Šta je novo?

Linux FAQ

Ovaj dongle mi je radio u skoro svakoj distribuciji. Ubuntu 17.04 verzije su malo zezale ali sam sredio. Elementary (dobro to je Ubuntu 16-04 baza) radio ,Manjaro Kde ,Solus Budgie,Antergos,OpenSuse ,Kde Neon. Jedino na Debianu pošto nisu free nije ih očitao. Instalirao sam pa sam posle kada sam digao sistem pokrenuo i šljakalo normalno.

@Difermo Taj wallet isključi . Gde ti nije radio onaj wifi ,u Debian strech ili Jessy ?
 
Poslednja izmena:
@tolero

Taj tp-link-ov usb-wifi nije radio u stretch-u..
 
Ovaj drugi Deb što sam okačio je mislim za Stretch. Ja sam inace probao malo Jessy nisam stigao Stretch da koristim

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Vala posle ovog dnf ja se ne vraćam na apt. Drugi univerzum skroz.

Što se tiče Gnome, koga zanima što ponekad zapinje i baguje (opet manje nego KDE) neka pročita log iz:

Kod:
journalctl /usr/bin/gnome-shell

Da me hebeš ja ne kontam kako ovo uopšte radi a da se ne sruši svake sekunde :D

Ajde da su samo ekstenzije nogama pisane, nego je sam shell pisan nogama pardon kopitima. Kapiram ja javascript ovo ono, novi smo programeri ali brate ni ja ne pravim ovoliko grešaka.
 
Probao sam i taj... Jednostavno radim pogresno ili su oni zeznuli.
Evo sad gledam ovaj opensuse leap.. svaku trecu aplikaciju bih obrisao. Jel postoji mogucnost odabira applikacija koje ce se snimati? kao debianov netinstall

Edit: ABET mislis da ce gnome 4 biti bolji ?
 
Trebalo bi, jer će baza biti stabilna i testirana, nadam se sa više out of the box podešavanja. Ovaj fazon šio mi Đura ekstenziju na slepo stvarno ne funkcioniše. Ima neki GTK Inspector koji je zapravo jedini alat koji ti govori šta je šta. Nigde krštene dokumentacije niti nekog editora tema, ekstenzija, bilo čega. Izađe novi Gnome sa promenjenom nekom varijablom i bam ekstenzija ne radi.

Moraće oni to mnogo bolje u verziji četiri, po mogućstvu sa mnogo manje bagova i grešaka u kodu.
 
gnome 4 ove godine? ili za 4-5 :) ?
 
Nije mi jasno kako vam ništa ne valja, jer ja koji god distro da instaliram odradi mi posao. Jeste da ima nekih sitnih buba, ali uglavnom se sve može riješiti.
 
evo ja instalirao opensuse leap, i radi 100 puta bolje nego prosli put (pre par meseci).. JEdino sto sam tad isao na foru ,next,next,next,next.. i snimio taj neki eksperimentalni drajver.
Sada sve lepo procitao i njega nisam snimio. Radi ekstra.. Ali stigao je i prvi problem..
Snimio sam sophos-av i odradjena je instalacija uspesno. Ali kada kucam /opt/sophos-av/savupdate, prijavi mi da nema tog fajla ili foldera. Udjem u dolphin kao root, i pogledam taj folder. Svi fajlovi uredno stoje.
 
Imaš YaST na openSUSE-u, ako te nešto zbunjuje vrlo je moguće da su pokrili njim.
 
Слободно то уради, ја повремено мењам величине (мада сам сада научио па одмах поделио на мало веће партиције) и никада није било проблема. Препоручујем ипак gparted диск а не као део неког линуха. Кад је већ за џ, онда га и користи за праву намену.
Када то радиш, иди корак по корак. Немој да одрадиш више и онда да све покренеш, прво скрати следећу партицију (ако постоји) па одради, све корак по корак. Онда повећај ту постојећу па одради.

Наравно, пошто је оваква промена дестуктивна, пази на струју, УПС је пожељан ... за сваки случај. А ако имаш нешто битно на партицији, пребаци негде ... за сваки случај.

Skratio sam ranije jednu particiju i imam slobodno 30gb . Digao sam gparted live ali kada izaberem linux particiju ne dozvoljava mi povećanje već samo smanjenje. Kada sam instalirao Manjaro napravio sam samo jednu particiju , nisam posebno pravio home...
Ne znam zašto ne dozvoljava,glupo bi bilo da sada moram da reinstaliram sistem kada mi ok radi . Imam još 7.8 gb prostora ali ipak mi je potrebno još. Nisam očekivao da mi se Manjaro dopadne, zato sam koristio samo 20gb.
 
Poslednja izmena:
Snimio sam sophos-av i odradjena je instalacija uspesno. Ali kada kucam /opt/sophos-av/savupdate, prijavi mi da nema tog fajla ili foldera. Udjem u dolphin kao root, i pogledam taj folder. Svi fajlovi uredno stoje.
U konzoli pređi prvo na root sa "su", i onda kucaj tu komandu, a ne kao "sudo /opt/..."
 
Skratio sam ranije jednu particiju i imam slobodno 30gb . Digao sam gparted live ali kada izaberem linux particiju ne dozvoljava mi povećanje već samo smanjenje. Kada sam instalirao Manjaro napravio sam samo jednu particiju , nisam posebno pravio home...
Једино што ми пада на памет је да је део екстендед партиције а та скраћена је била соло па не може да се повећа док се не повећа она основна. Дај да видимо како изгледа приказ партиција у gpartedu.
Ја никада не правим home партицију, некад давно сам пробао тако али лоше одредим величине па се некад препуни root а home полупразна, некад обрнуто ... немам ниједан разлог да ми буде одвојена па сваки линух има своје, једино сви деле swap партицију.
 
Аха, па не може то тако, промена величине може на рачун суседног слободног простора а не на рачун неког слободног простора. Помери оне две мале партиције до највеће па онда повећај ову. Не знам шта ће ти ова додатна /boot/efi али ваљда неће да јој смета померање.
Ово ти је GPT диск, јеси ли и gparted покренуо у EFI варијанти?
 
Da gpt, Efi sam pokrenuo. Nego nisam razmišljao o tome da mora da bude susedna . Probaću kasnije opet gparted live, hvala.
 
Poslednja izmena:
evo ja instalirao opensuse leap, i radi 100 puta bolje nego prosli put (pre par meseci).. JEdino sto sam tad isao na foru ,next,next,next,next.. i snimio taj neki eksperimentalni drajver.
Sada sve lepo procitao i njega nisam snimio. Radi ekstra.. Ali stigao je i prvi problem..
Snimio sam sophos-av i odradjena je instalacija uspesno. Ali kada kucam /opt/sophos-av/savupdate, prijavi mi da nema tog fajla ili foldera. Udjem u dolphin kao root, i pogledam taj folder. Svi fajlovi uredno stoje.
Ja ode na stranicu sophos tamo nigde u spisku podrske opensuse leap 42.2, samo suse serveri...
Gde si ti to skino i gde ima uputsvo kako se to radi? Najvaznije pitanje a sta ce ti to, ja sam davno stavljao NOD pravio mi taka njesra, stavio sam jos neki ne secam se imaena i taj je pravio njesra, jedini Avast nije pravio haos ali ga vise i nema za linux. Negde si napisao da ima mnogo programa i da ti ne trebaju, meni uvek malo programa, ako ti mnogo imas yast pa kroz njega obrises, sve sto ti treba je da nabodes priblizno ime programa kojeg brises i kad ga yast nadje klik opcija brisanje. Dal radi onaj wi-fi ili dotle nisi stigao ili je to drugi komp jer vise ne mogu da povatam ko sta pise i dal menja na jednom kompu ili drugom laptopu itd...
 
Poslednja izmena od urednika:
@Difermo
https://www.linuxsecrets.com/en/ent...6/10/26/1808-how-to-install-sophos-anti-virus
System requirements

Novell Open Enterprise Server 11 (SP1 and above)
Red Hat Enterprise Linux 5 - Server, Advanced Platform
Red Hat Enterprise Linux 6 - Server
Red Hat Enterprise Linux 7 - Server (SAV 9.7.0 onwards)
CentOS 5.8+
CentOS 6.2+
CentOS 7 (SAV 9.7.0 onwards)
Oracle Linux 6.2+
Oracle Linux 7+ (SAV 9.7.0 onwards)
SUSE Linux Enterprise Server 10 (up to SP3)
SUSE Linux Enterprise Desktop 10 (up to SP3)
SUSE Linux Enterprise Server 11
SUSE Linux Enterprise Server 12
Ubuntu LTS Desktop/Server 12.04 / 14.04 (version 9.6.1+)
Ubuntu LTS Desktop/Server 16.04 from SAV Linux 9.12+ or Talpa 1.21.5+
Amazon Linux
Debian 6
Debian 7 (No FANotify Support due to Debian configuration)
Debian 8 (No FANotify Support due to Debian configuration) from SAV Linux 9.11.0+ or Talpa 1.20+
Linux Mint 17
Oracle Linux 5.8+
Ubuntu 14.10
Ubuntu 15.04 from SAV Linux 9.11.0+ or Talpa 1.20+
 
Ja ode na stranicu sophos tamo nigde u spisku podrske opensuse leap 42.2, samo suse serveri...
Gde si ti to skino i gde ima uputsvo kako se to radi? Najvaznije pitanje a sta ce ti to, ja sam davno stavljao NOD pravio mi taka njesra, stavio sam jos neki ne secam se imaena i taj je pravio njesra, jedini Avast nije pravio haos ali ga vise i nema za linux. Negde si napisao da ima mnogo programa i da ti ne trebaju, meni uvek malo programa, ako ti mnogo imas yast pa kroz njega obrises, sve sto ti treba je da nabodes priblizno ime programa kojeg brises i kad ga yast nadje klik opcija brisanje. Dal radi onaj wi-fi ili dotle nisi stigao ili je to drugi komp jer vise ne mogu da povatam ko sta pise i dal menja na jednom kompu ili drugom laptopu itd...

E krastavac kad ne radi za suse leap. Od sad cu morati da citam sve po pitanju podrske.. Posto sam davno probao na mintu 17 pa ubuntu 14 i kasnije 16, reko radice i vamo.. XD
Sto se tice antivirusa.. Pa ne bih da mi racunar postane leglo zaraze.. Ok linuxu nece moci nista da urade ti virusi za windows.. ali drugima ce moci. A tu je i dual boot pa ne znam dal sta moze da ode na windows 7.. Mislim ja ne idem na razne stranice, kocka itd... niti klikcem sve i svasta. Ali cisto predostroznosti.. Moram naci drugi za suse leap 42.2. Imas neki predlog. Dal staviti comodo ili bitdefender (za njega cuh da ga ukidaju do kraja godine). Gledah onaj sajt avtest i oni unakazise clamav. Inace taj nod sam pokusao da snimim, i uspesno snimio, ali nisam mogao da dobijem trial licencu..

Sto se tice wifi usb-a, ne radi na debianu 9.. A trenutno bez tog wifi usba ne mogu da konektujem na net a da nije preko telefona. Tako da sam debian morao obrisati zbog toga.. CEkam stabilnu verziju pa ce mozda proraditi.. Posto nije radila, onda sam morao da promenim. Jer nisam mogao da odradim ni update, niti da snimim aplikacije.. nista nisam mogao. Pa me tako evo na suse leap-u 42.2

E sto se tice programa.. Meni stvarno ima previse programa. A i neki koji postoje, zamenio bi ih. Tipa amarok, za clementine ili neki drugi. Sta ce mi oba. Generalno, meni ne treba mnogo programa. Ovo je spisak onih koji meni trebaju i koje moram nauciti
-pidgin
-gnupg
-gufw
-aircrack
-hashcat
-veracrypt
-monkysign
-pwgen
-florence
-keepassx2
-gtkhash
-mat
-paperkey
-bleachbit
-vlc
-clementine (ili neki bolji.. ja na w7 koristim musicbee i takav mi treba..)
-k3b
-skype
-calibre
-sigil
-chkrootkit
-rkhunter
-sophos ili neki drugi.
-qbittorent
-youtube-dl
-i neki editor posto bih da naucim python ili C
-i ovi sitni tipa 7zip, kodeci

edit: ukoliko ima neki bolji program od ponudjenih vi predlozite :)
evo i onog testa sa avtest-a. test necu kopirati.
1.png
2.png
 
Poslednja izmena:
Nemam pojma to je komplikovano sve zavisi sta kome pase.
Evo imas Kali https://www.kali.org/downloads/ mozda tu radi tvoj wi-fi, on je na bazi Debiana.
Iz linuxa ne mozes da zarazis windows, mozes da zarazis ako skines prog koji je zarazen i tutnes ga u windows i tamo ne proveris pre instalacije, ja u win drzim kineski AV koji je dzabaka.
Vidim na spisku hashcat ti to nesto "radis" tu trebaju vlasnicki drajveri za graficku koliko sam ja informisan, ako radis brute force trebaju liste koje ce hashcat da guta, gde si to nabavio za serbian?
Taj hashcat najbolje radi u windowsu tako sam procitao jer win ima drajvere za GPU.
 
Nemam pojma to je komplikovano sve zavisi sta kome pase.
Evo imas Kali https://www.kali.org/downloads/ mozda tu radi tvoj wi-fi, on je na bazi Debiana.
Iz linuxa ne mozes da zarazis windows, mozes da zarazis ako skines prog koji je zarazen i tutnes ga u windows i tamo ne proveris pre instalacije, ja u win drzim kineski AV koji je dzabaka.
Vidim na spisku hashcat ti to nesto "radis" tu trebaju vlasnicki drajveri za graficku koliko sam ja informisan, ako radis brute force trebaju liste koje ce hashcat da guta, gde si to nabavio za serbian?
Taj hashcat najbolje radi u windowsu tako sam procitao jer win ima drajvere za GPU.

ma ne radim nista.. nego u edukativne svrhe.. imaju oni valjda i neki koji ide preko procesora a ne graficke.. A te liste nisam nabavljao.. nego sam to pravio. Nabavio spisak svih imena i prezimena, i nadimaka, rodjendani (Datumi). Pa sve reci (recnik).. PA bi malo da se igram sa time u hashcatu
 
Poslednja izmena:
Sophos AV može da radi na bilo kom linuksu kao on-demand scanner a ako se želi on-access scanner, dakle da stalno bude aktivan i prijavljuje malware kad na njega naidje, onda stupa na scenu taj spisak gde je podržan, mada i ako nije tvoj distro na spisku možeš da kompajliraš kernel module na linuksu kojeg koristiš i radiće.
 
to je previse komplikovano, sad za mene.. meni ne radi ni on-demand scanner
 
Ja bio ubeđen da je Sophos nešto vezano za zvuk :) Ne znam čemu toliko cimanja oko antivirusa, nepotrebno totalno.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
A dobro.. To mu dodje preventive radi.. Bolje spreciti nego leciti..
Nego, jel svaki linux (debian, ubuntu, manjaro, opensuse...) ima svoje kodeke ili su to sve isti kodeci?
Pratio sam uputstva sa neta (tipa: 10 stvari koje treba uraditi po instalaciji open suse 42.2) i snimio kodeke. Medjutim neki sajtovi daju error, kada pokusavam da otvorim video. A i youtube video se sporo otvara..
Ja na w7 samo snimim k-lite mega codec pack i miran...
 
Šta će ti codeci kad imaš vlc player?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno