Šta je novo?

Linux FAQ

Sad kad mi rece da kucam pogresno sifru ja sve lepo ponovo.. I prvi put nece.. I tad mi padne na pamet... DA ukucam sifru koja je potreba za logovanje pri paljenju.. I proradi XD lol
A ja kucao onu sifru sa kojom sam isao na root prilikom kucanja su komande

Novajlija sta reci hehehhe :D

Ko ti je rekao da praviš dve šifre, jednu za root i jednu za usera? Nisi ti admin, dovoljna je samo jedna, ista šifra.
 
Па сада имају посао за следећих неколико дана да га направе да проради, онда ће ипак да одустану и пређу на неки други сличан и тако ... стално ће нешто да уче. Ја сам ипак изабрао да користим линух. ;)

Ja prelazim na Fedoru, ovo je qrčeva davorija... valjda će se Fedora bolje pokazati. Problem je ovde sa tri, četiri različite repo grane. Dok si na stable sve je ok. Ali ova igranka sa nestabilnim granama je shit neopevan jer je Linux nasađen nakrivo tj. ovi paket menadžeri što se koriste. Ne kontam zašto app baš traži određenu verziju biblioteke i ne može raditi sa novijom. Opet to je do developera i te aplikacije i biblioteke na koju se naslanja. Jer u kernelu se održava kompatibilnost, na nivou userlanda je haos.

Upravo zato Linux ne može da zaživi na desktopu jer na nivou korisničkih aplikacija developeri se ponašaju krajnje neodgovorno prema krajnjem korisniku. U fazonu su, ne radi ti nešto, popravi sam.

Edit: Ovaj Gnome je zlo i naopako. Sve radi dok ne dodaš par nezgodnih ekstenzija a onda se desktop urušava.
 
Poslednja izmena:
Covek se uci dok je ziv.

Da bih koristio Arch linux mora prvo da savlada osnove.
Osnove je tesko uciti na Mint Linux-u i Ubuntu.
Prava stvar je Debian. Tek kad ljudi savladaju Debian moze da predju i probaju Arch Linux(koji je dosta tezi i za instalaciju) ili ostanu na Debian-u.

Ja na serveru uvek instaliram Debian a na laptopu sve jedno je: Manjaro, Debian. ...
Arch Linux sam koristio do pre par godina, dok se nisu setili da izbace installer(naprave jos tezim za instalaciju), e tada mi je pukao film i presao sam na Debian.

Kakve osnove i Debian? Pa instalacija Debiana je boza, problemi nastaju kasnije. Gomilu problema koje nosi Debian testing je rešio Ubuntu ali se neki provuku. Ajde da su to neki problemi pa ih vredi rešavati nego sve neke sitne gluposti, tuđi nesmotreni bagovi.
 
Poslednja izmena:
Kakve osnove i Debian? Pa instalacija Debiana je boza, problemi nastaju kasnije. Gomilu problema koje nosi Debian testing je rešio Ubuntu ali se neki provuku. Ajde da su to neki problemi pa ih vredi rešavati nego sve neke sitne gluposti, tuđi nesmotreni bagovi.

Ne provuku se problemi, pravi jih ubuntu sa njegovim patch-evima.
Mi ovde govorimo o testing grani Debian-a.
Instaliraj Debian Jessie (8) sa xfce4 i bog da te vidi, ako imas noviji hardwer instaliraj novi kernel iz backport-a.

Debian testing (Stretch) sam predlozio zbog hardwer-a.

Sto se tice Fedore brzo ces da se vratis na deb idistribuciju.
 
Poslednja izmena:
Ko ti je rekao da praviš dve šifre, jednu za root i jednu za usera? Nisi ti admin, dovoljna je samo jedna, ista šifra.
Cek malo, polako, zaboravio sam Debian, nisam ga davno stavljao ali koliko se secam u SuSe TW lepo trazi da upises pass za root a onda trazi pass za usera.
Po inerciji svi upisuju isto ali trebalo bi dva razlicita passworda koliko se ja secam. Mozda to i nema smisla jer sudo daje ista ovlascenja i useru kao da je root.
Mozda i gresim... Covek se je zaludeo sa passwordima jer nije razumeo da mu trazi password od usera da bi user izvrsio privilegovanje komande koje inace izvrsava
root. To oko sudo i passworda je skapirao ali ostaje problem wi-fi Atheros USB, sta bi se desilo kad bi prepisao fw iz linuxa koji ima taj fw i wi-fi mu radi i priblizno istu
verziju kernela.

