Šta je novo?

Hard disk se gasi sam od sebe

Nabukodonosor

Čuven
Učlanjen(a)
10.12.2003
Poruke
5,627
Poena
815
Pozdrav svima. Pitao sam isto ovo u jednoj drugoj temi pre par meseci, pa ajde da ne zatrpavam drugu temu. Naime, sta se desava, jednom u mesec dva (evo pitao sam ovo isto pre par meseci, i opet imam problem) mi se desi da mi jedan od hard diskova otkaze, tj. samo kao da ga je neko iskljucio. Primetim da se nesto cudno desava, tipa svi torrent fajlovi koji su na njemu su crveni, skype se izloguje jer imam neki "I/O problem" (cache folder mi je na tom disku) i onda odem u total commander i vidim da mi nema nijedne particije koja je na tom disku. Reset racunara pomogne, ali za pola sata isto. Gasenje racunara pomogne na par sati. I ako resetujem ili gasim, imam taj problem danima, na svakih nekoliko sati, blokira racunar i slicno. Onda moram da otvorim kuciste i samo da ubacim taj hard u drugi sata port. I onda posle par meseci krene isto. Ovo mi se desavalo i sa drugim hard diskom (imam dva hard i ssd). Testirao sam sve hard diskove sa HD tune-om i nema nijedan los sektor, niti nekih problema ili gresaka. Menjao sam 5-6 puta sata kablove misleci da je do njih, ali nije. Neko mi je predlozio da ocistim sata portove, da hoce da korodiraju, i to sam radio, koliko sam mogao jer su mali i nepristupacni, ali ni to nije pomoglo. Menjao sam i kablove od napajanja, tj. na koju granu su prikljuceni, ali ni to nije pomoglo.

Jel ima neko ideju kako da resim ovu misteriju?
 
Šta je podešeno u Power Options (pretpostavljam da je Windows u pitanju), za koliko vremena da gasi drajvove?
 
A kako ti je podešeno ovo?

power.jpg
 
Pa to je i naveo u postu iznad da je podeseno na never.
 
Meni se nesto slicno desava sa prvom serijom WD6400AAKS.

Root folderi su tu, kao i sledeci nivo foldera, ali dalje nema nista ni fajlova ni foldera. Posle reseta sve ok.

Interesantno je da HDD Sentinel pokazuje 100% za health i performance. Do duse hdd ima preko 2000 power on dana, tako da je moguce da je jednostavno dotrajao...
 
Ne verujem da ikakva podesavanja imaju veze, jer sve to pada u vodu kada promenim sata slot, sve se vraca u normalu sledecih par meseci. A racunar radi 24/7.
 
Da probaš sa drugim napajanjem, pozajmiš od nekoga... Ili da probaš isključiti jedan hdd a baš taj koji ti se gasi da ga ostaviš pa da vidiš šta će se desiti... Mislim problem je kada nemaš komponente na raspolaganju, pa da jednu po jednu testiraš, zameniš... Pa se moraš snalaziti i ići polako, jedno po jedno.. A sad kako baš samo napajanje da testiraš, izmeriš napon itd, to će ti već neko reći, ja ne znam :(
 
Pazi, meni se to desi jednom mesecno npr. Ili kao u ovom slucaju posle 10 dana. Morao bih da uzmem od nekog napajanje na dva meseca ili tri, da bih bio siguran da je ono u pitanju. A sto se tice harda, nikako ne mogu da ga iskljucim jer imam na njemu mali milion stvari koje mi svakodnevno trebaju. Znam da nema nekog drugog resenja, ali situacija je takva kakva je.
 
Šta kaže hard disk sentinel? Da li si probao sa njim da testiraš hard?
 
Kaze da je sve OK, nema bad sectora, nema nista. Mislim da je cak na 100%, ali morao bih opet da ga instaliram to da potvrdim. Ali znam da je bilo sve OK. HD tune takodje za sve diskove kaze da su OK.
 
A u event logu ima li nekih grešaka? krastavac, sad te pitam sve redom čega se setim da bi moglo pomoći...
 
To je do napajanja (jednostavno oslabilo).Isti problem sam imao i sa WD Blue 500 gb AAKS serijom i isto je radio tako dok nisam promenio napajanje.Pored njega sam imao jos jedan hdd i ssd.Sistem ti sigurno sporije radi,a ti to i ne primecujes.Probaj da odvrnes podesavanja u nekoj igri na maksimum,ako posle toga smrzne komp,menjaj napajanje.
 
Da li ti se u S.M.A.R.T. podacima povećava Power Off Retract Count vrijednost?
 
99% da je napajanje.
Probaj neko drugo ili ga optereti maksimalno, pa ako smrzne znaš šta je.
 
@MladjaNS
Ma pitaj slobodno, ja vise nemam ideja. Imam gomilu ovih gresaka na slici.


99% da je napajanje.
Probaj neko drugo ili ga optereti maksimalno, pa ako smrzne znaš šta je.

OK, probacu. Ali kako objasnjavas cinjenicu da kada premenim sata slot tom hard disku, sledecih par meseci je sve OK? Mislim, ako je napajanje, to nece da pomogne uopste.
 

Prilozi

  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    161.5 KB · Pregleda: 91
  • Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    111 KB · Pregleda: 105
  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    80.1 KB · Pregleda: 100
Poslednja izmena:
90 puta ti je hard disk ostao bez struje bilo zbog elektrodistribucije bilo zbog napajanja.
 
Pa ima logike. Imam ga vec 3-4-5 godina, verujem da se mnogo puta gasio zbog elektrodistribucije ili osiguraca. Ovaj disk od 2TB mi broji 172 puta. Napajanje mi je CoolerMaster 500W neka Lite verzija.
 
Ovo kaze power-supply-calculator, za moje komponente koje imam.
 

Prilozi

  • Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    45.9 KB · Pregleda: 91
Menjao si sata granu napajanja?
Ako jesi i duže radi sa tom drugom granom uopšte ne mora da znači da je napajanje okay. Jednostavno, postoji neki problem u napajačkoj sekciji, najverovatnije, pa u određenim situacijama dolazi do pada struje, verovatno jevuzrokovano i padovima u mreži, a napajanje to ne može najbolje da ispegla i kao rezultat imaš iskakanje hard diska.
Ako imaš unimer isprobaj granu po granu, pa vidi koje napone imaš na svakoj i uporedi sa specifikacijom koju treba da ima napajanje na svim izlazima.
Optereti napajanje, npr. pusti nešto zahtevno da grafika, kao najveći potrošač povuče dobar cug, pa izmeri koliko daje na ostalim izlazima.
 
Vazi, ajde probacu to da uradim pa da vidim sta se desava. Da, menjao sam sata port, kablove, kupovao nove, menjao im mesta, sve sto je moglo.
 
Razlog više da tipuješ na izvor.
Ili ne valja mreža (manja verovatnoća) ili napajanje.
 
Zadnja dva dana mi se isto desava, ali sada sa drugim hard diskom. Evo pre 5 minuta isto, na taj hard se skidalo nesto u uTorrentu, i samo vidim crveni X. Pokusam da udjem na hard, ali nema pojma. Pokusam da resetujem Windows, ali stoji 5 minuta na shutting down ekranu, pa sam morao na dugme. Posle reseta, stoji beskonacno dugo na Windows logo ekranu, pa sam morao da vadim kabl od napajanja. Juce mi je posle reseta startovao chkdsk.
 
Jesi li ti proverio napajanje?
 
Nisam imao prilike. Vec sam se raspitao oko novog napajanja, verovatno cu da uzmem EVGA. Pitao sam drugara koji se bavi elektronikom, popravlja te stvari, i kaze mi da to nema pojma da se proveri na taj nacin, jedino da ga opteretim necim pa da vidim.
 
Evo danas se desilo jos 2 puta u roku od sat vremena. Malo mi je cudno da se desava sa hardom koji je iz green serije, koji trosi dosta malo struje. Cudan i novi momenat koji je desio je da kada se ponovo podigao Windows, uTorrent se vratio na default podesavanja, znaci sve kao da sam ga tek instalirao. Takodje, Chrome mi je izgubio sve tabove koji su bili otvoreni preko toga, nekih 10 komada, iako sam ga uredno zatvorio pre reseta, tj. nije se nasilno zatvorio. Takodje Chrome tema se vratila na default. Premestio sam ovaj hard na drugu granu napajanja, pa cu da vidim sta se desava. Ali reklo bi se da moram da narucim drugo napajanje. :(
 
Aj da ne otvaram novu temu
Kako da se skloni ovo da svi hardovi stoje na safe remove?
Na prosloj instalaciji win7 nije tako bilo naravno,.
I ne prikazuje mi SMART informacije na jedan od dva WD30 3TB haru?
 

Prilozi

  • hdd.jpg
    hdd.jpg
    27.7 KB · Pregleda: 57
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno