Šta je novo?

3D Naocare

DjoleNS je napisao(la):
Kako se uopste ukljuchi mod u kome neka igra radi u 3d?

Druze, vidi dva tri posta gore: skines dodatak drajveru za graficku i gotov posao :)

Nego imam i ja pitanje: jel one Asusove naocare sa starih Geforceova rade i na novim? Osvezavanje danas nije nikakav problem: i ovako i onako sam poceo da se igram na 640x480 @ 160Hz, sto sa 4xAA izgleda kao na seginim automatima i konzolama :)
 
@lost machine

nemam mastercard niti bilo koji drugi card :( radim na crno i nemam racun u banci.
 
@gx-x

hmmm probaj da nadjes nekog ko radi na nekom snimanju (ljudi sa fdu-a i sl.) naime oni koriste mislim nisam siguran filtere za reflektore koji su od istog materijala kao one folije za naocare a to im je btw potrosna roba tako da mozes ladno da im uzickas par tabli folije raznih boja pa probaj da iskombinujes nesto_Ovo sam izvukao iz glave sada kada sam video tvoj post i mislim da to sigurno radi jer mi je neko odavno pricao o tome da mogu te folije za reflektore da se iskoriste mislim da je taj neko i gledao neki imax divx sa tako pravljenim naocarima i odusevio se(mislim da je bila plavo/crvena kombinacija).Ipak raspitaj se jos ako poznajes nekog ko radi sa svetlom/kamerom itd. da ne bude da sam te lozio bezveze.Nadam se da sam bar malo pomogao pozdrav
 
hvala ivke, plavo crvene naocare vec imam ! ali taj sistem je odvratan ! mislim, dobar je 3d ali nije u boji ! tj boje su isprane i stalno vidis to mesanje crvene i plave od tih linija, da ne pominjem da posle 10 minuta kad skines naocare nevidis dobro naredna 2 sata...
 
gx-x je napisao(la):
e al zato su polarizacione naocare druga prica, ali nisam siguran da to mozed a radi na monitoru. Te naocare napolju kostaju 3$ , sto je smesno, kod nas je kao i uvek problem sto toga jednostavno nema, ali to moze da se napravi, samo kad bih znao od cega da uzmem foliju koja polarizuje svetlost...
Mnogi proizvodjaci suncanih naocara na svoja plasticna sociva stavljaju i polarizacioni filter.Taj filter nema bas nikakve veze sa 3D slikom, vec mu je namena kako mu i ime kaze da spreci prodor polarizovane svetlosti ka oku.Kod odredjenih glatkih nemetalnih povrsina dolazi do interferncije odredjenih talasnih duzina svetlosti,pa se intenzitet iste pojacava, to je polarizovana svetlost.Filteri za polarizaciju najprostije receno sluze kao neka resetka ili taraba koja smanjuje amplitudu polarizovane svetlosti a pod odredjenim uglom totalno je anulira.Dakle polarizacioni filter prosto receno ublazava bljestavu svetlost.
Sto se tice 3D naocara mogu samo da potvrdim gore navedeno u vezi asus deluxe.Mislim da negde jos uvek imam iste.Prvi utisak jeste fantastican.Meni je FIFA izgledala super u 3D, ali upotrebna vrednost istih je dosta upitna.

:wave:
 
Negde sredinom 90-ih sam imao prilike da probam 3D kacigu VFX-1 sve u svemu osećaj je fenomenalan. Ali je potrebno je dosta vremena da se kaciga prilagodi svakom korisniku ponaosob. U suprotnom je više mučenje nego zadovoljstvo. Bilo mi je smešno kada sam gledao ortake koji su je koristili pre mene, kako se gube u prostoru. Naravno par minuta posle korišćenja. I mislio sam da se to meni neće desiti. Naravno desilo se pošto sam skinuo kacigu bio sam totalno izgubljen i jedva izdržao da ne padnem u nesvest. Kacigu smo koristili da igramo prvi QUAKE. U to vreme je plaćena oko 1000 dm. Osećaj je kao da ste u samoj igri. Jednostavno nezaboravno iskustvo ali posle određenog vremena dosadi. Naočare su naravno smešne u odnosu na kacigu. Mislim je da ne treba davati pare za naočare-kacigu ali obavezno treba probati ukoliko ste u mogućnosti.
 
@CYK

znam sve to, imam polarizacioni filter za objektiv. Na 3D naocarima sa polarizacionim filterima jedan filter (za jedno oko) propusta svetlo pod 45 stepeni uglom, a drugi pod -45 uglom, a slike se emituju tako da svako oko vidi svoju sliku, ne znam kako da objasnim, levo oko recimo vidi svetlost koja je emitovana za 45 ugao, a desno vidi drugu pomerenu sliku koja se emituje pod -45 uglom (ugao pod kojim se propusta svetlo, nije slika pod uglom). Poenta je da dve razlicite slike dodju svaka da ciljnog oka bez da jedno oko vidi sliku za drugu oko, a to su postigli razlicitim uglovima polarizacije. Tu nema pada refresh rate-a i ne zavisi od refresha posto se obe slike emituju u isto vreme

@bira :

HVALA ! To mi je trebalo (izmedju ostalog, jos uvek mi trebaju naocare sa sivim "staklima" ako neko ima nek me cimne na pm, platicu mu (za naocare, ne za PM :) ) )
 
Poslednja izmena:
Antonio je napisao(la):
Naočare su naravno smešne u odnosu na kacigu. Mislim je da ne treba davati pare za naočare-kacigu ali obavezno treba probati ukoliko ste u mogućnosti.

po mom misljenju, stvari stoje upravo obrnuto. DOBRE 3d naocare, velik monitor i zatamnjena soba ostavljaju dramaticno bolji 3d utisak, bolji osecaj prostora, znacajno manje dezorijentacije i MNOGO chistiju sliku.
 
@antonio

naocare i kaciga dva totalno razlicita sistema, kaciga ima svoje male LCD ekrane koji prikazuju sliku i kompatibilna je samo sa jako malim brojem igara i bukvalno moras da buljis ravno ispred da ne bi pokvario sebi 3D, teska je i opterecuje glavu, fokus ocnih misica je na 2-3cm od oka sto je ultra nezdravo.
 
,,Igrajte svoju omiljenu igru u 3Dimenzije." :)

a ,,Zvanicna nVidia 3D Stereo web strana" je strana gde se skidaju drajveri za grafichku :)
 
mislim da ovo nece da moze na TFT-u zbog ghostinga, bez obzira da li je 5ms ili 2ms. Sistem radi tako sto se na monitoru iscrtava slika za levo oko, pa zatim za desno, a naocare zatvaraju desno oko kad ekran prikazuje sliku za levo i obrnuto. Tako se mozak "prevari", misli da gleda 3D i stvori utisak dubine. E sad posto svak oko vidi svaku drugu sliku, osvezavanje ekrana je presudna stvar za "glatko" iskustvo. Sobzirom da TFT ne radi klasicno osvezavanje vec "morfing", i da postoji kasnjenje, imam utisak da ce svako oko dobijati blago zamucenu sliku u momentu otvaranja shuttera za to oko. rezultat je zamucena 3D slika (kao da vam trebaju naocare ili da je mutan monitor) i glavobolja. Drugo, ovo radi u 60hz maksimum, sto ce reci 30fps za svako oko, samim tim je 30fps i opsti osecaj 3D-a. jeftini shutter-i (kao ovi sa reklame) verovatno ne mogu da rade 30fps po oku vec nekih 20-tak, sto ce reci veoma seckavo iskustvo :)

ah, umalo da zaboravim - ovo ne moze da ide na DVI only monitore posto se VGA kabel koji se dobija ukljucuje u graficku na VGA port, drugi deo VGA kabla ide na monitor, a ona dva konektora idu na naocare.
 
Poslednja izmena:
Sta ti preporucujes sada od naocara u kombinaciji sa dobrim 21" CRTom?!
 
ako neces da kvaris oci i nabijas sebi glavobolju - nista , najozbiljnije ti kazem. Probao sam skoro sve, i prvi utisak je da su klasicni ekrani jako mali za 3D ustisak (21 crt pogotovo), drugi je uzasna glavobollja (ovo ti kaze covek koji vecinu dana bleji u LCD monitor)
 
od ovog prvog ce te boleti glava posto su to neki jeftini kineski 25hz (po oku) shutter-i, a od onog drugog ce te boleti novcanik, a ni onaj sa macem sto izlazi iz tog ekrana ne deluje miroljubivo :d

salu na stranu, ovo drugo je polarizovani monitor, uz njega dobijas polarizacione naocare koje filtriraju frekvencije za svako oko, tako da levo oko ne dobija informaciju koja je predvidjena za desno i obrnuto. To je prava stvar. Ja planiram to da uradim sa projektorima jednog dana, kada budem imao 15.000 evra viska :p

(javi ako nadjes tog zalmana ovde kod nas, vidim da je napolju cena oko 660e)
 
Poslednja izmena:
od ovog prvog ce te boleti glava posto su to neki jeftini kineski 25hz (po oku) shutter-i,

Nisu bas kineske :D To su cuvene ELSA Nemacke 3D naocare....imam ih...jedini problem je sto se poono kvare
---
 
Jel zna neko koliko refresh mogu da trpe te elsa naocare? Jel mogu da rade na 160-180Hz???
 
@hektor2:

na slici jesu elsa, ali mislim da oni ne prodaju te, vec kao sto rekoh, neke kineske.
@Siroce:

nema sanse. 60Hz je max za LCD shutter naocare sem ako u medjuvremenu nisu napravili neke bolje...
 
Evo i ja opet da vaskrsnem temu :)
Jel probao neko naocare sa ove (ranije vec pomenute) adrese: http://www.yu3dstereo.itgo.com/
Jesu li stvarno ELSA kao na slici, ili neki noname kinezi?
Nesto me kopka da ih probam :)
Inace ako su stvarno elsa onda valjda imaju 60hz po oku, znaci neki bolji crt od 120hz i pici :)
 
a mene interesuje dje to da se nabavi po `povoljnoj` cijeni ?
 
Nazad
Vrh Dno