Evo gledam firmware postoje samo 2 u svim linuxima i isti su u bajt u Mintu 17.3 a i u Manjaru testing grani a kerneli razliciti ko nebo i zemlja.
ath9k_htc
htc_7010-1.4.0.fw
htc_9271-1.4.0.fw
 
Poslednja izmena od urednika:
Nema rešenja za Atheros, linux drajver je đubre.
 
Pa nije mi niko rekao da napravim razlicite sifre.. To mi je bila logika. Prvo je bilo sifra za root a onda za user.. Sto bih pravio iste kad nije bezbedno..

DEfinitivno cu sacekati debian stable.. Do tada cu probati opensuse gnome verziju.. Ima li neki stabilniji gnome od opensusea ili je on jabolje resenje ?
 
Upravo zbog glupavih Gnome ekstenzija koje na jednoj verziji rade, a poslije par apdejta ne rade presao sam na KDE. Plasma je po defaultu dovoljna da ne moram da se zezam ni sa kakavim korisnicki sklepanim dodacima.
 
Koliko sam gledao u tvom Debianu treba da imas
* Atheros AR7010 firmware, version 1.4.0 (ath9k_htc/htc_7010-1.4.0.fw)
* Atheros AR9271 firmware, version 1.4.0 (ath9k_htc/htc_9271-1.4.0.fw)
* Atheros AR7010 firmware, version 1.3.1 (htc_7010.fw)
* Atheros AR9271 firmware, version 1.3.1 (htc_9271.fw)
Ako ti je radilo u Mintu 17 tu je 1.4.0, mozda ti ucitava verziju 1.3.1
Blaclistuje htc_7010.fw i htc_9271.fw a ucitaj htc_7010-1.4.0.fw ili htc_9271-1.4.0.fw ne znam koji fw koristi.
Kucaj ovo:
Kod:
sudo lshw -C network
pa ce valjda pokazati sta koristi
 
Poslednja izmena od urednika:
Upravo zbog glupavih Gnome ekstenzija koje na jednoj verziji rade, a poslije par apdejta ne rade presao sam na KDE. Plasma je po defaultu dovoljna da ne moram da se zezam ni sa kakavim korisnicki sklepanim dodacima.

Ja sam koristio opensuse leap kde i po instalaciji kursor je ostajao po ekranu. Povuces a ono 100 njih. Tek je update to resio.. ali cesto je pucao.. zato sam i presao na gnome. Ponadah se debian stabilan..
 
Pa nije mi niko rekao da napravim razlicite sifre.. To mi je bila logika. Prvo je bilo sifra za root a onda za user.. Sto bih pravio iste kad nije bezbedno..

DEfinitivno cu sacekati debian stable.. Do tada cu probati opensuse gnome verziju.. Ima li neki stabilniji gnome od opensusea ili je on jabolje resenje ?

openSUSE je nemacki proizvod i vezuje se uz nemacki DE tj. KDE. Fedora je RedHat projekat i vezuje se uz Red Hat DE tj. Gnome. Neko ce reci, pa nije to tako ali u praksi jeste. Kljucni Gnome programeri su na platnom spisku Red Hat.
 
Upravo zbog glupavih Gnome ekstenzija koje na jednoj verziji rade, a poslije par apdejta ne rade presao sam na KDE. Plasma je po defaultu dovoljna da ne moram da se zezam ni sa kakavim korisnicki sklepanim dodacima.

Ja sam takođe došao do takvog zaključka. Nijedna distribucija mi nije radila tako glatko kao Manjaro i Kde okruženje.Kde Neon isto dobar kod mene .

Ne znam koliko je OpenSuse =Kde . Mislim da oni favorizuju Gnome ,kao i Fedora , bar ovi njihovi programeri .

Kde je više vezan za onu firmu Blue System koja stoji iza Kde Neon,Maui,Netrunner. Postoji KaOs i još neka distribucija koja je koncentrisana na Kde . Manjaro i OpenSuse imaju dobru implementaciju ali većina ovih većih distribucija ide uz Gnome.
 
Poslednja izmena:
Ja sam takođe došao do takvog zaključka. Nijedna distribucija mi nije radila tako glatko kao Manjaro i Kde okruženje.Kde Neon isto dobar kod mene .

Ne znam koliko je OpenSuse =Kde . Mislim da oni favorizuju Gnome ,kao i Fedora , bar ovi njihovi programeri .

Kde je više vezan za onu firmu Blue System koja stoji iza Kde Neon,Maui,Netrunner. Postoji KaOs i još neka distribucija koja je koncentrisana na Kde . Manjaro i OpenSuse imaju dobru implementaciju ali većina ovih većih distribucija ide uz Gnome.

Ja nadjoh kontra. Da je opensuse gura kde. Da su prvi koji su stavili plasmu 5 i resavali bagove.. I da je za OpenSuse po difoltu KDE
 
Ma imaju oni Kde ali mislim da nije podržana od firme već zajednica sređuje to.
 
Ma jok, trenutno instaliram Fedora 25. Wifi radi za divno cudo.
Sad pravis zabunu;) koji wi-fi? Taj Atheros koji ne radi kod coveka ili neki drugi wi-fi sa drugim chip setom?
KDE i Gnome otkad znam za linux uvek je bila vecna dilema, Gnome je imao vecu podrsku sponzora. Kad sam davno probao Suse jos tad je trajao rat izmedju gnome i KDE developera u toj firmi.
Canonical je ljude koji rade KDE tj. plasmu izbacio iz ekipe, Kubuntu formalno nosi to ime ali se ne skida sa Canonical servera, iz tog razloga najverovatnije je izmisljen Neon koji razvija plasmu 5.:)
 
Pa siguran sam da je to vecito pitanje gnome vs kde.. Ali sa nekog vaseg gledista, gde je na prvom mestu stabilnost (a da verzija programa nije iz doba jure), koji preporucujete a da je stabilan...
KDE Plasma mi je lepsi nego gnome. Ali mi se cini da je gnome mnogo stabilniji.. Linux mint 18 cinam.. sam probao ali imao sam problema i sa jim.. dosta je kocio i vlc player pokrene kuler za graficku. Koji onda nece da se ugasi..

Koji preporucujete?

Edit:
Razmisljam se Manjaro KDE da stavim.. Zanima me sledece.. Na distrowatcho stoji stable verzija a pored 17.0.1.. Ta stable verzija je neka test verzija. Kao debian testing, a 17.0.1. mu dodje kao debian stable verzija?
Jedino sto ne znam koje komande se koriste. apt ili zypper ?
 
Poslednja izmena:
Pa siguran sam da je to vecito pitanje gnome vs kde.. Ali sa nekog vaseg gledista, gde je na prvom mestu stabilnost (a da verzija programa nije iz doba jure), koji preporucujete a da je stabilan...
KDE Plasma mi je lepsi nego gnome. Ali mi se cini da je gnome mnogo stabilniji.. Linux mint 18 cinam.. sam probao ali imao sam problema i sa jim.. dosta je kocio i vlc player pokrene kuler za graficku. Koji onda nece da se ugasi..

Koji preporucujete?

Od kad sam presao na KDE Gnome ne mogu da smislim. Ne mogu da se izjasnjavam jer je Gnome prosao svoj tranziconi korak a KDE sad prolazi kroz tranziciju i razvoj plasme 5. Za podrsku tvojem Atheros wi-fi ne znam i tu ne mogu bilo sta da preporucim ako ces to da koristis. Sto se tice VLC uvek imas PPA a imas i PPA verziju VLC 3, imas smplayer sa mpv. bomi koji je MPV. Koji distro? Manjaro KDE, Neon LTS, Maui 2 ili Neon User ediciju ako juris najnoviju plasmu koju oni prave. Ja imam ili RR distroe ili distroe bazirane na Ubuntu 16.04 LTS, sve najnovije a i mozda nestabilno ima u RR distribucijama ili u Ubuntu baziranim distribucijama na PPA.
i vlc player pokrene kuler za graficku. Koji onda nece da se ugasi..
Malo ne kapiram, kuler se kod mene okrece na GPU non-stop a sad ga przim na vecu brzinu jer me mrzi da cistim komp a i zdravstveni problemi me zezaju. Imam Asus R7 260x sa radeon slobodnim drajverima
 
Edit:
Razmisljam se Manjaro KDE da stavim.. Zanima me sledece.. Na distrowatcho stoji stable verzija a pored 17.0.1.. Ta stable verzija je neka test verzija. Kao debian testing, a 17.0.1. mu dodje kao debian stable verzija?
Jedino sto ne znam koje komande se koriste. apt ili zypper ?
Користи се pacman или yaourt. ;) Чисто да те збуним.

А да те збуним мало више, Манџаро је у старту стабилна верзија али у сваком тренутку можеш да га пребациш на тестну или нестабилну грану и вратиш ако ти се не свиђа. Као стабилна верзија каска једно месец дана за Арчијем док је нестабилна ту негде.
 
Fedora 25 u poređenju sa Debian Testing je jako kulturna distribucija za sada. Ranije svaki put kada bih probao Fedoru nešto se raspadalo. Videćemo za par dana. Ono što je neobično u odnosu na sve ostale distroe koje sam probao je sistem apdejta, u slučaju Fedore 25 apdejt se izvršava po restartu, pre dizanja sistema kao na Windowsu. Nekome ovo sigurno smeta ali verujem da će doprineti stabilnosti sistema. U slučaju nekog rolling distroa bilo bi problema ali ovde teško. Fedora 25 je zlatna sredina, ima novije pakete ali ne nužno i najnovije, jednom godišnje se apgrejduje. Kao Ubuntu samo smislenije rešeno. Meni rolling ide na živce.

TP-LINK TL-WN722N radi, može raditi i sa uključenom Wired konekcijom na istom modemu. Instalacija distroa je totalni no-brainer. Ostavio sam da sam podesi particije na disku, postavljen je LVM sa 50GB root particijom, swap u veličini RAMa i ostalo /home uz zasebnu /boot particiju od giga. Debian je sve stavio pod LVM uz izdvojen /var i /temp ali je root bio oko 9 giga. Problem kod Debiana je bio što nije mogao da isčita boot sa LVMa pa je morao dodatno da skenira. U odnosu na Debian tu je mini tutorijal, fensi boot sekvenca i tako neke kulturne stvari koje nema Debian ali ima Ubuntu na primer. Jedino što je Grub bez skina, ali to je i dobro jer nema laga (skinovan grub zna da laguje, Manjaro grub najbolji primer).
 
Poslednja izmena:
Vracam opensuse leap. do instalacije razmislicu samo dal gnome ili kde.
Ako suse ne bude ispunio ocekivanja probacu manjaro kde. Ipak ne bih da jos ucim pacman. ionako se slabo secam zypper komandi
 
@ABET,
TP-LINK TL-WN422N da li je to isti wi-fi sa kojim covek ima problem u Debianu, ako je isti wi-fi adapter prepisi mu .fw iz Fedore i nek ubaci u Debian. Koliko sam je isprgledao sve svoje linuxe u bajt su
identicni fw koji su dati u distroima a razlika u distroima ko nebo i zemlja.
 
Vracam opensuse leap. do instalacije razmislicu samo dal gnome ili kde.
Ako suse ne bude ispunio ocekivanja probacu manjaro kde. Ipak ne bih da jos ucim pacman. ionako se slabo secam zypper komandi
Za Manajro imas wiki od Arch-a i sve objasnjeno u sitna crevca, najkompletniji help.
Za Suse imas GUI Yast a u Manjaru Octopi, sta ce ti zypper dovoljno ti je zypper up i zypper dup.
 
Vracam opensuse leap. do instalacije razmislicu samo dal gnome ili kde.
Ako suse ne bude ispunio ocekivanja probacu manjaro kde. Ipak ne bih da jos ucim pacman. ionako se slabo secam zypper komandi

Pacman je mnogo kul. Nema trte mrte komandi tipa apt-get install -y (package) nego je pacman -Sy (package) gde je -S za instalaciju a -y da te ne pita da li hoćeš da instaliraš. Mada se i apt skratio, sada je samo apt install, ne mora više da se kuca apt-get. Svejedno je spor, jer update traje, pogotovo na Ubuntu. Na Debianu mnogo brže češlja repozitorije.

