Šta je novo?

Linux FAQ

Ne znam u koju temu ovo da stavim ali ne pamtim ovako dug uptime da sam imao, desktop masina, daily driver.
Mozda i jesam imao ranije, ne mogu da se setim, nije da jurim da bude sto duzi, zavisi do updejtova i ako su bitni pa zahtevaju reboot, u tome je jedino fora.
Sad se potrefilo da nisu bili toliko bitni.

163630.png
 
Linux Mint i Pop Os isti problem imam, na primer kad upalim komp i pri logovanju nece da mi dozvoli da ukucam pasvord, kao da ne radi tastatura sta god stisnes nista se ne desava. Opalim restart ono sve normalno, nekad i iz prve bude normalno i ukucam, a nekad mora restart.
Ne znam jel neko imao slican problem?
 
Možda pitanje nije za ovu temu, ali stvarno ne znam gde bih ga postavio. Vrlo verovatno da nije, ali možda se neko susretao sa problemom.
Problem je ovog tipa, imam na m2 nvme dignut win11, na sata ssd imam Ububtu.
Imam kamericu Logitech c330 i svaki put kada predjem sa linuxa na win ili obrnuto, moram da cupam kamericu usb i da vratim da bi radila. Isto tako i za dongle za Xbox gamepad.
Dok nisam imao linux podignut to mi se nije dešavalo.
Zna li možda neko do čega može biti?
 
Možda pitanje nije za ovu temu, ali stvarno ne znam gde bih ga postavio. Vrlo verovatno da nije, ali možda se neko susretao sa problemom.
Problem je ovog tipa, imam na m2 nvme dignut win11, na sata ssd imam Ububtu.
Imam kamericu Logitech c330 i svaki put kada predjem sa linuxa na win ili obrnuto, moram da cupam kamericu usb i da vratim da bi radila. Isto tako i za dongle za Xbox gamepad.
Dok nisam imao linux podignut to mi se nije dešavalo.
Zna li možda neko do čega može biti?
Nekoliko stvari mi pada na pamet.

1. Proveri podešavanja za USB port u BIOS-u. Vidi da li možeš da ugasiš opciju provide power to USB ports when system is off ili slično.
2. Ugasi u Windowsu opciju fast startup u power options.
3. Daj output ove komande bez čupanja kamere.

Bash:
journalctl |grep usb
 
1. Ovo prvo sam nasao i stavio na disable, bilo je uključeno. Ali evo kada sam butovao u linux, kamera se prijavljuje kao i obično kada zeza, samo mi umesto glasa čuju kao neko pištanje. :D (primer u attachmentu)
2. Ovo ću kada udjem u Windows da pogledam
3. Evo ga output

EDIT: Logitech C310 kamera je u pitanju, ne 330
 

Prilozi

  • usb.txt
    934.9 KB · Pregleda: 4
  • Default webcammictest.com.webm
    38.1 KB
Poslednja izmena:
Ovo može da bude do matorog kernela. Ajde probaj

Bash:
sudo apt update && sudo apt upgrade && sudo apt install build-essential linux-firmware && sudo m-a prepare && sudo apt dist-upgrade && sudo reboot
 
Uradio, posle restarta je isto. Jako glupav problem.
 
Daj mi opet output

Bash:
journalctl |grep usb
 
Bio sam isključio komp. Evo ga.
Sada radi normalno, mada mislim da je lutrija, a i bio je isključen komp. Uglavnom se dešava kada radim restart da bih prešao na drugi OS.
 

Prilozi

  • usb.txt
    963.2 KB · Pregleda: 2
Sve izgleda ok. Probaj još ono podešavanje u Windowsu. Ako ni to ne pomogne, nema spasa.
 
Probam još to i da se pomirim sa čupanjem iz kućišta. :) Hvala!
 
@Gulftown Izvinjavam se sto upadam ovako kao padobranac, ali ovde nekoliko stvari koje je @alex303 naveo nisu bas najtacnije, pa da krenemo.
Prvo,
Bash:
journalctl |grep usb
nije dobra opcija za log troubleshooting jer:
1. sadrzi logove iz svih sacuvanih journal-a,
2. moze se desiti da greska u sebi ne sadrzi uopste usb string vec moze biti i bus/hub/uvcvideo error log line bez ikakavog usb stringa, a koji ce ovim biti filtriran.

Preporucio bih da se uvek posalje ceo journal trenutno boot-ovane sesije na neki pastebin, npr

sudo journalctl -b -0 --no-hostname | curl -F 'file=@-' 0x0.st

Dalje, onemogucavanje fast start-up ima smisla samo kod shutdown-a, jer kada se uradi restart fast start-up se ionako preskace
1692824920504.png
BTW, isto se moze postici kada se zadrzi shift taster i klikne na shut-down (win ce uraditi full shut-down u tom slucaju)
Mada bih licno svakako iskljucio fast start-up iz drugih razloga (pogotovo ako win i linux dele ESP) ako boot time nije prioritet.

Ovde je najverovatnije problem da OS setuje internal state kamere koja se onda ne inicijalizuje ispocetka (cak se moze desiti da je i neki restart-powersuspend issue).

Sto se tice resenja za Linux part, predlozio bih da se isproba usbreset programcic koji ce reinicijalizovati usb uredjaj (vidi ovde za Ubuntu). Ako funkcionise dodati u start-up.

Ako ni to ne pomogne, nema spasa.
Lol, only a Sith deals in absolutes.
 
Probaj kada ti se sledeci put desi da istaknes tastaturu i utaknes je opet bez ikakvog restarta.
probao i opet isto
mis se normalno krece, tamo gde se kuca pasvord treperi sve normalno, samo tastatura ne radi, ono sto sam primetio na tastaturi se pale i gase-trepere one tri lampice (num caps scroll) i ne reaguje nista kad stisnem, udarim restart i evo sve normalno, mozda zato sto je stara tastatura ima onaj okrugli izlaz
i tako malo malo me zeza i nervira sto moram svaki put restart
 
nemam :D
mozda kupim neku na usb, jer ono meni je uvek bilo radi, ne diraj haha
 
Nazad
Vrh Dno