Šta je novo?

Linux FAQ

Ја сам се двоумио око значења али по овоме и није проблем. Па лакше је инсталирати на линуху него на пенџерима. Док сам више користио *убунту линухе, знао сам шта има у основној понуди, зашта додајем РРА а шта морам да довучем као .deb да бих инсталирао. Од како користим Арчија ... све је у понуди и ништа не довлачим. ;)

Moram da pitam... Ti PPA ne mogu da nastede sistemu ? Mislim ako dodam neki PPA i snimim program sa njega, mogu li da me zaraze, hakuje itd. preko tog programa koji sam snimio ?
 
Moze da se desi sve sto si naveo, instalacijom softvera sa privatnih repo-a.
 
hvala :)... za tresorit (cloud) imam uputstvo sa sajta (zvanicnog).. laka instalacija, a za MAT jos ne znam.
 
Poslednja izmena:
MAT je python program. Instaliraj dependencies sa git sajta za mat, a to su:

DEPENDENCIES


python2.7 (at least) -- Nemoj da instaliras python3 nesto neradi kako valja.
https://software.opensuse.org/package/python?search_term="python"



OPTIONAL DEPENDENCIES


python-mutagen: for massive audio format support
https://software.opensuse.org/package/python-mutagen
exiftool: for image format support
https://software.opensuse.org/package/exiftool
python-pdfrw, gir-poppler? and python-gi-cairo ?for full PDF support
https://software.opensuse.org/package/python-pdfrw?search_term=python-pdfrw

python-gi? for the GUI
shred (should be already installed)


Pise ti na git sajtu za start programa ovde:
https://0xacab.org/mat/mat

Potrazi programe od kojih zavisi MAT u yast2, neke sam nasao imas linke gore, za ostale pa neznam ne koristim OPENSUSE

Instaliraj git program.
https://software.opensuse.org/package/git

Kloniraj u tvom home folderu sa gitom ceo MAT repo.

Kod:
mkdir MAT
git clone https://0xacab.org/mat/mat.git MAT
cd MAT
STARTUJ TEST PROGRAM:
python setup.py test
 
Poslednja izmena:
wow bas ti hvala.. :) pomogao si dosta
 
Хм, сад сам проверио код Арчија и првих десетак програма са списка су или у понуди или у AUR-у. Тј, сваки од њих би се из цуга инсталирао обичним sudo pacman -Sime_tog_programa па баш и не разумем где су проблеми са ... снимањем поменутих.
 
Evo me u MATE i moram nešto da kažem. Poslednjih osam godina Linuxa desktopa su bačene niz vodu. Koliko ovo bolje i lepše radi od Gnome3... da ne pričam o tome koliko se danas na sva usta hvali Dolphin a stari Nautilus tj. Caja može to sve isto. Definitivno su bacili pare kladeći se na pogrešnog konja Canonical, Red Hat i svi ostali koji su zagrizli tablet priču.

Gnome2 je i dalje najsmislenije desktop iskustvo koje sam probao.
 
Koristio sam i ja Ubuntu Mate neko vreme na laptopu, Kde je nivo iznad po mom ličnom iskustvu. Dobar je ali kde malo bolji uz gomilu podešavanja. Najgadniji mi je cinnamon, jednostavno ga ne varim.
 
Poslednja izmena:
Хм, сад сам проверио код Арчија и првих десетак програма са списка су или у понуди или у AUR-у. Тј, сваки од њих би се из цуга инсталирао обичним sudo pacman -Sime_tog_programa па баш и не разумем где су проблеми са ... снимањем поменутих.

Pa nisam ni rekao da su pproblem svi ti programi.. 95% bih odradio bez problema. Iako neki nizu u zvanicnom kao sigil.
Ali ovi kodeci su problem.. Evo sad sam caskao maksimalno i vreme je za reinstall :)
 
Poslednja izmena:
Bio sam ja prilično dugo na MATE, čak sam i kontribjuvao (lol) nekoliko komita, definitivno dobar DE, da nisam provalio i zavoleo i3wm sigurno bih i ostao na MATE
 
Zanimljiva situacija..
onaj sophos-av sto sam snimio i sto navodno ne radi.. sad me iznenadio
Skinem nod32 i snimim uz trial licencu (ne kako je nadjem). Skine nod 122432kb datoteke..
I odem da testiram nod..
kad proradi sophos-av
Screenshot_20170528_102527.png
onda pokusam da skeniram taj fajl samo sa nodom, a ono sophos opet pretece nod
Screenshot_20170528_102349.png

edit: obrisem sophos-av i skeniram sa nodom. nije ih prijavio kao zarazene
Screenshot_20170528_105400.png
 
Poslednja izmena:
Никад нисам пробао антивирусе на линуху, знам да понеки сам инсталира али се не сећам да сам покренуо. Ево шта нуди AUR:

Screenshot_20170528_122904.png
 
Malo uopšte ima virus definicija za linuks, AV-i u linuksu više služe da se sa njima skeniraju windows mašine kojima se pristupa iz linuksa.
 
Malo uopšte ima virus definicija za linuks, AV-i u linuksu više služe da se sa njima skeniraju windows mašine kojima se pristupa iz linuksa.

Ma znam to.. Nego dosta prenosim filmova calu i svega, pa nebi da postanem leglo virusa...
 
Филмови и слично нису неки проблем, осим ако није завијено под таквим именом. Већи је проблем да ти улети вирус када у windowsu кликнеш где не ваља па се удоми код тебе и шири. Проблем могу да буду и крекови, активатори, ситни програмчићи и тако то. Ја под линухом никада нисам користио антивирус јер углавном не могу да покренем неку штеточину и да ми ускочи на комп. Музику или филмове не проверавам, они су углавном безопасни а ни сајтови одакле то довлачим нису опасни.

Права ствар су флешке, велики број оних које посећују фото радње или копирнице имају неки проблем и ту се линух покаже у правом светлу. Нема никаквог проблема да проверим садржај а те вирусе препознам без антивирус програма. :)
 
Ma znam to.. Nego dosta prenosim filmova calu i svega, pa nebi da postanem leglo virusa...

Windows ne vidi Linuks particije, kako misliš da se virus proširi sa Linuksa na Windows? Jedino u slučaju da iz Linuksa piskaraš po Windows ili FAT particijama ali se svejedno nećeš zaraziti ukoliko imaš antivirus na Windowsu.
 
Па вероватно на то и мисли, довлачи на windows партиције и после буде фрка. Најбоље је да заражено и не стигне на хард, после може да буде свашта па је сигурније спречити него лечити. Мада понављам, филмови или музика углавном не шире заразу а опрез и пажња су ту најбитнији.
Иначе сам ја инсталирао неки ... хм, мислим Парагон програм који омогућава да и windows види ext4 партиције мада слабије користим јер и саме пенџере користим ту и тамо и ретко ми пада на памет да одатле идем на линух део.
 
Ma ne ceprkam ja iz linuxa u windows particiji na mom laptopu. Nego usb, externi hdd pa se prenese na drugi racunar, Bolje spreciti nego leciti
 
Imam na Linux Ubuntu 17.04. Kako da uradim butabilni usb za windows 10? Skinuo sam universal usb installer i unebootin i nece da se pokrenu.

Zar nije samo skines program za linux, instaliras i gotovo?
 
Како си скинуо и хоћеш да покренеш? Иначе би требало да Убунту има програм по имену Startup Disc Creator или нешто тако, он завршава посао. Ако није инсталиран (а мислим да би требало да јесте) онда је у понуди.
 
Ne mora skidati nista, dovoljno je:

Kod:
# dd if=/putanja/do/fajla.iso of=/dev/sd(x)

Prije toga lsblk da vidi putanju usb-a. Kad to nadje uvrsti gore umjesto (x).
 
Poslednja izmena:
Супер што му препоручујеш команду која ће грешком да га остави без неке партиције или харда. ;) Мада ни dd не успева са сваким .iso фајлом.
 
Супер што му препоручујеш команду која ће грешком да га остави без неке партиције или харда. ;) Мада ни dd не успева са сваким .iso фајлом.

Pa isto mu se moze desiti i na drugi nacin.

Zar je toliko komplikovano pokrenuti lsblk i vidjeti gdje je usb stik?
 
Зато и избегавам овако деструктивне командне линије. Ако већ мора, нека види преко gui шта ће да уништи. ;) Они вероватно и проверавају и неће да дозволе да тек тако забрља.
 
ROSA ImageWriter, SUSE ImageWriter, Rufus (preko Wine) najbolji GUI programi u klasi. Može i Gnome Disk Tool pa se odabere disk i ide na restore particije gde je restore particija ISO disk od sistema koji treba snimiti.

Edit: Ima i onaj nesretni Etcher, to je GUI varijanta za DD komandu. Nesretan je jer je u pitanju Electron app što znači da nosi velike pantalone za tako mali program.
 
Poslednja izmena:
Nešto mi se priviđa da su svi ti guji muji zuji programčići imali probleme pre neku godinu. Ubuntu je valjda išao na varijantu forumska skripta, pa su i syslinux, čini mi se v603 zeznuli, pa nije radio. A i Fedora ima nešto slično, ispod čega isto trči dd. Ipak je manja verovatnoća da izabere pogrešan disk. A i onaj ko zna za dd, nema šta mi da mu solimo pamet. ;-)
 
Ja sam ih sve probao i nijedan ne radi. Sa Linuxima hoce da radi sve i jedan, ali sa Windowsima nece ni jedan. Zasto je to tako nemam pojma. Ja sam dosta vremena izgubio na pravljenju butabilnog Windowsa i jedno sam vreme koristio ovaj nacin:
1) make one partition, format as NTFS & mark bootable
2) write boot sector (ms-sys -7)
3) sudo mount -t udf -o loop,ro,unhide,uid=$(id -u) /path/to/iso /mnt/point
4) mount and copy all the files from the iso

Ali vise ni ovaj sistem ne radi kako treba. Kada pokusam da pokrenem instalaciju samo mi izbaci make sure "usb" is bootable. Sada Windows flesove pravim butabilne preko virtuelne masine na kojoj je instaliran XP preko Rufusa.

Vidim da je ovde neko spomenuo Rufus preko Winea. Ja sam probao, ali mi Rufus ne vidi fles.
 
Drugari, onu komandu nisam pokusao, ali mi je ispao neocekivano drugi problem. Imam samo Ubuntu na jednom disku, nisam delio particije.Tako da povratak na windows nije moguc. Pri paljenju Ubuntua ispalo mi je ovo sa slike i ne znam sta dalje.

a756b8a54e2f494b8cf9847f9f50133e.jpg
 
ROSA ImageWriter, SUSE ImageWriter, Rufus (preko Wine) najbolji GUI programi u klasi. Može i Gnome Disk Tool pa se odabere disk i ide na restore particije gde je restore particija ISO disk od sistema koji treba snimiti.
Манџаро у старту нуди овај SUSE Studio Imagewriter па сам га неко време користио и у Арчију али ме нервира што распарча флешку и прави више партиција па понекад имам проблем да вратим флешку у функцију. :) Сада често користим Руфус (али не успевам да га решим под wine јер не види флешку, мада се нисам нешто трудио) али најбоље обожавам Easy2Boot јер једном спремим флешку и после само додајем или бришем .iso фајлове. Тако сам спремио 32GB флешку и по потреби обришем све имиџе ако је потребан простор а касније их вратим. Ту су ми обично пар пенџера, 7-8 актуелних линуха и алати типа partedmagic, gparted, supergrub ...

Е да, руфус често пита да ли да реже као iso или као dd (тако некако пита) па нисам сигуран да је све исто. Написао сам, пар пута ми флешка прављена dd командом није радила.
 
Nazad
Vrh Dno