Šta je novo?

Linux FAQ

Neuspeo update sistema na serveru. Riknulo sve - baza, web server.
 
Neuspeo update sistema na serveru. Riknulo sve - baza, web server.
Pa zar pored tolikih strucnjako to moze da se desi? Gde je backup? @Djetvan pise na ES da su uhakovani i da su pokupljenje sve sifre itd... @Massko pise da nema para i nudi pomoc za godinu dana...Sta je istina?;) Ajd dogovorite se pa nek se neko merodavan oglasi :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne bih u tuđe ime da otkrivam detalje zbog kojih bi neko mogao da se naljuti. Rećiću samo da pare nisu problem. Hosting im je sponzorisan. Bio sam u kontaktu sa Ladislavom Uroševićem oko problema. Ponudio sam mu da se angažujem oko oporavka ali je bilo kasno. Pre nego što sam imao prilike da pogledam u kakvom je stanju server, već je bio urađen upgrade sa 14.04 na 16.04 ali je to sa sobom povuklo i upgrade MySQL-a sa 5.5 na 5.7 (ako me sećanje dobro služi). To naravno nije podržano pa je pukla baza. Backup-a nema jer ručni backup nije napravljen pre upgrade-a a automatski backup-i su već bili pregaženi novim backup-ima jer je prošlo suviše mnogo vremena. Nisam mogao mnogo da uradim a i nisam dobio nikakav odgovor na moj poslednji mail tako da ne znam šta se još u međuvremenu izdešavalo. Ladislav je nešto bio bolestan u vreme kada smo komunicirali. Pošto ne dobijam odgovore na malove, ne znam kakvo je trenutno stanje.
 
Врло чудно за неку такву екипу, ако стварно није хаковано како се прича, онда је невероватно да неко не одради бекап и то на више места пре свега овога. Па ја ресетујем глупи телефон па три пута проверим да ли ми је именик пребачен, да ли сам сачувао све што је потребно, да ли сам сачувао и лог позива а не нешто тако битно као што је онаква база.
Да ли да кажем и неозбиљно??
 
Ne znam šta da kažem. Ni sve to ne bi bilo problem da se odreagovalo pravovremeno. Automatski backup-i bi i dalje bili tu (dnevni, nedeljni). Ovako dok sam uspeo da stupim u kontakt, dok šta, već je bilo kasno. Doduše, ako je sve ostalo u stanju u kakvom sam ja zatekao server, ima nade da se sve oporavi samo treba dosta posla. Podigne se 14.04 server sa strane i prenesu podaci. MySQL data dir (/var/lib/mysql) se podmetne MySQL-u verzije 5.5 i proveri da li je baza preživela.
 
Hvala na konkretnom odgovoru :) Kao sto @calexx napisa ja backup mojih bitnih fajalova imam na sva 4 diska i plus na mega.nz. Mislim da im je sve ovo doslo kao kec na desetku, forum slabo posecen, zasitili su se i ovo je dobar nacin da zavrse tu pricu.
 
hplip je rekao bih kolekcija drivera; prilikom dodavanja novog štampača bi u listi podržanih modela trebao da se pojavi i taj HP
 
Uradio sam to.Ali mi se pjavljuje problem prilikom štampanja. Desi se da odštampa nešto,a posle neće da pokrene štampač. Prikaže da idle printing.A da ga nije pokrenuo.
 
Imam instaliran Manjaro i Win 10 na hdd-u . Win 10 u zadnje vreme retko koristim ali mi je potreban ponekada pa bih ga ostavio . Kupio sam ssd pa bih instalirao na njega Manjaro samo . Kako da to uradim sada da ne bih imao nikakav konflikt sa starom instalacijom Manjara i win 10. Instaliram Manjaro na ssd i prilikom buta ostaje isto kao i ranije izbor iz gruba ? Šta da radim sa starom instalacijom Manjara, kako to da bezbolno izbrišem kasnije. Jednom sam se zeznuo pa sam formatirao particiju sa nekom starom instalacijom i kasnije sam imao zbrku sa grubom i butom.
 
Poslednja izmena:
Imam instaliran Manjaro i Win 10 na hdd-u . Win 10 u zadnje vreme retko koristim ali mi je potreban ponekada pa bih ga ostavio . Kupio sam ssd pa bih instalirao na njega Manjaro samo . Kako da to uradim sada da ne bih imao nikakav konflikt sa starom instalacijom Manjara i win 10. Instaliram Manjaro na ssd i prilikom buta ostaje isto kao i ranije izbor iz gruba ? Šta da radim sa starom instalacijom Manjara, kako to da bezbolno izbrišem kasnije. Jednom sam se zeznuo pa sam formatirao particiju sa nekom starom instalacijom i kasnije sam imao zbrku sa grubom i butom.

Fizicki odkaci sve diskove koje imas u sistemu. Ostavis samo SSD na kojem hoces da uradis intalaciju Manjaro-a. Nakon instalacije, ponovo nakaci sve diskove. Instaliraj os-prober. Pokreni ga sa root privilegijama i to je to.
 
Fizicki odkaci sve diskove koje imas u sistemu. Ostavis samo SSD na kojem hoces da uradis intalaciju Manjaro-a. Nakon instalacije, ponovo nakaci sve diskove. Instaliraj os-prober. Pokreni ga sa root privilegijama i to je to.
Ja bi predlozio varijantu da uradi to sto si rekao ali mu ne treba nikakv OS-prober. Jednostavno izabere da mu se system dize sa tog diska i da mu je grub na tom disku. U Biosu namesti da se sistem dize sa tog diska, time je eliminisao uplitanje u windows. Prikaci ostale diskove digne sistem i uradi update-grub koji ce pokupiti kao ostali OS i windows. Ne znam samo da li ce se radi prijasnje instalacije Manjara pojaviti kad odabere win i pitanje za taj stari manjaro. Ja sam tako radi ali sve sam radio od nule jer su mi u servisu zeznuli sve diskove...
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobro je kada update-grub postoji na sistemu, ali nije uvek tako. Nekada update-grub ne postoji na sistemu, to je skripta koja se nalazi u /usr/sbin/ sledeće sadržine:

#!/bin/sh
set -e
exec grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg "$@"

Ako ne postoji, jednostavno se napravi sa sudo nano /usr/sbin/update-grub

Nakon toga:

sudo chown root:root /usr/sbin/update-grub
sudo chmod 755 /usr/sbin/update-grub

I tek tada može da se koristi update-grub.
 
@vlado_ns,

Ovo je dobar savet, ja sam ga odradio cim sam stavo Calculate i jos u jednom linuxu koji nije imao update-grub.
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala puno na savetima .Probaću da otkačim diskove instaliram Manjaro pa odradim update gruba .

Kada već radim novu instalaciju taj stari Manjaro mi neće biti potreban .Ne znam da li je sigurno da posle uradim samo format te patricije na HDD gde mi je bio Manjaro .Valjda neće praviti problem?
Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa, ako ti je namera da na disku imaš samo Windows, najbolje da Manjarove particije prosto pobrišeš i povećaš postoječu win particiju. Držanje Linuxa i Windowsa na različitim diskovima je najbolje rešenje. Nikakav apdejt jednog ili drugog OSa neće ništa da pokvari.

p.s. da se ipak ogradim, pošto W10 ne koristim. Sa starijim verzijama sam jednom prilikom imao problem kad sam smanjio particiju a obrnuto ne. Valjda ni 10-ka neće praviti problem. Takođe ne znam kako se, čime se radi boot repair iz desetke ali ne verujem da je neka glavobolja.
 
Poslednja izmena:
Ja bi predlozio varijantu da uradi to sto si rekao ali mu ne treba nikakv OS-prober. Jednostavno izabere da mu se system dize sa tog diska i da mu je grub na tom disku. U Biosu namesti da se sistem dize sa tog diska, time je eliminisao uplitanje u windows. Prikaci ostale diskove digne sistem i uradi update-grub koji ce pokupiti kao ostali OS i windows. Ne znam samo da li ce se radi prijasnje instalacije Manjara pojaviti kad odabere win i pitanje za taj stari manjaro. Ja sam tako radi ali sve sam radio od nule jer su mi u servisu zeznuli sve diskove...

Zasto jednostavno kad moze komplikovano. :)

Dobro je kada update-grub postoji na sistemu, ali nije uvek tako. Nekada update-grub ne postoji na sistemu, to je skripta koja se nalazi u /usr/sbin/ sledeće sadržine:

#!/bin/sh
set -e
exec grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg "$@"

Ako ne postoji, jednostavno se napravi sa sudo nano /usr/sbin/update-grub

Nakon toga:

sudo chown root:root /usr/sbin/update-grub
sudo chmod 755 /usr/sbin/update-grub

I tek tada može da se koristi update-grub.

Sto vi ljudi volite da od jednostavne procedure napravite citavu nauku pa to je strasno. Cemu to ?
 
Zasto jednostavno kad moze komplikovano. :)
Za mene je bolja moja varijanta, windows i linux nemaju nikakvih dodirnih tacaka, tako radi i @calexx. Moz da maknes windows linux ce da radi, moz da maknes linux nema pozivanja iz windowsa. Preko, prece, naokolo blize. :d


Sto vi ljudi volite da od jednostavne procedure napravite citavu nauku pa to je strasno. Cemu to ?
Meni lakse da imam tu skriptu nego da kucam tri komade od kojih cu jednu garant da omasim nesto. To je i poenta prilagodis sebi kako ti odgovara, isto kao i aliasi koji su jos u unixu napravljeni, mozes bukvalno da kucas nasu rec iza koje stoji linux komada.:d
 
Ја то решавам једним yaourt - S update-grub и после тога не размишљам.

Слободно инсталирај без откачињања осталих дискова, све се после лако среди. Вичи ако негде запне. Више детаља кад будем поред компа, мрзим да много куцкам по мобилном.
 
Ја то решавам једним yaourt - S update-grub и после тога не размишљам.

Слободно инсталирај без откачињања осталих дискова, све се после лако среди. Вичи ако негде запне. Више детаља кад будем поред компа, мрзим да много куцкам по мобилном.

Dobro je kada yaourt postoji na sistemu, ali nije uvek tako... :)
 
Не мора yaourt него било који начин који иде на AUR. А иначе ја користим хелмутову скрипту која одмах понуди и јогурт па не размишљам касније. Јесте да окорели Арчи корисници мисле да је то скрнављење Арчија али сам ја ленчуга која систем једном инсталира и не жели да се много оптерећује теоријама. Реално, не памтим ни када је овај инсталиран а мрзи ме да проверавам. ;) То траје и траје.
 
Не мора yaourt него било који начин који иде на AUR. А иначе ја користим хелмутову скрипту која одмах понуди и јогурт па не размишљам касније. Јесте да окорели Арчи корисници мисле да је то скрнављење Арчија али сам ја ленчуга која систем једном инсталира и не жели да се много оптерећује теоријама. Реално, не памтим ни када је овај инсталиран а мрзи ме да проверавам. ;) То траје и траје.

Realno, u pravu si.

"I'm sorry, you may want to close your ears now, I want a distribution to be easy to install, so that I can just get on with my life, which is mostly kernel. "
Linus Torvalds
 
"Ljudi su drugačiji."

Nema potrebe raspravljati, i mene nekad udari neko ludilo pa sve radim pješke.
 
Tek juče sam stigao da sredim Manjaro I instaliram ga na ssd. Tek je sada kao munja ,prezadovoljan sam. Uradio sam grub update ali nije pronašao ništa sem Manjara , mada mi iskreno i nije potreban nešto mnogo Windows,Ako udjem jednom mesečno da završim nešto što bas ne mogu na Manjaro. Uvek mogu na f11 pa boot menu i izaberem Windowsa loader .Otkačio sam bio HDD prilikom instaliranja pa posle ubacio .

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Treba mi brz odgovor.
Pre otprilike dve godine , uz pomoć vas sa foruma, sam instalirao dual boot , na hard disku Linux Mint a na ssd Win7. Prilikom podizanja sistema imam one 5 opcije mint,recoverymint,win,recoverywin i nešto peto.
E sada hard disk sa linuxom je na izmaku , sentinel mu daje još malo života. Kako da bezbedno uklonim disk sa linuxom. Da ne moram da reinstairam win7. Probao sam da samo izvadim disk ali ne može izbacuje mi
neku grešku .
Linux nisam ni koristio,mislio sam da će mi biti interesantno , ali nisam se primio
 
sta ti je podeseno u biosu za first boot device? podesi da bude win i ne bi trebalo da bude problema.
 
First boot je ssd na kome je instaliran win. i kada otkačim hard sa linuxom dobijam grešku kako nedostaje komponenta . Pa komanda C:/ grub tako nešto. Posle ga ručno restartujem
 
zato je najbolje da se raskace hardovi i ostavi samo onaj na kome se instalira drugi sistem. sacekaj da se javi neko iskusniji, ja sam tako par puta ostao i bez windows-a...
 
Nazad
Vrh Dno