Šta je novo?

Zamena zdravstvene knjizice za kartice

Pitanje... Treba da napravim zahtev za sebe kao nosioca osiguranja, zatim za zenu i dete, e sad prvo polje i moj lbo, potom pise za koliko se osoba izdaje zahtev i tu sam stiklirao 3 i naravno 3 polja sa lbo popunio moj ponovo, zenin i detetov, stiklirao da hocu na kucnu adresu da mi stigne i poslao zahtev. Ostampao uplatnicu sa sajta a ona iznosi 1800 i neki dinar a treba 1200 + usluge slanja, zar je moguce da naplacuju 800 i nesto dinara za slanje na kucnu adresu ili sam ja trebao u onom polju da stikliram da su samo 2 osobe osigurane preko mene jer se za onaj prvi lbo podrazumeva da ce i meni poslati novu plasticnu knjizicu. Skroz sludjeno.

Edit: sad sam tako uradio i na uplatnici pise iznos od 1407 din. Koju da platim? Da li se podrazumeva da sam i sebi na ovom drugom zahtevu zatrazio novu knjizicu?
 
Zbog baga na tabletu su mi prosla tri zahteva umesto jednog... nisu predvideli mogucnost da se stopira ili ukloni zahtev. Sjajno. Sad moram da idem u zavod da im kazem da mi obrisu zahteve viska.

Edit: Zamislite sad ovakve poput mene i gore slucajeve koji klikcu kao sumanuti dok ne prodje. Ko zna koliko su oni zahteva primili :d
Не мораш, само ће онај за који платиш ићи даље у процедуру, неплаћени ће истећи после неког времена.

Послато са Нексус 5х уз помоћ Тапатока
 
Kapiram i ja da ce ih tako flagovati, ali me zanima da li je to automatizovan proces ili ce sluzbenik to da obradjuje. U svakom slucaju, kada je vec user centric ovaj servis e-uprave mogli su i opciju brisanja da ubace.
 
Pitanje... Treba da napravim zahtev za sebe kao nosioca osiguranja, zatim za zenu i dete, e sad prvo polje i moj lbo, potom pise za koliko se osoba izdaje zahtev i tu sam stiklirao 3 i naravno 3 polja sa lbo popunio moj ponovo, zenin i detetov, stiklirao da hocu na kucnu adresu da mi stigne i poslao zahtev. Ostampao uplatnicu sa sajta a ona iznosi 1800 i neki dinar a treba 1200 + usluge slanja, zar je moguce da naplacuju 800 i nesto dinara za slanje na kucnu adresu ili sam ja trebao u onom polju da stikliram da su samo 2 osobe osigurane preko mene jer se za onaj prvi lbo podrazumeva da ce i meni poslati novu plasticnu knjizicu. Skroz sludjeno.

Edit: sad sam tako uradio i na uplatnici pise iznos od 1407 din. Koju da platim? Da li se podrazumeva da sam i sebi na ovom drugom zahtevu zatrazio novu knjizicu?

Cena za slanje po osobi je 469 dinara x 3 = 1407 dinara. Sto znaci da si u prvom ubacio korisnika viska. Plati za drugi zahtev.

Edit: Kada vadis za sebe licno broj (dodatih) korisnika je nula. Za troje cekiras 2 i dobijes tri polja: za tebe, zenu i dete. Ti si cekirao 3 i dobio 4 polja x 469 = 1876 dinara.
 
Poslednja izmena:
Pa valjda se placa jedno slanje a ne 3, ne salju valjda svaku zasebno?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Ja sam se ulogovao preko mejla i sifre, nisam koristio sertifikat. Koristio sam Operu. Prvo sam probao preko tableta, medjutim nije mogao da obradi zahtev. Preko kompjutera je proslo. Sta znaci podnosenje zahteva? Jel to znaci da ce mi poslati zdravstvenu karticu kada zavrse? Nikakvih dodatnih peripetija nema, jel da?
Nije ovde rec o mom nekom digitalnom sertifikatu vec o sertifikau servera koji prima zahteve, Firefox taj sertifikat eUprave smatra laznim, to je u samom programu ako ne dobije sertifikat kako njemu pase smatra da taj server hoce da te prevari. Pa sad ti vidi koliko je to sve odradjeno od frlje.
Nego interesuje me uplatnica, nemam stampac i kopirao sam podatke za uplatu u txt file. Tu me zbunjuje jer kad mi je cerka bila u rfzo kupila je uplatnicu gde je model 97 i poziv na broj 59-013. Na ovome sto je meni ispisano kako da uplatim nema model 97 a poziv na broj je malo poduza cifra u kojoj je sadrzan i maticni br. Da li treba taj model 97 kao na uplatnici iz RFZO ili ne.
 
Pa valjda se placa jedno slanje a ne 3, ne salju valjda svaku zasebno?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Negde pise kod njih da se knjizica urucuje svakoj osobi licno, znaci nek ti je zena, dete ima da budu kuci kad dodje postar i donese i svakom u ruke da njegovu knjizicu. Placas za svaku knjizicu slanje tako sam ja razumeo.
 
i beba od 8 meseci dobija knjizicu na ruke ?

samo da ne traze potpis primaoca.... :)
 
******stina, knjizice treba da salju na nosioca osiguranja osim ako se drugacije ne trazi.
 
Morao sam ovo da odgledam kako bi uspesno zavrsio proceduru. Na Safariju nije htelo zbog sertifikata pa sam zavrsio uspesno na Chromu.

https://youtu.be/1gXlNL673Jg

Na 0:49 kaze - ukoliko ste vi nosliac osiguranja... Jel se ovo odnosi da mogu da prijavim vise ukucana? Ili jedan nalog (registracija) jedna osoba moze da prijavi?


btw ja sam se izgleda ranije nekim razlogom registrovao na e-uprava (nemam pojma za cega mi je trebalo, jedino ako je bilo nesto slicno) i to nekim mejlom koji vise ne koristim (nijedan od trenutno kojih koristim nema u bazi) posto u bazi vec postoji moj jmbg. Ili da verujem u 0.01% da mi je nekim razlogom zlouptrebljen... Kontaktirao sam ih pa cekam odgovor.
 
Na 0:49 kaze - ukoliko ste vi nosliac osiguranja... Jel se ovo odnosi da mogu da prijavim vise ukucana? Ili jedan nalog (registracija) jedna osoba moze da prijavi?


btw ja sam se izgleda ranije nekim razlogom registrovao na e-uprava (nemam pojma za cega mi je trebalo, jedino ako je bilo nesto slicno) i to nekim mejlom koji vise ne koristim (nijedan od trenutno kojih koristim nema u bazi) posto u bazi vec postoji moj jmbg. Ili da verujem u 0.01% da mi je nekim razlogom zlouptrebljen... Kontaktirao sam ih pa cekam odgovor.

Nemoj da se brines pomiri se sa sudbinom. da li ti dosadjuju sa zvanjem na telefon i nekim nagradama? Uzmes da proveris broj nema ga u imeniku. Da li stranke salju pismo na ime tvog deteta kad ono postaje punoletno i reklamiraju se. Da li te zovu pred izbore i pitaju za koga ces da glasas. Da li si citao kako su neki ljudi dobili klonove i ti klonovi otvaraju firme na njihova imena. Server eUprave nema ispravan sertifikat, sta ces lepse za maznjavanje podataka o tebi i zloupotrebu istih. :wall:
 
Nije ovde rec o mom nekom digitalnom sertifikatu vec o sertifikau servera koji prima zahteve, Firefox taj sertifikat eUprave smatra laznim, to je u samom programu ako ne dobije sertifikat kako njemu pase smatra da taj server hoce da te prevari. Pa sad ti vidi koliko je to sve odradjeno od frlje.
Nego interesuje me uplatnica, nemam stampac i kopirao sam podatke za uplatu u txt file. Tu me zbunjuje jer kad mi je cerka bila u rfzo kupila je uplatnicu gde je model 97 i poziv na broj 59-013. Na ovome sto je meni ispisano kako da uplatim nema model 97 a poziv na broj je malo poduza cifra u kojoj je sadrzan i maticni br. Da li treba taj model 97 kao na uplatnici iz RFZO ili ne.

Sajt im je nesiguran maksimalno, Android ga prijavio kao potencijalno leglo malware-a :D

Sto se uplatnice tice, ja sam platio ebankingom. Poziv na broj sam upisao onaj koji pise na uplatnici koju su oni kreirali a ne onaj iz RFZO. Na mojoj uplatnici pise model 97.

Edit: Sad sam proverio na sajtu eUprave. Zahtev za koji sam platio je prosao, pise placeno. Rok obrade je 60 dana. Predmet jos nije dodeljen nadleznom licu.

Edit2: Uplatnice i ostale dokumente ukoliko ne mozes odstampati cuvaj u pdf fajlu.

Pa valjda se placa jedno slanje a ne 3, ne salju valjda svaku zasebno?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Nije to samo za slanje vec administrativna taksa u prevodu izmisljeni harac kao i svaki drugi kada opstini, gradskoj upravi ili drzavi zafali para pa odrezu neku sumu da se placa.
 
Poslednja izmena:
Kapiram i ja da ce ih tako flagovati, ali me zanima da li je to automatizovan proces ili ce sluzbenik to da obradjuje. U svakom slucaju, kada je vec user centric ovaj servis e-uprave mogli su i opciju brisanja da ubace.

Писао сам им да ми пониште захтев у коме сам грешком унео два пута исту особу, нема одговора, нисам га платио и тај захтев још стоји тамо. Иначе, захтев за извод за који нисам платио (проблем са позивом на број) ми је означен као истекао након десетак дана због неплаћања, по аналогији би и ово требало тако да истекне.


Послато са Нексус 5х уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
@G@W,

Kad sam to juce radio dobio sam tekstualni ispis u jednom redu gde sta i kako da uplatim, cak ono model 97 nisu ni upisali, danas je uplaceno u posti za 2 kartice sve je uredno proslo stim da je ova iz poste upisala model 97, ne znam sta to znaci ali to je na svim uplatnicama.

Edit.
Sad sam pogledao sta je 97 Kontrolni broj - izračunavanje po modulu 97
Dok sam radio (bilo davno) mi smo koristili mod10 i mod11sub za provere.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nije to samo za slanje vec administrativna taksa u prevodu izmisljeni harac kao i svaki drugi kada opstini, gradskoj upravi ili drzavi zafali para pa odrezu neku sumu da se placa.
Zar nije 400 din knjizica, a onih 69 din je slanje na kucnu adresu?

Meni je logicno ako uzimam za moju porodicu da se naplati jedno slanje i taksa za knjizice a ne 4 knjizice i 4 slanja.
 
Pitanje, nisam pratio pricu:

Da li firme zaposlenima automatski vade nove zdravstvene krajem godine ili svaki zaposleni mora lično za sebe?
 
^^ bas smo veceras u nekom drustvu pricali o tome.

Po zakonu bi trebale firme da snose taj trosak, ali u praksi koliko vidim firme (cak i drzavne) su taj trosak prebacile na radnike jer im je mnogo sad odjednom da vade nove knjizice za sve radnike.
 
Ok za placanje nego ko ce da se cima po salterima - zaduzeno lice iz firme ili svaki zaposleni?
 
Firma se bavi time, samo da se rese tog troska.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
To su te srpske pilićarske "firme". Mnogo im je da daju 400 i nešto dinara po radniku za nešto što im je zakonska obaveza.
Radim u firmi koja je u stranom vlasništvu i svim radnicima su zamenjene ZK o trošku firme.
 
Meni je firma izvadila, drzavna firma u pitanju, stim sto su nam skinuli 400 din od plate za knjizicu.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
^
Isti slučaj i kod mene. Morali smo da potpišemo saglasnost da nam se 400 din odbije od plate.
 
^^ bas smo veceras u nekom drustvu pricali o tome.

Po zakonu bi trebale firme da snose taj trosak, ali u praksi koliko vidim firme (cak i drzavne) su taj trosak prebacile na radnike jer im je mnogo sad odjednom da vade nove knjizice za sve radnike.

Po kom zakonu/clanu firme snose trosak zamene zdravstvenih?
 
Odluka o visini troškova za izdavanje zdravstvene kartice. Član 2:

Трошак издавања здравствене картице који сноси осигураник за себе и чланове
своје породице, односно послодавац за запослене и чланове њихових породица,
утврђује се у висини од 400,00 динара по једној здравственој картици.
 
To sve funkionise po sistemu: Kadija te tuzi, Kadija ti sudi. Stalno se izmislja novi posao za ogroman birokratski aparat, sad zamena knjizica, donese se zakon, placaju gradjani, ko zaradjuje, administracija. Uveli su kompjutere u Domove Zdravlja, pola lekara nema pojma i plasi se kompjutera i dan danas nisu sigurni sta treba da kliknu. U tim kompjuterima trebalo je da budu i istroije bolesti, cvrc, posle jedno 5 godina od uvodjenja lekarka se cudila a vi ste imali infarkt, sta bili
ste na operaciji srca, donesite vi meni te papire. Pa onda su uveli da s eu DZ zakazuje kod specijaliste preko kompjutera, cerka letos ode oni kazu nije tako, ode u bolnicu da zakaze oni kazu vi ste ludi idie u vas DZ, ona nazove telefonm DZ kazu da zakazujemo, ode ponovo u DZ oni kazu ne zakazujemo nismo se jos uhodali i na kraju plati privatno specijalistu. Sta ce sad da rade sa tim novim knjizicama, gde ce sad da upisu broj kartona koji stalno traze kad zakakzujete pregled ili redovno mesecno izdavanje recepta za lekove, da li cemo morati da nabavimo citace kartica pa da se daljinski ocitava iz DZ. Kako ce sad znati istoriju bolesti ili ako je ima u kompu pa padne sistem ko nekad u MUP-u kad sam vrsio registraciju za auto. Jadni smo mi, nagrbusili smo....
 
Meni je firma izvadila, drzavna firma u pitanju, stim sto su nam skinuli 400 din od plate za knjizicu.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

^
Isti slučaj i kod mene. Morali smo da potpišemo saglasnost da nam se 400 din odbije od plate.

I kod mene isto, lokalna samouprava, potpisao saglasnost da mi se odbiju po 400 dinara za mene i dvoje dece za novu ZK.
 
@bobster

Citirani clan se odnosi na VISINU iznosa koji treba da se uplati, a ne ko treba da uplati, da je sroceno glupavo jeste.

Inace, postoji mogucnost ali ne i obaveza poslodavca da plati taj iznos. Tacnije, drzava se setila da na taj iznos moraju da se obracunaju porezi i doprinosi kao da je u pitanju obracun licne zarade, da zahvate gde god mogu. Tako da ti navodno pilicari imaju trosak obrni okreni, ni krivi ni duzni, 400 din + obracun na to, ili samo obracun, tj 672 din ili 272 din.

Ako vam je neko kriv krivite drzavu koja uopste trazi da se ista plati umesto da o svom trosku to uradi.

I na kraju, shvatite ovaj dokument kao i licnu kartu, jer je licno vas, kad promenite firmu ostaje vam taj vas licni dokument, shodno tome vi licno i treba da snosite trosak.

Ko misli da su i ovaj trosak trebali da snesu poslodavci, slobodno nek otvori svoju firmu da se upozna sa izdacima koja drzava namece i nek onda razmisle koliko bi bili voljni da placaju za nekog drugog ono sto je drzava odredila.
 
Poslednja izmena:
I meni je kao i većini, potpisao sam da mi se odbije 400din od plate, firma mi sve završava...
 
.
Ako vam je neko kriv krivite drzavu koja uopste trazi da se ista plati umesto da o svom trosku to uradi.
Ne postoji "trosak drzave", sve je to na kraju trosak gradjana. Pitanje je samo da li je iz postojecih (vec placenih) poreza/doprinosa ili novih nameta.

I meni je kao i većini, potpisao sam da mi se odbije 400din od plate, firma mi sve završava...
Firma nije ni u obavezi da to zavrsi, koliko znam, ali je mnogo jednostavnije i za male firme, pa se zato radi.
Ali po onome kako je sroceno ima situacija i kada je firma u obavezi da plati knjizice, ali taj clan ne kaze kada je to slucaj.
(OT: kod mene firma sve to zavrsava, jer za tako sitne troskove nemam nameru nekoga da cimam od radnika, i za skoro 20 njih trenutno vise kosta vreme koje neko mora provesti dok ceka da preda nego li tih 400*20)
 
Poslednja izmena:
Verujem da je dobra volja firme to da završi, i dobro je što je tako, gledam da izbegavam policiju opštine, pošte i slično. :) Imao sam mogućnost da potpišem papir da mi oni završavaju i da mi se odbija od plate ili drugi gde potpisujem da nisam saglasan da mi oni završavaju (u prevodu da sam završim).
 
Nazad
Vrh Dno