Šta je novo?

Linux FAQ

Ja već pisao da sam imao problema .Instalirao sa pogrešnog mesta , posle brisao i totalno zabrljavio . Posle si napisao i meni za tu caku, kasno pročitah :)

Mnogo lakše sam se snašao sa Octopi na Manjaru iskreno. Mada kodeke je već imao sređene.
 
Poslednja izmena:
Ja već pisao da sam imao problema .Instalirao sa pogrešnog mesta , posle brisao i totalno zabrljavio . Posle si napisao i meni za tu caku, kasno pročitah :)

Mnogo lakše sam se snašao sa Octopi na Manjaru iskreno. Mada kodeke je već imao sređene.

Sjecam se i ja. Mislim da je ovo stvar koja zasmeta svima kad prvi put dizu openSUSE. A sad, sad sam i ja na Manjaru. :D
 
Podesi da ti kodeke i vlc inistalira iz Packman repo-a, odnosno stavi da taj repo ima veci prioritet. Ako si slucajno instalirao nesto iz sluzbenog to pobrisi i onda instaliraj sve iz Packmana.

https://en.opensuse.org/Additional_package_repositories#Packman

Preporuka da to uradis preko YaST-a, mnogo je lakse.

EDIT ~ Takodje, kad zavrsis udji na https://www.youtube.com/html5 i vidi je li sve ok, ako je ovdje bice i na ostalim sajtovima.

krastavac napravio sam sigurno gresku. Pokusao uputstva sa jednog sajta pa video nece, pa onda sa drugog pa sa treceg. Ko zna koliko sam pobrljavio source.list. Odradicu sad reinstall pa pokusati to ispocetka
Inace na tom sajtu za proveru sto si mi dao.. Stoji sve stiklirano sem H.264

Edit: A taj packan mu dodje kao debian non-free?

P.S. Stize debian 9 u junu 2017...
Preuzeto sa distrowatcha
The Debian project tends not to set firm release dates as the Debian developers prefer to release new a version of the distribution when it is ready, rather than sticking to a schedule. However, as the preparations for the next version of Debian are nearing completion, the Debian Release Team has put forward an expected date for the launch of Debian 9 "Stretch". The tentative release date will be June 17th, 2017. Additional details and Debian's final freeze date are in this mailing list post.
 
Poslednja izmena:
Fedora fino radi ako zanemarimo Gnome 3 i Wayland :D ali ne možemo jer su doneli svesnu odluku da ih postave za default plus oni razvijaju ta dva projekta. Neverovatno koliko bolje radi Gnome Fallback na Metacity kompozitoru nego li Gnome Shell na Mutter+Wayland kombinaciji.

Ali zato dnf, nije brz kao pacman to stoji ali brate ja ne bih mogao da koristim neki drugi distro koji nema dnf. Pogotovo ne neki apt/dpkg distro iz 1996. godine koji se zakašlje čim se malo izmućkaju biblioteke. DNF ne samo da rešava međuzavisnosti kao šampion nego skida inkrementalno, ma sve radi što se očekuje od modernog menadžera paketa. Zaista dobro parče softvera, impresioniran sam.
 
Шта ли ви то радите са линухима, ја инсталирам и користим. Нити едитујем source.list нити додајем изворе нити инсталирам нешто посебно ... оно што инсталира сам линух (у случају Арчија Хелмутова скрипта) је крај за мене и после могу неки нови програм да додам (једном командом, без неких магија) и користим.
Кодеци ... када сам пре ~двеста година укапирао да за windows постоје плејери који имају интерне кодеке и не морају да се набацују они пекови који тотално урнишу сам ОС, више никада нисам помислио на неко додавање кодека. А све ми ради, бар оно што гледам и слушам.

Мада све ово није лоше за убијање слободног времена, мало се занимате и после побегнете од линуха јер је много компликован. :)
 
P.S. Stize debian 9 u junu 2017...
Preuzeto sa distrowatcha
The Debian project tends not to set firm release dates as the Debian developers prefer to release new a version of the distribution when it is ready, rather than sticking to a schedule. However, as the preparations for the next version of Debian are nearing completion, the Debian Release Team has put forward an expected date for the launch of Debian 9 "Stretch". The tentative release date will be June 17th, 2017. Additional details and Debian's final freeze date are in this mailing list post.

Druže na osnovu ovo malo iskustva sa Debianu mogu da ti kažem da je Debian Stable samo za server a Testing/Unstable su đubre namenjeno dokonim ljudima. Jer vidi, taj Stretch što stiže je odavno zamrznut i dolazi sa Firefox 45.x i tako nekim extended support paketima što je super na serveru ali meni trebaju nove opcije u Firefoxu. Ako hoću novu verziju moram da povlačim iz Testing/Unstable grane što znači da više nemam Stable Debian nego Frankendebian. Backport je slična budževina. Eventualno da pakuju Firefox kao Flatpak ali cenim da bi bio oko dva giga u tom slučaju :D

Jednostavno rečeno, Debian tim se stara o Stable i to je njihov flagship proizvod. Ovo ostalo je testiranje za stable i nije ih puno briga sve dok ne dođe momenat za novu verziju što se dešava svakih nekoliko godina. Fedora je projekat iz kojeg se rađa Red Hat Enterprise Edition ili kako se već zove njihov produkt. Ali se mnogo više cimaju oko same Fedore nego Debian oko Testing/Unstable grane. Plus što je Fedora iako polugodišnje izdanje maltene rolling, evo stigao mi je skoro najnoviji kernel, ako dodaš RPMFusion imaš maltene sve najnovije pakete. Firefox je na poslednjoj verziji i bez toga. Jedino što puca tj. zeza je ovaj Gnome ali lepo podigneš Gnome verziju tj. zvaničnu i prvo što uradiš posle apdejta sistema je da instaliraš KDE Desktop. Rešen problem.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro meni out-of-the-box linux nije prihvatljiv. Moram da snimim dodatne aplikacije. Kada snimim sve sto mi treba posle samo vrsim zypper up ili koji vec distro i miran.. Nema eksperimentisanja.
Samo treba doci do tog dela :) kada cu raditi samo update
 
Druže na osnovu ovo malo iskustva sa Debianu mogu da ti kažem da je Debian Stable samo za server a Testing/Unstable su đubre namenjeno dokonim ljudima. Jer vidi, taj Stretch što stiže je odavno zamrznut i dolazi sa Firefox 45.x i tako nekim extended support paketima što je super na serveru ali meni trebaju nove opcije u Firefoxu. Ako hoću novu verziju moram da povlačim iz Testing/Unstable grane što znači da više nemam Stable Debian nego Frankendebian. Backport je slična budževina. Eventualno da pakuju Firefox kao Flatpak ali cenim da bi bio oko dva giga u tom slučaju :D

Jednostavno rečeno, Debian tim se stara o Stable i to je njihov flagship proizvod. Ovo ostalo je testiranje za stable i nije ih puno briga sve dok ne dođe momenat za novu verziju što se dešava svakih nekoliko godina. Fedora je projekat iz kojeg se rađa Red Hat Enterprise Edition ili kako se već zove njihov produkt. Ali se mnogo više cimaju oko same Fedore nego Debian oko Testing/Unstable grane. Plus što je Fedora iako polugodišnje izdanje maltene rolling, evo stigao mi je skoro najnoviji kernel, ako dodaš RPMFusion imaš maltene sve najnovije pakete. Firefox je na poslednjoj verziji i bez toga. Jedino što puca tj. zeza je ovaj Gnome ali lepo podigneš Gnome verziju tj. zvaničnu i prvo što uradiš posle apdejta sistema je da instaliraš KDE Desktop. Rešen problem.

A ne moze da se prilikom instalacije snimi kde ? Jesi snimio plazmu ?
 
krastavac napravio sam sigurno gresku. Pokusao uputstva sa jednog sajta pa video nece, pa onda sa drugog pa sa treceg. Ko zna koliko sam pobrljavio source.list. Odradicu sad reinstall pa pokusati to ispocetka
Inace na tom sajtu za proveru sto si mi dao.. Stoji sve stiklirano sem H.264

Edit: A taj packan mu dodje kao debian non-free?

To ostalo ti je povukao vjerovatno vlc kad si ga instalirao iz sluzbenog repo-a sto bas nije preporuceno na openSUSE-u.

Sluzbeni sadrzi sve potrebne kako oni to nazivaju "free/open/stagod" kodeke/formate, dok Packman ostalo kao i VLC takodje pa bi bilo dobro i najjednostavnije da ih vuces iz tog jednog repo-a. Bas su ga zamrsili oko gluposti. Ovdje ti sve pise:

http://opensuse-guide.org/codecs.php

EDIT ~ Sad vidim da ima i screenshot na kom je napisano kako da u yaST-u podesis.
 
Poslednja izmena:
Jesam, sad imam i Plasmu i XFCE i LXDE i OpenBox i i3wm. Čekam sledeći apgrejd za par meseci na Fedora 26 da vidim hoće li preživeti :) Ako preživi alal vera, našao sam zamenu za Ubuntu.

Debian nije preživeo apgrejd čiste instalacije sa svim tim paketima na testing granu. Izgleda da je to bio suviše krupan zalogaj za debian package manager dependency resolve algoritam.
 
najjednostavnije da ih vuces iz tog jednog

I to nisu napomenuli, ali kad dodas repo, stavis da izricito iz njega povlacis to, inace ces napraviti kurslus jos veci.

kako?

edit: sad detaljnije procitah ovo i sa tog sajta i jesam instalirao.. Doduse ne odmah. Vec 2 ili 3 sajt..po redu
 
Poslednja izmena:
kako?

edit: sad detaljnije procitah ovo i sa tog sajta i jesam instalirao.. Doduse ne odmah. Vec 2 ili 3 sajt..po redu

Otvoris yaST i koliko se sjecam odmah u prvom dijelu imas "Software Managment", nadjes tu u listi gdje se nalazi Packman Repository, desni klik na njega pa "Switch system packages".

Cak je i napisano tu:

Start YaST Software Management => Click on View => Click on Repositories => Select the Packman Repository => Click "Switch system packages"
packman-vendorchange.png
 
a jel povlaci samo te kodeke sa packman-a ili sve odatle, a sta nema sa zvanicnog ?
 
Pa dobro meni out-of-the-box linux nije prihvatljiv. Moram da snimim dodatne aplikacije. Kada snimim sve sto mi treba posle samo vrsim zypper up ili koji vec distro i miran.. Nema eksperimentisanja.
Samo treba doci do tog dela :) kada cu raditi samo update
Нисам мислио да инсталирам чист линух и да ми је то довољно, додајем и ја после тога разне програме али не и кодеке или разне изворе. Просто, Арчи има AUR где има оно што нема на оригиналу и нису ми потребни додатни извори.
Не разумем ово са снимањем додатних апликација. Шта то значи, довлачиш их однегде и инсталираш? Или нешто треће?
Jesam, sad imam i Plasmu i XFCE i LXDE i OpenBox i i3wm.
Постоје неки линухи са више ДЕ али нису нешто стабилни, ја никако не бих додавао нове на постојеће и правио гомилу на једном. Да је то ОК, не би постојали разни линухи са разним ДЕ, не би постојали ubuntu, kubuntu, xubuntu, lubuntu ... него би био један са свим ДЕ и само би их мењао.
 
a jel povlaci samo te kodeke sa packman-a ili sve odatle, a sta nema sa zvanicnog ?

Povlaci vecinu, sem ovih sto su "open/free" i sto su dosli sa distrom/sistemom. Kao sto rekoh, instaliraj vlc iz tog repo-a i te pakete koji su nabrojani u uputama, rijesis jednom zauvijek. To je 10 minuta posla i kraj.
 
Lenny -> Squeeze -> Wheezy -> Jessie -> Stretch najnormalnije, samo treba da se pročita.
Ubuntu 10.04 -> 12.04 -> 14.04 bez problema.

Sid u VM nikad nije štucnuo, osim ako ga namerno ne zeznem ja. Normalno, vratim nazad kopiju VM i teraj dalje.
Rekoh ja da ćete da srušite SB ;-)
 
Нисам мислио да инсталирам чист линух и да ми је то довољно, додајем и ја после тога разне програме али не и кодеке или разне изворе. Просто, Арчи има AUR где има оно што нема на оригиналу и нису ми потребни додатни извори.
Не разумем ово са снимањем додатних апликација. Шта то значи, довлачиш их однегде и инсталираш? Или нешто треће? Постоје неки линухи са више ДЕ али нису нешто стабилни, ја никако не бих додавао нове на постојеће и правио гомилу на једном. Да је то ОК, не би постојали разни линухи са разним ДЕ, не би постојали ubuntu, kubuntu, xubuntu, lubuntu ... него би био један са свим ДЕ и само би их мењао.

Ne vidim zašto bi bilo problema, tamo gde se dele biblioteke ne bi trebalo biti problema jer je okruženje solidno napravljeno (XFCE, LXDE, MATE i OpenBox na primer). Problema je bilo sa Unity i Gnome 3 ili uopšte sa derivatima Gnome 3 ali to ide gtk3 na dušu. Meni se zaista dopada kako izgleda i funkcioniše Gnome 3 ali su ga zaista napako napravili.

To što postoje razni distroi, to je zbog nubova da im bude lakše. Svaki distro koji se ruši pod pritiskom više softvera nego što stiže uz njega je đubrence.
 
Lenny -> Squeeze -> Wheezy -> Jessie -> Stretch najnormalnije, samo treba da se pročita.
Ubuntu 10.04 -> 12.04 -> 14.04 bez problema.

Sid u VM nikad nije štucnuo, osim ako ga namerno ne zeznem ja. Normalno, vratim nazad kopiju VM i teraj dalje.
Rekoh ja da ćete da srušite SB ;-)

VM nije isto što i korišćenje na živom hardveru gde ima svakakvih drajvera i začkoljica. Najjače mi je tako kada neko ocenjuje softver po sistemu "radi savršeno u VM".

Ubuntu nisam ni ja imao problema sa apgrejdom. Ali Debian se skrljao iz prve kada sam čekirao sva okruženja pri instalaciji i posle uradio apgrejd na Stretch. Nije nikakva upozorenja dao, kao sve je okej piči apgrejd i na kraju haos. Hvala ali neka hvala.

Ionako se pržim na Linux sa korporativnom zaleđinom, idu mi na živce Stalmanovci generalno i njihova "komjuniti" mantra. Odbijam da radim na operativnom kojeg ne održavaju profesionalci.
 
Sid radi u VM da bi mi uvek bio pri ruci. Do sada sam nebrojeno puta uradio dd img | tar -> tar | dd /dev/sdDŽ sa fizičke na virt mašinu i obrnuto. Radi na keca. Ovo gore putešestvije sa verzijama sam dodao zato što je stvarno izdržljivo kljuse i bez problema nadograđuje verzije. Zato ga i koristim. A za profesionalce, nije mi baš jasno. MORAJU da budu plaćeni? Gde ćeš dalje onda od wXcu?
 
e a kakav je qubes-os ? po pitanj ustabilnosti i svega ?
 
Browseri odavno ne koriste sistemske codece već ih imaju ugrađene u svoj code. Chromium interno koristi ffmpeg biblioteke, verovatno i firefox.
Dodatni codeci trebaju ako koristite neke playere arhaičnog imena koji se distribuiraju uz neki distro.. VLC ima sve i pusta sve zato što je baziran na ffmpeg-u.
@Diferno:
Šta ti nedostaje od aplikacija pa moraš naknadno da ubacuješ?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Sid radi u VM da bi mi uvek bio pri ruci. Do sada sam nebrojeno puta uradio dd img | tar -> tar | dd /dev/sdDŽ sa fizičke na virt mašinu i obrnuto. Radi na keca. Ovo gore putešestvije sa verzijama sam dodao zato što je stvarno izdržljivo kljuse i bez problema nadograđuje verzije. Zato ga i koristim. A za profesionalce, nije mi baš jasno. MORAJU da budu plaćeni? Gde ćeš dalje onda od wXcu?

Da, moraju biti plaćeni. Samo pogledaj na šta liče user made ekstenzije za Gnome 3, koji nivo programiranja. To isto je AUR i svi slični poduhvati.

Edit: Sad uđoh u KDE pod Fedorom i popi flickering/blinking bug. Logout i ponovni login je rešio problem. Drajveri su problem, razume se. Rak rana Linuxa, ti displej drajveri.
 
Poslednja izmena:
Browseri odavno ne koriste sistemske codece već ih imaju ugrađene u svoj code. Chromium interno koristi ffmpeg biblioteke, verovatno i firefox.

Šta ti nedostaje od aplikacija pa moraš naknadno da ubacuješ?

calibre, sigil, keepassx, tresorit, veracrypt, vlc, pwgen, florence, mat, gtkhash, bleachbit, pidgin...
 
Browseri odavno ne koriste sistemske codece već ih imaju ugrađene u svoj code. Chromium interno koristi ffmpeg biblioteke, verovatno i firefox.
Dodatni codeci trebaju ako koristite neke playere arhaičnog imena koji se distribuiraju uz neki distro.. VLC ima sve i pusta sve zato što je baziran na ffmpeg-u.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Koriste gstreamer biblioteke. FFmpeg je gstreamer plugin kao i fork libav. Ako ne nađe gstreamer onda će ga instalirati. Što će reči da codeci jesu system wide, dinamičke biblioteke.
 
...Не разумем ово са снимањем додатних апликација. Шта то значи, довлачиш их однегде и инсталираш? Или нешто треће?

Mislim da to znači instalirati, koliko sam ovih dana pohvatao izraze otkako se Difermo pati sa distroima :)
 
Problem sa kodecima je do distroa, opensuse po običaju boluje sa tim problemom, na "normalnom" linuksu kodek dodje sam po sebi kada se instalira neki program koji iste i koristi.
 
Prvo debian, sad opensuse sa kodecima... Ja bas znam da izaberem distro :D
Vidim da je Linux Mint najbolji za pocetnike.. (out-of-the-box)
 
Pa odabrao si baš jedina dva koja zayebavaju sa tim šatro patentima i glupostima :D

Stavi linux mint ili ubuntu pa posle kad se uhodaš malo vidi šta ćeš i kako ćeš.
 
ubuntu je ok i nije los. jos radi sophos-av.. ali mi smeta sto mu puca wifi (na racunaru) svakih pola sata.. a vidim da mu je to bag jer i ostali javljaju taj problem.. verzija 16.04.(02 mislim) NE znam dal su to sredili
a linux mint 18 je ok ali mi ne lezi.. imao sam problem sa vlc playerom i kulerom od graficke... i kocio mi je dosta
 
Mislim da to znači instalirati, koliko sam ovih dana pohvatao izraze otkako se Difermo pati sa distroima :)
Ја сам се двоумио око значења али по овоме и није проблем. Па лакше је инсталирати на линуху него на пенџерима. Док сам више користио *убунту линухе, знао сам шта има у основној понуди, зашта додајем РРА а шта морам да довучем као .deb да бих инсталирао. Од како користим Арчија ... све је у понуди и ништа не довлачим. ;)
 
Nazad
Vrh Dno