Šta je novo?

Pc nece da upali kada je hladan

doct.cor

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2007
Poruke
671
Poena
320
Imam fx6300 msi 760gm 6gb ram i sapphire 7790. Racunar radi kako treba i igrama i bench programima. Problem nastaje ujutru kada startujem racunar a on je hladan. Prvo startovanje ne uspeva nikako, komp se upali i izbaci brljotine na displeju kao da je crkla graficka, restartujem na dugme i onda se ukljuci normalno, posle toga radi ceo dan kako treba pa ujutru ponovo... Napajanje je Zalman gs. Sta bi moglo biti problem

Sent from my E6533 using Tapatalk
 
Hm. Proveri sa drugim napajanjem, moguce da se isusio elektrolit za +5V standby na tom napajanju, pa imas ovakve simptome.
 
Fora je sto nemam nikakvo drugo napajanje. Malo me buni zasto mi izbaci one linije na monitoru kao da je graficka crkla...

Sent from my E6533 using Tapatalk
 
Pa ako je ono sto napisah, nestabilno napajanje, ko zna kakav napon stize toj grafici pri prvom startu pa brlja. A opet mozda je I do grafike, hladan lem, pa kad prvi put uhvati kontakt (kad malo zagreje) nemas problema do sledeceg hladjenja.
Prvo pozajmi napajanje ako mozes pa probaj, to ces lakse naci.
 
Aj probacu ujutru da izmerim napon na kablovima. Koliko treba da bude na grafici napona? Za ovo ostalo znam... Cudno mi hw monitor pokazuje 9.5 v na 12 a ostalo je ok. Medjutim u biosu mi pokazuje normalnih 12 volti. Verovatno hw gresi

Sent from my E6533 using Tapatalk
 
Nije samo napon nego i "ripple" tj sum. Kad elektroliti stradaju taj sum se drasticno poveca I napon (efektivna vrednost) moze biti u specifikacijama, ali sum kvari stvar. ATX podrazumeva i toleranciju nivoa napona i kolicinu dozvoljenog ripple-a. Za precizno merenje toga ti treba osciloskop.
Ako imas unimer, mozes da premeris napone, naravno, dozvoljeno je +-5% odstupanje. HW monitor zna da omane ako u potpunosti ne podrzava cip za monitoring na maticnoj.
 
Izbacio sam neki stari sumnjivi ventilator iz kicista. zamenio neke sumnjive kablove. Potom sam izbacio racunar napolje da se ohladi i probah ga, upalio se iz prve bez problema. E sad videcemo ujutru...

Sent from my E6533 using Tapatalk
 
8afd55ba2d3e339e3c909c76e927e358.jpg



Ma jok jutros opet isto. Prodje msi logo prodje onaj windows logo i otprilike kada treba welcome screen da pokaze izadje ovo. Naravno restarrt na dugme i sve radi kako treba

Sent from my E6533 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sta da narucujem, graficku ili napajanje :D

Kontam da je graficka u pitanju jer radi kako treba do Welcome screen-a kada treba da ucita drajver, tu zakove i izbaci brljotine na ekranu, probao sam sa drugim drajverima i isto se desava, ovo je problem samo sa prvim startovanjem racunara kada stoji recimo ugasen 5-6 sati
 
Poslednja izmena:
Pre da je grafika, ali probaj da pozajmis od negde drugu da probas da ne kupujes ako nije ona (mada lici da je ona ipak). Ako ustanovis da je 100% ona geknula, mozes da je na neodredjen period vratis pecenjem u rerni, ali definitivno skupljaj pare za drugu.
 
Da nije neki defekt sa Win 10 i drajverima? Mada ne verujem

Dali bi nekako mogao us pomoc unimera da proverim napajanje na toj grani za graficku ujutru kada palim racunar i kako?
 
Poslednja izmena:
Pa proveri napon između žute i crne žice, nabolje na jednom konektoru za grafu ili molexu. Treba da je ~12V. Ako je nizak ili oscilira može biti problem napajanje.

Ventovi na grafi i procesoru rade lepo?
 
Poslednja izmena:
Da ventilatori rade normalno, racunar radi normalno, igram igre cesto i nema problema nikakvih, jedino kada ugasim racunar na duze vreme 4-5 sati i onda na prvom paljenju pokaze MSi logo i onaj win boot logo i zakove na Welcome screen-u sa anomalijama na ekranu (eto slika gore), uradim restart na dugme i posle toga podigne sistem i radi normalno
 
Poslednja izmena:
Imaš li integrisanu grafiku. Ako imaš probaj zavrtiti na njoj.
Meni to liči da je otišao neki elektrolit na grafičkoj, napajanju ili ploči.
 
Da ima integrisana probacu ujutru na njoj


Sto se tice tih elektrolita , ovi sto su "normalni" starije proizvodnje deluju ok, nijedan nije naduven na ploci ali ploca ima vecinu onih novijih "solid capacitor" i ne znam kako njih da proverim


Probao sam unimerom, voltaza je 12.20 - 12.42 v pustao sam i 3d mark, ujutru cu da probam pri startovanju da vidim sta ce biti sa voltazom
 
Poslednja izmena:
fx 6300 ima integrisanu graficku?! Ploca Msi 760gm ima ulaz za integrisanu graficku ali moras da imas poseban procesor za to , ona sa procesora koristi graficku a fx 6300 je nema u sebi.
 
fx 6300 ima integrisanu graficku?! Ploca Msi 760gm ima ulaz za integrisanu graficku ali moras da imas poseban procesor za to , ona sa procesora koristi graficku a fx 6300 je nema u sebi.
Am3 procesor sa integrisanom grafikom???? Pa nije to fm1 ili 2.... Ta ploca ima IZLAZ-e vga i dvi (dve varijante ploce) sa integrisane grafike u cipsetu (3000 ako se ne varam).
najbolje je da probas tu graficku negde pa da vidis kako se ponasa.
 
Poslednja izmena:
Am3 procesor sa integrisanom grafikom???? Pa nije to fm1 ili 2.... Ta ploca ima IZLAZ-e vga i dvi (dve varijante ploce) sa integrisane grafike u cipsetu (3000 ako se ne varam).
Probaj ujutru prvo da zagrejes cipset (bar malo) pa onda upali. Verovatno je pocela neka kuglica ispod cipseta da puca.

ma ima neku integrisanu graficku, ma nemam potrebe da grejem cipset, komp pri prvom paljenju izbacvi anomalije umesto Welcome screen-a i pritiskom na restart dugme pokrece sistem i sve radi ceo dan kako treba, ja ne koristim tu integrisanu graficku vec ati 7790, kupio bih deo da zamenim ali ne znam dali je graficka ploca ili napajanje u pitanju, to je problem, nadam se da nije graficka jer to ce kostati najvise

E sad jos da dodam ovako, koliko sam skontao racunar nece da podigne windows iz prvog puta ako je bio iskljucen duze od 4 sata, juce sam ugasio racunar i izneo ga napolju na sat vremena, vratio unutra i upalio je kako treba bez problema i mislim da nema veze sa hladnim komponentama vec da pravi problem kada je ugasen na duze vreme
 
Moglo bi biti:
Kada je računar isključen duže vremena dolazi do potpunog pražnjenja elektrolita. Pri ponovnom pokretanju imaš problem jer se neki od elektrolita "osušio" i ne može dovoljno brzo da dostigne potrebnu vrijednost napona na svojim krajevima. Kada već "zaverglaš" drugi, treći put on dostigne potrebnu vrijednost i računar nastavlja sa normalnim radom.
Naravno, ovo traje do trenutka kada elektrolit potpuno izgubi svoja kapacitivna svojstva i onda... ne pomaže to 2. 3. put.

Ovakvih slučajeva smo u firmi imali sigurno 20-30 (Dell-ovih) računara. Bio je problem sa kondenzatorima u dijelu napajanja procesora.
 
OK e sad to praznjenje elektrolita moze biti na napajanju ploci i grafickoj kartici jel tako? U svemu tome mi je cudno to sto se kompjuter upali pokaze normalno MSI logo win 10 logo (boot) i umesto Welcome screen-a pokaze anomalije kao na slici, znaci kompjuter startuje ali zakove negde na velkom skrinu sa anomalijama, pomaze samo reset na dugme i posle reseta podise sistem normalno, i tako svakog dana evo vec neko vreme...
 
Poslednja izmena:
Ovako slucajno sam izvukao usb wifi karticu i juce i danas komp se upalio bez problema dali ona moze da pravi ovaj problem...

Sent from my E6533 using Tapatalk
 
Cudnan razvoj situacije, ali sve je moguce...
 
Nista teram vako jos neki dan. Izvlacim karticu pre paljenja... Uostalom imam problem sa tom karticom odavno, ponekad se desi da u toku rada kao da je neko izvuce iz usb-a i ponovo je ukljuci (cuje se onaj windows zvuk kao kada ukljucite nesto u usb) mreza se izgubi na destak sekundi i vrati se.. Takodje ako fizickiizvucem ovu karticu iz usb-a dok racunar radi pojavi se bsod. Celo vreme mislim da je do win 10 i drajvera za nju problem... Kamo srece da je ona problem ☺

Sent from my E6533 using Tapatalk
 
WIFI usb kartica je znači u pitanju?
Da, to još povećava šanse da je ona u pitanju.

Video sam slučaj kada je poluispravna fleška onemogućavala butovanje računara.
Znači dok je utaknuta boot nema šanse (ni sa optike, ni hdd ni sa usb), isto tako i na drugim računarima.

Usb wifi i fleška nisu isto, ali poluispravni mogu razne probleme da naprave.
Utakni je u drugi računar ako imaš prilike, pa testiraj pravi li probleme i tamo.
 
WIFI usb kartica je znači u pitanju?
Da, to još povećava šanse da je ona u pitanju.

Video sam slučaj kada je poluispravna fleška onemogućavala butovanje računara.
Znači dok je utaknuta boot nema šanse (ni sa optike, ni hdd ni sa usb), isto tako i na drugim računarima.

Usb wifi i fleška nisu isto, ali poluispravni mogu razne probleme da naprave.
Utakni je u drugi računar ako imaš prilike, pa testiraj pravi li probleme i tamo.

Imao apsolutno isti problem sa usb čitačem smart kartica..u servisu radi lepo, kod čoveka kući neće da bootuje...
 
Imao sam slične simptome sa Asus M2N-E pločom. No dešavalo se da paljenje bude nasumično, nekad hoće odmah, nekad tek iz 3-4 puta tako da ne mora da znači da je wi-fi kartica u pitanju. Servis Cika Pere sa foruma je rešio problem zamenom kondenzatora :)
 
Pa probacu bez wifi nekoliko dana pa cemo videti, za sad dva jutra pali kako treba
 
Imao sam slične simptome sa Asus M2N-E pločom. No dešavalo se da paljenje bude nasumično, nekad hoće odmah, nekad tek iz 3-4 puta tako da ne mora da znači da je wi-fi kartica u pitanju. Servis Cika Pere sa foruma je rešio problem zamenom kondenzatora :)

ma ja bih zamenio deo bilo koji da je nebih popravljao nego ne znam sta je u pitanju, jutros upali kako treba isto bez wifi, sutra cu da probam sa wifi utaknutim, napajanje sam menjao pre 5-6 meseci kupio sa neko Zalman napajanjeod 500w, pre toga sam imao OCZ ili OZC koje mi je trajalo 6-7 godina a mozda i vise
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno