Šta je novo?

Linux FAQ

Apropos problema sa OpenSuse, ko ne želi da čupa kose, point izdanja Leapa ne vredi instalirati. Kratak support cycle a isprobavaju kao i na TW. Čisti Leap, da, jer je ispod SLE u besplatnom izdanju koji su počeli da izdaju baš zato što je u poslednjih 5-6 godina OpenSuse postajao sve više testing s**nje koje se svako malo skrši a sve manje upotrebljiva distribucija. Počeli ljudi da čupaju kose, zaziru i beže pa je bilo iznuđeno.
 
Poslednja izmena:
Koristim openSUSE već 5-6 godina i ne sećam se da sam ikad koristio "zypper patch" :D Samo refresh, update i dup (distro-upgrade)

Nije Leap ni bolji ni lošiji od drugih distribucija. Sve ih prate isti linux problemi :)
 
Kako koji. I meni je, tamo neki 13.x, bio potpuno Ok ali vidiš o kakvim problemima ljudi pišu... Slično kao sa Ubuntuom: ko želi što manje cimanja, samo LTS instalira.
 
Od verzije 12.1, mislim da sam samo 42.1 preskočio (na ukupno 3 platforme). Samo ne treba odmah ići na novu, već sačekati 2-4 meseca, ako je moguće :) Drugačiji je njihov ciklus izbacivanja novih verzija, a sa Leap-om bi trebalo da je sistem još stabilniji i pouzdaniji nego što je bio ranije. Jedina mana je što drže stari kernel, mada sa ja ovima iz stable repo-a nemam problema. Videćemo kako će biti od verzije 15
 
Videćemo kako će biti od verzije 15

Izvinjavam se za OT, da li je već poznat datum izlaska 15-ce (izdao me google foo, pa da ne skitam)? Lomim se između Mint Mate 19 i 15ce kao sledećeg solo distra. Da već jednom probam i ja taj novi Plasma 5 keks ako će uskoro, pa nek mi traje dok mi ova mašina ne ispusti dušu. Instaliraću ko pre devojci...:D
 
Poslednja izmena:
Polako, kao da sam ne znam šta napisao. Što se odmah ljutiš?

Uđi na svoj profil pa pogledaj Last started threads.

Pa kad me nesto iznervira onda grdim, manje grdim kad nadjem resenje na netu, vise kad moram da pitam, volim da mi je sve cakum pakum. Suse TW sam lickao kacio slike nazalost raspao se. Ovde u 42.3 pokusao sam da sto manje koristim repozitorijume koji nisu ona 4 + pacman, ne ide, jednostavno te kontrolne sume zezaju, nije mi jasno jer posle npr. 5 dana te kontrolne sume su ok. Najgore je sto ne znam razlog zasto je tako i zasto se to desava jos nekima ljudima sa kojima imam privatnu prepisku emailom. :D
Zadnje je Calculae upravo sto sam i napisao ta dva ne rade maskirani su i nije mi jasno zasto, da su svi ostali distroi maknuli ta dva programa bilo bi mi jasno, ovako samo jedan izvor tvrdi "car je go".
 
Poslednja izmena od urednika:
To sa kontrolnim sumama mi se dešavalo jedino kad sam se zaigrao sa podešavanjima repoa pa su se paketi pobrkali i samim tim i sume nisu odgovarale. Onda sam skontao da je najbolje da se okanim toga i da koristim samo službene repoe, a šta fali bez toga se može.

Meni samo nije jasno kako to da završi na Gentoo derivaciji distrou ako hoćeš da ti sve bude cakum pakum i da ti sve radi lagodno. Distroi koji furaju tu svoju GNU/Linux etiku i filozofiju znaju biti opasni, pa se na kraju sve svede da su najbolji oni sa kojima se najmanje zamaraš, a meni ispade da su to mainstream gospoda Debian, Ubuntu, openSUSE, Fedora, Arch.
 
Pa probao Calculate i radi, GE im nije u startu radio maskiran ali teamviewer jeste pa ga skoro maskirali. Sve sto sam stavio od programa radi. Pisao sam vec volim da su mi distroi identicni, znaci sve sto imam u jednom da imam i u svim ostalima. Cak sam i kompajlirao neke programe, jest da traje a i ima manu kad dodje update mora prvo da se deinstalira taj kompajlirai pa onda ponovo kompajliranje, nece sam da uradi umesto mene, jedino sto sam radi je da brise stare kernele. Verovao ili ne ali Calculate kod mene radi uz kilograme programa i jos sam ga natero da radi na srpskom a zvanicno nema srpskog u Calculate, mozes da pises ali lokalizacija njet a ja sam ga natero, malo copy/paste iz distro koji podrzavaju srpsku lokalizaciju i reseno. Programe instaliram skoro uvek kroz GUI Porthole program. Za neverovati, i ja se sam sebi cudim, Calaculate i Manjaro su mi glavni distroi. :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Nema šta, svaka čast.

Meni je kompajliranje i bilo kakvo dodavanje paketa van zvaničnih repoa (čak i binarnih) bol u dupetu. Trenutno, jedino imam tri paketa iz AUR-a pored zvaničnih i to je to, a i ta tri su da im se može vjerovati.

Ubuntu i Debian kad sam korstio smrkne mi se kad moram neki ppa dodavati.
 
Poslednja izmena:
Nema šta, svaka čast.

Meni je kompajliranje i bilo kakvo dodavanje paketa van zvaničnih repoa (čak i binarnih) bol u dupetu. Trenutno, jedino imam tri paketa iz AUR-a pored zvaničnih i to je to, a i ta tri su da im se može vjerovati.

Ubuntu i Debian kad sam korstio smrkne mi se kad moram neki ppa dodavati.
Ja volim da tovarim barem 3 programa iste namene a iz AUR-a imam svasta, cim mi nesto zatreba ako mora mnogo da se kuca ja trazim GUI, jedan jedini program za kolaz slika nisam uspeo da stavim mnogo je mator nema ga u AUR-u. PPA mi je kao dobar dan, LTS verzije i sve sto mi treba najnovije guram ppa. Kompajliranje iz AUR-a to ti je samo odgovaranje Y/n i cekas da zavrsi. Kompajliranje u Calculate radi samo, u GUI porthole stikliras parametre koje nudi, zapamtis gde ti nudi i pustis. Veci posao mi je kad pravim neke skriptice jer sve prepisujem sto mi treba, nista ne pamtim, copy/paste pa probam.
Ljudi kad stave u AUR to je sve vec sazvakano i samo radi, ima slucajeva da ne radi ali onda to ostavis da neko vreme odstoji dok se sve ne razresi. Kod Calculate sve je pripremljeno samo biras da li ces da odas neku od ponudjenih opcija ili neku koja ide po defaultu da izbacis.
 
Poslednja izmena od urednika:
...Kompajliranje iz AUR-a to ti je samo odgovaranje Y/n i cekas da zavrsi...

Instaliraj pacaur i olakšaj još više sebi. Pacaur prvo traži u zvaničnom repou, a ako ne nađe onda pretražuje AUR. Možeš preskočiti i potvrde y/n i editovanje ovako:

pacaur -S google-chrome --noconfirm --noedit
 
Probao sam juce kde plasmu :d
Covece bili ste u pravu ono je perverzija od kastomizacije --- drndao sam i dosadilo mi, iskreno ali ko voli to cudo od Desktopa , svaka preporuka , bar je kod mene na ubuntu gnome radila super iako sam mislio da ce biti problema posto koristim Gnome shell po defaultu ;) ali sve sam ocistio , i nema frke...
Kod mene je izgleda Gnome najbolji izbor , nit je dosadan nit je komplikovan :d a nisam opterecen tim da mora da izgleda kao win :p
Dajte jos neku preporuku sta da probam , sta je jos zanimljivo , MAte, budgie , xfce ... :smash:
 
Probaj neki tiling window manager (npr. i3wm) pored standardnog desktopa. Imam XFCE pored i3 i na XFCE gotovo da nisam ni ušao.
 
Probao sam juce kde plasmu :d
Covece bili ste u pravu ono je perverzija od kastomizacije --- drndao sam i dosadilo mi, iskreno ali ko voli to cudo od Desktopa , svaka preporuka , bar je kod mene na ubuntu gnome radila super iako sam mislio da ce biti problema posto koristim Gnome shell po defaultu ;) ali sve sam ocistio , i nema frke...
Kod mene je izgleda Gnome najbolji izbor , nit je dosadan nit je komplikovan :d a nisam opterecen tim da mora da izgleda kao win :p
Dajte jos neku preporuku sta da probam , sta je jos zanimljivo , MAte, budgie , xfce ... :smash:

Ono sto sam ja do sada probao a nije pominjano:

Floating WM/DE
mate == gnome2, ko nije koristio po defaultu ima dva panela gore je kao kod gnome-shell meni, precice places i system tray. Window manager se zove Metacity i po defaultu ima tearing osim se ne forsira lek iz drajvera. Potrosnja memorije oko 400-500 MB, zavisno od distribucije
budgie == gnome-shell ali nije pisano u javascript/html/css i radi brze, trosi dva puta manje memorije. ima panel sa sistemskim podesavanjima i par widgeta, nema gnome-shell extensions. Ne znam koji je compositor i da li ima tearing ili ne. Potrosnja memorije oko 400-450 MB.
xfce4 == najbolji DE, stabilan kao kuca ali malkice ruzan po defaultu sto se moze popraviti. Mislim da ima dva window managera, jedan je xfwm4 a drugi marco. I jedan i drugi imaju tearing ako se ne leci preko drajvera (vsync). Moze se iskljuciti xfce4 compositing i koristiti compton za tearing free iskustvo ali zahteva malo podesavanja. Potrosnja memorije od 200-250 MB.
openbox == najbolji WM ali nije DE. Moze se koristiti kao WM u KDE, Gnome ili xfce4, umesto default resenja. Ide ruku pod ruku sa comptonom koji dodaje transparency, fading, fixes tearing i ostale efekte po zelji. Podesavanje je relativno okej sem rc.xml fajla koji je problematican jer je xml format u pitanju (rucno editovati xml je pain in the butt). U pitanju je redak slucaj u Linux svetu, program je gotov, konacna verzija. Zavrsen odavno i radi 100% stabilno. Ne dobija update niti mu to treba. Potrosnja memorije oko 120 MB.
fluxbox == kao openbox samo sto stize sa panelom i ima nesto normalnija podesavanja ali je nesto nestabilniji. Potrosnja vise manje kao openbox.
enlightenment == jednom recenicom cudno okruzenje ali veoma mala potrosnja resursa, od 250-300 MB ako se dobro secam. Out of the box podrzava sve efekte, pa i previse efekata. Veoma snappy dok ne pukne osnova i ne popije segfault. Osnova tj. EFL je pisana nogama, jedna od cudnijih baza C koda na internetu. Nacin na koji ceo taj gui framework radi je nezamisliv za normalne ljude. Ali radi nekako i to vrlo efikasno dok ne dodje do memory errora.
Deepin == kombinacija Gnome i KDE okruzenja, jedini nacin da imate gotovo native podrsku kako za qt5 tako i GTK3 programe. Mnogo lepo izgleda out of the box, jako ugladjeno. Kineski enterprise proizvod, podrska za Deepin distro se naplacuje u Kini kao sto Red Hat naplacuje podrsku za RHEL. Potrosnja memorije relativno visoka, krece se od 600-850 MB. Opcija koliko i gnome-shell ali bolji default programi. Za razliku od Gnome 3, u Deepinu mozete uspesno instalirati i koristiti Dolphin file manager.

Tiling WM/DE
i3wm == automatski tiling window manager, deli ekran na pola, pa polovinu na pola i tako u nedogled, kao binarno stablo ko je upoznat. Ima jedan config fajl u kojem se sve nalazi, keybindings, statup programi i ostali detalji. Tiling WM se koristi iskljucivo putem tastature i keybindings su neophodni za sve akcije. Podesiti po volji ali potrajace. Neki programi, prvenstveno oni moderniji ne igraju lepo sa tiling wm tj. ne skaliraju elemente na manje velicine dinamicki. Za Firefox postoji ekstenzija koja dinamicki podesava zoom na osnovu velicine prozora. Mislim da se moze podesavati sirina podjedinica, ne moraju biti 1/2, 1/4, 1/8 itd. Trosi oko 90 MB memorije.
i3gaps == fork i3wm koji podrzava gaps tj. prazan prostor izmedju podjedinica sto je samo po sebi beskorisno ali lepo izgleda. Ima jos neka unapredjenja ali ne kopira koncept desktopa pa samim tim kao ni u slucaju vanilla i3 ne postoji show desktop. Jedini nacin da se vidi desktop je otvaranja praznog workspacea.
herbstluftwm == manuelni tiling wm gde se ekran proizvoljno deli na frejmove koji ce sadrzati programe. Frejmovi mogu biti zeljene velicine, zbog samog sistema rada gaps postoji po defaultu cak i gaps unutar frejma (mozda moze i i3 ali nisam upucen).

Ostalo nisam probao.

KDE zaista ima brdo programa ali je velika vecina jos uvek na qt4 i zaista vizuelno strce u odnosu na ostatak Plasma 5 okruzenja. Dolphin je najvalitetniji KDE program i ne postoji slican GUI file manager za Linux. Zapravo postoji ali je krajnje neugladjen i ne moze se popraviti na lak nacin. U pitanju je SpaceFM, podrzava vecinu onoga sto podrzava Dolphin ali je sve nabacano preko reda.
 
Poslednja izmena:
uffff hvala :) detaljno nema sta :wave:
 
Ubuntu 17.10 ima uzasno losu implementaciju Gnome-a, uzasno je bagovit i neoptimizovan. Instalirao sam Fedoru 27, masina prosto leti, radi osetno brze i od Hackingtosh-a! Izgleda da Fedora ima mnogo bolji core.
 
Ubuntu 17.10 ima uzasno losu implementaciju Gnome-a, uzasno je bagovit i neoptimizovan. Instalirao sam Fedoru 27, masina prosto leti, radi osetno brze i od Hackingtosh-a! Izgleda da Fedora ima mnogo bolji core.

Hehe zato samo LTS verzije koristiti (16.04) uskoro za koji mesec bice 18.04... u pocetku mi nije bilo jasno kako neki tvrde da je 17.10 beta ali istina je.
Ali mora da se pazi i na LTS ... lako se napravi neko #ranje ako ne pazis sta radis i kako...
Zato lepo na SSDu je Win10 i ubuntu , naravno za nedaj boze tu je i recovery flash usb i nema brige :wave:
 
Win verzija mi je uzasna, obrisao sam je i vratio verziju 12.
 
Kakav je frame rate kad se gleda video sa hosta ako možeš da probaš? Splashtop mi je bio savršen s te strane ali nema više Linux verziju servera.

Los, izmedju 10 - 15 FPSa, sa lagovima. Testirao sam youtube, sa Fedore 27 na Ubuntu 16.04.
 
+1, Najlepše hvala. :) Znači "lagucaju" ili se 60FPS odnosi na plaćenu verziju što možda nisam registrovao.

Nema na cemu, upotreba interneta je bila oko 500 kBita/s za klasican video, tako da ne verujem da je bandwith razlog tome. Ali opet nisam nikada koristio Teamviewer za tu namenu, mozda postoji neka optimizacija koja bi pomogla.
 
Nema na cemu, upotreba interneta je bila oko 500 kBita/s za klasican video, tako da ne verujem da je bandwith razlog tome. Ali opet nisam nikada koristio Teamviewer za tu namenu, mozda postoji neka optimizacija koja bi pomogla.

Ako neko zna alternativu koja i to radi brzo u lokalnoj mreži(wifi), molim postujte. Probao sam sa VNCom a i sa prethodnim verzijama Team Viewera ali iz nekog razloga FPS je bio osetno lošiji od Splashtop.

Evo kako je Splashtop radio, sasvim je realno poređenje:
 
Poslednja izmena:
Zasto bi se uopste mlatio sa AUR-om ili nedaj boze DEB paketima kada imas sve lepo na oficijelnom sajtu ?

https://www.teamviewer.com/en/download/linux/

Stvarno mi nije jasan tvoj mindset.
Meni nije jasno kako ti nikako ne mozes da ukapiras da moj posao nije bio da radim na PC, radio sam na mainframe a to je kao d*pe i oko. Ja sam penzioner i ne pokusavam da izucavam linux i distrou u sitna crevca. Ako mislis da cu sam da pakujem to sam jednom uradio i nikad vise, ispravljao sam praznike u kalendaru za vise distribucija. Da li to cudo radi samo ako se raspakuje na /opt nemam pojma jer mi ne radi u Calculate na taj nacin i zato nisam pokusavao drugde, neki programi rade tako neki nece, Viber sam samo raspakovo u calculate ali to nije to, dok se startuje treba mu vecnost. Sta ti mindset znaci pojma nemam, ne moras bas toliko da siljis onu stvar, pitam se koji klinac visis na forumu ako stalno nekome delis lekcije kao ti si genije a svi ostali su krelci, ako te neko lepo pita redno je da lepo odgvoris ili si domace vaspitanje zaboravio negde usput.
 
Poslednja izmena od urednika:
lega, skines ovaj tarball, otpakujes ga i cd unutar direktorijuma. Tu jedino imas ovaj sudo ./tv-setup install, i on ce ti postavljati pitanja, napisati koje biblioteke ti fale (ako fale) i to je to.
 
Nazad
Vrh Dno