Šta je novo?

PS4 slim ili PS4 Pro?

Bitnu stavku u raspravi preskačete, ako čovek sebe smatra velikim ljubiteljem igara, a vidi se po njegovom pisanju da jeste, jer mu svaki detalj u igri znači, bukvalno uživa u tome na nekom višem nivou od "nas" prosečnih igrača, onda verovatno teži ka što kvalitetnijoj, novijoj konzoli koja ipak može da mu pruži malo više

I dva ista modela automobila sa različitom snagom motora su po svemu identična sem po razlici u konjskim snagama. Neko će platiti tu razliku jer voli jači motor, drugima i ovaj slabiji isto vrši posao.


Sent from 640
 
Poslednja izmena:
Bitnu stavku u raspravi preskačete, ako čovek sebe smatra velikim ljubiteljem igara, a vidi se po njegovom pisanju da jeste, jer mu svaki detalj u igri znači, bukvalno uživa u tome na nekom višem nivou od

Sent from 640

To nema sumnje, ali ako neko pita da li treba da utrosi vise para na nesto - pocetak ovog thread-a, valjda se ocekuje objektivan odgovor, a ne subjektivan> sve je super i mnogo je bolje, ali cekaj realno nije bas tako mnogo bolje.....

Zato i postoje Profesionalni clanci i testovi, koji bi trebalo da realno i posteno kazu koje su razlike i prednosti.

Stos je u tome sto velika vecina tih Profesionalnih analiza kaze da su razlike skoro neprimetne u 1080p (osim u dve igre od 10.000 igara), a ovde na forumu izgleda kao da je izasla Next Gen konzola.
To je ono sto bode oci...
 
Poslednja izmena:
Druze, imao sam obe konzole i pro sigurno vredi razlike u ceni vec sada, a razlike ce biti sve vece i vece.
Naravno, ako nemas novca i obicna verzija ce raditi posao.
 
Imam i ja obe konzole, prvo izdanje i Pro i definitivno je Pro bolji u svakom pogledu, ali, opet je to subjektivna stvar jer upgrade na Pro ne donosi boost u svim igrama kao sto recimo upgrade graficke karte na PC-u donosi. Upgrade (u odnosu na prvu verziju) sto se tice prostora, brzine drajva, gamepada i buke definitivno postoji, ali sto se tice igara veoma je selektivan i pitanje je da li bi bas svako dao povecu doplatu da mu se grafika upgraduje u samo nekim igrama.

Iskreno meni je najveca glupost to sto Sony nije dozvolio da se upotrebi snaga hardwera u svim postojecim igrama vec samo ako imaju "pro" patch. Sa takvim stanjem dosta starih igara bi bilo ispeglano i vrednost ove konzole bi mogla da se bolje opravda. Ovako, tesko je reci da je bas neki dobar upgrade jer doplata 150-200 evra za bolji hardwer koji radi samo u malom broju igara i negde i ne donosi toliki vizuelni boost je nesto sto tesko moze da prodje kao must have upgrade.
 
Druze, imao sam obe konzole i pro sigurno vredi razlike u ceni vec sada, a razlike ce biti sve vece i vece.
Naravno, ako nemas novca i obicna verzija ce raditi posao.

Sefe imam novca, ali ne bi da ga bacam, pa bi voleo da mi neko kaze u kojim sve igrama trenutno Pro ima takve uocljive prednosti i razliku sa 30 na 60 fps (koje neki ljudi sa foruma vide, a ne vide na Cnet-u, Ign-u, Forbsu, Hard Ocp, Game Spotu, Playstationlifestyle-u itd)..
 
Uncharted, Ratchet i TLoU izgledaju primetno bolje. Nisam jos probao Infamous, ali verujem da je razlika vidljiva.
Doduse, ako ti ne vidis razliku izmedju 30 i 60, ova diskusija je totalno nebitna i mogu da razumem zasto mislis da ne vredi doplatiti za Pro.
 
Uncharted, Ratchet i TLoU izgledaju primetno bolje. Nisam jos probao Infamous, ali verujem da je razlika vidljiva.
Doduse, ako ti ne vidis razliku izmedju 30 i 60, ova diskusija je totalno nebitna i mogu da razumem zasto mislis da ne vredi doplatiti za Pro.
Normalno da primecujem razliku izmedju 30 i 60 fps, pitao sam u kojim to igrama Pro pravi tu razliku, u nijednoj od ovih koje si naveo to nije slucaj.
 
Po meni najbolji primer boosta je BF1, dosta bolji fps, bolji IQ (veca rezolucija) i vise detalja u samoj igri. Posle toga mozda ROTR isto zbog vise mogucnosti za vizuelni prikaz (IQ vs fps), pa onda ostali...
 
Po meni najbolji primer boosta je BF1, dosta bolji fps, bolji IQ (veca rezolucija) i vise detalja u samoj igri. Posle toga mozda ROTR isto zbog vise mogucnosti za vizuelni prikaz (IQ vs fps), pa onda ostali...
Ovo je jedini istinit odgovor ;), salim se normalno, ali ovo je sustina, samo u ove dve igre postoji prava razlika i to je to. Ovo konstatuje i DF i svi ostali koji su malo ozbiljnije analizirali Pro.

Nije mi cilj da isterujem pravdu, ali stvarno je smesno kada ljudi pisu sve i svasta uz argument, Ok je ako nemas para :)
 
Ok je ako ne vidiš razliku :)

Послато са Nexus 6P
 
Ne vidim sto bi se konzola birala (samo) po trenutnoj situaciji. Ko god se igra na konzolama zna da ce razlike biti sve vece i vece i da ce se neke igre raspadati na base modelu.
BF1 pokazuje kako ce se stvari odvijati u buducnosti. FF15 to takodje potvrdjuje (patch u decembru bi trebalo igru da priblizi 60fps).

Kao sto rekoh, ako neko nema novca i hoce konzolu - polovan ps4 (pa jos sa garancijom) je odlican izbor.
Ako se kupuje novo, isplati se dodati 100e (sto je smesan iznos kada se u obzir uzme cena igara).

Nego, zna li neko sta se desava ako se Pro poveze na 720p tv (drugar razmislja da uzme pro, a ima mator tv)?
Supersampling sa 1800p(ili u koliko igra vec radi) na 720p?
 
Poslednja izmena:
Teško da će se igre raspadati na običnom PS4, instal base običnog PS4 će u svakom trenutku biti minimum 3x veći nego za Pro, recimo podaci PS4 prodaje u Japanu pokazuju da se na nedeljnom nivou base PS4 oko 4x bolje prodaje nego PS4 Pro, a devolperi su veoma svesni te činjenice, tako da će teško praviti igre koje će se raspaditi na modelu koji ima ogromna većina korisnika, tako da će im osnova i dalje biti igra za base PS4, a naravno da će neki devolperi iskorisititi veću snagu Pro-a ali to će uglavnom biti za 4k korisnike,
teško da će se mnogo cimati za 1080p korisnike i da gledaju da maksimalno iskoriste Pro prednost za njih, neke razlike će uglavnom biti ali po meni to nisu velike razlike.

Samo što je kod nas trenutno (ako gledamo KP) tačno 150e razlika između base Slim i Pro modela.
Ako razlika u ceni stvarno bude samo 100e (a u jednom trenutku će biti) onda Pro vredi te razlike pošto ima podršku za 4k TV, neke igre izgledaju bolje i ima duplo jači HDD.
Za ljude koji imaju 4k TV ili planiraju da kupe 4k TV u skorije vreme, mislim da ne bi trebalo da ima dileme, za 1080p korisnike to zavisi od čoveka do čoveka.
 
Poslednja izmena:
Pa dovoljno ti je da pogledas BF1 MP na base modelu.
Jasno mi je da se dosta ljudi nece sloziti, ali fps jednostavno nije dovoljno dobar.
 
FPS na Pro modelu je za oko 10 veći nego na base modelu (40vs30, 50vs40, 60vs50), znači postoji razlika ali nije sad dan i noć razlika odnosno recimo 30vs60 fps,
a govorimo o igri kod koje je verovatno i najveća razlika između base i Pro modela.
 
Bice tu igara koje ce tek izlaziti i te ce biti odradjene vrhunski za PRO, ne sumnjam. Sa druge strane, koliko se planira gurati jos ova generacija? Ako ce za 2 god izaci PS5 onda i ne znam koliko ce to igara vredeti na pro modelu... A ako su ovu ubacili da bi pomerili sledecu generaciju na 3, 4 ili 5 godina, onda OK. Sve ce vreme pokazati, i onda ce biti neke stvari smesne sto smo sada pisali, ali tako je uvek. Nekada udjem u onu "default" Playstation 4 temu i citam prve strane, umirem :D :d
 
Nema vise generacija. Zato postoji toliki animozitet prema Pro konzoli na netu, jer sve ovo jako podseca na PC pricu a odredjenoj grupi ljudi smeta sto ce biti prinudjeni da menjaju konzolu na svakih 2-3 godine umesto na 5-7 godina kao sto je ranije bilo. Na kraju ipak je do para, kao sto se PC gejming pljuje iskljucivo zbog cene kostanja. Sony nema klijentelu kao Apple kojoj je sasvim okej sto je telefon poskupeo za 60% u periodu od pet godina i opet ga kupuju svake godine, gotovo religiozno. Ali 400$ na konzolu svake tri godine, pa mnogo je to... iako su im i Sony i Microsoft ustedeli velike pare omogucivsi kompatibilnost unazad za sve igre od PS4 naovamo (zasluga x86 arhitekture). Niko to ne uzima u racun.

Sony ne zeli da vi kupite konzolu uz vas PC, oni zele da zamene taj PC kao spravu za igranje. Zato dobijate sve opcije koje ima PC, zato postoji nadogradnja hardvera, zato postoji digitalna distribucija i podrska za entertainment servise.
 
Poslednja izmena:
Treba samo pogledati kada je Sony počeo da šalje dev unite developerima. Ove igre su after patch varijante, prelazni period, slično kao kad na PC-u igra naknadno dobije DX12 patch pa u DX12 radi gore nego u DX11. treba se strpiti sa osudama dok ne vidimo neku full Pro igru na Pro i PS4. Mislim da ni Horizon ni Andromeda čak nisu te igre, ali sam siguran da će doneti malo više od ovih sada. Ja i ovde vidim razliku, meni sasvim dovoljnu. A znam da može i mnogo više da se izvuče iz ovog hardvera. Problem je što se igre prave par godina, a ovo je možda letos krenulo ka developerima.
 
Postavlja se pitanje zašto bi se devolperi cimali da izvlače max iz Pro hardvera kada će običnih PS4 korisnika uvek biti bar 3x više,
dolazimo do logičnog zaključka da će se devolperi cimati da izvuku maksimum iz base PS4 modela a ne Pro modela.
Ne treba zaboraviti da je Pro prvenstveno namenjen 4k korisnicima i igre će Pro hardver iskorišćavati u tom smeru (za 4k ekrane), a ne da izvlače maksimum na 1080p ekranima.

Takođe Xbox Scorpio izlazi sledeće godine i biće osetno jači nego Pro, tako da se za oko 3 godine može očekivati Sony odgovor u vidu PS5.
 
Poslednja izmena:
Vidi se vrlo dobro ko ovde šta pravda :)

Послато са Nexus 6P
 
Postavlja se pitanje zašto bi se devolperi cimali da izvlače max iz Pro hardvera kada će običnih PS4 korisnika uvek biti bar 3x više,
dolazimo do logičnog zaključka da će se devolperi cimati da izvuku maksimum iz base PS4 modela a ne Pro modela.
Ne treba zaboraviti da je Pro prvenstveno namenjen 4k korisnicima i igre će Pro hardver iskorišćavati u tom smeru (za 4k ekrane), a ne da izvlače maksimum na 1080p ekranima.
Pazi sta si sad napisao,pa ako se budu developeri trudili za 4K na Pro to po automatizmu znaci lepsu grafiku i veci FPS u 1080p rezimu. Tako da samo moze biti prednost u odnosu na stari PS4.

Inace ove sajtove sto spominjete IGN itd. ja na njih gledam kao na nas Kurir.Pisu se bombasticni naslovi,da ne pricam ko sve radi review igara i na koji nacin.Da sam sve citao sa toga i slusao sta pricaju ne bi u sobi imao nista osim tepiha :D Neko rece profesionalci,daleko od toga.
 
Pazi sta si sad napisao,pa ako se budu developeri trudili za 4K na Pro to po automatizmu znaci lepsu grafiku i veci FPS u 1080p rezimu. Tako da samo moze biti prednost u odnosu na stari PS4.

Inace ove sajtove sto spominjete IGN itd. ja na njih gledam kao na nas Kurir.Pisu se bombasticni naslovi,da ne pricam ko sve radi review igara i na koji nacin.Da sam sve citao sa toga i slusao sta pricaju ne bi u sobi imao nista osim tepiha :D Neko rece profesionalci,daleko od toga.

To baš ne znači po automatiizmu lepšu grafiku i veći FPS na 1080p, ali realno je očekivati neku razliku i na 1080p ekranima i prednost u odnosu na Base model,
ali teško da će neko maskimalno iskoristiti maksimalno Pro hardver za 1080p ekran i praviti veću razliku u odnosu na Base model.

Jedno je kad samo neki sajtovi nešto pišu, a sasvim drugo kada skoro svi isto pišu, pogotovo sajtovi kojima je specijalnost testiranje kao DigitalFoundry/Eurogamer.
 
^ Bas taj Digital Foundry me je bacio u razmisljanje sto se tice FPS-a u TLOU na Pro verziji, opet da sam njih slusao ne bih kupio-igrao da sam NOV PS kupac.Sve radi kako treba sto se mene tice i odlicno je igrati na Pro verziji ovu igru,jos nekoliko ljudi sa foruma je ovde potvrdilo da nema tolikih problema tj da se ne primecuju.U stvari primecujes ako brojis da li je na ekranu 51 ili 57 FPS-a :D

Dok nesto covek sam ne proba ne moze znati to hocu da kazem.
 
To sam hteo ranije da napišem, Digital Foundry nije napisao da TLOU ima loš FPS na Pro-u ili velike padove, nego je njihova poenta da je FPS lošiji na Pro modelu nego na base modelu i da tako nešto ne bi smelo da se dešava čak i ako je mala razlika, pošto Pro treba da ponudi bolje iskustvo u odnosu na base model a ne lošije, čak su i napomenuli da je navodno Sony izjavio da igre na Pro moraju da imaju minimum isti ili bolji FPS u odnosu na base model.
Ali iz nekog razloga je ovde to impretirano kao da su napisali da se TLOU FPS raspada na Pro modelu, što naravno nema nikakve veze sa realnošću.
 
Poslednja izmena:
Krenuo juce da igram FF15.
Framepacing je ocajan u high mode-u, tako da moram da igram u lite.
Valjda novije igre nece imati tih problema.
 
Krenuo juce da igram FF15.
Framepacing je ocajan u high mode-u, tako da moram da igram u lite.
Valjda novije igre nece imati tih problema.

Jeste,mada to se znalo da nece biti spreman FF za Pro,i ja igram na Lite.Bice update u Decembru.Mada ovo na Lite izgleda odlicno...
 
Pa izgleda nesto losije, ali opet dovoljno dobro.
Imam velika ocekivanja od tog decembarskog patcha.
 
To sam hteo ranije da napišem, Digital Foundry nije napisao da TLOU ima loš FPS na Pro-u ili velike padove, nego je njihova poenta da je FPS lošiji na Pro modelu nego na base modelu i da tako nešto ne bi smelo da se dešava čak i ako je mala razlika, pošto Pro treba da ponudi bolje iskustvo u odnosu na base model a ne lošije, čak su i napomenuli da je navodno Sony izjavio da igre na Pro moraju da imaju minimum isti ili bolji FPS u odnosu na base model.
Ali iz nekog razloga je ovde to impretirano kao da su napisali da se TLOU FPS raspada na Pro modelu, što naravno nema nikakve veze sa realnošću.
Tih par fps-a ja najmanji problem kada se pogleda ta bistra i čista slika u TLOU na pro-u. A i taj deo su pomenuli :)

A verujem da će izbaciti patch koji će dopeglati i tu razliku od tih par frejmova.
 
Poslednja izmena:
Tih par fps-a ja najmanji problem kada se pogleda ta bistra i čista slika u TLOU na pro-u. A i taj deo su pomenuli :)

A verujem da će izbaciti patch koji će dopeglati i tu razliku od tih par frejmova.


Sasvim je nebitno, poenta je da nisu rekli da TLOU na Pro-u ima loš fps, već da ima niži nego na base modelu i da to ne bi trebalo da se dešava.
Dok se ovde vodila priča kao da su rekli da ima očajan fps na Pro-u, i bilo je komenara tipa "lupaju gluposti, meni super radi". :)
 
Poslednja izmena:
Sad bio neki update za TLOU v1.08, dok mi pričamo ljudi rade, sad treba opet izmeriti frejmove :d
 
Nazad
Vrh Dno