Šta je novo?

MSI H61M-P20/G3, koje drajvere instalirati ... ?

Tepodong

Slavan
Učlanjen(a)
15.10.2006
Poruke
484
Poena
320
Nekoliko nedoumica, oko instaliranja drajvera od ploče, jer je sistem zreo za reinstalaciju, a korisnici su izgubili ili bacili diskove ...

Ploča je MSI H61M-P20 (G3) , BIOS verzija V1.6 (AMI (04/17/2012), procesor Intel Pentium G630 ( soket 1155) , os je Windows 7 ultimate, 64 bita ...


E, sad, ovo je lista dravera ponuđenih za ploču : https://www.msi.com/Motherboard/support/H61M-P20-G3.html#down-driver


Od dole, ka gore po listi :

Intel Chipset Driver, znam da to prvo treba instalirati. Drugo Intel Management Engine Driver. To je navodno neki drajver koji je bitan za daljinsko pristupanje kompjuteru i još neke stvari, ali kako se čini, posle guglanja, to nije potrebno, obzirom da je kompjuter za čisto kućnu upotrebu i da je čipset "siromašan". Uz to , u napomeni je For Intel ME FW 8.1 system, to iskreno ne znam, šta znači i čime je uslovljeno, da li BIOS om ili nečim drugim ?

Treće Intel Chipset Driver, ali sa napomenom Only support Ivy Bridge CPU. Znači , ne treba, jer je to Sandy Bridge Processor. Četvrto ,peto i šesto isto, only support Ivy Bridge CPU

Sedmo On-Board LAN Drivers, treba, jer je jedino ponuđeni drajver za LAN

Osmi, deveti i deseti drajver su deklarisani za istu stvar : On-Board PIDE/SATA Drivers. Prvi, stoji da je za flopi disketu. I kad se skine i raspakuje, ne postoji nijedan fajl koji bi se mogao startovati mišem, zato verovatno to otpada. Deveti je po datumu, nabliži datumu BIOS a. 26 aprila 2012 a BIOS je 17. aprila. U napomeni je Must update to ME8 BIOS, a to nema ni u kakvim primedbama na listi BIOS a. Da li neko zna, šta to znači i da li je bitno ? Deveti je mnogo kasnije izašao ...

Deseti, je jedini ponuđeni za On-Board Audio Drivers tako da je to to. 11 i 12 su On-Board VGA Drivers, ne treba jer ima neku diskretnu grafičku kartu. Poslednja dva su : On-Board SATA AHCI/RAID Drivers

Ne znam, u kakvom modu rade hard disk IDE ili AHCI i da li ploča ima AHCI mod, obzirom kakav je čipset. Z 68 ima AHCI. E sad, ako ima AHCI, mislim da je bolje da promenim to u BIOSU, da reinstaliram sistem i da onda instaliram ta zadnji drajver ?
 
Ako ima AHCI i tako instaliram, da li onda treba da se instalira, ono što je pod stavkom : On-Board PIDE/SATA Drivers ?


Da, li se ta dva tj On-Board PIDE/SATA Drivers i On-Board SATA AHCI/RAID Drivers, uzajamno isključuju ili ne ?

To je glavna dilema , kao i da li Intel Management Engine Driver, treba ili ne treba instalirati ?


Postoje neki programi, koji skidaju potrebne drajvere, ali prijatelj, koji je reinstalirao stotine sistema, kaže da je najbolji ruski program sa sajta drp.su ali da je ipak poželjno, da instaliram neke najkrucijalnie drajvere poput čipseta, LAN drajver itd

Malo duži post, ali samo ilustruje, koliko je to sve nejasno u nekim stvarima, kad se ostane bez diska. Hvala ...
 
Koji windows ?
Normalan redosled je instaliranje chipset drajvera prvo pa onda ostalo po potrebi. Ako nešto ne upotrebljavaš kao recimo AHCI ili RAID onda ti drajveri tza to i ne trebaju. . Zvuk i LAN su Realtek čipovi pa skineš sa Realtek sajta.
Ti programi za drajvere ne mogu da ti nađu drajvere za nepoznate delove, samo da updejtuju a i to nije baš naj sigurnije. Stalno proveravaj Device manager pa za početak instaliraj samo drajvere koje nisu instalirani uopšte ili imaju žutu oznaku da ne rade kako treba. Sve ostalo ćeš videti tek kada počneš normalno da upotrebljavaš system.
 
To sve ima windows, MSI H61M-P20 (G3) ne spada u neku egzotiku i matore ploce.
Kao sto kaze Mike pogledas u device manager ako je sve tu nema sta da instaliras dodatno.
instalirao sam win 10 na prastare ploce i sve je imao bez da sam nesto dodatno trazio.
 
Nazad
Vrh Dno