»RSS Benchmark sajt

Strana 4 od 44 PrvaPrva 1234567814 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 46 do 60 od ukupno 656

Tema: Linux FAQ

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Što servise zovu units, jer kul zvuči ili ima neki poseban razlog? Jel to Lennart Poettering smislio?

Proverava četiri putanje uh... mislio sam da Ubuntu to drugačije radi od skora, da oni sve trpaju u /lib a ne /usr/lib iz nekog razloga.

Nešto sam razmišljao ali ne naročito detaljno pa bih hteo da pitam. Osim objektivnog problema sa POSIX kompatibilnošću koja je jelte jako bitna za Linux, šta još bi bila prepreka ka prepravljanju organizacije sa centralizovanih direktorijuma na nešto tipa /*appname*/core za fajlove koji stižu sa distrom i menjaju se samo tokom update procesa koji stiže "odozgo" i /*appname*/mod ili usr ili kako ti već volja za fajlove koje kreira user? Tako za sve programe, jedino bi prvi nivo bio ono /apps, /home ili kako već ljudi preferiraju (beše na meku je user folder) i /system.

Naravno tu bi valjalo uraditi nešto i po pitanju performansi jer se valjda još uvek koristi C i malloc algoritam pri radu sa stringovima što znači da kada imaš gomilu fajlova kao što ima Windows u system32 ili Linux u bin, lib, nekim share folderima učitavanje i prikaz njihovih imena zna da se oduži. Tu ne pomaže ništa drugo do skraćivanje i pojednostavljivanje imena što je već praksa u Unixima i neki sistem organizacije podfoldera po imenu tipa 0-9, a-f, g-m itd. da bi se izbegli "veliki" folderi jer je cela putanja do fajla ionako kratka zbog skraćenih imena. Možda je ovo a-f glupo, nego lepo dinamički da se radi monitoring i kada prebacim određeni broj fajlova unutar foldera on dinamički podeli u dva foldera po npr. /sys/*appname*/core/1/ i /sys/*appname*/2/ i naravno momentalno me putem notifikacije obavesti od tome, nebitno da li sam u cli ili gui modu. Što se slabog razumevanja kratkih imena fajlova tiče nek ugrade sistem tagova tj. opisa za lakše snalaženje.

Sa takvom organizacijom bi systemd daemone smeštao ne na četiri lokacije kao sad nego na dve tj. u ovom mom slučaju /sys/sysd(skratio sam ime)/core za sistemske servise koje obično ne čačkam i /sys/sysd/mod za moje i modifikovane sistemske kada hoću da ugasim sistemski i zamenim ga izmenjenom verzijom na sopstvenu odgovornost a sam bi proces bio bezbedan jelte, ne bi prvo gasio pa tek onda palio i gledao kako se ruši sistem haha. Analogno /sys/sysd/core je za sistemske fajlove. Lakši bi bio backup i indexiranje jer bi lepo mogao da stikliram core ili mod kada vršim pretragu za nekim fajlom.
        Menjao ABET : 11.05.2017. u 00:44

Member Avatar korisnika vix
        Na forumu od
        May 2011
        Poruka
        227
      3. Moja mašina
      4. Zove se unit jer to nije servis. Servis je program koji se vrti u pozadini i radi nešto. Unit fajl je konfiguracioni fajl koji opisuje taj servis. Tačnije, opisuje kako se servis podiže, kako se spušta, kako reload-uje konfiguraciju, gde drži PID fajl itd.

Gomila paketa u stvari nisu programi/aplikacije već biblioteke ili neki drugi deljeni resursi koje nema smisla smestiti u odvojene direktorijume, mada ima i toga. Neke aplikacije se npr. u celosti smeste u "/usr/lib/<aplikacija>", "/usr/local/<aplikacija>" ili "/opt/<aplikacija>". S druge strane, time što ti predlažeš se ne dobija ništa.

Dužina fajlova možda ima samo marginalan uticaj na brzinu listanja i prikaz sadržaja direktorijuma i to eventualno u GUI-ju jer rendering font glyph-ova, anti aliasing i eventualno drugi grafički efekti mogu da da budu zahtevni. Ono što je zahtevno kod listanja sadržaja direktorijuma je dohvatanje podataka o fajlovima (vlasništvo, permisije, veličina, datum kreiranja/modifikovanja/pristupa, ACL-ovi ako postoje, atributi itd.) i sortiranje liste fajlova kada se konačno sakupe podaci o svim fajlovima. Imena fajlova tu igraju veoma malu ulogu. Listanje sadržaja direktorijuma sa samo imenom fajlova i bez sortiranja je relativno brzo. Razbijanje direktorijuma na manje direktorijume, kako predlažeš, ne donosi ništa osim haosa jer putanje do fajlova više nisu predvidive i moraš da obavljaš pretragu da bi pronašao fajlove koji ti trebaju a da ne pominjem hard code-ovane putanje koje će malo-malo pa postati ne validne. Generalno gledano, smeštanje velikog broja fajlova u direktorijum ne utiče na performanse samog sistema jer malo koji program lista sadržaj takvih direktorijuma u potrazi za bilo čime. Većina programa zna tačne putanje do svih resursa koji su im potrebni.

Postoji razlog zašto postoje 3 ili 4 lokacije a ne 2 kako ti predlažeš. Svaka ima svoju namenu. Nisu bez razloga izmišljene.

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Ne moraju biblioteke da budu u jednom folderu da bi se mogle deliti između programa. Mada je upitno koliko je pametno deliti biblioteke na način koji je danas aktuelan. Bolje je voditi računa o dizajnu biblioteka i tu sprečiti bloat nego ih delititi i stalno osvežavati novim verzijama na nivou čitavog sistema. Znam zašto se to radi u teoriji ali se u praksi pokazalo kao problematično.

Što se dinamičkog menjanja putanje tiče u pravu si, to može predstavljati problem zbog dizajna svega ostalog. Uz promenu dizajna, problemi nestaju. Ali to je veliki posao.

Moja ideja je da fajlsistem organizuješ da ga možeš korisniku lako predstaviti kao stablo. Može i trenutna struktura ali nije idealno. Zamisli da umesto da ls lista jedan nivo ispod ls komanda iscrta jedno fino stablo u terminalu i to jako brzo pošto indexing servis pravi snapshot u pozadini vrlo često i apdejtuje se tokom poziva komande. Miš radi kao i tastatura u terminalu i ti lepo klikneš na node koji tražiš. Pošto je struktura vrlo jasna, mentalna pretraga je mnogo mrža. Nikakve kriptične komande nisu potrebne za listanje niti sto klikova u grafičkom fajl menadžeru.

Svaka ima svoju namenu
        Imala. Mnogo toga se s razlogom promenilo tokom godina.

Edit: /opt je politički motivisan folder jer mnogima smeta da im se "nečisti" fajlovi trpaju u podfoldere user i sistemskih programa i biblioteka.
        Menjao ABET : 11.05.2017. u 03:01

Member Avatar korisnika vix
        Na forumu od
        May 2011
        Poruka
        227
      7. Moja mašina

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Šteta što nije standard. Mada kao što rekoh, verbose ne valja. Što kraći naziv uz tag i description je prava stvar. Doduše Gobo symlinkuje zbog kompatibilnosti tako da je to zapravo šminka, maska.

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Par saveta za ljude koji bi da instaliraju Archlinux kako dolikuje:
        - instalirajte networkmanager tokom instalacije pošto nećete imati net po restartu i imaće samo dve ili tri opcije na raspolaganju koje stižu uz archiso
        - podesite mirrors na onaj iz Srbije, PMF iz Kragujevca, jako dobar mirror, onaj spisak na archiso ne valja ukoliko imate mator iso kao ja (samo metar dana star)

Member
        Na forumu od
        Oct 2013
        Poruka
        6.366
      11. Moja mašina
        • CPU: G3220
        • MoBo: Gigabyte GA-H81M-HD3
        • RAM: Corsair XMS CL9 4GB 1600MHz
        • VGA: Intel HD интегруша
        • MON: Dell U2312HM
        • HDD: Seagate ST3000DM008 i ST1000DM003
        • OPT: LiteOn iHAS324
        • Case: Chieftec Matrix MX-01WD-D
        • SND: Realtek ALC892 High Definition 7.1-channel интегруша
        • LAP: HP ProBook 4710s
        • INET: Kablovska
      12. Ја ни случајно не планирам инсталацију Арчија по регуларном упутству, користим Хелмутову скрипту и за мене је то довољно. Можда не доликује али мене не занима превише да то буде баш како су они замислили. А што се мирора тиче, код инсталације бирам швапски јер ми је сигурно брз (једино код њега знам да ће да буде преко 15MB/s код инсталације, понеки умеју баш да успоре) а после бирам најбржи.

Member
        Na forumu od
        Mar 2015
        Poruka
        372
      14. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 1600 + Cooler Master 212 Evo
        • MoBo: MSI B350 Tomahawk
        • RAM: 16GB (2x8GB) Corsair Vengeance 3000MHz CL15
        • VGA: ASUS GeForce GTX1060 6GB Strix
        • MON: BenQ 27" GW2760S
        • HDD: 1TB Seagate + 750GB WD + Corsair Force MP500 NVMe 3000/2400/MB/s + Kingston A400 120GB SSD + 500GB
        • Case: Spawn Gerovit LD06
        • SND: 4 x Pioneer CS-999 + Technics SU-V505
        • LAP: MacBook Pro A1260
        • INET: Wifi
      15. 15MB/s?

Ja pevam ako mi skida po 500KB/s... Eh sta bi ja dao za internet preko 1MB/s... Ja pola sata cekam da mi se skine Arch i KDE kada instaliram

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Citat Citiram korisnika: calexx Pogledaj poruku
        Ја ни случајно не планирам инсталацију Арчија по регуларном упутству, користим Хелмутову скрипту и за мене је то довољно. Можда не доликује али мене не занима превише да то буде баш како су они замислили. А што се мирора тиче, код инсталације бирам швапски јер ми је сигурно брз (једино код њега знам да ће да буде преко 15MB/s код инсталације, понеки умеју баш да успоре) а после бирам најбржи.
        Meni su te skripte preobimne, sputavaju me. Na primer, podešavanje sistemskog sata u slučaju kompjutera koji nije server ili grupa servera može se odraditi i po instalaciji. Bitne stvari su particionisanje, formatiranje particija, postavljanje boot particije i instalacija base i moja lična preporuka, base-devel grupe paketa. Posle generišeš fstab i instalacija može da počne. Podesiš mrežu, grafičke drajvere, podesiš Xorg, instaliraš login manager, napraviš usera i desktop environment, window manager i spreman si da pređeš u GUI. Ostale možeš iz GUI-ja. Obavezno instalirati sudo jer ne dolazi preinstaliran i podesiti novog usera da bude u sudoers grupi, inače ćete morati raditi sa superuser (su).

Instalacija Archlinuxa je boza, Gentoo je mnogo ozbiljnija priča jer se paketi uglavnom kompajliraju iz sorsa, postavljaju flagovi, maltene sve radi ručno. Nema prečica.

Member Avatar korisnika tuxserbia
        Na forumu od
        Dec 2014
        Poruka
        848
      18. Moja mašina
        • CPU: AMD K5-PR75
        • MoBo: Asus SP97-V
        • RAM: 32 MB EDO RAM 60ns
        • VGA: SiS 5598
        • MON: Acer 54eL
        • HDD: Fujitsu MPB3021AT
        • LAP: Compaq Presario 12XL103
        • TV: LG 42LB561V
        • INET: Modemska veza
      19. LFS ali bez uputstva je bez prečica, sve ostalo je boza. Ako ti se baš prevodi, stavi u džibuntu sources.lst deb-src, dodaj cxx i cflags, pa kad opališ po prevođenju. Pardon, kompajliranju. Da se ne uvrede neki beli "useri" na ovom srpskom forumu ;-)

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Bez upustva radi samo onaj kome je dnevni posao izgradnja i instalacija distribucija od nule, isti ti koriste Linux From Scratch i niko drugi. Mi ostali obično ne držimo sve korake u glavi jer imamo drugih briga. Samo sam rekao da Archlinux nije bauk kao što se priča.

Što bi "prevodio" u Debianu ono što ne moram? Ne bi ni u Gentoo da je sistem izgrađen oko binarnih paketa. Iskreno, AUR me smara ali je za mnoge stvari jedini izbor.

Prevoditi je bajno kada si recimo spakovao svoj kernel koji je mali i fensi i kada si na i3wm ili nečem sličnom. Kompajlirati standardni kernel smara, kompajlirati browser jako smara, kompajliranje Gnome ili KDE sa extra paketima je pakao.

Member
        Na forumu od
        Nov 2007
        Poruka
        1.245
        Bez uputstva ? Nemojmo preterivati *mjau**mjau**mjau*.

btw ne koristi neko source based linux jer je lud za kompajliranjem.
        Malo si pobrkao to sa flagovima ali nema veze.
        Jel' može džibuntu da se instalira tako što se kompajlira od početka ?

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Pa morali su nekako da ga naprave, svi oni source code repoi ne stoje tamo bezveze

Pravo pitanje je, zašto bi to neko radio?

Member
        Na forumu od
        Nov 2007
        Poruka
        1.245
        Svaki softver ima svoj source code, drugačije ne može da nastane
        Možeš ti da kompajliraš bilo šta i bilo gde (na bilo kom OS-u).
        Pa da, pravo pitanje je zašto bi to neko radio na binarnom sistemu ako već ima binarni paket.
        Ne znam šta je hteo da kaže sa tim da možeš da kompajliraš u džibuntuu.
        I nije prečica ako gledaš uputstvo za nešto, najmanji problem je znati šta treba da se uradi, problem je držati u glavi sve komande sa sintaksama, mislim može i to ali nema potrebe.

Member
        Na forumu od
        Oct 2013
        Poruka
        6.366
      25. Moja mašina
        • CPU: G3220
        • MoBo: Gigabyte GA-H81M-HD3
        • RAM: Corsair XMS CL9 4GB 1600MHz
        • VGA: Intel HD интегруша
        • MON: Dell U2312HM
        • HDD: Seagate ST3000DM008 i ST1000DM003
        • OPT: LiteOn iHAS324
        • Case: Chieftec Matrix MX-01WD-D
        • SND: Realtek ALC892 High Definition 7.1-channel интегруша
        • LAP: HP ProBook 4710s
        • INET: Kablovska
      26. Citat Citiram korisnika: ABET Pogledaj poruku
        Meni su te skripte preobimne, sputavaju me. Na primer, podešavanje sistemskog sata u slučaju kompjutera koji nije server ili grupa servera može se odraditi i po instalaciji.
        Мени одговарају, први део прођем за 4-5 минута, други за до пола сата (али истовремено инсталирам половину програма које бих касније морао пешака) а уопште не морам да гледам упутство нити да памтим шта се конкретно како ради. А ако понекад инсталирам више пута на више места ... ко ће сваки пут да прати упутство?

Strana 4 od 44 PrvaPrva 1234567814 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •