»RSS Benchmark sajt

Strana 6 od 42 PrvaPrva ... 234567891016 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 76 do 90 od ukupno 620

Tema: Linux FAQ

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.913
        Za tebe je više Gentoo. Kod njih nema ovih fazona, pojavio se systemd brzo izbacimo legacy init sisteme i postavimo systemd. Tamo možeš da staviš šta hoćeš. Arch je bleeding edge filozifiju shvatio bukvalno, oni čim nešto zastari i ne apdejtuje se okrenu leđa od toga iako i dalje radi dobro. Linux kernel ne bi smeo da prekida kompatibilnost a Xorg je ionako mumija ali eto neki ljudi ne vole softver koji se ne aktivno ne razvija.

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.913
        Zašto systemd traži root password pri svakom startovanju servisa, iako se servis pokreće pod user nalogom? Jel postoji neki exploit ukoliko se servis pokrene kao user, šta može da uradi na sistemu?

Member Avatar korisnika vix
        Na forumu od
        May 2011
        Poruka
        227
      4. Moja mašina
      5. Kako si definisao unit fajl za taj servis? Da li postoji eksploit ili ne, zavisi od servisa a ne od načina na koji se pokreće.

Member Avatar korisnika Difermo
        Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.385
        Drustvo, 2 pitanja..
        1) Ukoliko se ima windows i linux. Da li je moguce vrsiti skeniranje particije antivirusom, izmedj njih? Hoce li to stetiti ili je dobro?
        Recimo iz linuxa se odradi scan cele windows particije i linux, a onda to isto iz windowsa.

2) Sta se desava ukoliko se zarazi windows (linux isto potaje zarazen ili ne)? Ili jos gore ako se zarazi linux, prelazi li to na windows?

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        1. Mozes skenirati Windows iz Linuxa. Skenirati Linux iz Windowsa i nema bas neke potrebe niti smislenosti.
        2. Windows virusi ne mogu da zaraze odnosno naprave nesto tvojoj Linux particiji osim u nekim ekstremnim slucajevima (nisam ulazio previse u to). Uglavnom ti virusi djeluju po C: ili D: win particiji i nemaju pristup particijama na kojima ti se nalazi Linux.
        Menjao mrtavker : 19.05.2017. u 20:35

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.385
        A ako se zarazi linux.. Sobzirom da njemu virus namenjen za windows ne moze nista, sta ce biti windowsu.. ?

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.937
        Previše brineš. To šta se može desiti nakon što pokupiš malware-a zavisi od samog malware-a. Mislim da ti to neće biti neki problem ako se odlučiš za Linux, nije potpuno bezbijedno, ali je nešto o čemu ne moraš toliko da razbijaš glavu.

Par linkova:

Uglavnom sve su to pitanja koja su odgovorena milion puta.

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.385
        Jos samo da sacekam debian 9 stable.. opensuse mi bas nije bio stabilan..
        Bas me zanima, da li ce izlaziti gnome 4 ?

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.913
        Stavio sam Stretch preko apgrejda i mogu reci da nije bas rock stable kao Jessie. Radi otprilike kao Ubuntu. Jessie se bas oseti da je sve cakum pakum ali su paketi bas matori.

Inače, proces apgrejda je avantura. Lako dolazi do pucanja, pogotovo ako imaš tonu paketa. Najsigurnije je instalirati minimum, prebaciti mirrore na Stretch i uraditi upgrade. Prvi put sam stavio sve ponuđeno pri instalaciji (Gnome+KDE+Xfce+Openbox) i pukao je pri apgrejdu. Nisam mogao da ga opravim, morao sam ponovo da ga instaliram.

Apgrejd proces Ubuntu LTS je boza u odnosu na Debian. Super je Debian ali samo stable, testing/unstable ne baš.
        Menjao ABET : 21.05.2017. u 14:59

Member Avatar korisnika TheCyA
        Na forumu od
        Dec 2009
        Poruka
        1.518
        Da li se zna kada Stretch postaje stable?

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.385
        Jutros lutam po netu trazeci tu informaciju.. Negde na debian forumu nadjoh da, tek nakon godinu dana od zamrzavanja, mozes da ocekujes stabilnu verziju. Kako oni tamo rekose.. Svi ti datumi su cisto da se ispostuje rok. E sad neki sugerisu, da treba godinu dana da prodje od zamrzavanja da bi izasla stabilna verzija zvanicno.. PA tek kad prodje godinu dana testiranja te stabilne verzije i update, mozes se reci da je debian 9.1 stabilan..
        Dakle racunaj godinu dana minimum..

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.913
        Citat Citiram korisnika: TheCyA Pogledaj poruku
        Da li se zna kada Stretch postaje stable?
        Kada bude gotov... a kako stoji stvari neće pre jula. Ja sam mislio da će uskoro ali jok, na leto tek stiže Jessie 8.9, neće 9.0 pre toga sigurno. Ne primećuje se stabilnost kod Stretch-testing verzije kao kod Jessie 8.8.

Ono što kažu na sajtu/wikiju nije bezveze, lepo kažu nemojte menjati pakete, nemojte dodavati repoe, nemojte kompajlirati na svoju ruku i nemojte praviti Frankendebian tj. budžiti stable na testing. Mislim može se to radi ali se gubi poenta Debiana. Stable je ozbiljan proizvod, zapečovan, siguran, stabilan, bez bagova i gluposti i to je zaista tako od kako ga instaliraš. Kreneš li sa dodavanjem prvo što gubiš su security updates, gubiš stabilnost, ne zavisiš više od Debian tima nego od zajednice. Nije to više to. Bolje onda Ubuntu jer je to testing koji testira dodatno Canonical koji su ozbiljni kao i tim koji radi Debian. Zajednica tj. Archlinux fazon, to je sviranje onoj stvari ako radiš iole ozbiljno na Linuxu. Samo prizivaš probleme koji ti ne trebaju u životu.

RedHat/CentOS, SLES i Debian Stable su ozbiljni proizvodi za ozbiljnu upotrebu. Posle njih sledi Ubuntu LTS. Naravno i minimal Gentoo (bez DE, često bez GUI) za admine koji vole da imaju full kontrolu. Ostalo stvarno nije za ozbiljan rad, ni Fedora, ni openSUSE, a pogotovo ne Arch i varijante.

Member Avatar korisnika TheCyA
        Na forumu od
        Dec 2009
        Poruka
        1.518
        Moja GTX1070 nije htela dobro da radi sa 3.16 kernelom Debiana zbog drajvera pa sam rucno kompajlirao 4.8 kernel. Naravno tada Debian nije bio stabilan. Trenutno imam Ubuntu 16.04 i on radi ok ali mi se sve cini da mi je ranije (na prethodnom racunaru sa starijom konfiguracijom) Debian radio bolje. Trenutno razmatram i prelazak na Fedoru ili Manjaro ali vise preferiram Debianolike distro-e. Generalno meni treba stabilan i brz sistem koji nece da padne kada dodje novi update i koji necu morati da budzim svaki put kada dodje update da bi nesto radilo ponovo.

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.913
        Četiri godine sam apgrejdovao Ubuntu, nisam imao nikakvih problema. Ali sam batalio Ubuntu bar dok ne stigne novi LTS baziran na Gnome okruženju. Sa Manjaro sam imao problema.

Generalno Gnome radi okej dok ne odeš u syslog... čudo jedno kako radi okej obzirom da puca milion stvari bar na osnovu loga. Mada i Windows zna da radi okej kad ono otvoriš event log i zapitaš se kako uopšte radi.

Unity je budževina, Gnome3 je navrat nanos rađen, KDE je jednostavno bagovito parče softvera, ovi ostali su derivati tako da nasleđuju sve probleme. Probaću da namontiram OpenBox i i3wm i tu se skrasim.

Tek bi Gnome 4 trebao biti dobar jer će prvo napraviti gtk4 da bude stable pa tek onda graditi okruženje na tim bibliotekama.

Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.385
        A dok dodje Gnome 4....... ima da se nacekamo

Strana 6 od 42 PrvaPrva ... 234567891016 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente