb" "$DATA_WRITTEN" "MiB"
              else
                 printf "%s: %s " "$usb" "idle"
              fi
           done
        else
           echo "No USB"
        fi
        Za korišćenje je potrebno pozivati je kroz widget/applet koji je u stanju da u zadatom intervalu izvršava i prikazuje echo bash skripti. Neki takav postoji u skoro svim desktop okruženjima. U onim koji ga nemaju, može se ubaciti u Conky skriptu. Prikaz za sesiju je kumulativan, što znači da ako ste već iskopirali 2GB a fleš ostao uboden, ako naknadno rešite da dodate još, neće početi od nule, nego nastaviti od 2GB(tj 2000MiB).

Poenta je da ovako uvek možete znati tačno koliko je podataka zaista kopirano, na osnovu toga, koliko još preostaje i kad je upis zaista gotov da bi se izbegla korpucija podataka.

Da ilustrujem problem koji skript rešava jednim šotom koji pokazuje da je za Nemo kopiranje bilo gotovo (zatvorio Copy dialog) pre nego što je pola upisano(2,2GB vs 907MB realno upisanih):

Menjao dolmen : 23.03.2018. u 16:24

Strana 6 od 7 PrvaPrva ... 234567 PoslednjaPoslednja

Tagovi ove teme

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •