Šta je novo?

LG, SAMSUNG, SONY...

l'ret

Poštovan
Učlanjen(a)
23.11.2016
Poruke
2
Poena
51
Pretpostavljam da ću se za mnoge ponavljati, ali ne zamerite, trebaju mi sumirane inforamcije na jendom mestu, više se i ja gubim... Uskoro kupujem TV, ali se nešto puno i ne razumem. Te frekvenca 60, a PMI 300, te ovo te ono... Ali da krenem otpočetka. Minimalna (i prosečna) razdaljina sa koje ću gledati je oko 2, 1 m (a možda se protegne i na 3, 5 m u jednom trenutku). Razmišljao sam o LG televizorima, 43 incha lh541v (mislim da mi je ovo negde sasvim dovoljna veličina, ili nije?) i 49 incha lh541v, PMI na 300. Kažu da su i najtanji ovo televizori u toj klasi. Nisu smart, ali sam razmišljao da je možda bolje da uzmem android tv box pa mi to onda izađe na isto (a mogu za prvo vreme i da prikačim laptop), a kada zastari naručim novi android tv box. Potom su mi u oko zapali i modeli od 43 i 49 incha lh590v (ima i lh560v) jer imaju nešto bolji taj PQI (jesu smart, ali mi je nebitno), od 450. Šta sve ovo znači u praksi, za nas laike - da li slika izgleda ok kad su "brze" scene u pitanju, da li se primećuju zamućenja, ghost efekti i sl. Kako se ove vrednosti frekvenca oslikavaju na različite veličine? Tj, dali je taj PMI na 300 ok i na 43 inča i na 49 inča. Znam samo da bih hteo da odgledam nešto na TV bez nerviranja, a da taj TV malo i potraje (koliko sam shvatio, svi ovi lg su sa čistom plastikom pozadi, pretpostavljam da je i sa ostalim brendovima ove klase i cenovnog ranga nešto slično, što znači da se više greju, ne znam kakvo je zapravo iskustvo u vezi sa tim). Takođe, pojma nemam te stvari oko direct i edge osvetljenja (sve što sam čitao je pisano dosta ranije, pre nekoliko godina, a kaže se da je tehnologija sada uznapredovala, pa je sve to ok, ili nije?). Takođe, video sam i jako povoljnu cenu samsung UE48j5002 i UE48j52002. Iz koje godine su ovi samsung modeli? Kakav je njihov OS? Tako da, šta preporučujete, kako da razmišljam o ovim modelima, ima li neko iskustava upravo sa ovim modelima, i sl.? Ili neki sony, ali jeste skuplji, pa d ali je dugotrajniji ako nije plastika iza i sl.? I da, s obzirom na kvalitet emitovanja kanala kod nas, da li te veće dijagonale (48 i 49 inča) smanjuju kvalitet slike ili ne? Priznajem da bih najradije opciju od 43 inča ali ako će to da bude nedovoljno i malo, pa daj da se protegnem, nemam nameru (novca) da svake godine menjam tv. Eto, neke konkretne, iskustvene informacije bi mi bile značajne. Hvala!
 
E verzija ima eksterno napajanje dok D ima interno pa je zato i 2 kg lakši. To je za sada jedina očigledna razlika.
I dalje se ne zna da li će 43“ biti VA, a 49“ i 55“ IPS.

Mene lično jako zanima WE750 koji je definitivno ogroman iskorak u odnosu na prošlu godinu. Ima proširenu pokrivenost boja i HDR,
ali je panel i dalje 50/60 Hz... Nažalost najavljena cena je prenaduvana – 700 € za 43“ i 800 € za 49“ u Germaniji :zgran:.


@ Marko1996

Sony ima bolji skalar i prikazuje bolje pokretnu sliku (otkucao bih superiornu). Tu je Sony najbolji plus jedini nemaju PWM.

Mana Sonija je veći input lag od Samsunga koji je tu neprikosnoven. Šteta, zato što je Sony u 2014. modelima bio na vrhu, a onda
su iz nekog razloga to promenili na gore. Takođe „pametna“ platforma (Android TV) je isto žešći šit (možda i najgora) na Sonijevim
TV-ima zbog slabog MediTek SoC-a i Sony bloatware (jedino ih vadi što nema reklama). Meni potpuno nebitno, al‘ kome jeste...

Sony gubi novce na TV tržištu preko 10 god, zato ih i ne proizvode dugo (već Foxconn) i zato nabijaju cene.

Sony ima svakakvih modela, al‘ kad se uračuna i cena, retko koji model se može preporučiti.
W755/805C, XD80xx i X830xC/XD830x su izuzeci.

