Šta je novo?

Web Design

ivanlik

Poštovan
Učlanjen(a)
01.05.2016
Poruke
50
Poena
59
Da li mi neko moze reci posto tek pocinjem da se zanimam oko web designe-a i ne znam sta me sve ceka, da li je moguce nauciti ga samostalno bez skupih skola, i da li se kasnije moze naci posao bez sertifikata?
 
Sve zavisi. U principu te škole ti skraćuju vreme, pokupiš neke trikove, usmeravaju te na šta da obratiš pažnju, što bi sam verovatno prevideo, na koje sajtove da ideš da pročitaš nešto dodatno... E sad, ako imaš neko početno znanje i vremena da bazaš po netu, gledaš tutorijale i čitaš stack overflow i slične forume možeš i sam. Posao se može naći, u toj branši je sertifikat manje bitan ako stvarno znaš da radiš, što se lako utvrdi na razgovoru za posao. Ako bi upisao tu školu samo zbog papira, a nemaš znanje, bolje odustani, papir sam po sebi ne donosi posao.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Bolje je kad se nauci da se naprave neki manji sajtovi za manje firme, pa kad se krene ozbiljnije da se svi ti radovi predstave nekim ozbiljnijim firmama pa da oni procene sami...
 
Evo, ja cu se napraviti pametan,
iz razloga sto sam bio u situaciji kao i ti, pun volje i energije da napravim makar jedan site, ali nakon gledanja tutorijala po netu, potom puno izgubljenog vremena na razmisljanju koji program koristiti, kodiranje, dizajn....da ne odugovlacim.
Imas programe tipa:
http://www.websitex5.com/en/
koji ce ti mnooogoooo olaksati oko ulaska u svet web design-a bez mnogo muke.
Takodje imas dosta free programa a ja sam se zadrzao na ovome (pro verzija).
U novijoj verziji 13 su implementirali dosta vizuelnih efekata, mogucnost ubacivanje flash animacija, sam kreiras i delis stranice, podstranice
i kao "amater" mozes napraviti zadivljujuce sajtove.
Ukoliko imas dodatnih pitanja - pm ,)
 
Ne gubite vreme na ucenje stvari koje vise nisu aktuelne! ^^ Manji sajtovi ,firme - web dizajn... Danas ovaj "zadatak" u 95% slucajeva zavrsavaju TF templejti od 50$ koji sa raznim built in composerima omogucavaju average Jou pravljenje sajta u roku od par sati, kakav vi necete biti u stanju realizovati naredne 2 godine.

Pogledajte izvestaj na Startit-u ---> http://startit.rs/otvorene-pozicije-na-startit-poslovima

JS 77 oglasa
PHP 61 oglasa
Java 45 oglasa
NET 27 oglasa
...

Umesto web dizajna ucite stvari za koje postoji realna ponuda poslova i koji su visestruko placeniji od ovog "na zalasku poziva"...
 
Te templejte je neki dizajner osmislio... firma koja drzi do sebe ima identitet, tu se templejt ne uklapa. Mada ovo je Srbija, na televizijama sa nacionalnom frekvencijom decenijama se koriste tudji, ukradeni radovi iz oblasti multimedije. Nekada muzika iz HoMM3 u vremenskoj prognozi na Pinku, danas u nekim Hepi emisijama ovo kada podloga za spicu: https://youtu.be/7uyF_RoXAQg

Edit: Ali se slazem sa tobom da ljudi treba da uce web programiranje.
 
Poslednja izmena:
Te templejte je neki dizajner osmislio... firma koja drzi do sebe ima identitet, tu se templejt ne uklapa.

Jeste, osmislio je --> jedan <-- dizajner, a isti ce biti primenjen na 10k sajtova. Pre 7-10 godina vecina stvari je radjena custom. Iz ovog navedenog lako je izvesti zakljucak o traznji/potrebi web dizajnera.

Templejti danas su tako koncipirani da isti korisniku mogu omoguciti unikatan dizajn/sajt - svaki je napakovan sa 10-20 layouta, ikonice (fontawesome, ...) fontovi (google fonts,...) color pickeri za sve elemente... Jedan od razloga propasti TF je pojava tema ovog tipa. Nema vise potrebe za kreiranjem novih templejta kad je jedna ovako "napakovana" tema u stanju da odgovori na sve zahteve korisnika.

Firme u Srbiji koje drze do sebe mogu se nabrojati na prste i sajtovi im u poredjenju sa ovim templejtima deluju vise nego amaterski. Vecini istih bi kupovina kvalitetnog templejta i blagi tuning bio odlican potez, jer su bolje koncipirani, realizovani, testirani od njihovih trenutnih prezentacija...

Mada ovo je Srbija, na televizijama sa nacionalnom frekvencijom decenijama se koriste tudji, ukradeni radovi iz oblasti multimedije. Nekada muzika iz HoMM3 u vremenskoj prognozi na Pinku, danas u nekim Hepi emisijama ovo kada podloga za spicu: https://youtu.be/7uyF_RoXAQg

Sustina sunovrata... Hepi redovno krade sa Audio Jungla - u vecini njihovih klipova se pomenute reci mogu cuti svakih 15 sekundi.


Ali se slazem sa tobom da ljudi treba da uce web programiranje
:)
 
Da da ispade da je tamplate bolji nego bilo koji sajt u Srbiji .. kako da ne.
Templejti postoje niz godina, potreba za dobrim dizajnerom/programerom ce uvek biti.
 
Templejti postoje niz godina, ali u poslednjim "iteracijama" isti su koncipirani tako da svaka domacica moze da napravi odlican, unikatan sajt po njenoj zelji za par sati, bez pipkanja koda. U vecinu su integrisani ikonik fontovi, google fonts, 15 layouta, 10 slidera, color pikeri za sve elemente , frontend editor, sortkodovi za sve sto kranjem korisniku ikad moze zatrebati, e-komerc... Sta bese pre par godina?

Sajt najvece? lokalne IT firme - 1K inzenjera , 40 doktora nauka - ^^ firma koja drzi do sebe

Trziste najbolje govori o potrebi web dizajnera, trend je jasan. Danas svaki klinac petlja oko html, css, photoshopa... zato pazljivo birajte tehnologiju kojom cete se baviti narednih godina, da komsijin mali za sladoled ne odradjuje vas posao...
 
Nisu samo u poslednjim. Ja sam pravio sajtove pre 12-15 godina na osnovu templejtova, ne znajuci ni sta je css, html sam mislio da je neka ekstenzija.
Uvek je bilo templejtova, uvek je bilo i lakih templejtova i bice ih, ali to ne znaci da nece biti potrebe za web dizajnerima/programerima.
 
Poslednja izmena:
Templejti su super, ali da domaćica ili average user napravi od templejta sajt za par sati, teško. Da bi kvalitetno, brzo i lako obradio templejt moraš dobro znati osnove html, css i js, što većina u Srbiji ne zna. Drugo, templejt je dobar za statičke sajtove, već za dinamičke potrebno je znanje programera. U svakom slučaju ako programer hoće da radi ceo sajt, znači i dizajnerski deo, mora znati html, css da ne bi narušio strukturu sajta, što je vrlo lako ako ne znaš, a misliš da znaš da promeniš. Generalno, u pravu si, slabija je potreba za web dizajnerima, ali ne treba zaboraviti činjenicu da programeri uglavnom dizajn poveravaju dizajnerima, dok se oni bave onim što im samo ime kaže, programiranjem.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 
Nisu samo u poslednjim. Ja sam pravio sajtove pre 12-15 godina na osnovu templejtova, ne znajuci ni sta je css, html sam mislio da je neka ekstenzija.
Uvek je bilo templejtova, uvek je bilo i lakih templejtova i bice ih, ali to ne znaci da nece biti potrebe za web dizajnerima/programerima.

Vecina sajtova pre 12-15 godina su pravljeni metodom stap -kanap - bazicni html/css templejt. Ovde pricamo o CMS verziji istog sa page builderima, fronted editorima... - "svemirski inzenjering" u odnosu na to vreme.

Takodje, tada nije bilo moguce "tunirati" navedeni bazicni izgled templejta bez znanja html,css,.. jer npr. razlicita struktura frontpage layouta/elemenata zahtevala je znanje gore pomenutog... cak i najednostavnije stvari poput menjanja boje nisu bila moguca jer ni jedan template nije imao integrisan color picker, u najboljem slucaju useru su bile ponudjene 3-4 predefinsane boje.

Fontovi u istima pre "samo" ~7 godina - zezanje sa kufonom, font facom... za kranjeg usera tezak zadatak, danas "jednim klikom" bira jedan od 1k ponudjenih.

...

Templejti su super, ali da domaćica ili average user napravi od templejta sajt za par sati, teško. Da bi kvalitetno, brzo i lako obradio templejt moraš dobro znati osnove html, css i js, što većina u Srbiji ne zna. Drugo, templejt je dobar za statičke sajtove, već za dinamičke potrebno je znanje programera. U svakom slučaju ako programer hoće da radi ceo sajt, znači i dizajnerski deo, mora znati html, css da ne bi narušio strukturu sajta, što je vrlo lako ako ne znaš, a misliš da znaš da promeniš. Generalno, u pravu si, slabija je potreba za web dizajnerima, ali ne treba zaboraviti činjenicu da programeri uglavnom dizajn poveravaju dizajnerima, dok se oni bave onim što im samo ime kaže, programiranjem.

Pricamo o CMS templejtima, "klasicne" niko i ne koristi vec par godina... Pogledaj malo sta je prethodne 2-3 godine uradjeno u ovom segmentu, pa ces i sam uvideti da svaka domacica moze napraviti za par sati sta hoce i da nema potrebe da zna nista od navedenog.


Za kraj dodati samo da svake godine sa fakulteta i visih skola "izadje" 200-300 "dizajnera" + vecina osoba koji su nesto culi o IT sektoru u Srbiji ( uglavnom o velikim platama) targetiraju ovo polje za svoj buduci poziv, vodjeni logikom - programiranje = matematika (tu sam los - da nisam zavrsio bih vec neki tehnicki fakultet), a posto sam kreativan :) web dizajn je pravo opredeljenje, pa onda malo photoshop-a, html-a,css... kad uvide da u Srbiji za njih nema posla, pocinju da gube dane/godine na raznim freelance sajtovima radeci za kikiriki satnicu.

Ponuda poslova se moze pogledati na sajtu Startit-a. Trend je jasan... - pa kad ni najvecoj lokalnoj IT firmi sto zaposljava 1K+ iznjenjera ne treba dizajner, nece trebati ni prosecnom srpskom preduzetniku + tesko da ce isti biti spreman da plati korektnu novcanu nadoknadu za isti.


Pogresan poziv, mesto i vreme za karijerni razvoj sto se mene tice.
 
Kako su se templejotvi unapredili tako su se i zahtevi. Jedna lokalna it firma nije nikakav pokazatelj, a jos manji je broj inzenjera u istoj.MOgu da imaju i 1 000 000 inzenjera i los sajt ne znaci da nikome ne treba profi odradjen sajt i prilagodjen potrebama, a ne izmednjene boje i fontovi na templejtu.
I da nisam web designer pa da ovde subjektivno nastupam, da ne pomisli neko tako nesto.
 
Poslednja izmena:
^^ Apsolutno se slažem sa tobom. Mnoge stvari se automatizuju, čitav proces se polako pojednostavljuje, i zato ima smisla usmeriti se u drugom smeru. Pa pogledajte samo u kojem pravcu se kreće Sharepoint, u budućnosti će akcenat biti na poslovnoj logici, krajnji korisnik će biti taj koji će vrlo lako moći da personalizuje svoje stranice. U 70% slučajeva nije akcenat na kvalitetnom dizajnu, akcenat je na samim podacima.

Odavno već preovlađuju stavovi da je neophodno krajnjem korisniku omogućiti što intuitivnije kreiranje najrazličitijeg sadržaja za kratko vreme (da li je to u pitanju blog, baza znanja ili nešto drugo nebitno). Akcenat ne treba da bude na tehničkom delu prilikom izrade bilo kakve web prezentacije, već je cilj da ljudi doprinesu kreiranjem novog "kvalitetnog" sadržaja. Taj tehnički aspekt je dosta dugo i odvraćao ljude, a on svakako ne treba da bude primaran.
 
Poslednja izmena:
Ne gubite vreme na ucenje stvari koje vise nisu aktuelne! ^^ Manji sajtovi ,firme - web dizajn... Danas ovaj "zadatak" u 95% slucajeva zavrsavaju TF templejti od 50$ koji sa raznim built in composerima omogucavaju average Jou pravljenje sajta u roku od par sati, kakav vi necete biti u stanju realizovati naredne 2 godine.

Pogledajte izvestaj na Startit-u ---> http://startit.rs/otvorene-pozicije-na-startit-poslovima

JS 77 oglasa
PHP 61 oglasa
Java 45 oglasa
NET 27 oglasa
...

Umesto web dizajna ucite stvari za koje postoji realna ponuda poslova i koji su visestruko placeniji od ovog "na zalasku poziva"...

Zasto si preskocio "Frontend inženjeri su standardno traženi – 59 oglasa" ?

Ti druze moj nemas pojma sta pricas, a sa ovim tvojim postovima samo stetis ljudima koji zele da uce!

Upravo su oni koji rade u CMS-u likovi koji rade sajt za 20e.

A taj sajt sto si linkovao, sto ima 1k inzenjera ne daj boze nikome, svako ko prati web vidi da je ovo bilo aktuelno daleke 2005. godine.

Pozdrav!
 
@MilePaor
u mojim postovima pogresno napisano je? Zar ja u istim ne savetujem pocetnike da batale pricu oko web dizajna, da izbegnu kikiriki satnicu?
 
Poslednja izmena:
@MilePaor
u mojim postovima pogresno napisano je? Zar ja u istim ne savetujem pocetnike da batale pricu oko web dizajna, da izbegnu kikiriki satnicu?

Pogresno je napisano sve, zagovaras CMS kao da je svemoguc i savrsen.

U freelance nisam toliko upucen jer su indosi preuzeli takve stvari, ali mogu da govorim za ozbiljne firme u Srbiji koje sa bave tim. Ako je 600e za juniora malo, okej, meni odgovara!
 
Da si Mile odvojio malo vremena i pazljivo procitao postove u ovom thread-u, shvatio bi da ja ne favorizujem sablonska CMS resenja, vec isticem da klijenti ne zele / nisu u stanju / nemaju potrebe za custom varijantama.

Da si malo iskusniji mogao bi lako izracunati koliko sati treba da se realizuje custom resenje (bez revizija ), te bi skapirao zasto je 99% sajtova krs. Ako mislis da u Srbiji postoji potreba/ ponuda poslova za 200-300 dizajnera koliko svake godine zavrsi vise skole i fakultete + razne akademije + samouki talenti +... samo napred.

Napisi i koje su to ozbiljne firme i koliko one na godisnjem nivou zaposle gore pomenutih.
 
To sto oni misle to je druga stvar, srpska posla, misle da ce za 50e (prosecna cena wordpress-a u srbiji) da se izdvoje od konkurencije i probiju na trziste...
Stranci za koje vecina firmi u srbiji radi (outsourcing) razumeju prednosti custom varijanti i u stanju su da izdvoje novac koji njima nije problem.
Iskustva imam dovoljno i znam koliko vremena treba da se zavrsi, koliko para, toliko muzike.
Sad sam tek shvatio da koristis rec dizajner, tako da odma vidim da nemas nikakvog iskustva u Frontendu.
Ne zelim da pominjem firme, da si dovoljno upucen znao bi koliko firmi nude prakse(placene ili ne) i poslove po bg-u i ns-u.

Ovim postom prekidam razgovor sa tobom jer vidim da nisi dovoljno kompetentan u ovoj grani it industrije.

-------------------------------

Zelim da objasnim mladima koji zele da se bave web dizajnom/web razvojem da ne odustaju jer postoji velika potraznja za ovim profesijama!

Hvala i pozdrav!
 
Kako sajtovi po Srbiji izgledaju (bilo koja malo veca trgovina recimo), rekao bih da je potreba za backend inzenjerima veca. Jer su ti frontend sampioni nacickali tonu kojekakvih elemenata, animacija i gluposti da se prosecan sajt na prosecnom mobilnom uredjaju u Srbiji ucitava toliko dugo da korisnik izgubi zelju da pretrazuje dati sajt. Sve to na Vip 4G mrezi. O sporijim varijantama (3g ili ne daj Boze edge) koje su daleko zastupljenije da ne pricam. Sve se to nalicka da izgleda ko novodisnja jelka a usability nula, ne moze covek da se snadje jer ne postoji jasna organizacija sajta.
 
U freelance nisam toliko upucen jer su indosi preuzeli takve stvari, ali mogu da govorim za ozbiljne firme u Srbiji koje sa bave tim. Ako je 600e za juniora malo, okej, meni odgovara!

Post #13, prethodna strana , napisan pre 20 dana.

Vecina osoba koji su nesto culi o IT sektoru u Srbiji ( uglavnom o velikim platama) targetiraju ovo polje za svoj buduci poziv, vodjeni logikom - programiranje = matematika (tu sam los - da nisam zavrsio bih vec neki tehnicki fakultet), a posto sam kreativan :) web dizajn je pravo opredeljenje, pa onda malo photoshop-a, html-a,css... kad uvide da u Srbiji za njih nema posla, pocinju da gube dane/godine na raznim freelance sajtovima radeci za kikiriki satnicu.

i jos zbore "da nemam pojma sta pisem i da stetim ljudima koji zele da uce" :)

Et,a sta tek na post 20 odgovoriti? :) Kapiram ja da si ti jos zelen strucnjak, verovatno si mlad - za tebe ima vremena... Znas onu, dobar savet zlata vredi?

