Šta je novo?

Par teških pitanja oko VM

Ovo je možda najbolje rješenje. Ako se tjera mak na konac sa VDI, trebaju mu i tanki klijenti i sto qraca, a već se postavilo pitanje love i za ovaj server.

S obzirom da je škola u pitanju, ja bi išao ovako. Za 400€ se kupi i3 na 3-3.2 GHz / 8 GB RAM / 1 TB diskom i 23" FHD monitorom; ovdje bih samo promijenio da je u pitanju SSD od 12x GB i to je to. Pored ovoga uzeti neki dual QC Xeon i 16 GB RAM, sa dva Samsung 850 Pro od 256 GB u RAID1 i 4x 2/3/4 TB SATA diskovima u RAID5. Na sve to ide ESXi i na njega Windows Server, na njega AD, DNS, DHCP i polise i kraj.

Mašine ti trebaju, pa ti trebaju, minimalan set podataka na SSD-ovima, a ostatak na ovaj "storage" u serveru. I naravno, nešto pored toga za backup.

Ovako imaš i prostora za igranje sa još nekom VM i korisnicima si omogućio da na serveru imaju svoje dokumente.

Opet se postavlja pitanje love, ali mislim da je ovo ovako najisplativija opcija.

Jeste ako gledas samo pocetno ulaganje. A gde je amortizacija tih masina i ubacivanje novih po potrebi na 5 godina? I odrzavanje nesto kosta, u ovom slucaju mnogo vise.
 
Jeste ako gledas samo pocetno ulaganje. A gde je amortizacija tih masina i ubacivanje novih po potrebi na 5 godina? I odrzavanje nesto kosta, u ovom slucaju mnogo vise.

Kutija, u državnom sektoru je to jedini parametar po kome se gleda u 99.9% slučajeva. Na tome ostaje. Ove mašine će da rade narednih 5 godina. Sigurno. Ove mašine su on-par sa tankim klijentima, čak su i bolje za obične korisnike. Ako ide na VDI/tanke klijente, trebaju mu ugovori o održavanju, produžena garancija i sve ostalo što prati to. U državnom sektoru je to muka za pokrenuti dobijanje love, a ne za realizaciju. Ne sporim da je VDI bolje rješenje, ali ne za ovaj scenario. Ovdje je budžet ograničen i to po principu - nema ga...

Čovjek se muči i sa ovim koliko vidim, o čemu onda pričati sa tankim klijentima. Ovo može i sam da popravi i da proširi, a tanke klijente može samo da baci ako nema garanciju i podršku/ugovor o održavanju.
 
Izvinjavam se za mali OT, ali mislim da bi apropo ove teme bilo zgodno da se pogleda:
Equinox 1986 S01E08 - What they dont tell you when they sell you a computer.
Koliko smo napredovali po nekim, a ostali u 80im po drugim stvarima vezanim za IT (ceo svet, ne samo mi)
 
Ma mučim se jer sam pre 2 godine odradio super mrežu u školi i sada je došlo ovo na red, a kapiram da nam je bolja investicija jedan server i 30-tak thin klijenata koji će vući sve sa servera i koji će se menjati samo kad crknu umesto kupovine računara koji će raditi neki duži period. Stoji da je "lakše" uzeti konfiguracije i njih održavati, ali ako niste radili u školi ne znate kakve su kolege, tj šta im oni sve rade. Kakva god ograničenja da im stavim, svake nedelje moram bar 5 računara da "sređujem".. Ovako kapiram da bi tako nešto izbegli a neki okviran budžet za server nam je ~6k € a za te novce ne mogu kupiti 30 novih računara...
Iz nekog mog ugla gledanja ovo nam je "bolja" varijanta, pogotovo što sve ovo vuče onda i nova sredstva za dodatnu opremu odnosno "modernizaciju" škole
 
Kutija, u državnom sektoru je to jedini parametar po kome se gleda u 99.9% slučajeva. Na tome ostaje. Ove mašine će da rade narednih 5 godina. Sigurno. Ove mašine su on-par sa tankim klijentima, čak su i bolje za obične korisnike. Ako ide na VDI/tanke klijente, trebaju mu ugovori o održavanju, produžena garancija i sve ostalo što prati to. U državnom sektoru je to muka za pokrenuti dobijanje love, a ne za realizaciju. Ne sporim da je VDI bolje rješenje, ali ne za ovaj scenario. Ovdje je budžet ograničen i to po principu - nema ga...

Čovjek se muči i sa ovim koliko vidim, o čemu onda pričati sa tankim klijentima. Ovo može i sam da popravi i da proširi, a tanke klijente može samo da baci ako nema garanciju i podršku/ugovor o održavanju.

Nisu sve skole drzavne i ima onih sa vecim budzetom od 6k. Slazem se da u drzavnom okruzenju ovo nema smisla sa stanovista budzeta jer to nece moci da odrzavaju.
 
Ona škola za decu diplomata u Bgu ima suludu infrastrukturu... ja bih rekao potpuni overkill, mada za onakve školarine...
 
Da pitam pokretača teme šta se na kraju uradilo po ovom pitanju? Zanima me pošto ja imam apsolutno istu situaciju, sem što meni treba za 20 radnih mesta za neki baš slab rad u Office programima nekoliko dana u toku godine..

Nešto sam u svojoj glavi umislio da se Windows licence za VM mašine ne plaćaju i da se tu pravi ušteda :) s obzirom na to da se licence plaćaju onda mislim da nema nikakve posebne uštede, pošto sasvim solidna radna stanica sa licenciranim softverom ima da se nađe za 500€, tako da je ukupan trošak oko 10.000€.. jedina ušteda može da bude na struji, ali s druge strane meni bi bio trošak da se to sve instalira, podigne i ispodešava pošto nikada nisam ranije radio sa virtuelizacijama sem što sam dizao VM mašine sa svog računara..
 
A da probas sa LIbreOffice,ili bas mora Excel?
 
Sve ostalo je poluilegalno(VM Windows pa da se kace preko RDP-a,i tako slicno,tipa excel virtualizacije),tako da i ne znam kakve opcije ti ostaju. Mozda Wine, mada je i to u tom istom kosu
 
Pa ni to ne bi završilo posao, pošto je škola u pitanju a programom je predviđeno da se savladaju programi Office paketa tako da smo osuđeni na to :)
Razmišljao sam ja i o Libre Office / Open Office i Google Docs ali nažalost to otpada kao mogućnost zbog gore pomenutog..
 
Ima i bas Excel online. Nisam probao koliko je dobar, tj.koliko ima mogucnosti.
 
Pa ovo je barem lako, ako je par dana godisnje, onda kupis office 365 licence na mesec dana i to je to
 
To je dobra ideja :) Nisam se toga setio, odnosno nisam ni znao da se može plaćati mesečno, hvala!
Ali mi ostaje još licenca za Windows OS i pitanje hardvera. Nije mi baš najjasnije u čemu je razlika između zero-client i thin-client opcija, a dok sam googlao naleteo sam na Dell Wyse thin-client čiji je raspon cene od 400 pa može da ide do 2000$ (što znači kada bi kod nas mogao da se nabavi bilo bi odma prebačeno u evre i još plus 30% na tu cifru), što apsolutno ne kapiram jer koja je poenta davati tolike pare za to govance kad i za tih 400 može da se uzme solidan računar a da ne pričam o nekoj višoj cifri..
 
Da pitam pokretača teme šta se na kraju uradilo po ovom pitanju? Zanima me pošto ja imam apsolutno istu situaciju, sem što meni treba za 20 radnih mesta za neki baš slab rad u Office programima nekoliko dana u toku godine..

Nešto sam u svojoj glavi umislio da se Windows licence za VM mašine ne plaćaju i da se tu pravi ušteda :) s obzirom na to da se licence plaćaju onda mislim da nema nikakve posebne uštede, pošto sasvim solidna radna stanica sa licenciranim softverom ima da se nađe za 500€, tako da je ukupan trošak oko 10.000€.. jedina ušteda može da bude na struji, ali s druge strane meni bi bio trošak da se to sve instalira, podigne i ispodešava pošto nikada nisam ranije radio sa virtuelizacijama sem što sam dizao VM mašine sa svog računara..

