Šta je novo?

Naponska zastita (grounding off) APC PM6-GR

Mazi7

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
11.02.2014
Poruke
2,565
Poena
130
Znaci imam APC PM6-GR, na 3 meseci sam bio van grada sa sve opremom i kompjuterima, sada kada sam se vratio u stan, prikacio APC, svetli lampica za surge protection medjutim za grounding ne svetli nigde u stanu gde god ga prikljucio. Ono sto sam primetio jeste da kad hocu da ukljucim TV u njega, gurnem tek 1-2mm grounding svetli stabilno, ali kada gurnem do kraja grounding se izgubi. To se ne desava kada prikljucim produzni kabl na koji mi idu monitor/komp/zvucnici. Probao da prikacim i modem/punjac sve radi korektno ali nema lampice za grounding.

Ikakva ideja sta moze da bude ? Ne deluje mi da je kvar a opet nista nije menjano..
 
Znaci imam APC PM6-GR, na 3 meseci sam bio van grada sa sve opremom i kompjuterima, sada kada sam se vratio u stan, prikacio APC, svetli lampica za surge protection medjutim za grounding ne svetli nigde u stanu gde god ga prikljucio. Ono sto sam primetio jeste da kad hocu da ukljucim TV u njega, gurnem tek 1-2mm grounding svetli stabilno, ali kada gurnem do kraja grounding se izgubi. To se ne desava kada prikljucim produzni kabl na koji mi idu monitor/komp/zvucnici. Probao da prikacim i modem/punjac sve radi korektno ali nema lampice za grounding.

Ikakva ideja sta moze da bude ? Ne deluje mi da je kvar a opet nista nije menjano..

Imam isti taj model, samo sa 5 uticnica. Kod mene je situacija obrnuta. Grounding (uzemljenje mi je ok i sija uvek), dok je surging protection (zastita od prenapona) prestala da radi.
Moja situacija je cak i logicna, desio se prenapon, pregorela ta zastita i odneo sam na reklamaciju.

Tvoja situacija je jedino logicna (nisam razumeo da li si nasio i zastitu sa sobom), ako si nosio sa sobom i tu zastitu. U kuci gde si bio je lepo razvedena struja, postoji uzemljenje u instalacijama. Medjutim, sad si se vratio kuci, tamo je stara instalacija i nije razvedeno uzemljenje, vec samo nula i faza.

U tom slucaju, nista ne mozes uciniti, osim da razvodis ponovo kablove do uticnica (sa uzemljenjem). Jer plasim se da ti je ta zastita beskorisna bez uzemljenja gde bi on provodio tu struju u slucaju prenapona. OVo za beskorisnost nisam 100% siguran, ali mislim da je tako. :)
 
Ako kao na slici dole žica za uzemljenje ide prvo na utičnice, a reaguje na pomeranje, moguće da je u pitanju neki prekid kod te žice.

Pošto bez uzemljenja zaštita ne funkcioniše, najbolje reklamiraj ako je u garanciji, u suprotnom ga otvori pa proveri.

APC_PH6T3_RS_general_view_7.jpg
 
Jesam nosio, tamo je struja bila slaba generalno i sa puno problema ali je bila kuca gde je uzemljenje dobro uradjeno pa mislim da je i to. Ovde u stanu sam nasao jedan utikac u kome grounding svetli odmah.. A na ovom istom mestu u ovoj sobi na 3 razlicita nema sada uzemljenja dok ga je pre 3 meseca bilo :trust:

Da, bez uzemljenja zastite bukvalno nema jer koliko sam skontao cela poenta istog je da visak napona regulise za uzemljenjem. E sad zasto se grounding pali kada gurne utikac od TV-a na pola ili ga samo stavim 1mm, a ako gurnem do kraja onda se uzemljenje izgubi. TV prenosi nekako ? Ne kapiram nista o struji niti me zanimalo. Moguce da je onda taj isti TV na istom mestu iz nekog razloga aktivirao grounding lampicu pa sam mislio da je sve u redu..

Btw na onom utikacu u drugoj sobi radi sve odmah cim se upali, bez uredjaja.. A i u kuci sada razmisljam, grounding se palio tek kada prikacim neki uredjaj.

Cak i ako se faza promeni u stanu (ako je moj cale nesto mrckao, a kaze da nije), uzemljenje ostaje kod utikaca a ne do faze valjda..
 
Poslednja izmena:
Ako kao na slici dole žica za uzemljenje ide prvo na utičnice, a reaguje na pomeranje, moguće da je u pitanju neki prekid kod te žice.

Pošto bez uzemljenja zaštita ne funkcioniše, najbolje reklamiraj ako je u garanciji, u suprotnom ga otvori pa proveri.

Pogledajte prilog 216029

Ipak ispada da radi u drugoj sobi, ne reaguje nista na pomeranje ili udaranje :p Definitivno je onda uzemljenje na ovim utikacima ali eto .. TV je iz nekog razloga aktivirao lampicu, kao ****** sam drzao sve upaljeno jer imam "zastitu" :D
 
Na kraju se ispostavilo da antenski kabl koji ide iz podruma gde je glavna kutija (4 sprata nize), koji ide do jedne sobe u skretnicu, pa u ovu gde je zastita u modem, a modem u istu, "radi" uzemljenje. Koliko je to sigurno i da li nesto postizem (slucajno) nemam pojma ali zato su i svetlele 2 sijalice :)
 
Nazad
Vrh Dno