Šta je novo?

EVGA G2 850W (Eco mode)

Mazi7

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
11.02.2014
Poruke
2,565
Poena
130
Prvi put sam odlucio da upalim Eco mod, odmah sam primetio da je ceo racunar znatno tisiji. Ono sto me zanima,a nisam nasao jeste sta tacno eco mod radi ? Kapiram da gasi fan na PSU do odredjene tacke, ali sta je to ? Temperatura napajanja ? Potrosnja ? Ne kapiram kako cu znati da li je tih 50% (navodno) iskorisceno i da li se vent pali kada treba ? Ovako je radio okej, ali normalno nije totalno necujno. Da li jos neko koristi Eco ? Imam filter na donjem delu, ali pa ne znam koliko ce cesto da se pali, kapiram ako ne da ce uglavnom da se prasina lepi kroz zadnji deo kucista vise ?

Nista klokovano, iz potpisa, samo jedna 1070-ica bez voltaze klokovana i 4770k na 4.0 bez voltaze.
 
Napajanje se dosta manje opterecuje, tako da se dosta manje i zagrejava, onda nije mu ni potrebno hladjenje, pa se ventilator iskljucuje.
Ne znam kako je kod EVGA to odradjeno, odnosno kako je SuperFlower to odradio, ali kod mog Enermaxa to je automatski
 
Poslednja izmena:
Okej, uradio jos malo research-a medjutim nedovoljno. U principu svodi se na to da se od 40c do 50c pale fanovi ali dosta slabo, pa onda malo jace, ali u teoriji to nikada ne bi ni smelo da se desi.

Sa druge strane, zasto se u nekim slucajevima PSU stavlja naopako, tj fan da bude okrenut na gore ? Imam filter na donjem delu, uvlaci vazduh, izbacuje vazduh iza. Sada citam da ako se ECO ukljucuje i fan-ovi ne rade konstantno tj komp je uglavnom idle, kapasitori ili sta vec ce se pregrevati u gornjem delu pa se navodno zato okrece naopako..ne kapiram logiku ? Samo vise prasine ce da napada U napajanju u tom slucaju zbog rupica na bocnoj strani u kucistu..
 
Jedini razlog okretanja naopako jeste da se napajanje ne bi punilo prasinom sa poda.

Okrenuti napajanje montirano sa donje strane na gore, pogotovo u kucistima kojr nemaju posebnu psu pregradu i uvlaciti u napajanje topao vazduh koji se stvara od ostalih komponenti je notorna glupost, osim ako je preveliki problem prasina ili je tesko da se napajanje izduva kompresorom ili cime vec jednom mesecno ili u par meseci, zavisno kako ko voli da cisti komp.

Sent from mTalk
 
Jedini razlog okretanja naopako jeste da se napajanje ne bi punilo prasinom sa poda.

Okrenuti napajanje montirano sa donje strane na gore, pogotovo u kucistima kojr nemaju posebnu psu pregradu i uvlaciti u napajanje topao vazduh koji se stvara od ostalih komponenti je notorna glupost, osim ako je preveliki problem prasina ili je tesko da se napajanje izduva kompresorom ili cime vec jednom mesecno ili u par meseci, zavisno kako ko voli da cisti komp.

Sent from mTalk

I ja idem tom logikom ali onda nabasam na komentare gde je bolje da se okrene naopako, a pritom izgovor je "bolje je uvlaciti vruc vazduh iz kucista i izduvavati ga napolje a pritom skupljati prasinu tj uvlaciti + provlaciti taj topli vazduh kroz napajanje" samo zato sto bise napajanje navodno zagrejalo u gornjem delu gde su kondenzatori ili sta vec ako je ECO mod ukljucen pa fan ne radi vise od polovine dana, kao skracujem zivotni vek napajanja.. Nema logike ?

123.png

Ja imam filter dole, cistim kako filter tako i kuciste (hladnim fenom jer jbga nemam kompresor pa koliko uspem), i nema niceg na napajanju niti u njemu tako da je donja strana okej. Samo se iscimao zbog ECO moda da nece nesto da ode u out ako se greje redovno u gornjem delu, samo opet ni ako ga okrenem ne vidim kako ce se ohladiti. A nije na tepihu, ima kuciste uzvisenje nekih 2-3cm. Zimi je temp nekih 21-22c u sobi, leti 18-20c jer klima radi konstantno.
 
Poslednja izmena:
Ne bih pisao za Eco mod jer ne znam.
Inace i ja cistim hladnim fenom racunar, sasvim je dovoljno ako ne zapekne prasina, a i ovaj Black n Decker duva k'o lud :D

Sent from mTalk
 
Druže, ta mašina jedva da povuče 250-300W u piku. Napajanje te snage i kvaliteta se nikad neće zagrejati da bi brinuo, čak i bez ventilatora. Upali ECO mode i uživaj u tišini. :)
 
Poslednja izmena:
Okrece se zbog fizike. Topao vazduh se dize ka gore - konvekcija. Sve dok ne radi ventilator - bolje je da je napajanje okrenuto ventilatorom ka gore - jednostavno duze se nece zagrejati. Ali ako stalno radi ventilator - onda obrnuto (tu nije potrebna prirodna konvekcija, jer strujanje vazduha je prinudno od strane ventilatora, zato je bolje da ventilator uzima hladniji vazduh izvan kucista)
 
Poslednja izmena:
Druže, ta mašina jedva da povuče 250-300W u piku. Napajanje te snage i kvaliteta se nikad neće zagrejati da bi brinuo, čak i bez ventilatora. Upali ECO mode i uživaj u tišini. :)

Sad sam proverio na netu da li moze da se pali/gasi eco dok je PSU u radu, moze. Probao i nemam reci koliko je zapravo G2 bucan.. Onaj cist zvuk samo veliki RPM i onda neverica koliku buku napravi a uvek sam mislio da su to ventilatori na kucistu. Neverica. Drzacu ga u eco modu.

@Caridze, okej ali kotnam da bih ga vise napunio prasinom ukoliko je okrenut na gore jer trenutno svakih nedelju/dve gornji sloj napajanja je KRCAT slojevima prasine..jos ako je u ECO tek sam tada nahebo.. Necu moci da ga ocistim. Ovako kapiram ako se zagreje pustice vent.. A opet i mislio sam nesto tipa kao sto @KOLOS kaze da ce jedva i raditi realno.. Grafika izvlaci temp na gore, gore su mi svi outtake fanovi tako da u principu nista ne potiskuje topao vazduh ka donjem delu gde je napajanje, zato se i stvori toliki sloj prasine..
 
Nazad
Vrh Dno