Rešio sam tako što sam digao windows server i svim profesorima napravio naloge i dodelio im desktop-e koji se čuvaju na serveru, tako sam u prvih par meseci navukao gnev kolega ali na kraju su svi uvideli prednosti koje ovakav sistem nudi i sada ga svi rado koriste :)
 
Koliko ih se loguje u isto vreme, koji hardver i softver?
 
Koliko ih se loguje u isto vreme, koji hardver i softver?

Najmanji broj korisnika je 15, dok je najveći broj oko 95, sve zavisi koliko je računara upaljeno, ako nikog nema u računarskim kabinetima onda je to 15 korisnika, dok svaki kabinet nosi 21 računar, a imamo ih 4

Sve smo odradili preko Active Directory it WinServera 2012, a mašina je ispala na kraju skromna, i7 4 generacija, 32gb rama i 2 diska od po 2tb u raid 1 modu plus smo ubacili ssd za sistem, ali to ne igra nikakvu ulogu. Server je sa glavnim switchem povezan sa 10gb mrežom, i svi ostali switchevi koji se kače na njega (3 komada) su isto na 10gb dok su sve mašine na 1gb i za sada sve radi bez ikakvih problema, ali opet kažem nema tu nekih preterano velikih transfera, maksimalno opterećenje mreže je bilo negde oko 1.2gbita što je kapiram maksimalna brzina diskova na kojima se čuvaju podaci. Ovih dana ćemo se igrati sa ssd-ovima, uzeli smo 2 od 1tb pa da njih stavimo da vidimo da li će se povećati maks tranferi
 
2 diska u RAID1 samo sekvencijalno mogu 1.2Gbps da postignu, sto za potrebe VDI ili VMa se nikada ne desava :)

Ako to radi sa 2 obicna diska samo, WOW. Iznenadjen je premala rec, ne znam kako mogu 95 njih da se konektuju?
Kakve desktope koriste ustvari? RD, obican AD (lokalni desktop, roaming profile), VDI neki?
 
ako se ima para za 10Gbit mrezu valda bilo za all ssd server...
 
Najobičniji AD, a desktopi su uglavnom jeftinije varijante (ipak smo mi škola na državnom budžetu) a što se 10gbit-a našli smo povoljno 10gbit mrežnu a što se switcheva tiče pre 2 godine smo dobili odobrenje od ministarstva za nabavku mrežne opreme u okviru projekta za modernizaciju škole pa je taj deo finansiran od strane nas poreskih obeznika :D
 
Rešio sam tako što sam digao windows server i svim profesorima napravio naloge i dodelio im desktop-e koji se čuvaju na serveru, tako sam u prvih par meseci navukao gnev kolega ali na kraju su svi uvideli prednosti koje ovakav sistem nudi i sada ga svi rado koriste :)

Hvala na odgovoru!
Ako sam dobro razumeo, u školi imate imate 90 i kusur klasičnih desktop računara i zaposleni mogu da pristupe svom nalogu sa bilo kojeg od tih računara (s obzirom na to da koristite Windows Server i Active Directory) i svojim podacima? Ukoliko da, da li to znači da svoje podatke praktično čuvaju samo na serveru, a ne na desktop računarima odnosno na njegovom lokalnom hard disku? Čemu onda služe lokalni hard diskovi tih desktop računara, da li samo za instalaciju operativnog sistema? Pošto si u prethodnom postu, pre nego što sam postavio pitanje, napisao:

Stoji da je "lakše" uzeti konfiguracije i njih održavati, ali ako niste radili u školi ne znate kakve su kolege, tj šta im oni sve rade. Kakva god ograničenja da im stavim, svake nedelje moram bar 5 računara da "sređujem"..

na koji način onda "sređuješ" njihove računare kada ih oni dokrajče (recimo da padne OS) ako je OS tog računara instaliran na njegovom lokalnom hard disku?
Da li ovakvo rešenje koje ste vi primenili ima još neku prednost u odnosu na obične desktop računare, sem što ne moraju da se prave nalozi za svakog korisnika (zaposlenog) posebno na svakom od tih desktop računara?

Ne zamerite što postavljam ova pitanja, jer nikada nisam imao prilike da vidim kako uživo funkcioniše virtuelizacija (mada ovo rešenje nema veze sa virtuelizaciojom koliko shvatam) a ni Windows server + AD.
Ne želim uopšte da zalazim u to šta vi radite i kako funkcionišete kod vas u školi nego me zanima samo iz razloga što gledam da li bih mogao neki deo rešenja da iskoristim za sebe i svoje potrebe. Mi imamo ukupno oko 30 računara, od kojih se 20 pritom i ne koristi veći deo godine. Svi računari su solidnog hardwera, licencirani su (Win 7) i Office im je licenciran (2013), pa mislim da u ovom trenutku, a verovatno ni kasnije, nam se ne isplati da bilo šta menjamo u našoj infrastrukturi u tom nekom pravcu, jer bi server + licenca za server + licenca za AD + verovatno i neke druge licence i izdaci izašli mnogo para, a već imamo sve gotovo i plaćeno. Koliko sam video, gledajući neke tutorijale za Active Directory, on se isplati i ima smisla samo u mega korporacijama, koje imaju par stotina računara ili više..
 
Meni samo nije jasno koliko je RDP licenca za 90 racunara , posto pretpostavljam da to imas :D
 
10g mreža nikad jeftinija :D

opet kažem finansirana nam je samo mreža a ne i računari

Meni samo nije jasno koliko je RDP licenca za 90 racunara , posto pretpostavljam da to imas :D

pa....ovaj....kako da ti kažem :D

Hvala na odgovoru!
Ako sam dobro razumeo, u školi imate imate 90 i kusur klasičnih desktop računara i zaposleni mogu da pristupe svom nalogu sa bilo kojeg od tih računara (s obzirom na to da koristite Windows Server i Active Directory) i svojim podacima? Ukoliko da, da li to znači da svoje podatke praktično čuvaju samo na serveru, a ne na desktop računarima odnosno na njegovom lokalnom hard disku? Čemu onda služe lokalni hard diskovi tih desktop računara, da li samo za instalaciju operativnog sistema?

na koji način onda "sređuješ" njihove računare kada ih oni dokrajče (recimo da padne OS) ako je OS tog računara instaliran na njegovom lokalnom hard disku?
Da li ovakvo rešenje koje ste vi primenili ima još neku prednost u odnosu na obične desktop računare, sem što ne moraju da se prave nalozi za svakog korisnika (zaposlenog) posebno na svakom od tih desktop računara?


U školi imamo 30 učionica sa profesorskim računarima i svaki profesor ima svoj nalog (ima nas oko 70) i sve što on sačuva na desktop-u se čuva na serveru i na koji god računar da se uloguje imaće svoje podatke dostupne. Računari na sebi imaju instaliran samo OS i acronis koji svaki petak radi restore (koji se opet nalazi na serveru) i na taj način sprečavam da se "dokrajči" sistem i da ako strada hard disk samo ubacim drugi disk i preko acronisa sa usb-a pokrenem restore sa mreže... Ono šta oni sačuvaju na D disku to me "ne zanima" i to im se čuva uvek, pa neki profesori koji su non stop u određenim učionicama (kabineti za određene predmete) mogu sebi da čuvaju neke veće fajlove na D disku ukoliko to žele da puštaju deci...filmovi i slično...

Ovo kao što si i primetio nema veze sa virtuelizacijom jer je bila neisplativa, odnosno već smo imali tada nekih 60 računara...pa smo ih ovako iskoristili bukvalno kao "radne stanice" odnosno da se na njima nalaze sistemi

Ostali računari su učenički odnosno računari po kabinetima računarstva i informatike i svi učenici imaju jedan nalog na kom ne mogu da rade ništa :) odnosno svi profesori imaju share-ovane svoje foldere koje učenici koriste, sve vežbe pokreću sa mreže i sve što urade čuvaju na mreži pa im je samim tim nepotrebno da bilo šta čuvaju na računarima i na ovaj način smo rešili skidanje igara jer ma koliko neki profesori radili dobro i savesno postoje neki drugi koji dozvole da za vreme časa (blok nastave) učenici uspeju i wow da skinu sa neta :) pa čak i uspešno instaliraju (dok nije bilo ovih naloga)
 
Poslednja izmena:
Uz 10Gbit mrezu tebi je bolje da guras totalno diskless resenje, ne treba ti acronis, nemas traume oko umiranja i odrzavanja diskova da ne pricam o update za xxx masina.
 
Nazad
Vrh Dno