Šta je novo?

Web Design

Da li mi neko moze reci posto tek pocinjem da se zanimam oko web designe-a i ne znam sta me sve ceka, da li je moguce nauciti ga samostalno bez skupih skola, i da li se kasnije moze naci posao bez sertifikata?

Dizajn se uci kroz rad. Rad na razlicitim projektima ti donosi jedinstveno iskustvo zahvaljujuci jedinstvenim mogucnostima i potrebama svakog od njih. Cak i dve naizgled identice Login forme se jako cesto veoma razlikuju.

Web dizajn NIJE samo slaganje boja, davanje oblika i odabir fontova. Web dizajn je danas izuzetno ozbiljan posao, a za cije uspesno izvrsenje mora prethodno da se uradi ozbiljan pozadinski posao (citaj: istrazivanje trzista, ciljne grupe, tipa sadrzaja i nacina prezentacije istog). Dizajneri ne rade sami, oni uvek moraju da imaju podrsku drugih kako bi mogli da urade adekvatan posao.

Dizajneri kao "crtaci" su manje-vise izumrli i danas se ipak ocekuje da znaju osnovne tehnologije kako bi svoj posao mogli bolje da obave. To se mahom svodi na HTML/CSS, shvatanje kako sve to zajedno radi kao celina.

Skupe skole i sertifikati su gubljenje vremena. Pisao sam mnogo puta o tome sto javno sto po PM ljudima koji su me pitali. Ako zelis da naucis vise o dizajnu, postoje sajtovi koji se njime bave, postoje mesta na kojima se pokazuju radovi drugih. Proucavanjem tudjeg rada, onog ko je u necemu bolji od tebe, najvise ces nauciti.
 
Na osnovu cega si tacno ti dosao do informacije da Web dizajneri rade za kikiriki satnicu? I kad je vec neko pomenuo freelancing, zasto ti mislis da jedan freelance dizajner ili developer, bilo kog tipa, ne moze da zaradi adekvatnu cifru preko Upworka ili Freelancer-a?

U vecini domacih IT firmi isti imaju najznizu platu. U poslednoj firmi odnos plate je bio 1:2 designer - developer. Klijenti u Srbiji nisu spremni da izdvoje vecu sumu novca za design + licence su preskupe ( npr. samo cc na godisnjem nivou staje 1100 eura) tako da je svaki pokusaj samostalnog legalnog lokalnog rada za vecinu tesko izvodljiv.

Preko Upworka i Freelancera mogu da zarade korektnu cifru, koja je opet dosta niza od cifre koju dev slicnog levela moze da zaradi ( o cimanju, menjanju, subjektivnom dozivljaju dizajna od strane klijenta ne treba pisati)

Velika produkcija kadrova (skole fakulteti), skromna lokalna ponuda poslova, nize plate u odnosu na vecinu pozicija, dug vremenski period potreban za sticanje pristojnog skila... iz svega navedenog je i moj savet u ovoj temi proistekao, da postoje perspektivnije i bolje placene pozicije za koje pocetnik moze da se opredeli.

@ Kass nema potrebe za daljim trolovanjem teme...
 
U vecini domacih IT firmi isti imaju najznizu platu. U poslednoj firmi odnos plate je bio 1:2 designer - developer. Klijenti u Srbiji nisu spremni da izdvoje vecu sumu novca za design + licence su preskupe ( npr. samo cc na godisnjem nivou staje 1100 eura) tako da je svaki pokusaj samostalnog legalnog lokalnog rada za vecinu tesko izvodljiv.

Preko Upworka i Freelancera mogu da zarade korektnu cifru, koja je opet dosta niza od cifre koju dev slicnog levela moze da zaradi ( o cimanju, menjanju, subjektivnom dozivljaju dizajna od strane klijenta ne treba pisati)

Velika produkcija kadrova (skole fakulteti), skromna lokalna ponuda poslova, nize plate u odnosu na vecinu pozicija, dug vremenski period potreban za sticanje pristojnog skila... iz svega navedenog je i moj savet u ovoj temi proistekao, da postoje perspektivnije i bolje placene pozicije za koje pocetnik moze da se opredeli.

@ Kass nema potrebe za daljim trolovanjem teme...

Tvoja postavka je vrlo pogresna - prvo, ne moze svako da bude developer, jer to zahteva jedan mindset, niti svako moze da bude dizajner - mnogi su prosto operisani od osnovnih karakteristika koje dizajnera cine dizajnerom.
Drugo, posao developera i dizajnera nije jednak po kompleksnosti i odgovornosti, a o vremenu koje jedan prosecan dev mora da provede kriveci kicmu iznad raznorazne dokumentacije, za raznorazne pametne i glupe stvari koje su postale relevantne, zaista ne vredi govoriti - dizajneri prosto nemaju potrebe da ulazu toliko vremena u sopstveno znanje kako bi ostali relevantni na trzistu.

Samim tim, naravno da nece nikada biti placeni jednako, ali daleko od toga da dizajneri ne mogu da zarade dobro. Uostalom, ne zaradjuju ni svi developeri dobro niti mogu jer nemaju svi jednaku kolicinu znanja, iskustva, vestine i pameti.

Trece, ti gledas samo na Srbiju u kojoj trziste lokalno ne postoji niti ikoga ovde to zanima. Sve IT firme ili "firme" rade za strance, kao treca ili cetvrta karika u dugom outsource lancu i takve firme placaju svoje zaposlene sasvim adekvatno u skladu sa poslom koji obavljaju. I pored toga, ti posmatras samo onaj najnizi segment IT usluga koje se isporucuju sa najnizim mogucim nivoom kvaliteta, bez blama, i samim tim tu, u tom dnu, niko ne moze da zaradi kako treba jer je osnovni cilj da se sto pre spakuje, zamaze i posalje vruc krompir nekom drugom. Postoje mnogi drugi segmenti trzista u kojima se drugacje gleda na stvari, a samim tim ljudi koji su strucni za ono sto rade su placeni itekako dobro.

I na kraju Freelancer i Upwork - to sto si napisao ne stoji, pogotovo onaj deo u zagradi. To se izuzetno lako resava sa bilo kojim klijentom samo uz malo vestine pregovaranja, koja nema nikakve veze sa tim da li si dizajner ili programer.
 
I ako bi se vodili tvojom logikom, ja pokretacu teme savetujem da postane fudbaler ili vozac formule 1 - oni zaradjuju jos vise nego developeri, zive brz i lagodan zivot.... sta ces bolje od toga? Ili mozda ipak ne?
 
Tvoja postavka je vrlo pogresna - prvo, ne moze svako da bude developer, jer to zahteva jedan mindset, niti svako moze da bude dizajner - mnogi su prosto operisani od osnovnih karakteristika koje dizajnera cine dizajnerom.


Ne slazem se sa ovom konstatacijom - U Srbiji danas average Joe moze da radi navedene sljakerske poslove i da za iste bude placen. Tuce istih znam.

Drugo, posao developera i dizajnera nije jednak po kompleksnosti i odgovornosti, a o vremenu koje jedan prosecan dev mora da provede kriveci kicmu iznad raznorazne dokumentacije, za raznorazne pametne i glupe stvari koje su postale relevantne, zaista ne vredi govoriti - dizajneri prosto nemaju potrebe da ulazu toliko vremena u sopstveno znanje kako bi ostali relevantni na trzistu.Samim tim, naravno da nece nikada biti placeni

Kompleksnost - i u dizajnu postoje kompleksne stvari... i o kompleksnosti kog programiranje mi pricamo: web ili ai? ( posto je naveden primer za web deva i odnos 1:2)

a zbog cega je posao dizajnera manje odgovoran?

i dizajner krivi kicmu iznad glupave dokumentacije, cak u vecini slucajeva neku i pise upravo za nekog deva, a isto ulaze vecinu slobodnog vremena u dodatno obrazovanje ( to sto average dev misli da isti crtka nesto u ps-u /sketchu i odsljaka html i css je njihov problem/neznanje)

+ dizajner sam sedne u stolicu, nesto ga ustine za pametnu gangliju, sine mu momentalno i onda sam crtka li crtka.

Trece, ti gledas samo na Srbiju u kojoj trziste lokalno ne postoji niti ikoga ovde to zanima. Sve IT firme ili "firme" rade za strance, kao treca ili cetvrta karika u dugom outsource lancu i takve firme placaju svoje zaposlene sasvim adekvatno u skladu sa poslom koji obavljaju. I pored toga, ti posmatras samo onaj najnizi segment IT usluga koje se isporucuju sa najnizim mogucim nivoom kvaliteta, bez blama, i samim tim tu, u tom dnu, niko ne moze da zaradi kako treba jer je osnovni cilj da se sto pre spakuje, zamaze i posalje vruc krompir nekom drugom. Postoje mnogi drugi segmenti trzista u kojima se drugacje gleda na stvari, a samim tim ljudi koji su strucni za ono sto rade su placeni itekako dobro.

Pa ja i pricam o tim firmama, ako kazem lokalne, pod istim podrazumevam da imaju otvorene lokalne kancelarije - takodje pomenute nisu sve sljakarske i prosecna plata u pojedinim je preko 1.5k eura.

U Srbiji takodje postoji dosta firmi koje razvijaju sopstvene proizvode (strane akvizicije istih to dokazuju) (radio u jednoj), zaposleni su kvalitetni ljudi, plate su korektne (pomenut odnos dev/designer je nesto nizi, ali opet prisutan) proizvod vrhunski.

I na kraju Freelancer i Upwork - to sto si napisao ne stoji, pogotovo onaj deo u zagradi. To se izuzetno lako resava sa bilo kojim klijentom samo uz malo vestine pregovaranja, koja nema nikakve veze sa tim da li si dizajner ili programer.

Ak se ne slazes, znaci tvrdis da dizajner i dev mogu da zarade isto tj, da im je satnica ista? et ja nikad nisam cuo da je dizajner uspeo da ostvari satnicu od $40 na nekom duzem ugovoru (200+sati)

Deo u zagradi mozes da regulises ugovorom/dogovorom, ok slazem se. btw. zar ti zaista mislis da ce ozbiljan/razuman poslodavac traziti kvalitetne radnike na freelancer.com? + zanima me o kojoj satnici/potencijalnoj mesecnoj neto zaradi pricamo na pomenutim platformama?

I ako bi se vodili tvojom logikom, ja pokretacu teme savetujem da postane fudbaler ili vozac formule 1 - oni zaradjuju jos vise nego developeri, zive brz i lagodan zivot.... sta ces bolje od toga? Ili mozda ipak ne?

Da si procitao moje prethodne postove primetio bi da ne savetujem svodjenje izbora na dev/designer, vec da osoba na osnovu vec stecenih prethodnih znanja, afiniteta... izabere odgovarajuce usmerenje. Cak sam i napisao 2 pozitivna primera.

Osoba 1 momak radio u tehnickoj sluzbi, malo petljao oko mreza i odlucio se da zavrsi ccna. Druga osoba radila u banci, zbog stecenog znanja rada u istoj na odgovarajucoj poziciji opredelila se za business intelligence...
 
Suština je da se oduvek težilo ka tome da razvoj neke aplikacije, sajta ostane na konceptualnom nivou, a da se ne ide u sitne tehničke detalje. I čitav proces je do sada evoluirao tako da je sada od ideje do realizacije moguće doći dosta brže nego ranije. I to je željeni pravac razvoja - osoba prilikom izrade bilo kakve aplikacije pre svega treba da ima znanja iz domena kojem ta aplikacija pripada, ne treba da gubi vreme baveći se tehničkim detaljima. Tako svako u svom domenu kreira sam svoju aplikaciju, bez potrebe za posrednikom. Najbitniji su sadržaj i funkcionalnost.

Već sada postoje takva rešenja, samo su nedostupna zbog svoje cene.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno