Šta je novo?

Kopernikus naplaćuje nacionalne kanale svim operaterima

gagi018

Poštovan
Učlanjen(a)
11.11.2014
Poruke
290
Poena
70
Pogledajte šta sam dobio od drugara. Kopernikus hoće da naplaćuje B92, Prvu, Happy i to po 1evro mesečno, što za nas korisnike može da izađe i po 300 dinara plus. A pri tome ovi kanali mogu sa antenom da se prate besplatno. Ništa mi nije jasno. Da li još neko ima informaciju?
 

Prilozi

  • 2016-11-21 KCN - PONUDA.pdf
    366.2 KB · Pregleda: 587
  • 2016-11-21-KCN---PONUDA.jpg
    2016-11-21-KCN---PONUDA.jpg
    559.5 KB · Pregleda: 729
Da, juce ili prekljuce nam poslali, videćemo šta će biti, ne verujem da će to tek tako proci jer su nacionalni kanali ali opet ovo je Srbija.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Ko se kome obraća u poslednja tri pasusa?
 
Koja je uopšte ova firma koja je poslala obaveštenje i kakve veze imaju sa distribucijom kanala? Ovo nije Kablovski operater Kopernikus, ime kablovskog operatera je DRUŠTVO ZA PROIZVODNJU, PROMET I INŽENJERING KOPERNIKUS TECHNOLOGY DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU BEOGRAD, sa pib-om 100429741, a kompanija kopernikus koja je poslala ovo obaveštenje je iz Niša, puno ime DRUŠTVO ZA RADIO I TELEVIZIJSKE AKTIVNOSTI KOPERNIKUS CABLE NETWORK DRUŠTVO SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU, NIŠ, sa pib-om 104762853, i ova druga firma ne postoji u zvaničnom registru KDS operatera.
 
Obraca se KCN ostalim operaterima, konkretno ovom kojem je poslao pismo.
To ti je jedno te isto, maticna firma i cerka firma, verovatno je druga delatnost u pitanju, npr firma za posredovanje u tv pravima.
 
Ovo onda treba da znači da nacionalni kanali treba drastično da smanje trajanje reklamnih blokova. Njima je dato toliko minuta marketinga u satu zbog toga da bi pokrili troškove "besplatnog" emitovanja. Ako počnu da naplaćuju onda to mora drastično da im se smanji. Neće kablovski operateri, tj na kraju građani da plaćaju da gledaju reklame. Drugo pitanje zašto kopernikus? Ovo je napravljeno da bi se jedan čovek bogatio, verovatno ima veze sa politikom. Zašto ako već tako treba Prva i B92 same ne naplaćuju tu naknadu, nego ovako uz posrednika.
 
Ovde te niko ne pita da li hoćeš ili nećeš, vidiš da nameću plaćanje kanala koji emituju reklame i po 30 minuta. To je po meni apsurdno.

A sa druge strane ne znam koliko je zakonito da pokušavaju da naplate ovo kada su ovi kanali besplatni na DVB-T2 ?

Jedino ako planiraju da skrembluju na DVB-T2 a za to bi se digla kuka i motika jer su ljudi masovno kupovali set top boxove koji nemaju mogućnost ubacivanja kartice za skremblovane kanale.

Da rezimiramo, mislim da ovo nije zakonito jer ne moze na DVB-T2 da bude besplatno a kod kablovskih provajdera da se plaća, znači da je onaj ko ima kablovsku u nepovoljnijem položaju. Neka me ispravi neki pravnik ako grešim.

Sa druge strane Kopernikus koji je poezano lice sa Kopernikus kablovskom hoće da ima uvida u broj korisnika ostalih operatera što je loše a i to ne verujem da je zakonski.

Mnogo je šuplje ovo.
 
Ovo poslednje je sasvim regularno iako operatori godinama prijavljuju manji broj korisnika kako bi manje placali naknade distributerima.
 
Ovde te niko ne pita da li hoćeš ili nećeš, vidiš da nameću plaćanje kanala koji emituju reklame i po 30 minuta. To je po meni apsurdno.

A sa druge strane ne znam koliko je zakonito da pokušavaju da naplate ovo kada su ovi kanali besplatni na DVB-T2 ?

Jedino ako planiraju da skrembluju na DVB-T2 a za to bi se digla kuka i motika jer su ljudi masovno kupovali set top boxove koji nemaju mogućnost ubacivanja kartice za skremblovane kanale.

Da rezimiramo, mislim da ovo nije zakonito jer ne moze na DVB-T2 da bude besplatno a kod kablovskih provajdera da se plaća, znači da je onaj ko ima kablovsku u nepovoljnijem položaju. Neka me ispravi neki pravnik ako grešim.

Sa druge strane Kopernikus koji je poezano lice sa Kopernikus kablovskom hoće da ima uvida u broj korisnika ostalih operatera što je loše a i to ne verujem da je zakonski.

Mnogo je šuplje ovo.
Hm... Ovo u vezi T2 besplatno u etru... Po toj logici, operateri ni sada ne smeju da nam u cenu mesečne pretplate računaju sve te kanale? Imamo kablovsku ili iptv, i spram ovoga bi trebalo da imamo, lupam, neki paket gde su nacionalni kanali, i da on bude totalno besplatan?
 
Koliko ja ovo razumem kopernikus se ovde obraca podprovajderima i trazi potpisivanje i placanje ugovora za domace kanale koji se reemituju preko njihove mreze u iznosu 1€ po korisniku.
Meni to zvuci u redu, a podprovajdera niko ne bije po usima da reemituje preko njih te kanale neka instalira svoju opremu i reemituje kanale koji su u etru ili plati ako mu tako lakse. :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Hm... Ovo u vezi T2 besplatno u etru... Po toj logici, operateri ni sada ne smeju da nam u cenu mesečne pretplate računaju sve te kanale? Imamo kablovsku ili iptv, i spram ovoga bi trebalo da imamo, lupam, neki paket gde su nacionalni kanali, i da on bude totalno besplatan?
Ne naplacuju ni sad zvanicno vec ti naplacuju "odrzavanje" mreze a kanale smo dobili "dzabe" :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Hm... Ovo u vezi T2 besplatno u etru... Po toj logici, operateri ni sada ne smeju da nam u cenu mesečne pretplate računaju sve te kanale? Imamo kablovsku ili iptv, i spram ovoga bi trebalo da imamo, lupam, neki paket gde su nacionalni kanali, i da on bude totalno besplatan?

Ne naplaćuju sada nacionalne kanale. Ovi kanali se emituju besplatno na DVB-T2 i kao takvi besplatni su kod svakog operatera. Kopernikus to hoće da promeni. I ako bi bio paket nacionalni kanali taj bi od sad verovatno koštao oko 300din, ako prođe ovo što je Kopernikus naumio.
 
Koliko ja ovo razumem kopernikus se ovde obraca podprovajderima i trazi potpisivanje i placanje ugovora za domace kanale koji se reemituju preko njihove mreze u iznosu 1€ po korisniku.
Meni to zvuci u redu, a podprovajdera niko ne bije po usima da reemituje preko njih te kanale neka instalira svoju opremu i reemituje kanale koji su u etru ili plati ako mu tako lakse. :)

Nisi dobro razumeo. Kopernikus se obraća svim operaterima u Srbiji. Nema veze sa Kopernikusovom mrežom, već hoće svima da naplaćuju.

Znači ako provajder instalira svoju opremu kako si napisao, i tada Kopernikusu mora da plaća kao što traže.
 
Ne naplaćuju sada nacionalne kanale. Ovi kanali se emituju besplatno na DVB-T2 i kao takvi besplatni su kod svakog operatera. Kopernikus to hoće da promeni. I ako bi bio paket nacionalni kanali taj bi od sad verovatno koštao oko 300din, ako prođe ovo što je Kopernikus naumio.
U kom smislu su besplatni kod svakog operatera? Opet pitam, da li to znači da ako bi postojao paket sa samo tim kanalima, taj paket se ne bi smeo naplaćivati, po tvojoj logici, a što bi meni super došlo? Kopernikus i sada šalje neka pisma da počinje sa kodiranjem kanala u svom kablovskom sistemu. Onda bi mi bilo super da uzmem jedan paket matorcima gde su samo ovi kanali i koji se ne bi naplaćivao. Po meni kablovski operateri dobar deo korisnika imaju upravo zahvaljujući tome što imaju ove kanale u ponudi, i sve to uredno naplate. Ja prvi ne bi uzeo kablovsku da nema tih kanala. A ništa ne dobijam free... Dakle, i sada kablovski operateri uzimaju pare za nešto što ne bi smeli. Barem sam ja tako shvatio tvoj post u vezi toga da ono što je na t2 besplatno ne treba da se naplaćuje kabl/iptv korisnicima...
 
Poslednja izmena:
mislim da (skoro) svaki operater emituje te kanale analogno ili FTA ako su digitalni. u tom smislu su besplatni.
 
Nisi dobro razumeo. Kopernikus se obraća svim operaterima u Srbiji. Nema veze sa Kopernikusovom mrežom, već hoće svima da naplaćuju.

Znači ako provajder instalira svoju opremu kako si napisao, i tada Kopernikusu mora da plaća kao što traže.
Evo sad citam ponovo...

Ovde se kopernikus definitivno obraca drugom provajderu a ne krajnjim korisnicima.
I prvi pasus zaista deluje kao da se obraca u smislu pravnog zastupnika za kanale prva, b92, happy itd...i u njihovo ime trazi da se potpise ugovor i placa za reemitovanje.

Ako je tako onda ne vidim kako kablovski operateri ovu naknadu mogu izbeci (osim da ih izbace iz ponude, sto izaziva gomilu nezadovoljnih korisnika), i to nema nikakve veze sa free DVB T2 emitovanjem koje je FTA.

Sasvim moguce da su se navedene televizije kartelski dogovorile bas sa kopernikusom (ko li je vlasnik?) i tako nasle nacin da da uberu dodatni novac.

Ovo je u fazonu kad moze za RTS 150din, onda ima i za nas ostale 150din (1.2e je "slucajno" bas 150din), na kraju cemo samo za nacionalne TV placamo 300din svaki mesec :)
 
Poslednja izmena:
Па и да се односи на крајње кориснике, нема никакве везе са фрај емитовањем Т2 сигнала. Оћеш бесплатно? Купи антену и DVB-Т2 па гледај. Оћеш да провајдер то уради за тебе и доведе ти уз остале пакете? Плати неки од пакета и имаћеш све. СББ је до сада имао тих ~17 националних као отворене дигиталне па их укида, али ко узме било који дигитални пакет може све да гледа. Па и многи сателитски су фрај па не можемо да тражимо да не наплаћују. Како год, провајдери имају понуду па узми или остави.
 
^^ bas tako, objasnio sam to na prethodnoj strani.
Oni ne naplacuju te kanale vec distribuciju
 
Prvo su B92,Prva i Happy osmislili da naplaćuju uslugu.Nakon toga njima se pridružio Kopernikus iz razloga što on jedini ima svoj kablovski sistem i ujedno služi kao predstavnik istih.
Ostaje da sexproveri zakonska regulativa u smislu da li kanal sa Nacionalnom frekvencijom sme da naplaćuje sadržaj.RTS naplaćuje ,ali po slovu zakona,dok za ove ne znamo koji ih zakon kači.
 
Prvo su B92,Prva i Happy osmislili da naplaćuju uslugu.Nakon toga njima se pridružio Kopernikus iz razloga što on jedini ima svoj kablovski sistem i ujedno služi kao predstavnik istih...

Ne vidim kakve Kopernikus ima veze sa navedenim tv kanalima da bi bio njihov predstavnik.

Nadam se da svi shvatate da će prisustvo ovakvog predstavnika povećati cenu ka provajderima, zbog ugradnje u istu. A na kraju će sve to platiti korisnici kroz povećanje cene pretplate.

Sent from my LG-K10 using Tapatalk
 
Ne znam odakle ti ideja da Kopernikus distribuira te kanale?..

Sent from my LG-K10 using Tapatalk
 
Nestali B92 i Prva na PTTKDS analognoj pre nekoliko minuta. Na IKOMu i SBBu sve je tu.


edit, evo i vesti:

25.11.2016.


Obaveštavamo vas da su na zahtev vlasnika autorskih prava iz kablovske distribucije isključeni sledeći tv kanali: Prva, B92, B92 info, Happy, KCN 1, 2 i 3.


Ne znam odakle ti ideja da Kopernikus distribuira te kanale?..

Sent from my LG-K10 using Tapatalk

Kako odakle mu? Pa procitaj dopis sa prve strane...
 
Poslednja izmena:
@bakara
Kao prvo, obratio sam se HDMI-u povodom komentara da "Kopernikus jedini ima svoj kablovski sistem i ujedno služi kao predstavnik istih...".
Tek sad videh da ti nisi HDMI... Da te nije možda ovlastio da ga predstavljaš?...

-------------------------

Ne sviđa mi kad neko širi netačne informacije da Kopernikus ima veze sa distribucijom navedenih tv kanala (osim svojih KCN), koja se inače vrši preko satelita ili preko optike.
Zato sam i postavio pitanje HDMI-ju.

Što se tiče dopisa, svako ima pravo da ovlasti koga hoće, ali i daljem sam stava da predstavnik nije potreban. Nisam siguran će veliki provajderi Telekom i SBB prihvatiti takvu lakrdiju.
 
I ja sam isto reagovao kao i ti, ali ako pazljivo procitas ovaj obelezeni deo, videces da su b92, prva i happy ovlastili kopernikus za distribuciju njihovih kanala, a sumnjam da blefiraju:

Capture.JPG
 
Neko mora da prikupi pare na jednom mestu.Nece valjda provajderi da placaju svakom kanalu posebno?
Svakako neko treba da reaguje i da proveri da li nacionalni emiter ima pravo naplate kanala.
Ja sam lično protiv ovakve odluke,ili si pay kanal ili si nacionalni.
 
Poslednja izmena:
@bakara
Ti si promenio smisao.

Operateri trebaju da imaju ugovor sa kopernikusom koji je ovlašćen da u ime pomenutih kanala sklopi ugovor o distribuciji. Ta distribucija nije transport kanala do samih operatera već plaćanje naknade za reemitovanje tj autorska prava. Jer ako operater nema autorska prava ili saglasnost za određeni kanal ne sme da isti re-emituje. Do sad su svi nacionalni kanali bili besplatni i nisu se plaćali. Sad Kopernikus hoće navodno u ime tih kanala da naplaćuje svim ostalim operaterima i verovatno da taj novac u određenom procentu uplati nazad televizijama B92, Prva, Happy i sl.

A operateri će zbog novog troška ili izdvojiti ove kanale u poseban paket od 300 dinara da i oni plus zarade ili povećati mesečno održavanje/pretplatu za toliko.

Da li je sad jasno ?

Neko je dobro primetio da je Kopernikus smislio da 1.2e bude kao pretplata za RTS a to je 150din.

Pročitao sam malopre da je i Beotel ugasio kanale: B92, Prva, B92info, Prva Plus, KCN 1,2,3

Znači operateri će sada očigledno da izbace ove kanale iz šeme jer neće da plaćaju dodatno, a to znači da mi bi kao korisnici plaćali tj. to bi se slilo na nas.

BITNO JE da ako su ovi kanali besplatni na DVB-t2 oni MORAJU da budu besplatni SVIM OSTALIM OPERATERIMA. Ovde je neko napisao da je njemu normalno da kanali budu naplaćeni operaterima a da na dvb-T2 i dalje budu besplatni. A TO NIJE ZAKONSKI. Pogotovu po zakonu o zaštiti konkurencije gde svi moraju da imaju iste uslove. Ne može meni kao korisniku MTS Antena to da bude gratis, a recimo kod SBB-a da plaćam ove kanale. Dakle nije zakonski da se naplaćuju po trenutnim uslovima. Ako hoće da naplaćuju onda ne smeju da budu besplatni na DVB-T2

Ovde se po meni krši zakon od strane Kopernikusa a i samih kanala ako su zaista dozvolili Kopernikusu da ovo naplaćuje.
 
Poslednja izmena:
HDMi je odlično napisao. Ili si PAY TV ili si besplatan. Pa odluči brate. I Jontra je u pravu.
 
Nazad
Vrh Dno