Šta je novo?

Linux FAQ

Uđi u Windows, instaliraj EasyBCD i ponovo upiši MBR na taj disk gde ti je Windows instaliran.
 
Ја не волим те додатне програме, довољно је да покренеш инсталациони диск, одеш у терминал и одрадиш bootrec /fixboot и bootrec /fixmbr па ће да проради. Када си инсталирао линух, он је свој груб увалио на диск са пенџерима. Ништа страшно и све је лако решиво.
 
Kakav je Thinkpad T440 za Linux? Nasao sam polovan model dobro ocuvan sad ne znam kako ce se slagati sa Linuxom a to mi je jako bitno, posto kontam da taj laptop moze gurati neki distro bar par godina.

Na netu svi imaju razlicita iskustva, lakse mi ovdje ako ima neko da je imao posla sa njim.
 
Poslednja izmena:
Kakav je Thinkpad T440 za Linux? Nasao sam polovan model dobro ocuvan sad ne znam kako ce se slagati sa Linuxom a to mi je jako bitno, posto kontam da taj laptop moze gurati neki distro bar par godina.

Na netu svi imaju razlicita iskustva, lakse mi ovdje ako ima neko da je imao posla sa njim.
Ja sam na T440s držao Antegros, sve radilo bez problema.
 
Imam problem sa office fajlovima . Na win 10 normalno otvara ,sada kada uđem u Manjaro posle sveže instalacije za svaki fajl mi piše docx does not exist. To mi se nalazi na hard disku na ntfs particiji . Svi ostali fajlovi normalno rade sem ovih. Imam Libre office 5.3.7.2

Mada izgleda deluje kao da je u pitanju samo jedan folder , probao sam nešto drugo i radi. Ušao sam u windows obrisao taj folder pa skinuo ponovo sa gdrive i stavio na hard disk i isti slučaj, neće da otvara . Instalirao wps office i bolje je ,bar ih otvara , mada većina zbrkana. Muka me uhvati kad treba da uđem u win 10 . Bio je super prvih godinu dana kako mi je radio, baš sam bio prezadovoljan ,posle kao mrcina .
 
Poslednja izmena:
Уме Манџаро да забрља, мислим да сам и ја бар једном имао такав проблем. Они каскају бар месец дана за Арчијем али не раде како би требало, ако је на Арчију откривен проблем, на Манџару се појави кроз месец дана. Ако је на Арчију проблем решен после три недеље, он неће да буде решен и овамо него ће опет да чекају месец дана па убаце и исправку.
Дај неки документ који брља да га пробам на разним линухима да потражим неку логику.
 
Jedino uveče kad dodjem kuci ili sutra ujutru ako se setim.To su neki dokumenti za majku koji su prepravljeni .Moji rade normalno u drugom folderu. Preko wps je otvorio svaki ,možda je samo do docs-a ,inače je na ćirilici ,možda tu leži problem.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Imam problem na Ubuntu 16.04 LTS sa Skype preview. Isprekidano čujem sagovornika,a i na testu se pnavlja isti problem.

Imam ovo!!
[QUOTEzoki@Neptun:~$ aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Generic [HD-Audio Generic], device 0: ALC887-VD Analog [ALC887-VD Analog]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Generic [HD-Audio Generic], device 1: ALC887-VD Digital [ALC887-VD Digital]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 7: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 8: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 9: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
zoki@Neptun:~$ arecord -l
**** List of CAPTURE Hardware Devices ****
card 0: Generic [HD-Audio Generic], device 0: ALC887-VD Analog [ALC887-VD Analog]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Generic [HD-Audio Generic], device 2: ALC887-VD Alt Analog [ALC887-VD Alt Analog]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 2: C110 [Webcam C110], device 0: USB Audio [USB Audio]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
zoki@Neptun:~$
][/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Imam problem na Ubuntu 16.04 LTS sa Skype preview. Isprekidano čujem sagovornika,a i na testu se pnavlja isti problem.

Preview je drugi način da se kaže alfa/beta izdanje koje su pustili na testiranje i očekuju feedback. Bolje njima pošalji poruku šta ti se dešava da reše to klikom na ono srce. Ovako, ne izgleda da imaš sistemski problem sa zvukom.
 
Kako su ukinuli skype for linux ,instalirao sam ovo i eto problema.
 

Imas odavno na mainline kernel 4.14.3 a imas sad i 4.15-RC1. Postoji programce koje ce samo da ti kaze kad imas novu verziju kernela
teejee2008/ukuu: Kernel Update Utility for Ubuntu-based
Uvek za svaki slucaj proveris na mainline kernel da li je heder file => 10M, ako je manje onda kernel nije ok i ne moze da se instalira. Nove verzije izlaze otprilike na svakih 5 dana.
 
Kako su ukinuli skype for linux ,instalirao sam ovo i eto problema.

Sa sajta skines i instaliras , ja tako na ubuntu 16.04

8.11 verzija radi odlicno.

@lega99 nisam znao za ovo, extra , hvala ,) i ovaj aptik je mocna stvar :)
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam Gecko da isprobam (mrzi me da konfigurišem openSuse), a to je za mene potpuno novi svet. Ako je:

Kod:
zypper refresh = apt-get update = pacman -Syy
Kod:
zypper patch = apt-get upgrade = pacman -Syyu
Kod:
zypper dist-upgrade = apt-get dist-upgrade = pacman -Syyu

Šta je onda kog đavola
Kod:
zypper update
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam Gecko da isprobam (mrzi me da konfigurišem openSuse), a to je za mene potpuno novi svet. Ako je:

Kod:
zypper refresh = apt-get update = pacman -Syy
Kod:
zypper patch = apt-get upgrade = pacman -Syyu
Kod:
zypper dist-upgrade = apt-get dist-upgrade = pacman -Syyu

Šta je onda kog đavola
Kod:
zypper update


Sa zvanicnog sajta uz pomoc neverovatnog google-a.
 
Sa zvanicnog sajta uz pomoc neverovatnog google-a.

Hajde onda da zatvorimo forum kao nepotreban, jer svi odgovori su već na google-u.

Mene zanima kako korisnici sa ovog foruma koriste te komande u openSuse, šta je dobro, a šta ne raditi.

Gecko me je posle zypper patch počastio sa kuršlusom:



Rešenje je deinstalirati libqt5-qtct i sve se vrati u normalu. Mada, ne znam zašto ovo i pišem, rešenje je već na google.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja razumio patch vrši ispravku manjeg broja paketa kod kojih je uočen neki bag / potreba za ažuriranjem. Dakle nećeš dobiti update svih paketa koji su dostupni, dok će komanda update da ti ažurira sve pakete na najnoviju verziju koja se nalazi u repoima. Patch komanda se uglavnom koristi u nekim produkcijskim okruženjima dok obični korisnici uglavnom koriste samo komandu update.

Tako da patch ti doslovno ni ne treba.

Inače openSUSE je odličan distro, kod mene je Tumbleweed Gnome letio.

https://en.opensuse.org/images/1/17/Zypper-cheat-sheet-1.pdf

Zypper-cheat-sheet-1.png
 
Poslednja izmena:
@vlado_ns

Kod:
zypper update ------> sudo apt update i sudo apt upgrade
to je upgrade
ako update ili skraceno up promenis u dup onda je to upgrade distribucije na novu verziju ako postoji
Ja sam obrisao Suse 42.3 malo, malo pa neki problem sa nadogradnjom, sve od multimedije maltene morao sam iz pacman repozitorijuma, cesto im repozitorijumi javljaju gresku ne slaze se kontrolni zbir, zadnje bio je neki veliki upgrade, krene i zaglavi ne slazu se kontrolne sume za neke python dodatke. Dosadilo mi vise, ima sam Suse TW koji je RR i na kraju je prolupo, ajde vratim se na stabilnu verziju ali to zezanje sa kontrolnim sumama dosadilo. Jedan distro manje u mojoj kolekciji. To je po meni distro koji je za kancelariju i da ne pipas dugmice.
 
E, takve stvari me zanimaju @mrtavker i @lega99 - hvala na tome.
Sinoć sam pročitao u Svetu kompjutera recenziju Gecko-a, pa hajde reko da probam kakav je.
 
Mene zanima kako korisnici sa ovog foruma koriste te komande u openSuse, šta je dobro, a šta ne raditi.

OpenSuse je antipod Archu i sličnim distroima gde se takvim poslovima bavimo kroz terminal. Probaj da koristiš odlični Yast, za promenu, pa onda neka ti neki kaže kako Linux nije juzer frendli ako sme.:D
 
OpenSuse je antipod Archu i sličnim distroima gde se takvim poslovima bavimo kroz terminal. Probaj da koristiš odlični Yast, za promenu, pa onda neka ti neki kaže kako Linux nije juzer frendli ako sme.:D
Taj "odlicni" Yast mi je prolupao u Suse TW i od kde verzije Yasta vise nije bilo traga, nekako sam nabacio gnome verziju yasta, jedno vreme islo i onda opet problemi sa kontrolnim sumama, pa posle par dana ok, na kraju ode prolupa nacisto. Stavim Suse 42.3 ali to zezanje sa multimedijom i kontrolne sume repozitorijama dosadilo. Radio update kroz Yast ili kroz plasma widzet isto mu dodje ako sume nisu ok zaglavi i jedno i drugo. Ne mogu ja da imam to sto oni odrede od programa i nista vise, to nek koriste u kancelarijama...Moje druzenje sa Suse je zavrseno za vjeke vjekova.
 
lega99, pa kod tebe nijedan distro ne radi. Koristio sam i ja openSUSE i doslovno nikakav problem, ni sa yastom, ni sa Packman repoom koji sam instalirao po dizanju sistema i nisam više ni znao da postoji. Distro je skockan kao apoteka.
 
Taj "odlicni" Yast mi je prolupao u Suse TW i od kde verzije Yasta vise nije bilo traga, nekako sam nabacio gnome verziju yasta, jedno vreme islo i onda opet problemi sa kontrolnim sumama, pa posle par dana ok, na kraju ode prolupa nacisto. Stavim Suse 42.3 ali to zezanje sa multimedijom i kontrolne sume repozitorijama dosadilo. Radio update kroz Yast ili kroz plasma widzet isto mu dodje ako sume nisu ok zaglavi i jedno i drugo. Ne mogu ja da imam to sto oni odrede od programa i nista vise, to nek koriste u kancelarijama...Moje druzenje sa Suse je zavrseno za vjeke vjekova.

Ne mogu da komentarišem poslednje verzije i kakvi problemi su trenutno sa repoima. Takođe TW, mora da je paradogon stabilnosti. :d OpenSuse sam koristio punu godinu dana (neka starija verzija) i ostao mi je u sećanju po tome što u konzolu nisam morao da zalazim nikad. Čak i za repo sa kodecima je bilo dovoljno kliknuti dugme na nekom sajtu i voila... što kažeš kancelarijski distro, u najboljem smislu.

Kad neko sa Archa dođe i odmah se 'vata konzole to mi je kao kad neko ko inače vozi fiću, krene da gura i BMW, jer je navikao da tako pali mašinu.:d
 
lega99, pa kod tebe nijedan distro ne radi. Koristio sam i ja openSUSE i doslovno nikakav problem, ni sa yastom, ni sa Packman repoom koji sam instalirao po dizanju sistema i nisam više ni znao da postoji. Distro je skockan kao apoteka.
Gde sam napisao da nijedan distro ne radi. Kod nekih ljudi cim napises da neki distro ima neku falinku odmah se sve izokrne i globalizuje. SuSe mi se nikad nije dopadao i jos kad sam prvi puta u zivotu probao linux a to je bio Suse nije mi se dopao. Pisem konkretno sta mi se desavalo sa SuSe i takav distro nema mesta kod mene na masini. Kako se bas to desava samo na SuSe repozitorijumima nemam pojma a u drugim distroima sve ok oko kontrolnih suma, pitao sam neke priatelje koji drze Suse isti fazoni se desavaju. Radi mi sve ostalo, ako povremeno nesto zaglavi to se resi, problem je sto ja pisem iako sam po 100x rekao sebi da necu vise da pisem nista bas zbog ovakvog komentara i slicnih. Tebi je ok meni nije, napisao sam razlog ali nisam napisao da mi nijedan distro ne radi. Evo radim u Calculate, pitao sam za dva programa koji su oni maskirali, sve ostalo radi. Manjaro radi, bio se zagusio od fajlova, nasao na arch wiki i obrisao, @calexx mi napisao da ocistim iz Octopi itd...;)
 
Polako, kao da sam ne znam šta napisao. Što se odmah ljutiš?

Uđi na svoj profil pa pogledaj Last started threads.
 
Nazad
Vrh Dno