Mlade, a i starije osobe zainteresovane za rad u IT sektoru treba realno da sagledaju trenutno trziste poslova kao i trendove/ pravac u kom se isto krece ( vecina ovo nije u stanju), takodje za sam izbor buduce profesije opredeljujuc faktor treba da bude koktel znanja (ne samo iz IT-a) koje osoba vec poseduje - steceno tokom prethodnih godina rada/skolovanja (bankarski radnik, matematicar, arhitekta, marketing decko...) i kolicine vremena koju je osoba u mogucnosti da izdvoji za napredak i dostizanje zeljenog skila.

Na drugom IT domacem forumu imali smo mogucnost da procitamo 2 lepa iskustva o osobama u tridesetim godinama koje su uspeli da dobiju zeljeni posao.

Osoba 1 - 30+ godina, beba, tehnicka podrska u domacoj firmi, za godinu polozio ccna dobio posao 800? eura
Osoba 2 - 30+ godina, dugogodisnji radnik banke, shvatio da mu za programiranje treba previse vremena , opredilio se za business intelligence, zavrsio visu elektrotehnicku ... dobio posao u Austriji.

Previse utabane staze prethodnika nece vas dovesti do zeljenog cilja, odstupite malo od istih. Funkcionisanje elementarnog zakona ponude i potraznje je jasno. Nije IT samo: photoshop, html i css... ali isti jesu popularani kod IT akademija zilota i slicnih samoukih strucnjaka/svedoka koji misle da je ovo vrh IT brega. Zar nije bolje posvetiti vreme sledecem i za par godina rada/ucenja imati lepo placen perspektivan posao?
 
Prvo i pre svega nije poenta u tehnologiji nego u temeljnosti poznavanja rada IT tehnologija, pri cemu najmanje mislim na programiranje. Ako znas osnove vrlo lako ces nauciti bilo koju novu ili noviju tehnologiju.

Ali kao sto su ti ljudi vec rekli stvarno nisi kompetentan da pricas o takvim stvarima pa necu ulaziti u dalju diskusiju. Ovo samo pisem da te ne bi neko slucajno shvatio ozbiljno i postupio po tvojim postovima.
 
Poslednja izmena:
A zbog cega neces da ulazis u diskusiju, zar ista ne moze samo koristiti clanovima foruma?

Posto si ti kompetentan, a nalazimo se u threadu Web Design molim te napisi sta podrazumevas pod terminom "poznavanje rada IT tehnologija" vezanom za isti i koje to osnove osoba treba poznaje u Web Design-u da lako savlada sve sta isti obuhvata?

Za kraj najzanimljivije pitanje - koliko vremena treba pojedincu da savlada sve to?

Visinu plata spram drugih it profesija, mogucnost zaposlenja, perspektivnost - napisi i o ovome par reci kad si vec kompetentan...
 
Necu da ulazim u diskusiju posto je sve sto si napisao bukvalno kako mali perica zamislja IT i samim tim nije moguće diskutovati o tome jer su to sve zablude.

Ukoliko zelis stvarno nesto da naucis tema vec postoji, bilo je dovoljno da upotrebis razumevanje funkcionisanja IT tehnologija i handlovanje informacijama pa da je nadjes.

Izvoli, Tema kako da postanem dobar web programer
 
Vidi Perice, ti da znas sta nesto o ovome odgovorio bi na postavljena pitanje umesto stancovanja ovih lorem ipsum postova.

Sto ne dokazes svoju kompetentnost odgovorima? Razlog je ocigledan, jer o istom ne znas nista ;)
 
Osim sto ne znas nista o materiji ocigledno imas problema i sa citanjem napisanog posto ti sve lepo pise na datoj temi.

Ajde probaj jos jednom.
 
Pa sta ce meni ta tema pored mastera i 10 godina prakse? Zato i cekam da odgovoris na postavljena pitanja da dokazem da o ovome znas jedno veliko nista, nula, zero ;)
 
@MilePaor
u mojim postovima pogresno napisano je? Zar ja u istim ne savetujem pocetnike da batale pricu oko web dizajna, da izbegnu kikiriki satnicu?

Na osnovu cega si tacno ti dosao do informacije da Web dizajneri rade za kikiriki satnicu? I kad je vec neko pomenuo freelancing, zasto ti mislis da jedan freelance dizajner ili developer, bilo kog tipa, ne moze da zaradi adekvatnu cifru preko Upworka ili Freelancer-a?
 
Da zakljucimo, ti znas bolje od svih koji su pisali u toj temi, a poseban dokaz za to je to sto tvrdis da imas master i 10 godina rada dok svi ostali nemaju pojma i pricaju napamet.

Ok slozili smo se!
 
Nazad
Vrh Dno