Šta je novo?

Linux FAQ

Opcija preko terminala i Etcher ne mogu da naprave butabilan Windows USB.

Imaš dve opcije:
  1. Ventoy
  2. WoeUSB-ng

Moja preporuka je Ventoy. Ima GTK/QT GUI, pa čak i Linux Web GUI, koji radi pouzdano. https://www.ventoy.net/en/doc_linux_webui.html
Izaberi MBR za stare BIOS sisteme, GPT za UEFI sisteme. Kad napraviš Ventoy usb, samo prebaci Windows iso na taj usb.
Ventoy pri podizanju ima nešto poput grub menija tako da možeš i više iso fajlova da dodaš, da kombinuješ sa linux distribucijama, neće praviti problem.

This package contains two programs:
  • woeusb: A command-line utility that enables you to create your own bootable Windows installation USB storage device from an existing Windows Installation disc or disk image
  • woeusbgui: Graphic version of woeusb
 
Hvala,uspjelo je preko woeusb.
Još jedno pitanje,da li postoji ikakav benefit instaliranja flatpack programa ili da ostanem uz preinstalirane programe,konkretno firefox,vlc,libreoffice...,u pitanju je mint cinnamon.
 
Prednost je što verzija programa ne zavisi od verzije OS-a koji koristiš, tj. uvek će biti najnovija, a prilikom instalacije iz repo-a imaš ono što je spakovano. Npr. Calibre u trenutnoj verziji Mint repoa je u verziji 4.99, a na Flathub-u je 5.44. Vidi šta ti zaista treba, ali Firefox, LO, VLC... možeš ostaviti, oni imaju redovna ažuriranja

Naravno, uvek se mogu ubaciti drugi repoi za aktuelne verzije, ali po mom mišljenju, flathub bolje radi taj posao.
 
Imam jedan stariji laptop koji mi služi za testiranje softvera,najčešće su to razne linux distribucije,u njemu se nalazi SSD pa me zanima da li česte instalacije operativnih sistema ubrzano skraćuju vijek trajanja SSD-a ?
 
Ako imaš jeftin SSD kao što je na primer Kingston A serija, ti SSD-ovi jako brzo crkavaju kod neprekidnog čitanja/upisivanja. Ponekad crknu sami od sebe i prilikom normalnog korišćenja jer je kontroler na njima katastrofalno loš, i koristi se otpad od NAND čipova.

Ako imaš Samsung Pro/EVO seriju, onda nema brige. To su diskovi koji imaju kvalitetne SLC/TLC NAND čipove koji jako dugo traju. Koliko će SSD trajati, najbolje govori razlika u ceni.
 
Imamo mi i te jeftine kingston pa ih silujemo,ali da,uvek je bolje uzeti neki mx500 pa na gore cenovno. Mada realno ako je za test radice ti i taj.
 
Radi se o nekom Emtec X150 od 120GB,nisam ga nešto mnogo ni platio,25 eura
 
za 2000-4000 dinara svaki ssd se isplati.. samo backup podataka i siluj ga.. za 3 godine ako crkne pod garancijom je i eto ti novog.. A za te pare, za proseckog korisnika, isplati se..

Ali mene zanima jedna stvar.. Pre (na istom hdd-u) sam morao da snimim windows pa linux. Da bi grub prepoznao windows.. Menja li se sta ako linux installiram na poseban ssd? hoce li prepoznati windows ili pri svakom startovanju moram u podesavanja ploce da podesim koji se ssd prvi butuje?
 
Staviš u boot priority koji će sa ti bude prvi. Tako je kod mene, Win mi je prvi, a kada hoću Linux onda restart i F12 i butujem na Linux.
 
Ali mene zanima jedna stvar.. Pre (na istom hdd-u) sam morao da snimim windows pa linux. Da bi grub prepoznao windows.. Menja li se sta ako linux installiram na poseban ssd? hoce li prepoznati windows ili pri svakom startovanju moram u podesavanja ploce da podesim koji se ssd prvi butuje?

Prepoznaće GRUB bez problema.. Ponudiće ti da boot-uješ Windows, bez obzira na kom je SSD-u, ne moraš da ulaziš u podešavanja ploče, sve ide iz GRUB-a
 
Zanimljivo, pitanje je koliko ovakvih bagova ima a koji nisu objavljeni, ovaj još nije patchovan za sada.
Pritom, deluje kao prilično jednostavan exploit.

 
Zanimljivo, pitanje je koliko ovakvih bagova ima a koji nisu objavljeni, ovaj još nije patchovan za sada.
Pritom, deluje kao prilično jednostavan exploit.


Rešenje je jednostavno...

1661229042558.png
 
Alex303 je po običaju veoma vickast. Nažalost za sve osim malecku grupu entuzijasta freeBSD nije za desktop, niti će ikada biti.
 
Za servere apsolutno, za desktop hmm, nisam baš siguran, teško. Mislim moguće je naravno ali zavisi do potreba korisnika. Kvalitetnija multimedija i gaming otpadaju u startu.
Nebih rekao...

1661247272066.png
 
Iskreno, prošlo je par godina od zadnje instalacije, 3 maximum, mada mislim da je tu negde oko 2, nebitno, ali tada kad sam probao nije bilo šanse nikakve da namestim 5.1 sound da radi, koristim te zvučnike i vrlo mi je bitno da to radi, nije da nisam probao da namestim da radi i odmah odustao, nego sam se bavio time neko vreme, pitao na freebsd forumu itd. Kodi koji koristim za gledanje filmova recimo, jedinu podršku za sound koju je imao je OSS server, sa kojim nisam imao dodira nikad pre toga, probao da kompajliram preko portova, nije vredelo jednostavno, Steam takodje nije mogao da se pokrene, tu već sigurno nije bilo do mene (ako je zvuk bio moguć) nego je potvrdjeno bilo da ne može da radi zbog ne sećam se više čega, neke podrške u kernelu možda, tako nešto. Možda ga stavim uskoro, mada me mrzi, jer je gnjavaža prilična, ajde Steam više manje, verujem da radi sada, ali zvuk mi je prilično bitan i tu ako ima problema džabe sve ostalo. Trenutno na Linuxu koristim JACK server sa brdom ekvilajzera i pluginova, kroz njega ide i pulseaudio. Ne znam, videću.
 
Iskreno, prošlo je par godina od zadnje instalacije, 3 maximum, mada mislim da je tu negde oko 2, nebitno, ali tada kad sam probao nije bilo šanse nikakve da namestim 5.1 sound da radi, koristim te zvučnike i vrlo mi je bitno da to radi, nije da nisam probao da namestim da radi i odmah odustao, nego sam se bavio time neko vreme, pitao na freebsd forumu itd. Kodi koji koristim za gledanje filmova recimo, jedinu podršku za sound koju je imao je OSS server, sa kojim nisam imao dodira nikad pre toga, probao da kompajliram preko portova, nije vredelo jednostavno, Steam takodje nije mogao da se pokrene, tu već sigurno nije bilo do mene (ako je zvuk bio moguć) nego je potvrdjeno bilo da ne može da radi zbog ne sećam se više čega, neke podrške u kernelu možda, tako nešto. Možda ga stavim uskoro, mada me mrzi, jer je gnjavaža prilična, ajde Steam više manje, verujem da radi sada, ali zvuk mi je prilično bitan i tu ako ima problema džabe sve ostalo. Trenutno na Linuxu koristim JACK server sa brdom ekvilajzera i pluginova, kroz njega ide i pulseaudio. Ne znam, videću.
Pazi. Sve što si rekao u prethodnom postu za Unix je tačno. Da nije za multimediju i igre, nije. Moguće je namestiti to sve. I 5.1 zvuk, i Steam, i Wine, i ostale gluposti. To sve radi, i radi odlično. Ali to nisu stvari za koje je ovaj OS namenjen. Sigurnost korisnika je njegov glavni atribut. Neverovatno je koliko je FreeBSD restriktivan kada je u pitanju file system, permisije, packet filtering...itd. Ceo OS je jedna masivna neprobojna tvrđava. Čak i kao root korisnik se ponekad treba pomučiti da bi neki program naterao da radi. Kada se jednom sve instalira i podesi, to je zauvek zabetonirano i radi bez greške. Naravno, najveća prednost FreeBSD-a je ta što nema šupljeg Linux kernela.
 
Pazi. Sve što si rekao u prethodnom postu za Unix je tačno. Da nije za multimediju i igre, nije. Moguće je namestiti to sve. I 5.1 zvuk, i Steam, i Wine, i ostale gluposti. To sve radi, i radi odlično. Ali to nisu stvari za koje je ovaj OS namenjen. Sigurnost korisnika je njegov glavni atribut. Neverovatno je koliko je FreeBSD restriktivan kada je u pitanju file system, permisije, packet filtering...itd. Ceo OS je jedna masivna neprobojna tvrđava. Čak i kao root korisnik se ponekad treba pomučiti da bi neki program naterao da radi. Kada se jednom sve instalira i podesi, to je zauvek zabetonirano i radi bez greške. Naravno, najveća prednost FreeBSD-a je ta što nema šupljeg Linux kernela.
Pa znam, verujem da može sve da se namesti, ali kao što reče ovaj lik u videu koji kačim, ne da mu se stalno da se zajebava sa raznim problemima koji iskrsnu kako god.
"I could make it work, but I'm not looking for 'could make it work anymore'" , na 05:40 u videu, ako je smor od početka da se gleda, mada je kratak klip.
Svež je video pritom, nema ni mesec dana.
Lik je inače stvarno dao sve od sebe da ga koristi kao daily driver, napravio gomilu videa, može ali krastavac , batalio na kraju.
Toga se i bojim, gubljenja vremena, ali probaću prvom dobrom prilikom.

 
Pa znam, verujem da može sve da se namesti, ali kao što reče ovaj lik u videu koji kačim, ne da mu se stalno da se zajebava sa raznim problemima koji iskrsnu kako god.
Ne znam ko je taj lik, ali on govori o OpenBSD-u, a to je neka skroz druga priča. OpenBSD nije desktop OS i svako korišćenje OpenBSD-a kao daily drajver je čista ludost. Mislim da baš Mental Outlaw ima video na temu.
"I could make it work, but I'm not looking for 'could make it work anymore'" , na 05:40 u videu, ako je smor od početka da se gleda, mada je kratak klip.
Svež je video pritom, nema ni mesec dana.
Svakakve gluposti možeš naći na youtube. To što je youtuber mu ne daje nikakav kredibilitet. Ne treba verovati svakome ko piše po blogovima i pravi youtube snimke. Treba misliti svojom glavom, probati, i izvući sopstveni zaključak. Ne dozvoli da drugi razmišljaju umesto tebe.
Lik je inače stvarno dao sve od sebe da ga koristi kao daily driver, napravio gomilu videa, može ali krastavac , batalio na kraju.
Ja ga koristim kao daily drajver već godinu ipo dana bez ikakvih problema. Radi kao i prvog dana. Ta priča, radilo pa više ne radi ne pije vodu u FreeBSD svetu.
Toga se i bojim, gubljenja vremena, ali probaću prvom dobrom prilikom.
Zašto bi to radio? Ništa se tu radikalno nije promenilo od kad si ga ti zadnji put probao. Instaliraćeš, videćeš sve isto, obrisaćeš. Nemoj gubiti vreme bez potrebe.

Imaš po youtube-u ljude koji kao i ja koriste FreeBSD kao daily driver bez problema. Da li to znači da svi treba da batale GNU/Linux i pređu na FreeBSD? Apsolutno ne. Moj prvi post je samo diss koji treba da podseti sve ostale na sigurnosnu i tehnološku superiornost FreeBSD-a u odnosu na sve ostalo što postoji danas. Apsolutno ne preporučujem instalaciju i korišćenje BSD-a i njegovih derivata. FreeBSD nije alternativa ni Windows-u ni GNU/Linux-ima. Unix like operativni sistemi nisu za svakoga i apsolutno nema potrebe da bilo ko gubi vreme na njih.

Znam da nije screenshots tema, ali ovo je moj FreeBSD ecosistem.

2022-08-23-230058_3840x2160_scrot.png
 
Poslednja izmena:
Grehota za takvu graficku na tom sistemu.
 
@alex303 , razumem te ja u potpunosti, daleko da disujem Freebsd, znam da je lik na openbsd-u ali sve je to u principu isto, isti im je root, drugačija setovanja, mogu sad ja recimo na svoj Gentoo da stavim selinux profil i za pola sata da imam skroz drugačiji setup od sadašnjeg desktop profila, da... sigurnost bi bila pojačana ali i svakodnevni život otežan, ali na kraju dana opet je to i dalje Linux, šta god da mu radim.
Jeste lik random youtuber ali svež je video, nije mator pa da odudara od trenutne situacije a bavi se onim o čemu pričamo, a to je da li je *BSD za desktop svakodnevno korišćenje.
Security mi jeste prilično bitna stavka, ali zato sam i stavio klip od tog lika, poentirao je po meni sa time da može on da namesti to sve da radi nekako, ali je cimanje, do kojeg mu više nije stalo. Sa tim se slažem, ko ima vremena da se zeza sa time konstantno, nek se zeza, meni to više nije zanimljivo, ne mogu da razmišljam o tome da li će recimo da ventilatori prestanu da se vrte iz ko zna kog razloga, treba mi stabilan a koliko toliko siguran sistem, koji mi završava posao, a sa druge strane nije bloated sa raznim glupostima. Zapravo, ne iz ko zna kog razloga, nego zbog drajvera u sistemu, nedovoljno dobre hardware podrške i slično.

Ima nas raznih, dobro je da postoji veliki izbor, neko bi da instalira program za par sekundi a nekome ne smeta da kompajlira isti taj program 3 sata.
U zadnje vreme se samo razmišljam da li da aktiviram selinux (profil br. 4 na slici) ili da probam ponovo BSD i vidim kako radi, btw nisam ga probao na ovoj novoj mašini koju imam sad, tako da je i to zanimljivo isto, ne znam krastavac, videću. A i na Waylandu sam nekih godinu dana, River WM, pitam se može li to na BSD da se tera i koliko dobro.
 

Prilozi

  • 20220824-095502.png
    20220824-095502.png
    602.8 KB · Pregleda: 44
Poslednja izmena:
Ja koristim najnoviji Slackware već nekoliko godina za serverske potrebe i veoma sam zadovoljan, pogotovo sada kada sam ga dosta upoznao. Čak i pored toliko šupljeg kernela koji veoma privlači razne neumorne attack-ere 24/7.. Bez instaliranja nečeg što će napraviti rupu, smatram da je jako siguran, ima pored inicijalnih stvari instalirano sa moje strane možda 3 veoma mala paketa, nema na šta da se požalim. SELinux je dobra stvar, samo ipak je dizajniran za RHEL i fork-ove.

Hteo sam da probam FreeBSD, da vidim kako bi išlo za istu svrhu, uslov je da mi treba parprouted za vezivanje svih mrežnih kartica, nisam siguran da postoji za FreeBSD, nisam našao alternativu, to nije bridge, nego nešto kao semi bridge. Druga stvar su drajveri, Slackware je uvek sve pokrivao, specifičan hw kao što su mrežne karte sa više portova, Supermicro ploče i RAID kontroler.. Za sada mi je vreme problem, nisam se naterao da se poigram malo na hw-u, pošto na virtuelki nije zgodno.
 
Aha zanimljiva komanda,ali vidim da se najvise koristi za eth + wifi , ili ti imas neki drugaciji use case za to?
 
Ja koristim najnoviji Slackware već nekoliko godina za serverske potrebe i veoma sam zadovoljan, pogotovo sada kada sam ga dosta upoznao. Čak i pored toliko šupljeg kernela koji veoma privlači razne neumorne attack-ere 24/7.. Bez instaliranja nečeg što će napraviti rupu, smatram da je jako siguran, ima pored inicijalnih stvari instalirano sa moje strane možda 3 veoma mala paketa, nema na šta da se požalim. SELinux je dobra stvar, samo ipak je dizajniran za RHEL i fork-ove.

Hteo sam da probam FreeBSD, da vidim kako bi išlo za istu svrhu, uslov je da mi treba parprouted za vezivanje svih mrežnih kartica, nisam siguran da postoji za FreeBSD, nisam našao alternativu, to nije bridge, nego nešto kao semi bridge. Druga stvar su drajveri, Slackware je uvek sve pokrivao, specifičan hw kao što su mrežne karte sa više portova, Supermicro ploče i RAID kontroler.. Za sada mi je vreme problem, nisam se naterao da se poigram malo na hw-u, pošto na virtuelki nije zgodno.
Tebi treba pfSense.
 
Aha zanimljiva komanda,ali vidim da se najvise koristi za eth + wifi , ili ti imas neki drugaciji use case za to?
Da, moze, samo ja ne koristim Wi-Fi, koristim ga za mrezne kartice, ima ih 6kom., moze koliko hoces, ono sto radi je semi-bridge tih kartica, tako da mogu da rade kao switch, zajedno sa ip_forward-om. Princip je tako sto se u startup postavi samo komanda za startovanje tog programa i odabrana imena interface-a, to mi radi 24/7 vec godinama bez da stucne i sada vise ne mogu bez toga.
 
Pozdrav svima,u laptopu imam SSD koji mi služi kao C particija,na njemu je samo sistem (win trenutno).Takođe imam HDD koji služi kao D particija sa podacima i može se izvaditi (nalazi se u nekakvoj ladici).
Mislio sam staviti linux na SSD,a HDD izvaditi dok ne podignem sistem pa ga vratiti natrag.Zanima me hoće li HDD funkcionisati u okviru linuksa jer je NTFS sistem na njemu ili da negdje bekapujem podatke i formatiram i taj HDD u EXT4 npr ?
 
@Solar zašto bi to radio? Prilikom instalacije samo vodi računa da izabereš taj SSD, a ne HDD za formatiranje i instalaciju sistema i to je to. Skoro sve Linux distribucije sasvim normalno čitaju i pišu po NTFS particijama.
 
Nazad
Vrh Dno