Šta je novo?

Najbolji Photo Editor

blue moon

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
25.01.2014
Poruke
5,477
Poena
230
Izvinjavam se ako postoji tema o softveru za Linux.

Kao sto naslov kaze sta mi je potrebno,izmedju ostalog da podrzava rad sa Raw fajlovima.
 
Gimp, moz ovako za Ubuntilike a moz i regularno iz distroa
Kod:
GIMP
sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

GIMP додатни пакети
sudo apt-get install gimp-plugin-registry gimp-data-extras gmic
 
Poslednja izmena od urednika:
Open Source Photography Software "Darktable" 2.0.7 has been Released

http://www.noobslab.com/2016/10/open-source-photography-software.html

Darktable is an open source photography workflow application and RAW developer. A virtual lighttable and darkroom for photographers. It manages your digital negatives in a database, lets you view them through a zoomable lighttable and enables you to develop raw images and enhance them.

Nisam još probao, ali na listi mi je...
 
https://lucearca.com/2015/02/13/foss-raw-editor-roundup-2015/

Za slucaj da ne razumes engleski jezik pa ne mozes izvuci maksimum iz linka koji sam ostavio, pomenuti su sledeci programi za RAW obradu slika (probaj ih ovim redom):
RawTherapee
Darktable
LightZone
Photivo
UFRaw
Digikam
Fotoxx
Rawstudio
GTKgallery

GIMP nije u stanju da samostalno otvori RAW i vrsi obradu, to radi uz pomoc nekih od ovih programa (mislim da UFRaw i Photivo dobro saradjuju sa GIMP-om). Ovi programi gore izlistani su alternativa za Adobe Lightroom dok je GIMP alternativa za Adobe Photoshop. Digikam je izuzetak, to je program poput ACDSee, koji pokriva mnogo funkcija.
 
Poslednja izmena:
Hvala vam obojici.Razumem engleski,snaci cu se,hvala jos jednom.

Sent from my Sony Xperia Z5
 
Polarr nije los...podseca na lightroom, a besplatan je... :)
 
Polarr je kao nabudzeni skup Instagram filtera. Krenes od filtera po zelji pa ga dalje podesavas u sitna crevca. Medjutim, nisam bas siguran koliko je solidna podrska za RAW format u toj aplikaciji. Velika prednost je sto radi svuda, postoji u webapp varijanti kao i native app, mobile ili desktop varijanta.

Edit: Iako nijedan od navedenih programa nije bas na nivou Adobe ponude, neki od njih nisu mnogo losiji (Darktable i RawTherapee). Ukoliko prvi rezultati budu obesrabrujuci, to je uglavnom do nepoznavanja rada u samom programu. Posto to nisu carbon kopije LightRoom-a i svaki ima neke svoje metode za postizanje najboljih rezultata. Treba malo eksperimentisati i pogledati neki online tutorial ako ima. Ponuda u ovoj oblasti je sasvim solidna, neki od ovih programa su presli iz placene u free open source varijatu, nisu delo vikend hakera. U nekih drugim oblastima ponuda je jos jaca, programi kao Blender i pogotovo Krita su 100% spremni za profi upotrebu. Krita je verovatno najbolji program u klasi, bolji i od komercijalnih resenja (ipak je Photoshop mrcina od programa i nije bas idealan za crtanje zbog glomaznosti).
 
Poslednja izmena:
Ovo sam i ja trazio i sve sto sam probao je nekako tromo i sporo. Meni je isto to potrebno i jos da ima jednostavne stvari, tipa resize ili save as nesto drugo...
 
Jel ti treba RAW ili ne? Ako ti ne treba RAW onda juris nesto kao sto je IrfanView ili Xnview. Ovaj drugi postoji za Linux.
 
Raw moze u polarr...cak sam se ja igrao i napravio neki svoj preset, pa ga samo roknem na fotke...i mogu skroz ok rezultati da se dobiju... :)
 
Što se tiče foto editor preporučujem da koristite moavi i ja sam koristeći 60fps converter kao i moj video editor. može povećati frame rate i promijeniti resoulution vašeg video. Čak i početnik može brzo majstor u ova dva edting softvera.
 
И како се он инсталира на линух? ;)
 
Što se tiče foto editor preporučujem da koristite moavi i ja sam koristeći 60fps converter kao i moj video editor. može povećati frame rate i promijeniti resoulution vašeg video. Čak i početnik može brzo majstor u ova dva edting softvera.
Moze na pp gde si nasao registrovanu verziju

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Meni ceo tekst lici na prevod iz google translate :D Reklama, ne kapira covek da linux nije windows.
Углавном тако, е сад да ли је неко ко слабо парла или је само бот-реклама, може да види неко од модулатора према адреси рецимо. Нешто ми се чини да овај више и неће да се јави, зато сам и питао да оверим. ;)
 
Nazad
Vrh Dno