Idealno, postojao bi paket menadžer gde kucaš ime paketa i red skraćenica kao argument, bez imena paket menadžera. Ali to ne može tako jer Linux ima toliko legacy čuda, mora se voditi računa šta je zauzeto a šta nije od komandi. Neke su Unix tj. gnutils, neke su binutils. Baš zbog je haos sa prečicama na tastaturi, svaka app vodi svoju politiku ko na Windowsu. U diktatorski raspoloženom Mac svetu postoje globalne prečice koje važe za sve app.

Ima neki GUIX što Gnu ekipa razvija, to je neki moderan paket menadžer ali ga nisam još probao. Deluje bolje nego ovo što pakuju popularni distroi. Imam i NixOS snimljen, on dozvoljava više verzija iste biblioteke i aplikacije. To su neki smisleni napori, ali džabe kada je mnogo besmislenih, zadrtih ljudi u Linux svetu.

Meni kada ne radi Ubuntu, ja pređem na Debian, kada ne radi Debian ja pređem na Arch, kada ne radi Arch ja pređem na Fedoru, kada ne radi Fedora ja pređem na openSUSE, kada ne radi SUSE ja pređem na Gentoo itd. Ali najveći broj Linux dugogodišnjih korisnika se drže svog distroa i DE ko pijani plota i pobiće se sa tobom ako im skreneš pažnju na probleme. Kao oni smarački Windows botovi su, ne kapiraju da je to samo softver koji treba da radi što bolje.

@ABET,
TP-LINK TL-WN422N da li je to isti wi-fi sa kojim covek ima problem u Debianu, ako je isti wi-fi adapter prepisi mu .fw iz Fedore i nek ubaci u Debian. Koliko sam je isprgledao sve svoje linuxe u bajt su
identicni fw koji su dati u distroima a razlika u distroima ko nebo i zemlja.

Da si pratio našu konverzaciju od početka video bi da sam napisao da i ja negde imam zaturen taj wifi dongle i baš sam danas uzeo da ga probam pod Debianom, bezuspešno. Pod Fedorom radi. Nije 422 već 722. Pogrešan broj sam upisao u prethodnoj poruci.
 
Poslednja izmena:
Imam i ja taj Tp-Link . Na Debianu sam ga sredio tako što sam skinuo sa neta pre instalacije firmware-atheros_0.43 i ubacio na particiju .

https://drive.google.com/drive/folders/0B95sDQxnLSncWkk3MjEyTEpZOTg Evo ako nekom treba.
Koliko sam ja ispregledao to sto si okacio to na Debian stranici pise da je sve pod non-free i ako je skinuo treba da ima na disku, problem je samo kako sto sam napisa ranije koje drajvere je sistem pokupio, koju verziju. Uvek moze da stavi te drajvere koje si okacio, dvoklik na deb file i instalira ih, nek proba nista ne kosta :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Da si pratio našu konverzaciju od početka video bi da sam napisao da i ja negde imam zaturen taj wifi dongle i baš sam danas uzeo da ga probam pod Debianom, bezuspešno. Pod Fedorom radi. Nije 422 već 722. Pogrešan broj sam upisao u prethodnoj poruci.
Ok, ko ce stalno da se vraca unazad, napisao si to za taj wifi dongle da ga imas to pamtim ali volim kad se sve potvrdi jer si napisao i da kod tebe nece u Debianu ako sam dobro upamtio. Evo @tolero je dao link i kaze da kod njega radi, voleo bi da covek proba i da ne skace na drugi distro nego da isproba i tu varijatu. :) I ja imam kilo linux distroa, malo sam smanjio :)
 
snimio sam ja prvo taj atheros-ov 043 ali nije radilo. posle probah isto atheros-ov ali neki noviji 201... bla bla bal.. i nije radio. pa onda ath04 pa open ma nema sta nisam probao.. verovatno je od silnih drajvera i poblesavio pa se sve pomesalo (ako je to moguce)
Sad sam snimio opensuse 42.2 ali me odmah izlude ovaj kd wallet. ima previse bespotrebnih aplikacija.. Moze li to kako da se obrise, a da to brisanje ne utice na stabilnost sistema.

P.S. ovaj put kada sam snimao, odbio sam da snimim neki test drajver.. I sada nemam taj bag sa kursorom. Mnogo bolje radi.. samo me zeza wifi.. moram da palim na Fn+F2. skidam manjaro da probam njega na brzaka pa da vidim kakav je on...
 
Nazad
Vrh Dno