Šta je novo?

Redshift

sammy

Slavan
Učlanjen(a)
02.11.2007
Poruke
2,482
Poena
485
Jel' koristi neko Redshift ( http://jonls.dk/redshift/ ) ?
Odolevao sam dosta dugo da ga probam jer sam mislio da nema potrebe, medjutim omatorilo se i vid je nešto oslabio pa reko' da ga probam i vidim u čemu je fora (mnogo ljudi ga obožava i ne može da zamisli rad bez njega), i fenomenalno je zaista, toliko da kada ga recimo ugasim ne mogu da izdržim sa "normalnom" temperaturom boja više od par sekundi, to toliko blješti da ubija :d
U početku mi je bilo malo čudno i trebalo mi je malo da se priviknem ali navukao sam se i ja ,)
 
Ne. Probao, nije islo. Ne mogu da smislim crven ekran. Doduse, ja sam koristio f.lux ali to je isto.
 
Da, verovatno je do vida nešto ili nečeg vezano za to, imam blizu 50 god. i ne nosim naočare niti sočiva, vidim još uvek bez njih sasvim okej, nije u tome problem, ali suviše osvetljen ekran mi smeta, već odavno koristim samo dark themes, isključivo, ništa drugo ne mogu da smislim, bela pozadina u bilo čemu je užasavajuća, e sad podesiti to na monitoru bi možda i moglo sa kontrastima i slično ali nisam to probavao, ovo radi posao a i menja temperature postepeno u zavisnosti od dana, što je plus.
Jeste malo crvenije ali ne toliko, barem ne meni, onako diskretno, ni ne primećujem.
Nisam probao f.lux, možda se razlikuju nešto setovanja, ja koristim onaj config fajl sa redshift home stranice.
 
Poenta ovih programa je da ubiju plavi spektar boja. Na taj nacin smanjuju jacinu osvetljenja jer plava sija najjace. Zbog toga ljudi tesko spavaju jer plava te drzi budnim (ortak ima startup koji proizvodi blue light cvikere), jace svetlo lampe u monitoru napreze oci i susi ih ukoliko ne odmaras i ne trepces. Pa onda kapilari pucaju, krvare itd.

Ja imam 31 i poprilicno sam corav (-4 i -2.5), ali mi iako pomaze... smeta (ne odgovara mi grafika) da gledam u ekran sa filterom. Nisam colourblind pa da mi je svejedno.

Edi: Nikako da docekam JC Denton cvikere. Sutra bi se augmentovao da mogu :D
 
Poslednja izmena:
Nisam znao ovo za plavu boju, odmah sam maknuo pozadinu koja je bila plava. Em imam godinaaaa, em mi secer jede oci, corav -3 a kapilari pucaju a ja se pitam zasto.
 
Edi: Nikako da docekam JC Denton cvikere. Sutra bi se augmentovao da mogu :D

Ah DeusEx, moja najomiljenija igra svih vremena, najnoviji deo radi čak i native u linuksu :)

Inače jeste plava smanjena i crvena pojačana ali meni to ne smeta uopšte (nisam colourblind) a pritom mi je mnogo bolje za oči, svako ima svoju muku rekao bih :)
Za mene je ovo spas.
Kada sam ga upalio prvi put bilo je ono .. idi bre šta je ovo, ma nema šanse.. nakon par minuta i testiranja mi se zapravo svidelo i više ga nisam ni gasio, osim par puta da vidim razliku koja bi me uvek tako jako zapljusnula da nakon par sekundi odmah vratim redshift.
 
Jel zna neko kako da podesim u terminalu ovo,nesto me zeza i nece.
Koji je najkraci postupak podesavanja,ako neko zna tacne komande.
Gledao na netu uputstvo i nisam uspeo.
Koristim Mint 18 poslednji.
 
Ne znam za Mint, trebalo bi da je isto ali ja sam nakon instalacije paketa napravio fajl ~/.config/redshift.conf i unutra stavio ovo :
Kod:
; Global settings for redshift
[redshift]
; Set the day and night screen temperatures
temp-day=5700
temp-night=3500

; Enable/Disable a smooth transition between day and night
; 0 will cause a direct change from day to night screen temperature.
; 1 will gradually increase or decrease the screen temperature.
transition=1

; Set the screen brightness. Default is 1.0.
;brightness=0.9
; It is also possible to use different settings for day and night
; since version 1.8.
;brightness-day=0.7
;brightness-night=0.4
; Set the screen gamma (for all colors, or each color channel
; individually)
gamma=0.8
;gamma=0.8:0.7:0.8
; This can also be set individually for day and night since
; version 1.10.
;gamma-day=0.8:0.7:0.8
;gamma-night=0.6

; Set the location-provider: 'geoclue', 'geoclue2', 'manual'
; type 'redshift -l list' to see possible values.
; The location provider settings are in a different section.
location-provider=manual

; Set the adjustment-method: 'randr', 'vidmode'
; type 'redshift -m list' to see all possible values.
; 'randr' is the preferred method, 'vidmode' is an older API.
; but works in some cases when 'randr' does not.
; The adjustment method settings are in a different section.
adjustment-method=randr

; Configuration of the location-provider:
; type 'redshift -l PROVIDER:help' to see the settings.
; ex: 'redshift -l manual:help'
; Keep in mind that longitudes west of Greenwich (e.g. the Americas)
; are negative numbers.
[manual]
lat=44.8169
lon=20.4675

; Configuration of the adjustment-method
; type 'redshift -m METHOD:help' to see the settings.
; ex: 'redshift -m randr:help'
; In this example, randr is configured to adjust screen 1.
; Note that the numbering starts from 0, so this is actually the
; second screen. If this option is not specified, Redshift will try
; to adjust _all_ screens.
[randr]
screen=0

To ti je config sa sajta, jedino što sam ja promenio tu je lat i lon i stavio koordinate za Beograd , takodje sam i screen promenio sa 1 u 0
Nakon toga nadji Redshift u meniju i pokreni ga, videćeš ikonicu u system tray, na desni klik podesi da li da se startuje automatski svaki put pri pokretanju sistema itd.
 
Sredio sam nekako,hvala ti.

Sent from my Sony Z5
 
Ako ovaj program radi prema geo kordinatama i vremenu koji su fiksni parametri sta se desava kad kao danas navuku se oblaci i krene grmljavina i kisa. Komp nema foto senzore, sta u tom slucaju jer program predpostavlja lepo vreme i takvo podesava. Ovakve situacije su nekad ceste i nepredvidljive. Mislim da bi idealno radio kad bi se kacio neki foto senzor kao sto se za neki Boinc projekat kaci odredjeni senzor koji se kupuje.
 
Stoji, mada možeš ti i bez lošeg vremena da recimo leti spustiš roletne u podne i slično.
Za program je podrazumevano uobičajeno vreme za taj period u godini.
Mada moram priznati da recimo danas uopšte nisam primetio neku razliku iako je od podneva tmurno.
Najviše ipak program igra ulogu noću, jer bez obzira kakvo je vreme napolju dan je ipak dan, nikad ne može da bude toliko mračno kao što je noću.
 
Ok, Hvala, to me je zanimalo, znaci u globalu cini posao pogotovo za one koji su coravi kao ja. Bitno je mi da procitam iskustva iz prve ruke tj. onih koji ga stvarno koriste.
Meni je gadno sto ja leti bas moram da spustim roletne cim izadje sunce jer sunce przi ceo dan, klima mora da radi inace izgore.
 
Pa evo nisam ga ugasio nijednom od kada sam ga instalirao, gledajući moju prvu poruku ovde napisanu to je barem od 13.11.2016
U tray imaš ikonicu pa možeš uvek da vidiš razliku tj. da ga pališ gasiš.
Tu i nema druge nego neko sam da proba pa da vidi jel' prija ili ne prija, individualno je.
Mada na početku kada se prvi put proba može da bude u fazonu "ma idi bre šta je ovo, nema šanse ja ovo da koristim" , trebalo mi je par dana da se uhodam, palio sam ga i gasio ali na kraju sam provalio da mi pomaže i više ga nikada i ne gasim. Možeš ti njega da podešavaš ako imaš potrebe za time, ja nisam ništa menjao u odnosu na default parametre sa kojima stiže, jedino sam ubacio geo lokaciju.
Inače i preko dana je smanjena temperatura (5700K po defaultu, to možeš da menjaš), jedino što počinje baš da je spušta lagano kako pada noć sve do 3500K, inače bez ovog programa temperatura je uvek na 6500K

Sad vidim po komentarima na ovom linku što sam ostavio iznad u vezi integracije ovoga u Plasmu da je to zbog toga što redshift ne radi na Waylandu pa mora da se radi ovo integrisanjem u sam desktop da bi moglo da radi na Waylandu, barem sam tako ukapirao.
 
Palim ga u Gnome, ne čačkam ništa. Bolja implementacija nego flux, nije onoliko crveno a oči se instant odmore.
 
Stavio sam ga u Manjaro KDE ali nigde ne nalazim .conf file. Morao sam da instaliram program i widget ali nigde podesavanja, kao da sam ocita lokaciju.
 
Ovde u Manjaru malo ludo ide sve to, prvo mora da se instalira widget, onda se instalira program. Iz widgeta se podesava i pojave se prozori za za podesavanje. Sad je ok.
 
Ah ok, ne znam kako to izgleda, gtk varijanta je nešto drugačija, ja ga ionako sad teram samo kao dameon.

I šta kažeš na razliku u slici, malo je tamnije jel' ? :)
 
Da tamnije je ali sam podesio na 4000, 3500 mi je tamno. Caka kod Manjara KDE plasme5 je da sva podesavanje radi widget. Veoma glupo izvedeno, prvo moram da dovucem widget sa interneta, onda moram da postavim widget na panel pa tek onda da instaliram program. mnogo suvisnih koraka, ne znam zasto nisu spojili instalaciju program i widgeta u jednu operaciju. Ako stavim .conf file onda imam u panelu ikonu programa i isti takav widget, conf mu ne treba jer on sva podesavanja radi kroz widget i prosledjuje i starta program. E sad gde widget stavlja podesavanja to moram da nadjem cisto da znam.:)
 
Poslednja izmena od urednika:
Da, pa tamnije je dok se ne navikneš, vidi preko dana kako ide pa onda tranzit lagani kako pada noć pa sumiraj nakon par dana.

Našao sam na youtube kako izgleda, hmm drugačije je od gtk definitivno.

 
Namestio sam ga u sve distroe, radi. Kod KDE distroa plasma 5 malo suludo pogotovo kod onih koji su i autori te plasme 5. Moram prvo u synapticu da setuje redshift-gtk pa onda redshift jer redshif nema u sebi ikone u boji. Plus plasmoid iz repozitorijuma instaliram pa obrise i odem i dovucem sa interneta kroz regularno skidanje noviju verziju. Sve to trazi malo restarta. KaOS najbolje primio redshift, stavio redshift program kroz octopi, dovukao sa neta plasmoid, ikonice izvukao iz gtk pakovanja i radi ko sat. Evo sad teram sa redshift, osetno se primeti razlika, danas preko dana nisam primetio razliku mozda mu treba smanjiti maksimalnu vrednost sa 6500. Vidim iz primera @sammy je stavio temp-day=5700 pa cu sutra da isprobavam kad je dan.
 
Poslednja izmena od urednika:
Taj konfig je sa njihovog sajta, ja sam u njemu promenio samo lokaciju (lat i lon)
Preko dana se ne primeti nešto razlika, temperatura je 5700 od regularnih 6500, drugim rečima malo ga samo "takne", nisam ni probavao da mu menjam te postavke jer mi je ok tako kako je.
U zimskom periodu već oko nekih 16h si mogao da primetiš razliku, sada (leti) je to već negde oko 20h
Najbitnije je da oči ne peku više, barem je kod mene tako, a nakon nekog vremena kada noću budeš recimo ugasio redshift (čisto da vidiš razliku) i tako vratio monitor u "normalu" videćeš koliko zapravo "blješti"
 
Nazad
Vrh Dno