Šta je novo?

Par teških pitanja oko VM

_/Neo\_

Čuven
Učlanjen(a)
27.01.2002
Poruke
3,929
Poena
710
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 8900k
Matična ploča
MSI Z370 SLI+
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz gSkill TridentZ
GPU
Sapphire RX580
Storage
Samsung 970EVO (500gb) + WD750 2tb
Zvuk
Sound Blaster Audigy FX
PSU
Corsair RM650i
Kućište
Cooler Master 690 1st gen
Monitor
Dell U2422H + HL P24 G5
Miš & tastatura
Logiteck Wave (K350) + MX Master 2s
Laptop
Dell Inspiron 15
Mobilni telefon
Nokia 7.2 + Motorola Edge 40 Pro
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav svima, i nadam se da ću dobiti traženi odgovor :)

Naime, skroz sam nov u ovome svemu, a treba mi hitna pomoć.

U školi u kojoj radim, treba da napravim projekat za računarski server koji će morati daobezbedi da na njemu bude podignuto ~20 virtualnih mašina koje će se pokretati na računarima po učionicama. Ono što mene zanima, je kakav mi računar treba za ovo? Na virtualnim mašinama treba da bude win 7, koji će u 90% slučajeva služiti za prezentacije, youtube i internet, rad u wordu i to je to.

Moja zamisao je da se sa tim jednim računarom rasterete ostali računari, da se izbegne gubljenje podataka po tim računarima i slično. Da se profesori loguju sa svojom šifrom i da na taj način u kojoj god učionici da se nalaze, dobijaju svoj dekstop, odnosno svoj deo na kom mogu da skladište podatke koji im trebaju. E sad ovde nastaje po meni mali problem, pošto je ta brojka sada na ~60 jer toliko ima profesora. Da li je tako nešto izvodljivo?

A najbitnija stavka mi je sam računar, ja sam hteo da idem na neku dual xeon mašinu, ali me prvenstveno zanimaju vaši saveti.
 
Nisam siguran koliko ti je to dobro rešenje. Najbolje rešenje je da kreiraš AD i da se svi loguju sa svojim kredencijalima gde god. Isto tako, da se mountuje neki mrežni drajv na kome oni čuvaju svoje podatke.

To sa virutalkama neće dobro ni da radi, niti je praksa da se za ovako nešto podiže toliko virtuelnih mašina.
 
ovde bih da se rešim upgrade-a računara po učionicama...tj da se te mašine ne opterećuju uopšte, nego samo da podižu sistem preko mreže i da se sve radi na serveru
 
Postoji li uopste neko VM resenje koje omogucava takvu opciju,da jedan komp gura 20-tak VM ili ni ti ne znas pa pitas? :D
Kako je onda reseno pitanje periferija mis/tastatura?

Koliko sam te shvatio,tebi treba cloud resenje a ne VM...

Edit: sad se setih da smo sa frendovima imali raspravu pre par godina oko toga.
Svelo se na ovaj SW http://www.userful.com/userful-desktop-virtualization
i bese jos jedno tehnicko resenje,tiba Box koji nije bio jeftin...
 
Poslednja izmena:
Resenje za ovo postoji i poznato je kao VDI (Virtual Desktop Inftastructure) oblast.

Ono bi trebalo da bude odgovor za problematiku masovne centralne administracije.

E sad da bi se nesto pokusalo sa testiranjem i produkcijom na bazi komercijalnih WMVare ili Citrix resenja dolazi se do licenci koje su za ovo potrebne.

Naravno osim toga, podrazumeva se odgovarajuca serverska i mrezna infrastruktura.

Ovako neke entuzijast varijante nam postaju blize tek sa pojavom LINUX (open source, free) VDI resenja.

Evo i jedan zanimljiv link sa tim u vezi.

http://myvirtualcloud.net/three-free-vdi-options-for-kvm-hypervisor/
 
Poslednja izmena:
Kada su korisnicima potrebni razliciti operativni sistemi sa razlicitim setom preinstaliranih programa, onda VDI ima smisla, a ako je svima dovoljna jedna verzija operativnog sistema i isti set preinstaliranog softvera, onda je VM za svakog korisnika verovatno overkill, tada bi bilo jednostavnije da koristis jedan windows server sa brojem istovremenih RDP korisnika.

U svakom slucaju potreban hardver serverske masine mozes izracunati na osnovu istovremenih korisnika, recimo 1 korisnik = 1cpu, 2gb memorije, 10mbit ethernet, a storage na osnovu ukupnog broja dostupnih korisnika.
 
Poslednja izmena:
U svakom slucaju potreban hardver serverske masine mozes izracunati na osnovu istovremenih korisnika, recimo 1 korisnik = 1cpu, 2gb memorije, 10mbit ethernet, a storage na osnovu ukupnog broja dostupnih korisnika.

Tako sam i ja računao, da se uzme neka varijanta sa 2x 12/14 xeonima, bar 128gb rama, a što se storage-a tiče, s obzirom da su u pitanju prezentacije, mislim da im je 5gb sasvim dovoljno, tako da je 1tb sasvim ok, ali bi išli na varijantu sa 2x2tb u raid-u

Naravno osim toga, podrazumeva se odgovarajuca serverska i mrezna infrastruktura.

Mreža je odrađena rekao bih ok, 4 switch-a koji su međusobno povezani optikom, a svi računari u mreži imaju gb mrežnu, a raspoređeni su tako da je na svaki switch po planu urađeno da se na njih povezuje po 10 računara (učionica) po switchu

Postoji li uopste neko VM resenje koje omogucava takvu opciju,da jedan komp gura 20-tak VM ili ni ti ne znas pa pitas? :D

Baš to, ne znam ni ja, zato pitam
 
Sa jednog obicnog diska (tj. RAID1 obicnih diskova) 20 VMova u isto vreme?
 
ssd is a MUST. Random read cje da razbije taj raid1.
 
plan je 2 ssd-a u raid
 
Kao sto je neko rekao, to se zove VDI. Sa hardverom koji ti imas na raspolaganju to ne moze da se izvede. Za 20 VPS-ova treba mnogo vise od 2 spindle diska u RAID1 nizu - da bi zaista to funkcionisalo kak otreba, moras da imas infrastrukturu koja je u stanju da podnese veliki broj disk operacija, a spindle diskovi to vise ne mogu.

Njih mozes da koristis kao spori storage, eventualno i to je to. Za takvu igranku treba ti SSD i to ne najgori moguci desktop klase, minimum nesto poput Samsung 850 Pro na krstenom RAID kontroleru koji ima sopstvenu bateriju i kes, u kolicini dovoljnoj za RAID10. Ispod toga - nema smisla raditi te stvari. SSD-ovi u serverskom okruzenju se brzo trose i umiru, recimo ja u svojim serverima menjam jedan SSD (imam ih 10 po serveru) na svaka 4 meseca, doduse na mojim serverima se vrti drasticno veci broj virtualnih masina.

Onda se postavlja pitanje block storidza za te virtualne masine tj. kako ces da resis pitanje cuvanja podataka, jer sigurno neces dozvoliti da ti cuvaju kojekakve gluposti na skupocenim SSD flesh memorijama, za te stvari, kao sto sam vec naveo, sluze spori diskovi. Imaj u vidu da to sto imas RAID kontroler negde ne znaci da ti ne treba bekap, veruj mi ja to prvi jako dobro znam -.- To znaci da pored svega ovoga moras da imas jos jedan fizicki server koji ce biti negde malo dalje koji ce da se koristi za bekap.

Kad resis pitanje hardvera, postavlja se pitanje izvedbe tog tvog zamisljenog sistema. sysninja ti je dao jako dobar savet kako da resis pitanje autentifikacije, dakle trebace ti nesto (virtuelna masina) koja ce da glupi user directory. Ako su u pitanju Windows terminali, onda je logicno da to bude neki Windows Server. E sad koliko ce to brzo da radi, zavisi od gomile faktora. Moje neko iskustvo kaze da to moze sasvim dobro da radi za 70% slucajeva koriscenja, tj. za ono za sta ti planiras ovu igranku.
 
Hex, sta ti koristis od SSDova, i koliko je to upisa kada na 4 meseca po jedan crkava???
Nesto tu ozbiljno ne valja.
 
U pitanju su hosting serveri sa po 128GB memorije, 2 Hexa-Core procesora - i mnogo mnogo virtuelnih masina koje su vrlo zauzete, samim tim imaju mnogo upisa. Ranije sam imao Samsung Enterprise Class SSD-ove ali neke starije generacije i nisu se bas nesto dobro pokazali, ali poslednja tura koju sam nabavio je svakako bolja. Statistika se odnosila na stariju generaciju. Sada mi crkne prosecno jedan na godinu dana, sto generalno nije problem kada je sve u RAID10 nizu i hot swappable.
 
Crken skroz ili prekoraci broj upisa?
Ovo crkavanje skroz bez da stvarno ima puno upisa zvuci na lose serije.
 
Čitajući prvi post htedoh ti reći da zaboraviš na ovu igranku zbog cene koštanja infrastrukture... Mada kroz dalje postove vidim da postoji namera za malo ozbiljnijim ulaganjem, čim ti spominješ 128GB rama i SSD kao storidž, pa me živo zanima o kakvoj je školi reč? Obične škole jedva održavaju mokre čvorove...

Što se tiče crkavanja SSDova... u ovoj tvojoj situaciji ti to neće biti problem, nije to ni približno tako IO zahtevno kao Kutijin hosting, tako da tu brigu ne brigaj sa bilo kojim aktuelnim SSDom.

Inače ovakva virtualizovana infrastruktura je daleko od set-it-and-forget-it varijante iako kao ideja i na papiru divno zvuči u fazonu jao sve ću centralno da administriram. Manje posla jeste, ali ga i dalje ima u solidnoj meri.

Iskreno, ne znam kako jedna škola može da opravda ovakvu investiciju, ali je lepo čuti i nadam se da ćeš izgurati. Oni kojima ovako nešto mnogo više treba (fakulteti) ne uspevaju da izguraju ovakve projekte.
 
Ne znam koliko je vas ovo radilo u praksi.
Kod mene u firmi se koristi windows server 2012 i svi se preko RDP povezujemo na njega kako bi radili svoj posao.
Ima nas 20ak i radimo na ovom procesoru i 45gb ram memorije. YT, facebook i ostalo tog tipa je zabranjeno strogo, ali smo 90% vremena smo preko 90% CPU zauzeća.
Taj server je prošle godine plaćen 17k eur.
Mislim da za te pare može da se prođe mnogo mnogo bolje.


Ja bih radije kupio sve iste računare i sve ih stavio lepo pod jedan AD i sa GPO lepo sve sredio. Pored lepo jedan NAS za mapiran drajv i teraj ;)
 
Crken skroz ili prekoraci broj upisa?
Ovo crkavanje skroz bez da stvarno ima puno upisa zvuci na lose serije.

Health padne ispod 100%, veliki broj realociranih sektora, generalni pad performansi... Moguce je i da me je u tom nekom vremenskom periodu zadesila losa serija. U svakom slucaju - sad je toga manje :)
 
Kutija: pretpostavimo da ti izvedes server i sve sto treba. Koliko bi to kostalo za ovakav projekat?
Zanima me neka orijentaciona cifra ovakve izvedbe
 
Health padne ispod 100%, veliki broj realociranih sektora, generalni pad performansi... Moguce je i da me je u tom nekom vremenskom periodu zadesila losa serija. U svakom slucaju - sad je toga manje :)

Ne, ovo je dobra serija, jer nije znaci crkavao kontroler, vec NAND nije dovoljno resiliant na upise, koliko tebi treba. Imale su serije koje su prosto crkavale (odjednom se uopste ne prepoznaju u BIOSu, a znas da nije ni blizu dovoljno upisa za crkavanje NANDa).
Koje su serije bile, da znamo? Ako imas i otprilike kolicinu upisa, zgodno je. Ne mora da znaci da ce to druge odagnati, ovo je dobra stvar - SSD je prijavio greske, a nije samo prestao da radi. Znaci da ako treba, mogud a se spasu podaci, barem velikim delom.
 
Uh morao bih da potrazim te informacije, nisam siguran da ih imam iskren da budem.
 
Zar ne mora pretplata da se placa po virtuelnoj masini? Jesi li uopste racunao taj trosak? Da teras Linux ne bi bilo problema ali posto ti trebaju Windows VM, to zna bas skupo da izadje.
 
Ne mora ako je hypervisor licenciran sa datacenter verzijom, ali ako je skola onda je to For Education, gde verovatno vazi neka druga cena.
 
Neki digne Zentyal AD za korisnike,veze preko polise recimo Z: drajv na neki NAS za nebitne podatke i kraj. Mada realno,ne znam koliko bi trebali da imaju poslovnih podataka za tako nesto.
 
Ja bih radije kupio sve iste računare i sve ih stavio lepo pod jedan AD i sa GPO lepo sve sredio. Pored lepo jedan NAS za mapiran drajv i teraj ;)

Ovo je možda najbolje rješenje. Ako se tjera mak na konac sa VDI, trebaju mu i tanki klijenti i sto qraca, a već se postavilo pitanje love i za ovaj server.

S obzirom da je škola u pitanju, ja bi išao ovako. Za 400€ se kupi i3 na 3-3.2 GHz / 8 GB RAM / 1 TB diskom i 23" FHD monitorom; ovdje bih samo promijenio da je u pitanju SSD od 12x GB i to je to. Pored ovoga uzeti neki dual QC Xeon i 16 GB RAM, sa dva Samsung 850 Pro od 256 GB u RAID1 i 4x 2/3/4 TB SATA diskovima u RAID5. Na sve to ide ESXi i na njega Windows Server, na njega AD, DNS, DHCP i polise i kraj.

Mašine ti trebaju, pa ti trebaju, minimalan set podataka na SSD-ovima, a ostatak na ovaj "storage" u serveru. I naravno, nešto pored toga za backup.

Ovako imaš i prostora za igranje sa još nekom VM i korisnicima si omogućio da na serveru imaju svoje dokumente.

Opet se postavlja pitanje love, ali mislim da je ovo ovako najisplativija opcija.
 
U 400€ nisi racunao win pro licencu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Naravno da nisam. Za to neka se obrati Ministarstvu da mu daju, što da plaća i to...

Sa druge strane, za ono što njima treba je i neki DC Celeron ili DC/QC Pentium dosta. i3 je ulog za budućnost, ali ako mora i licenca, ima prostora da "oskrnavi" HW za razliku u cijeni licence. Office-type poslova je ionako dovoljan i radi i na DC Celeron-u od prije 2-3 godine (tipa G1610, G1820) / 2 GB RAM / 500 GB HDD.
 
Poslednja izmena:
U pentium varijanti sa doem win-om da


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno