»RSS Benchmark sajt

Strana 8 od 44 PrvaPrva ... 45678910111218 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 106 do 120 od ukupno 656

Tema: Linux FAQ

Member Avatar korisnika Difermo
        Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.447
        skinuo firmware-stretch-DI-rc3-amd64-netinst
        Sad prvo da odradim kompletni wipe sa DBAN.
        Pa sledi windows 7 i debian 9.. Taman ako bude bilo problema da skinem drajver iz windowsa. Posto je koncekcija na internet samo preko wifi.. ne mogu preko etherneta.
        JAvljam utiske , i ako bude bilo problema

Edit:
        P.S. DA li je pametno imati sophos av for linux, chkrootkit i onaj rkhunter.. instalirana sva tri. ?
        Da li ce biti konflikta?
        Menjao Difermo : 23.05.2017. u 15:09

Newcomer Avatar korisnika dropbear
        Na forumu od
        May 2016
        Poruka
        111
        Citat Citiram korisnika: Difermo Pogledaj poruku
        skinuo firmware-stretch-DI-rc3-amd64-netinst
        Sad prvo da odradim kompletni wipe sa DBAN.
        Pa sledi windows 7 i debian 9.. Taman ako bude bilo problema da skinem drajver iz windowsa. Posto je koncekcija na internet samo preko wifi.. ne mogu preko etherneta.
        JAvljam utiske , i ako bude bilo problema

Edit:
        P.S. DA li je pametno imati sophos av for linux, chkrootkit i onaj rkhunter.. instalirana sva tri. ?
        Da li ce biti konflikta?
        Ja ne koristim antivirusni program ni chrootkit ni rkhunter.
        Dovoljno je da instaliras firewall ali ako se osecas sigurnije moze i antivirus.

Link sa instalaciju firewall-a

https://wiki.debian.org/Uncomplicate...ll%20%28ufw%29

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.447
        da taj sam i pre koristio ali nista nisam cackao..
        iptables je bolji ?

Newcomer Avatar korisnika dropbear
        Na forumu od
        May 2016
        Poruka
        111
        da taj sam i pre koristio ali nista nisam cackao..
        iptables je bolji ?
        UFW je samo jednostavniji alat za koristenje iptables.

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Ogrešio sam se o Debian, fercera ovaj Testing sve u 16. Manjaro mi se raspadao na istoj mašini, ovo klizi. Doduše valja se držati Stable a za Testing/Unstable/Experimental postaviti pinning pravila tako da povlačiti novije biblioteke samo kada je to neophodno. Ja sam nažalost uradio prelaz na Testing ali savetujem da to ne radite već za svaki paket koji želite imati novu verziju uradite sudo apt install package/testing(unstable) pa vidite jel nešto fali, ako fali onda forsirate podizanje zavisnih biblioteka na traženu verziju.

Patio sam se sa Applications Menu (nekad se čudno ponaša, super jednostavan), Gno-Menu (zna biti spor pri podizanju, prekomplikovan) i Dash (nije menu nego overlay search koji prikazuje spisak aplikacija). Sve dok nije čovek uradio Arc Menu ekstenziju koja funkcioniše identično kao Zorin OS Menu ili Windows 7 Start Menu. Sada je moguće od Gnome napraviti Windows-oliki GUI.

Edit: Problem je što mi je Synaptic iako krcat opcijama ipak neadekvatan za ovu rolling Debian filozofiju. Na primer kod Archlinuxa onaj pamac frontend radi odlično i totalno se uklapa u filozofiju. Octopi je kao Synaptic i ne leži mi. Za ovo mi trebaju GUI opcije da menjam listu izvora, podešavam pinning, da mi izbacuje spisak po granama i da obaveštava od međuzavisnostima i ponudi kvalitetna rešenja. Sve ostalo je višak. Ne kažem da Synaptic ne treba da postoji, nego da bi valjalo da postoji nešto kao pamac, što nudi GUI za najčešće korišćenje opcije bez vizuelnog haosa. Synaptic prikazuje izvore navrat nanos dok se u sources.list fajlu to lepo poređa i mnogo je čitljivije.
        Menjao ABET : 24.05.2017. u 02:09

Member
        Na forumu od
        Dec 2012
        Poruka
        620
        Citat Citiram korisnika: Space Beer Pogledaj poruku
        Drži se njih za početak.
        Ok, hvala.

Newcomer
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        21
        Kada Linux koristite iskljucivo u poslu i za razvoj, u jednom momentu cete doci do stadiuma da jedina razlika koju vidite jeste to da li se koristi yum, apt ili se sve kompajlira iz source-a
        system failure...

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.447
        nauci me da kompajliram iz sourca hehehhe.
        sala sala, ali neki tutorial bi bio pozeljan.. ja uvek procitam uputstvo i snimim pakete koji trebaju, ali uvek neki error

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        @ Sinisa86
        Mogao bi da nabijaš poruke na nekom drugom mestu, ako ti već trebaju za member status i oglase...

Da se vratimo na temu, jedan od aktuelnih problema sa Linuxom tj. distribucijama se tiče organizacije et cetera foldera tj. foldera gde čuče svi konfiguracioni fajlovi. Nekada je bila praksa po jedan fajl u /etc za svaki conf, a sada se to grupiše u conf.d foldere gde se smeštaju fajlovi. Fazon je što tranzicija nije gotovo i svuda se nalaze i /etc/conf i /etc/conf.d/conf fajlovi tj. mnogi su duplirani. Što obično nije problem ali negde je to deprecated i ne koristi se ali neki deo sistema ga ipak očekuje. Na primer u Debianu trusted.gpg i trusted.gpg.d gde se zapravo čuvaju ti podaci. apt update i dalje traži ovaj prvi koji nema očekivane permisije. Rešenje je jednostavno, izbrišete deprecated conf fajl. Verujem da ću nailaziti na sve više ovakvih problema.

Analogno ovoj priči o starom i novom sistemu rada, sada imamo u Debianolikim sistemima: apt-get, apt i aptitude kao zasebnu cli aplikaciju. apt-get i apt rade istu stvar, međutim neki programi nisu obavešteni. Zato je kul kada postoji jedan novi sistem poput pacmana bez legacy zaostavštine. Oduvek priča da je pacman bolji od konkurencije ali džabe kada je samo za Archlinux i ide u paketu sa AUR.

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        nauci me da kompajliram iz sourca hehehhe.
        sala sala, ali neki tutorial bi bio pozeljan.. ja uvek procitam uputstvo i snimim pakete koji trebaju, ali uvek neki error
        Razlog zašto postoji toliko konfiguracionih fajlova u Unix/Linux je upravo zbog težnje da se omogući izmena u radu programa bez potrebe za rekomajliranjem tog istog programa. Čini se kul, ali kompajliranje je jedna izuzetno smaračka radnja i ima smisla samo ukoliko služi svrsi, ako ti baš treba neki program specijalno podešen ili ako pišeš programe. U svim drugim slučajevima gledaj da izbegavaš compile.

Member Avatar korisnika tolero
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        3.211
        Pamac i octopi isto , samo octopi je za kde ? Nego da li je moguće i sigurno proširiti linux particiju. Kada sam instalirao u dual boot samo sam odvojio 20gb i sada bih dodao još bar 20 ili 30 gb . Podignem live ubuntu ili slično i preko gparted proširim?

Member
        Na forumu od
        Oct 2013
        Poruka
        6.366
      13. Moja mašina
        • CPU: G3220
        • MoBo: Gigabyte GA-H81M-HD3
        • RAM: Corsair XMS CL9 4GB 1600MHz
        • VGA: Intel HD интегруша
        • MON: Dell U2312HM
        • HDD: Seagate ST3000DM008 i ST1000DM003
        • OPT: LiteOn iHAS324
        • Case: Chieftec Matrix MX-01WD-D
        • SND: Realtek ALC892 High Definition 7.1-channel интегруша
        • LAP: HP ProBook 4710s
        • INET: Kablovska
      14. Слободно то уради, ја повремено мењам величине (мада сам сада научио па одмах поделио на мало веће партиције) и никада није било проблема. Препоручујем ипак gparted диск а не као део неког линуха. Кад је већ за џ, онда га и користи за праву намену.
        Када то радиш, иди корак по корак. Немој да одрадиш више и онда да све покренеш, прво скрати следећу партицију (ако постоји) па одради, све корак по корак. Онда повећај ту постојећу па одради.

Наравно, пошто је оваква промена дестуктивна, пази на струју, УПС је пожељан ... за сваки случај. А ако имаш нешто битно на партицији, пребаци негде ... за сваки случај.

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.447
        Nisam mogao da snimim debian preko netinstalera. Morao sam regularnom metodom, dvd.
        Falio je rtl_nic/rtl8168e-2.fw pa sam snimio iz windowsa na usb i tokom instalacije stavio usb.

Prvi bag koji se desio jeste po podizanju sistema. Prvo sam mogao da kliknem Activities i da vidim programe. Sledeci put nisam..
        Ali fali mi ath3k-1.fw
        Ne radi mi tplink wn722n kada ga prikacim.
        Kada sam skinuo i pokusao da instaliram uz komandu dpkg -i *.deb, prijavio mi je
        dpkg: error: dpkg status database is locked by another process

Drugo.. Zasto mi prijavljuje ovo
        Media change: please insert the disc labeled
        'Debian GNU/Linux stretch-DI-rc3 _Stretch_ - Official Snapshot amd64 DVD Binary-1 20170409-01:59'
        in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Pokusao sam i apt-get update, apt-get upgrade. ali je na poslednjoj verziji.. NEma nista da se doda

Edit: kada kucam apt-cache policy keepassx, ne prijavljuje mi nikakav softvare. ocigledno repository ili bilo sta, nije kako treba.
        Menjao Difermo : 25.05.2017. u 12:30

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Kod:
        dpkg -i *.deb
        Jesi li kucao sudo ispred ovog gore?

Media change: please insert the disc labeled
        'Debian GNU/Linux stretch-DI-rc3 _Stretch_ - Official Snapshot amd64 DVD Binary-1 20170409-01:59'
        in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]
        Jesi li menjao sources. list iz Jessie u Stretch? Nisam video da postoji Stretch DVD. Ako imas mrezu iskljuci taj repo (lupi # na pocetku linije), umesto da gledaš gde je i kako mountovan taj DVD ISO.

Taj Atheros drajver je u vlasničkom repou: https://packages.debian.org/jessie/k...rmware-atheros

Edituj sources.list kao što sam već pisao (valjda jesam) i dodaj na kraju main repoa još contrib i non-free, uradi apt update i apt upgrade.

Edit: Jedna od ključnih razlika između Debian i Ubuntu je što je Debian bio i ostao za puriste po defaultu dok se Ubuntu promenio. Vanilla Debian je free, libre, nema ništa vlasničko u seb. Oni ništa ne dodaju ništa od tih drajvera, to moraš sam dodavanjem non-free repoa. Isto važi i za codece i flash i ostalo.

Edit: Kakve veze ima keepassx sa ovim gore? To je aplikacija za čuvanje passworda.

Edit2: Što se Gnoma tiče... Activities nekad zna da ne registruje hotspot (gore levo) ali za dugme mi se nije dešavalo. Applications ekstenzija koja stiže uz Gnome puca samo tako. Inače ako staviš gomilu ekstenzija dešava se da dođe do konflikata. Ako te to smara možeš instalirati KDE i logovati se u njega. Samo nisam siguran da li može preko GDM, ali nije problem promeniti login menadžer.
        Menjao ABET : 25.05.2017. u 13:10

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.447
        nisam kucao sudo posto imam problema sa tim paketom. Kada kucam sudo, pa neku komandu, nece da prihvati sifru. instalirao sam sudo ovako (umesto username stavio moj pravi)

apt-get install sudo
        usermod -a -G sudo <username>

A dpkg sam kucao preko su komande.. Usao u root.

Uspeo sam posle restarta da snimim.. proradio dpkg. Ko zna mozda je u pozadini radio synaptic koji sam ranije ukljucio..
        Uspeo sam da snimim i taj drajver ali kada prikacim usb wifi, registruje ga i imaju mreze, ali nece da se prikaci..

Sad cu jos malo da cackam i trazim resenje, iako nisam expert za ovo.. Imam svoju listu programa koje cu da instaliram. Pa ako treba odradicu reinstall debiana 1000 puta dok neusavrsim tu proceduru..

editovao sam source.list, i dodao to ali kada god pokusam da odradim apt-get update i apt-get upgrade daje mi 0mb, tj. da nista ne treba menjati..
        Probao sam da nadjem keepassx2 ali toga nema.. Ne moguce da nemaju keepassx2 jer sam video na njihobom sajtu da ima taj paket.
        Keepassx2 sam samo pokusao da snimim da vidim da li radi uopste sourcelist tj moze li da se snimi..

Za sada mi je najvaznije da omogucim sudo opciju i ovaj usb wifi...

edit: pokusao sam sudo da odradim kao sto si ti rekao.. Da ne pomislis da te ne slusam .. ali meni je stavljeno all i ne znam sta da promenim. Jedino da kopiram ovde sta pise, ako se sme to uraditi. DA me posle neko ne hakuje heheh
        Menjao Difermo : 25.05.2017. u 13:23

Strana 8 od 44 PrvaPrva ... 45678910111218 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •