Šta je novo?

Linux FAQ

Izgleda da su na openSUSE sa Mesa 22 to izbacili, dakle ni tamo ne radi accel. Postoji request da se to promeni https://build.opensuse.org/request/show/1006713

The openh264 repository will be enabled by default on all new installations of openSUSE Tumbleweed starting with the next snapshot iso build. It will be also available as part of openSUSE Leap 15.5 Beta
 
^ Deluje kao "big thing"?
Šta stoji iza toga? Forsiranje nekog kodeka?
 
Uzeo bih laptop sa Ryzen 6800H, Nvidia RTX 3050 grafickom. Dual boot windows za gaming, bilo koji linux za sve ostalo.
Znam da nvidia i linux ne idu zajedno (uglavnom), ali ovde ne bi trebalo da bude problema jer mogu da koristim integrisanu grafiku i ignorisem nvidiu dok sam na linuxu? Necu raditi nista na linuxu sto integrisana grafika ne moze da gura tako da se nadam da cu moci potpuno da iskljucim rtx 3050 i stedim bateriju?
 
Nvidia i Linux rade bez greške. Problem sa Nvidia drajverom možeš imati samo na Alder Lake i Raptor Lake platformi. Pošto ideš na mašinu sa AMD procesorom, nećeš imati nikakvih problema.
 
Na X11 jos i rade, na Wayland-u ne rade nikako.
Wayland nije spreman za masovnu upotrebu tako da tvoja izjava ne pije vodu. To što neki pojedinci trenutno furaju Wayland na AMD karticama ne znači apsolutno ništa. A da ne spominjem distroe koji su "Wayland ready" out of the box sa raznim Sway glupostima.
 
Mislim da svi "pojedinci" koji furaju AMD (a stvarno ih je malo) furaju i Wayland. Konkretno svi programi koje ja koristim rade fanstasticno na Wayland-u, a o fluidnosti animacija necu ni da pricam. Na X11 se vise ne vracam jer je ovaj prelaz sa X11 na Wayland bio kao prelaz u ono vreme sa Android Kit Kat-a na iOS. Jedino sto mi na waylandu radi losije to su video igre, al to mi je skroz nebitna stvar jer za video igre imam Xbox.
 
Mislim da svi "pojedinci" koji furaju AMD (a stvarno ih je malo) furaju i Wayland. Konkretno svi programi koje ja koristim rade fanstasticno na Wayland-u, a o fluidnosti animacija necu ni da pricam. Na X11 se vise ne vracam jer je ovaj prelaz sa X11 na Wayland bio kao prelaz u ono vreme sa Android Kit Kat-a na iOS. Jedino sto mi na waylandu radi losije to su video igre, al to mi je skroz nebitna stvar jer za video igre imam Xbox.
Wayland je beskoristan za streamovanje desktopa. Imash jedino Gnome RDP, koji nema zvuk. No interesantno zvuk ima Steam Link, a nema sliku,
pa koristim ta dva da uklopim u jedan remote desktop :p
No Gnome RDP ne podrzhava 3D grafiku, pa tu uletje steam -pipewire, koji mozhe pod Waylandom da strimuje igre :p
No sam za sebe Wayland je ok, ali nije josh dobio shansu da se dokazhe poshto morash da se namuchish, ako hotjesh
aplikacije da koriste Wayland, a ne XWayland :p
 
Ja dok sam provalio što ne mogu share screen na Teamsu, otelio sam se :D Prebacio na x11 i radi normalno.
 
A Valve izabrao Wayland za igre, a X za desktop okruženje :D

Otalo je još dosta softvera koji ne radi lepo na waylandu
Imam RX580. Probao na Wayland CS:GO (to je jedino sto igram na PC-u, za sve ostalo je tu XSS) i FPS je jako nestabilan. Radi u 300+ FPS-a i onda samo padne na 100FPS-a i igre zastopa na 1-2s. I to se desava svako malo. Na X11 tih problema nema.
Wayland je beskoristan za streamovanje desktopa. Imash jedino Gnome RDP, koji nema zvuk. No interesantno zvuk ima Steam Link, a nema sliku,
pa koristim ta dva da uklopim u jedan remote desktop :p
No Gnome RDP ne podrzhava 3D grafiku, pa tu uletje steam -pipewire, koji mozhe pod Waylandom da strimuje igre :p
No sam za sebe Wayland je ok, ali nije josh dobio shansu da se dokazhe poshto morash da se namuchish, ako hotjesh
aplikacije da koriste Wayland, a ne XWayland :p
Vidis ja to ne koristim, pa mi nije ni bitno. Da sam nekada probao da podelim ekran na Discordu ili Teamsu verovatno bi znao. Ono sto ja koristim (Firefox, Kodi, VSC i VirtualBox) meni radi besprekorno (osim CS:GO-a) :D
 
Ne znam da li je do Linuxa kao sistema, tacnije imam Pop!_OS, a i sa ranijim je bilo tako, ne znam jel tako na windowsu nisam dugo koristio, na primer imas 4-5 tabova, pratis statistiku neku, berzu, kladionicu u live ili sta vec slicno, gde se menja sve iz sekund u sekund.
I sad gledas na youtube nesto 2-3 min i vratis se u tab, ono moras refresh stranice da ti ucita u real time, da bude trenutno stanje?
Da li to moze da se resi nekako, koristim firefox, ne znam jel tako na windows, da li je do stranice, da li do podrske za linux, ili sta vec ne znam ??
Da li tu neki add-on resava stvar ili sta vec?

nadam se da sam dobro objasnio da ste me razumeli
 
Poslednja izmena:
To je do pregledača a ne do sistema tako štedi resurse. Ne znam može li u podešavanjima firefoxa da se namesti ali imaš gomilu dodataka “tab auto refresh” instaliraj neki i podesi kako ti odgovara.
 
Ali kad bi radio auto refresh ne bi mi zapamtio neka podesavanja i opcije u koje sam usao, pa opet ispocetka bih morao ulaziti, ako razumes
 
Probaj sa:
  1. Open Firefox browser
  2. Access the Advanced Preferences page
  3. Search for browser.tabs.unloadOnLowMemory preference
  4. Set its value to false to disable tab sleep.
Sve u svemu, na neki način tab treba da ostane aktivan bez obzira na sve. (možeš da probaš da izguglaš druga moguća rešenja)
 
tako mi je i bilo vec podeseno, mada sad sam promenio pa vratio, mozda sad bude bolje, ko zna :LOL:
mozda neki sajtovi jednostavno vise voledu chrome
 
Slična rešenja mora da postoje i za Chrome.
Ja ne mogu da ti dam tačno rešenje jer posle neke verzije u oba pregledača menjaju se podešavanja, makar i za malo i onda uvek aktuelno rešenje moraš da pronađeš kod nekoga ko je to skoro koristio.
Samo izbegavaj ekstenzije ili makar obrati pažnju koje dozvole traže pa ih eventualno instaliraj ako odlučiš da je bezbedno.
 
Hocu dual boot na novom racunaru, ali ne znam sta je najbolje resenje. Imam windows particiju, linux particiju, i svoje fajlove. Zelim da mogu da im pristupim sa oba sistema.
Da li da ih stavim na posebnu trecu particiju, ili da ih stavljam na windows posto linux moze da ih procita? Sta je mana ovog drugog pristupa? Pretpostavljam da ne mogu da pisem na windows particiju sa linux particije.
 
Najbolje rešenje su 2 diska - svaki OS na "svoj" disk posebno.
Instalirati tako da ne znaju jedan za drugi već iz BIOS-a da biraš boot (sad svaka ploča ima dugme za boot opcije pre same inicijalizacije OS-a, tipa F9, F11, F12...)
Zašto je ovako najbolje? Zato što nemaš nikakva ograničenja, 50% si "failuire-proof" a oba OS-a mogu relativno lako da vide (home) particije jedan drugome.
 
Koga je zainteresovan (koga ne mrzi), evo zanimljive prezentacije o pakovanju aplikativnog softvera (appimage vs snap vs flatpak)

Jasno je da je Flatpak "pobedio", ali ima još posla tu. Dobro im izgleda beta verzija kataloga, ne znam što je još uvek to beta :D Mada ja i dalje guram AppImage za neke programe
 
Samo iz source-a ;)
 
Hocu dual boot na novom racunaru, ali ne znam sta je najbolje resenje. Imam windows particiju, linux particiju, i svoje fajlove. Zelim da mogu da im pristupim sa oba sistema.
Не бригај, ради то одлично. Grub види обе партиције приступаш без проблема и Linuxu и Windows-u.
Da li da ih stavim na posebnu trecu particiju, ili da ih stavljam na windows posto linux moze da ih procita? Sta je mana ovog drugog pristupa? Pretpostavljam da ne mogu da pisem na windows particiju sa linux particije.
Све си сам себи одговорио. Једна партиција Win, друга Линукс.
Можеш све нормално да радиш када си у Линуксу и да пишеш на било коју партицију.
Шта си урадио на крају ?
Koga je zainteresovan (koga ne mrzi), evo zanimljive prezentacije o pakovanju aplikativnog softvera (appimage vs snap vs flatpak)

Jasno je da je Flatpak "pobedio", ali ima još posla tu. Dobro im izgleda beta verzija kataloga, ne znam što je još uvek to beta :D Mada ja i dalje guram AppImage za neke programe
Користим и appimage и flatpak. Сваки има својих предности :)
 
Uradio 3 particije na kraju, jedna deljena. Radi sve kako treba i nista ja tu ne bi dir'o
 
Pomagajte braćo glup sam, ni Google mi ništa ne vredi.
Stigao mi je danas novi laptop, na njemu je Ubuntu. Lepo sve to i zanimljivo izgleda, da mi ne treba Windows zbog Adobe programa sigurno bih se u nekom trenutku više zakačio za Linux distribucije, ali nažalost nisam.
Moja muka je u ovom trenutku BIOS, ne vidim nigde opciju Boot from USB i/ili bilo šta slično. Guglam, gledam, čitam, vraćam se stalno na isto. Mislim, nisam prvi put u životu danas video BIOS, instalirao sam Win bezbroj puta, ali sad je apsolutni stuck.
Reko' "sad ću ja da zveknem butabilnu flešku, to je gotovo dok skuvam kafu". Aha, jeste. Sutra možda. :)

InsydeH20 je verzija BIOS-a, ako išta znači.

Hvala!
 
Pomagajte braćo glup sam, ni Google mi ništa ne vredi.
Stigao mi je danas novi laptop, na njemu je Ubuntu. Lepo sve to i zanimljivo izgleda, da mi ne treba Windows zbog Adobe programa sigurno bih se u nekom trenutku više zakačio za Linux distribucije, ali nažalost nisam.
Moja muka je u ovom trenutku BIOS, ne vidim nigde opciju Boot from USB i/ili bilo šta slično. Guglam, gledam, čitam, vraćam se stalno na isto. Mislim, nisam prvi put u životu danas video BIOS, instalirao sam Win bezbroj puta, ali sad je apsolutni stuck.
Reko' "sad ću ja da zveknem butabilnu flešku, to je gotovo dok skuvam kafu". Aha, jeste. Sutra možda. :)

InsydeH20 je verzija BIOS-a, ako išta znači.

Hvala!
Ako mozes nabaci neki screenshot od svih BIOS menija bice lakse ljudima da ti pomognu.
Ovako na slepo mozda ovo:
1684246994505.png
 
Hoću, hvala! Baš gledam i vidim da je sve malo komplikovanije nego što izgleda. Evo za par minuta šaljem.

Evo ga:
 

Prilozi

  • IMG_20230516_162652.jpg
    IMG_20230516_162652.jpg
    293.3 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20230516_162708.jpg
    IMG_20230516_162708.jpg
    199.1 KB · Pregleda: 14
  • IMG_20230516_162716.jpg
    IMG_20230516_162716.jpg
    250.8 KB · Pregleda: 15
  • IMG_20230516_162724.jpg
    IMG_20230516_162724.jpg
    293.6 KB · Pregleda: 16
Pomagajte braćo glup sam, ni Google mi ništa ne vredi.
Stigao mi je danas novi laptop, na njemu je Ubuntu. Lepo sve to i zanimljivo izgleda, da mi ne treba Windows zbog Adobe programa sigurno bih se u nekom trenutku više zakačio za Linux distribucije, ali nažalost nisam.
Moja muka je u ovom trenutku BIOS, ne vidim nigde opciju Boot from USB i/ili bilo šta slično. Guglam, gledam, čitam, vraćam se stalno na isto. Mislim, nisam prvi put u životu danas video BIOS, instalirao sam Win bezbroj puta, ali sad je apsolutni stuck.
Reko' "sad ću ja da zveknem butabilnu flešku, to je gotovo dok skuvam kafu". Aha, jeste. Sutra možda. :)

InsydeH20 je verzija BIOS-a, ako išta znači.

Hvala!
ukljucen ti je secure boot iskljuci to i onda ce ti videti fles ako posle toga ne vidi onda ukljuci CSM da ti vidi fles.
 
Nazad
Vrh Dno