Šta je novo?

Linux FAQ

@ajvn, zahvaljujem!
Hvala puno na savetovanju i trudu da pomognes. :) Dban je iz drugog puta shvatio bolje od mene sta treba. xD Uradicu wipe ipak kad je krenulo na bolje da se ne vrtimo u krug.
Pa snimi na CD i odradi tako
Na drugom usb ulazu je proradio Dban. U toku je, pa javljam kad zavrsi ako nesto treba dalje. Zasto mi pise u Entropy: Linux Kernel (urandom)? I kad otvorim dban folder na drugom kompu pise isolinux kao na slici. Kokve veze ima dban sa linuxom?
Мислиш да ће из свега овога нешто да научи? Мени се чини да сада само тражи начин да побегне из свега и врати windows али ни то нешто не иде. ;)
Sve jedno koji cu dalje da koristim samo da udjem u normalno okruzenje za koriscenje. Sve jedno Linux ili win lako cu da ubacim os koji hocu.

------------------------------------------------------
Hvala svima na pomoci kako da se izvucem iz read only zavrzlame. :)

Dobro je sto trenutno imam matori komp sa xp-om gde sam mogao da uradim dban, mogu da uradim butabilni usb za win10 ili linux ubuntu.
d23a16325b9889de278e585a83cb510f.jpg
7d24559c9f96300bfe1733ecd6026a27.jpg
 
Poduhvat zvani Fedora Minimal Custom Edition. Elem, instalacija je fino prošla. Stavio sam X11, LightDM, Openbox, drajveri se čine okej, stavio sam i Compton još samo da sredim ovaj grozni default font. Nego jedna stvar zeza.

Neće da podigne X11 automatski, ne radi ni startx. Samo xinit, pa iz xterm podignem Openbox. Menjao sam hostname tokom instalacije i sada sam dodao taj hostname u /etc/hosts kako je i objašnjeno u Arch Wiki, uz 127.0.1.1. Ne znam da li to važi i za Fedoru. Generisani hosts fajl ima hostname4 i hostname6 a to nisam viđao kada sam instalirao Archlinux.

Šta može biti po sredi?
 
Odradio je kraj wipe hdda. Klinknuo 0 za nastavak i izbacilo ovo. Ne reaguje na enter, esc. Treba jos nesto dalje i odmah os? Kako da podelim os na particije za win ili linux sve jedno? Kad pokrenem instalaciju, pa pre pocetka instalacije?
116490b9efcf8d20b67c0914d652032d.jpg
 
Odradio je kraj wipe hdda. Klinknuo 0 za nastavak i izbacilo ovo. Ne reaguje na enter, esc. Treba jos nesto dalje i odmah os? Kako da podelim os na particije za win ili linux sve jedno? Kad pokrenem instalaciju, pa pre pocetka instalacije?
116490b9efcf8d20b67c0914d652032d.jpg
Odradjeni wipe hdda kako treba. Ubacen novi os Ubuntu 17.04.

Hvala svima koji su se trudili da pomognu. Pozdrav! :)
 
a sto se bakcete sa tim dban, kad je dd sasvim dovoljan?
 
Debian 9 stize 17 juna.. Koliko sam uspeo da razumem, uspeli su da od 150 bagova svedu na 50..
Tails presao na Debian 9..

@Nista
Drago mi da si uspeo.. Malo skockaj pa okaci sliku da vidimo kako to izgleda :)..
 
Debian 9 stize 17 juna.. Koliko sam uspeo da razumem, uspeli su da od 150 bagova svedu na 50..
Tails presao na Debian 9..

@Nista
Drago mi da si uspeo.. Malo skockaj pa okaci sliku da vidimo kako to izgleda :)..

Ja koristim Debian 9 vec neko vreme. Mogu da kazem da je stabilan, naravno to se ocekuje od debian-a.:)
Zao mi je sto tebi nije uspelo sa Debian-om @Difermo(zbog wifi).
 
Ja koristim Debian 9 vec neko vreme. Mogu da kazem da je stabilan, naravno to se ocekuje od debian-a.:)
Zao mi je sto tebi nije uspelo sa Debian-om @Difermo(zbog wifi).

da wifi. source list sam uspeo da napravim.
sad ce biti stable pa to nebih morao da cackam
 
Treba mi mala pomoc..
Laptop je poceo da se greje (deo za procesor). Sad ne znam da li tu stoji i nvidia, pa mozda nakon gledanja u vlc-u linux ne moze da je ugasi.. Medjutim cak i posle restarta tu se greje.. A i cuje se da kuler malo vise radi. A tako nije bilo preT
Obicno nema, ali evo sad se pojavio neki kworker/0:2 i uce oko 18% procesora. Ima ih ukupno cca 180 i vuku od 20-22%, sto je u 90% vremena, pa do 36% sto je preotalih 10 posto vremena.. tj. osciluje do 36%. Ne sto definitivno nije uredu.. Ako zna ko kako da resim, znacilo bi mi . Taj deo tastature (caps lock, a ,q, je dosta topao)

Edit: top komanda u konzoli pokazuje da kworker/0:0 vuce 77%
 
Poslednja izmena:
Treba mi mala pomoc..
Laptop je poceo da se greje (deo za procesor). Sad ne znam da li tu stoji i nvidia, pa mozda nakon gledanja u vlc-u linux ne moze da je ugasi.. Medjutim cak i posle restarta tu se greje.. A i cuje se da kuler malo vise radi. A tako nije bilo preT
Obicno nema, ali evo sad se pojavio neki kworker/0:2 i uce oko 18% procesora. Ima ih ukupno cca 180 i vuku od 20-22%, sto je u 90% vremena, pa do 36% sto je preotalih 10 posto vremena.. tj. osciluje do 36%. Ne sto definitivno nije uredu.. Ako zna ko kako da resim, znacilo bi mi . Taj deo tastature (caps lock, a ,q, je dosta topao)

Edit: top komanda u konzoli pokazuje da kworker/0:0 vuce 77%

Upisi u terminal i pogledaj koji process je problematican:
Kod:
cat /proc/interrupts

Sumnjam na nvidia driver. To je stari problem.

-In KDE Plasma Compositor section - OpenGL 3.1 selected as backend and disabled tearing prevention;
-In NVIDIA X Settings, in the OpenGL section - "Sync to VBlank" and "Allow flipping" both disabled;
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce da je update vukao taj kernel.. Pokazalo mi da ima 20 update-a, a ja to nisam odradio odmah. Odradim sve i restartujem laptop.. I evo sad je normalno. Ne greje se i koristi oko 6-7%
cak i u htop pise da koristi po 5-7% na svakom od cetiri broja.. (mislim da su to jezgra)... A kada je bio problem na prvom je pisalo 98%..
Cak sam i upalio vlc da proverim, i nema grejanja kao tad.. Izgleda je update pravio problem...

Na linux mintu 18 taj nvidia je bio problem. Svaki put posle paljenja vlc-a i gasenja, ostajalo je nesto upaljeno za nvidia graficku

Edit: moguce da sam ja nesto zajebao brisuci neke fajlove koji mi ne trebaju, a bili su vazni za druge stvari.. Dva programa koja sam obrisao dala su upozorenje da koriste neke biblioteke koje koriste i drugi programi. Imale su tri obcije, odustati, obrisati i razbiti paket.. IZgleda je losa stvar razbiti paket :D
 
Poslednja izmena:
Zanimljiva situacija..
onaj sophos-av sto sam snimio i sto navodno ne radi.. sad me iznenadio
Skinem nod32 i snimim uz trial licencu (ne kako je nadjem). Skine nod 122432kb datoteke..
I odem da testiram nod..
kad proradi sophos-av

Kakvi su utisci za oba ?
Jesu li našli nešto i ako jesu da li su to bili false positive ?
Prave li problem u radu / koče sistem ?
 
Da li je probao neko Manjaro sa openRC umesto systemd? Čitao sam ponešto po netu o razlikama, prednostima, manama... Da li je systemd ozloglašen neopravdano?
 
Zavisi iz kog ugla gledaš. Što se tiče krajnjih korisnika, systemd je sasvim dobar. Smeta starim adminima jer ne prati KISS filozofiju i menja njihov ustaljeni način rada.
 
brikovao sam kali linux.. lol.. a samo sam instalirao nvidia drajvere, prateci uputstvo sa zvanicnog sajta kalija
 
Pa kad hoćeš da budeš haker. ( :
 
necu :D.. nemam ja vremena niti zelje za tako nesto.. to u edukativne svrhe da znam da mene nebi hakovali :)
 
pokusao sam i ja danas da instaliram Kali u edukativme svrhe i dobio samo crni ekran nakon sto sam odabrao pokretanje live verzije. nije pomoglo ni pritiskanje E tastera da kucam opet nouveau.modeset=0.
bio bih zahvalan ako neko ima neki predlog ili resenje :)
konfa je iz potpisa.
 
Ne znam zasto pokusavate da instalirate Kali, cela poenta sistema je da bude butovan sa USBa i tako koriscen, nije namenjen da bude daily driver, eventualno u virtualnu masinu ako je u edukativne svrhe.
 
ja sam i probao da ga butujem sa usb-a i dobio samo crni ekran. nije mi jasno zasto mi linuxi ne vole masinu...
 
ma necu se time zezati.. pitam se samo da li ce biti problema zadebian 9. za koji dan izlazi pa se pitam kakva ce tu biti procedura za instaliranje drajvera..
 
BTW, sve te ,,hakerske" alate možeš da staviš i na bilo koju drugu distribuciju.
 
znam to.. :) nego me samo zanimalo da instaliram XD
mene je poceo i opensuse da zeza.. zeza me kde definitivno. stalno drzi upljen neki (sta li vec) i greje.. A i samo mi se na njemudesava da sam diskonektuje usb wifi karticu..
 
Ja mogu da preporučim Fedoru, Ubuntu i Manjaro. Svaki ima određene prednosti i mane. OpenSUSE je sličan distro kao Ubuntu kada je ažuriranje paketa u pitanju, dok Fedora neke bitne pakete ažurira češće kao i kernel. Manjaro je rolling distro. Podrška za hardver je na jako visokom nivou u ove četiri distribucije.

Novi Ubuntu će verovatno praitit Gnome release date kao nekad što je bio slučaj, što će značiti da će opet biti najbolji izbor za Gnome. Za KDE je to verovatno openSUSE, mada KDE ne koristim niti me zanima preterano.

Ima jedan mnogo interesantan DE na Linuxu, zapravo je treći DE u pitanju (prvo su se pojavili Gnome i KDE). Zove se Enlightenment. Mana je jako neobičan dizajn okruženja i grafičkih elemenata. Prednosti su sve ostalo ali je mana toliko velika da niko ne daje šansu Enlightenment-a. Što bi prost narod rekao, ružan je i čudan. Ali je zato zasnovan na izuzetnim bibliotekama koje su pisane u C jeziku, neverovatno su stabilne i kvalitetno napisane što znači da DE podržava pune 3D efekte na svim elementima okruženja bez potrebe za hardverskom akceleracijom. Pritom troši jako malo procesorskog vremena i memorije. Ja na Gnome okruženju koristim Terminology, što je terminal koji stiže uz to okruženje. Zaista odličan i moderan terminal, rame uz rame sa Tilix-om. Uz taj terminal se instalira mali broj biblioteka koje zauzimaju malo memorije kako na disku tako i u radu. Moguće je podešavati mnogo toga. Slično poput KDE okruženja samo što se ne raspada i ne troši puno resursa. Opet kažem, da nije diskutabilnog dizajna to bi bio najbolji Linux DE jer nudi nešto što drugi ne nude.
 
Zapravo, Enlightenment (e17) lepo izgleda (mada to je sve subjektivno). Koristio sam ga na Bodhi GNU+Linuksu a posle na Arch-u i Debian-u, jako lepo radi.
 
Nazad
Vrh Dno