Na kraju se sve svodi kome šta treba ;). Nijedan TV nije najbolji za sve :).
 
Poslednja izmena:
XD80xx serija ima „10-bitni“ panel, ali nije pravi (8-bit+FRC) pošto je to ipak ulazna UHD serija.

Kako se dolazi do boja je nebitno jer korinik NE MOZE primetiti kako se boje prave. U svakom testu ili immpresijama korisnika se spominje da X800D ima fantasticne boje.


Sony gubi novce na TV tržištu preko 10 god, zato ih i ne proizvode dugo (već Foxconn) i zato nabijaju cene.
Presli su u profit kod TV-a nedavno, Kaz je pokrenuo ogromni plan za restruktuiranje pre par godina koji se sad isplacuje. Pratio sam im redovno finansijske rezultate zbog interesovanja rada gaming divizije.


Nego da postujem i ovde, Argep ima vizuelni prikaz promena cena u zadnje pola godine. Par primera:

W6ukIvl.jpg

Hoj5GZS.jpg

P7rE4uC.jpg
 
Zanimljive cene Sony modela na kp.

KD-43X8307C je puno jeftiniji od KD-43XD8005.
KD-49X8307C ima istu cenu ili malo jeftiniji.

Ta dva modela su klasa iznad na papiru bez obzira što su iz 2015. Imaju 10-bitni (8-bit+FRC) AS-IPS panel na 100/120 Hz.
Na PC-u u 1080p modu rade na 120 Hz, istina sa malo artefakta. Dakle, pravi 120 Hz panel!

Kako se dolazi do boja je nebitno jer korinik NE MOZE primetiti kako se boje prave. U svakom testu ili immpresijama korisnika se spominje da X800D ima fantasticne boje.
O da, još kako ime veze zato što FRC dovodi do ditheringa ;). U stvari povezani su. On se jako teško primeti ako je dobro odrađen, ali
ako nije, da se primetiti. Plus takvi paneli su skloniji bandingu.

Apsolutno niko i ne negira boje na tom TV-u. Naravno da su odlične kad ima QD LED, a ne W-LED pozadinsko osvetljenje :D. QD nije toliko
bitan kod IPS-olih panela pošto nemaju problema sa promenom game, ali VA paneli imaju manji ili veći problem sa horizontalnom promenom
game, a QD prilično to suzbija na minimum.

Presli su u profit kod TV-a nedavno, Kaz je pokrenuo ogromni plan za restruktuiranje pre par godina koji se sad isplacuje. Pratio sam im redovno finansijske rezultate zbog interesovanja rada gaming divizije.
Prvi put čujem za dobit kod TV-a.

Kazov „genijalni“ plan restruktuiranja se svodi na prodaju nekretnina kao ovi naši „reformatori“ :d.
Sony živi od svoje banke i osiguranja poslednjih 10-tak god.
 
Pa otkucao sam da su klasa iznad na papiru :). To što nisu cenovno isti je nešto drugo.

A da ih vredi porediti, vredi.

Bez obzira, X830C koji jeste „stara“ serija iz 2015, jeste odličan TV za PC upotrebu i igranje zato što radi na 120 Hz u 1080p.

Dodaću ove Sony TV-e na IPS i VA temi za monitore i preporučivaću ih kome treba 4k TV-monitor plus igranje.

Zahvaljujem ti se što si otkucao o KD-43XD80xx :happy:. Potpuno sam prevideo UHD Sonijeve modele.

Dakle, nove preporuke:
KD-43XD80xx (AMVA3) (QD; HDR)
KD-49XD80xx (S-IPS) (QD; HDR)
KD-55XD80xx (S-IPS) (QD; HDR)

KD-43X830xC (AS-IPS) (120 Hz)
KD-49X830xC (AS-IPS) (120 Hz)

KD-43XD830x (AS-IPS) (120 Hz; QD; HDR)
KD-49XD830x (AS-IPS) (120 Hz; QD; HDR)
KD-55XD85xx (AS-IPS) (120 Hz; QD; HDR)
KD-65XD85xx (AS-IPS) (120 Hz; QD; HDR)
KD-75XD85xx (AS-IPS) (120 Hz; QD; HDR)
 
Na temi „Spisak monitora sa IPS panelima“ sam otkucao veliku poruku sa preporukama za Sonijeve IPS UHD TV-e
kao zamene za PC monitor.

Još jednom hvala na poruci gde si spomenuo fenomenalni KD-43XD8005.

Biće poruka i na VA temi.
 
Prvi test

To sam i otkucao kad sam se pojavio u temi :)

Elem, novosti.

Znamo da je XE800 serija jedina IPS UHD serija koja je ostala kod Sonija u 2017. Ostaje samo pitanje dijagonala.
Dobili smo odgovor i po svoj prilici je ista situacija kao u 2016!

Nemački CHIP je testirao 43XE8005 i izmerili su max kontrast od 4.049:1 i max osvetljenost od 393 cd/m2.
U suštini varijacija koju je dobio Rting na testu 43XD8005.
 
Daj link za taj test.

If true, to znaci da je XE80xx samo malo poboljsan u odnosu na XD80xx [kontrast i osvetljenje su maaalko bolji od 43XD80xx VA modela].
 
Ne ne ne. To je varijacija istog AMVA3 panela :). Nije ništa poboljšano. Jednostavno ne postoje dva identična panela zato
što ih je nemoguće napraviti. Panel sigurno ima nominalno tipičan kontrast od 4.000:1, al' je nemoguće da se dobije ta tačna
vrednost. Samo varijacije. LED pozadinsko osvetljenje tek neću komentarisati (tu i logistika igra jako bitnu ulogu).

Još uvek nisu izbacili Testbericht (nekad se dogodi i da uopšte ne objave), već su model dodali na njihovu listu najboljih UHD modela
do 55 cola
sa rezultatima koje su izmerili. Još su greškom stavili da ima IPS-LCD Display-Technik, ha ha. Mada to nije jedini model gde
su pogrešno stavili tip panela.

Vidim da je Sony masovno poslao svoje skuplje modele po sajtovima da ih testiraju :smash:...
 
Znači prodavci na kp „imaju“. Nije mi jasno zašto se reklamira roba koje nema. Prate ovdašnje maloprodavce :S:...

Vidim da je cena X43E8005 320k HUF u sve tri maloprodaje, a opet na kp-u samo za 950e (što je startna cena u Germaniji).

Treba biti pošten i otkucaću da nisu cene svih Sonijevih modela u Srbiji puno više od maloprodaje u Mađarskoj. Da opet bude
akcija sa 5 god. garancije… Al‘ verovatno opet krajem godine :(. Sad što prodavci na kp-u žrtvuju dosta afe da bi bili konkurentniji
je neka druga priča.

Primeri (direktno poređenje cena u našim i mađarskim maloprodajama):
KD-49XD7005 je nešto skuplji ovde.
KD-55XD7005 je nešto skuplji ovde.
KD-49XD8077 je jeftiniji ovde nego preko!
KD-55XD8005 ima istu cenu.
KD-XD830x modeli su ovde nedostupni.
KD-55XD8577 je malo skuplji ovde.

Da li vredi uštedeti kupovinom preko kp-a? To je svačija lična odluka ;).
 
Sajtovi koji profi testiraju TV-e

Ostavljam na ovoj i još druge dve teme, listu sajtova koji testiraju TV-e. Jedino sajtovi koji testiraju sa opremom su relevantni.
Subjektivni utisci i mišljenja su značajna, ali bez opreme su beskorisna. Ako neko zna još neki dobar sajt(ove) na bilo kom jeziku,
neka objavi. Za razliku od testiranja monitora, situacija je dosta slabija, ali srećom neki od tih sajtova za testiranje monitora
testiraju i TV-e.

Sajtovi su grupisani po državama i alfabetskom redu.

Podsećanje da preovladavaju testiranja skupih modela što je proizvođačima u interesu što zbog većih margina što zbog halo efekta (marketing).

HD televizija (Hrvatska)

Rtings.com (Kanada)
Rtings.com YT (Kanada)

AVForums (UK)
HDTVtest (UK)
Trusted Reviews (UK)

CHIP (Nemačka)
HDTV Magazin YT (Nemačka)
PRAD (Nemačka)

FlatpanelsHD (Danska)

Les Numériques (Francuska)

benchmark.pl (Poljska)
HDTV.PL (Poljska)

ProductTest (Rusija)

:wave:
 
Poslednja izmena:
A ne ne ne.

Svi ti budžetski modeli tj. paneli imaju 8-bit+FRC što onda jeste 10-bita.
Ako je FRC (dithering) dobro odrađen (ne vidi se banding), to za krajnjeg korisnika nije bitno.

To su jasno stavili na Rtings sajtu:
Color depth
What it is: Number of bits per pixel to represent a specific color. Note: we consider 8-bit with dithering
to be equivalent to 10-bit, as long as the 10-bit gradient looks smooth.
http://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/gradient

Na PC-u je i ovako nemoguće koristiti 10-bit 60 Hz 4:4:4, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno