Šta je novo?

Linux FAQ

Jel normalno da se X Server pokrece na tty7? Posto sam podigao Arch od nule, postavio OpenBox i logovao se na tty1 preko automatic login i startx skripte. Pokrenuto okruzenje (xinitrc je startovao OpenBox) je ostajalo na tty1. To sam zamenio sa LightDM i on pokrece X Server na tty7. Sad tty1 ostaje na momentu kada systemd pokrene X Server preko LightDM servisa.
 
Jel zna neko zašto mi ne dozvoljava da koristim UUID umesto putanje za swap file? Kapiram da nije u pitanju klasična particija i da problem verovatno ležu tu ali zašto sam onda dobio UUID pri kreiranju /swapfile? Ovako mi je malo bezveze da u /etc/fstab imam id sistemske particije po UUID a da swapfile identifikuje putanja.
 
Код мене је swap на сваком линуху по UUID. Тако је од почетка.
 
Primećujem u zadnje vreme na ovom forumu kako ljudi uopšte ne čitaju šta neko napiše, onako pretrče pa sklope sami neku svoju konstrukciju u glavi i onda odgovore nešto peto, možeš ceo dan (ili danima) da pišeš jedno a pojedini i dalje čitaju nešto skroz drugo, neverovatno nešto, dal' je narod prs'o s' mozgom ili šta je u pitanju nemam pojma, možda ova jara i sparina krastavac lol
 
Dobio si UUID jer jeste prava particija. Niko ti ne brani da u tom jednom fajlu imaš i više njih.
E sad, da bi uopšte prišao tom fajlu, moraš da imaš/znaš putanju do njega, zar ne?
Iskreno, po meni bolje rešenje za swap fajlove bi bilo montiranje kroz autostart, ili čak skroz manuelno, ručno ako ti treba. Ja radim upravo to, retko doduše, ali ....
 
Treba mi, da mi ne treba ne bi je pravio. Kratak sam sa random memorijom, treba mi aktivan swap 100% vremena. Inače osta bez memorije i sistem haltuje na neko vreme. Rešio sam kao što u Arch wiki kaže, upisivanjem putanje bez UUID ili Label.

Da imam viška memorije i SSD uključio bi zswap.
 
Treba mi mala pomoć oko interneta. Koristim Manjaro Kde i do sada sam bio na wifi , kupio sam lan kabl i reših tako da ga koristim. Mislio naivan samo ubodem kabl i voala ,internet radi :D

Kako uopšte podesiti parametre , koristim telekomov adsl i njihov ruter . Da li trebam da prčkam nešto u podešavanju rutera ili u podešavanju lan mreže na Manjaro ?

Ja probao ovako u podešavanju , ne znam da li je to ok, verovatno treba manual da se podesi, samo ne znam kako tačno :) 192.168.1.4 sam stavio zato što vidim da nije zauzeta kada pogledam u ruter .

Screenshot_20170814_183151.png
 
Poslednja izmena:
Ako ti je internet radio na wifi onda je taj telekomov router ima vec ukljucen dhcp server. Jednostavno izbrisi ip, netmask i gateway, a stavi method auto i moralo bi da radi.
Radice i na podesavanja koje sad imas jer ti pise da si connected. Mozda bi upisao u DNS server -> 192.168.1.1.
Ta podesavanja koja imas su dovoljna da radi internet. Naravno ako se router nalazi na 192.168.1.1.
 
Не, ова подешавања су довољна да ради мрежа и да види остале а за интернет је потребан и DNS. Упиши и за њега адресу рутера (вероватно 192.168.1.1) или неки други DNS (google и слични) или промени ручно на аутоматско и Манџаро ће све сам да подеси.
 
Na automatski neće , zato sam i probao ovako ručno . Probao sam i da upišem na DNS server 192.168.1.1 i 8.8.8.8 neće ni to .

Wifi radi normalno .

Screenshot_20170814_202624.png
 
Poslednja izmena:
Da li si probao posle podesavanja da restartujes kompjuter?
Mozda manjaro ne prepoznaje mreznu kartu.
Da li mozes da prilepis ovde ifconfig.

Kod:
sudo ifconfig > ifconfig.txt
 
Restartovao sam neće . Nece to sudo ifconfig piše da ne može da prepozna komandu .

Probao sam lspci i izbacuje mi sledeće Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller (rev 05). Kako sada da proverim uopšte je l u funkciji ?

Evo kada kucam ip a :
ip a
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 scope host lo
valid_lft forever preferred_lft forever
inet6 ::1/128 scope host
valid_lft forever preferred_lft forever
2: enp2s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state UP group default qlen 1000
link/ether d4:3d:7e:03:e8:09 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet6 fe80::bd75:8472:825a:bd35/64 scope link
valid_lft forever preferred_lft forever

12: wlp0s29u1u3: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP group default qlen 1000
link/ether 54:e6:fc:87:26:af brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.1.3/24 brd 192.168.1.255 scope global dynamic wlp0s29u1u3
valid_lft 85657sec preferred_lft 85657sec
inet6 fe80::38dc:aa52:751:203c/64 scope link
valid_lft forever preferred_lft forever

Izgleda kao da ne može da dodeli adresu , za wifi ima za lan ne.
 
Poslednja izmena:
Probaj ovo u terminalu da upises:
Kod:
sudo ip addr add 192.168.1.4/24 dev enp2s0

I onda pogledaj da li radi internet. Ako radi onda je problem do kde app-a za net.
 
Treba mi mala pomoć oko interneta. Koristim Manjaro Kde i do sada sam bio na wifi , kupio sam lan kabl i reših tako da ga koristim. Mislio naivan samo ubodem kabl i voala ,internet radi :D

Kako uopšte podesiti parametre , koristim telekomov adsl i njihov ruter . Da li trebam da prčkam nešto u podešavanju rutera ili u podešavanju lan mreže na Manjaro ?

Ja probao ovako u podešavanju , ne znam da li je to ok, verovatno treba manual da se podesi, samo ne znam kako tačno :) 192.168.1.4 sam stavio zato što vidim da nije zauzeta kada pogledam u ruter .

Pogledajte prilog 234657

Prvo sredi wi-fi konekciji i u prvo tabu iskljuci da je to default konekcija. Sad za zicnu u prvoj tabu oznaci obe pocetne stavke, upisi dns servere svaki mora biti odvojen zarezom, gateway si valjda potrefio, oznaci da mora da radi sa IPV4, za IPV6 stavi ignore. Upisao si sam Svoju IP nadam se da nije zauzeta i da ti je mrezni gajtan ispravan.
file na etc/NetworkManager.conf treba da izgleda ovako
Kod:
[main]
plugins=ifupdown,keyfile,ofono
dns=dnsmasq

[ifupdown]
managed=false
Sve lepo upamti i restart
 
Probaj ovo u terminalu da upises:
Kod:
sudo ip addr add 192.168.1.4/24 dev enp2s0

I onda pogledaj da li radi internet. Ako radi onda je problem do kde app-a za net.

Neće piše RTNETLINK answers: File exists

Kad sam restartovao comp odbrajavalo mi 1:30 min i pisalo A start job is running for sybsystem net devices - eth0 device pa onda Dependency failed for dhcp.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je kde app za net dobro konfigurisan.
Pogledaj da uradis kako je @lega99 napisao samo ja bih popravio put do NetworkManager-a u etc folder-u, pravilan je:
Kod:
/etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je kde app za net dobro konfigurisan. Mozda neka podesavanja u kde app-u za net nisu pravilna.
Pogledaj da uradis kako je @lega99 napisao samo ja bih popravio put do NetworkManager-a u etc folder-u, pravilan je:
Kod:
/etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
Da to je pravilna putanja, proveri nesto se secam da neki ruter nisu bile validne sve rupe za mrezu, nego samo 3.
 
Ma ja sam probao na lan 2 i lan 3 i nije radilo. Gurnuo sam u lan 1 i sada radi.

Hvala svima na pomoći,problem ipak banalan :D
 
Poslednja izmena:
Da bi editovao fajl moras da koristis neki editor kao npr. nano.

Kod:
sudo nano /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf

Kada zavrsis sa editovanjem moras da sacuvas. Kucaj ctrl + x i potvrdis sa y.

ili editor kate

Kod:
sudo kate /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
 
Poslednja izmena:
Ma ja sam probao na lan 2 i lan 3 i nije radilo. Gurnuo sam u lan 1 i sada radi.

Hvala svima na pomoći,problem ipak banalan :D
Izgleda da su ti ulazi puni prasine, trebao si da probas svaki lan par puta, utaknes pa izvadis i tako par puta, prosto neverovatno da 2 ulaza na ruteru ne rade. Bitno je da sad radi :)
 
Pa telekomov ruter ima rezervisane portove LAN2 i LAN3 za IPTV, a za internet se koriste LAN1 i LAN4.
 
Upravo tako.

Izgleda da to nije toliko opšte poznato.
 
Poslednja izmena:
Koliko je traženo i perspektivno zanimanje linux sistem administratora? Kako se kreće raspon plata?
 
Do skoro mi je lan (windows10 - LinuxMint) radio perfektno, ali sad je nesto zeznuto. Ranije sam prebacivao fajlove brzinom 100mb/s, a sad 11mb/s. Pretpostavljam da sam nesto cacnuo u Windowsu, ali ne znam sta.
 
Zna li neko šta se događa sa Ubuntu Srbija? Ne radi im stranica duže vreme, a ni forum.
 
Nazad
Vrh Dno