Šta je novo?

Linux FAQ

Drugari, onu komandu nisam pokusao, ali mi je ispao neocekivano drugi problem. Imam samo Ubuntu na jednom disku, nisam delio particije.Tako da povratak na windows nije moguc. Pri paljenju Ubuntua ispalo mi je ovo sa slike i ne znam sta dalje.
File system se prebacio na read-only, za sad ovu komandu da ga remountujes kao read/write, pa cemo onda da trazimo problem, najverovatnije nesto ne stima u /etc/fstab-u.
Kod:
sudo mount -o remount,rw /
 
Meni se ovo dešavalo na starom kompjuteru... Bio je loš sata kabl pa je file system imao grešaka. Morao sam da pustim fsck da proveri pa tek posle restarta je sve bilo OK.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
ROSA ImageWriter, SUSE ImageWriter, Rufus (preko Wine) najbolji GUI programi u klasi.
Да се вратим на ову поруку, мало сам пробао и не успевам да покренем rufus под winetom. Мислим, покренем га ја али он не види флешку па је све џ. Сличан проблем је са још једним програмом који користим, онај HPUSBDisk који се слично понаша. Yumi сам успео да припитомим али ова два никако. Одај тајну. ;)
 
File system se prebacio na read-only, za sad ovu komandu da ga remountujes kao read/write, pa cemo onda da trazimo problem, najverovatnije nesto ne stima u /etc/fstab-u.
Kod:
sudo mount -o remount,rw /
Meni trazi login i password. Password su mi brojke koje nece da se prikazuju. Ovu komandu gde da ukucam? Kao login i password nece da radi.

Usao pri podizanju u recovery mod. Jel moze ovde nesto da se resi?
5f9974bd4bd16c3687d5593d633484ae.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran na sta mislis, sifra se inace ne prikazuje kad se kuca, tako i treba da bude. To kucas u terminalu, mozes tu gde se trenutno nalazis, gde si kucao 123456 i nikola.
Update: Da, mozes tu da resis, udji u root i ukucaj
Kod:
mount -o remount,rw /
 
Poslednja izmena:
Ovde mi trazi login i sifru. Kad ukucam login nikola i password 123456 izbaci ovo sa druge slike.
f13563b534a28965c8f3ea32deff798d.jpg
b33a0b6ffaab5ddcadc8de839225ef9c.jpg
 
Okej, sada kad si tu kucaj ovo
Kod:
sudo mount -o remount,rw /
i ako to prodje uspesno
Kod:
 sudo startx
da pokrenes graficko orkuzenje. Posle toga backupuj ako imas nesto i pocni da trazis razlog zasto ne mountuje filesystem kako treba. Najverovatnije je problem u misconfiguraciji /etc/fstab-a , mozes da probas da troubleshootujes sa ovom komandom
Kod:
sudo fsck
, vidi sta output kaze i idemo dalje da resavamo.
 
Nisam siguran na sta mislis, sifra se inace ne prikazuje kad se kuca, tako i treba da bude. To kucas u terminalu, mozes tu gde se trenutno nalazis, gde si kucao 123456 i nikola.
Update: Da, mozes tu da resis, udji u root i ukucaj
Kod:
mount -o remount,rw /
Ovde sam ukucao sta treba i enter. Nista se ne desava.
533ed66d38e4e84887a3cd3fab86d71d.jpg
 
Okej, sada kad si tu kucaj ovo
Kod:
sudo mount -o remount,rw /
i ako to prodje uspesno
Kod:
 sudo startx
da pokrenes graficko orkuzenje. Posle toga backupuj ako imas nesto i pocni da trazis razlog zasto ne mountuje filesystem kako treba. Najverovatnije je problem u misconfiguraciji /etc/fstab-a , mozes da probas da troubleshootujes sa ovom komandom
Kod:
sudo fsck
, vidi sta output kaze i idemo dalje da resavamo.
Ovo mi trazi kad treba da kucam sudo startx. Stalno mi trazi login i password.
ceb9f6347b26786d46a4a6c1f0f45071.jpg
 
Kucas pogresnu sifru, treba da ukucas onu koju si namestio kada si pravio nikola account.
 
Kucas pogresnu sifru, treba da ukucas onu koju si namestio kada si pravio nikola account.
Login nikola. Pass 123456. Sifra se ne prikazuje i enter izbaci ovo sa slike.

Jel ima neki laksi nacin preko biosa ili preko recovery moda da se izbrise ceo hdd koji je ionako prazan. Na Ubuntu nemam nista samo prazan hdd od 250gb.
b6f338237f58c71ab9b4099aeb8f3b65.jpg
 
Da li si resetovao PC posle
Kod:
mount -o remount,rw /
kao root?
 
Da li si resetovao PC posle
Kod:
mount -o remount,rw /
kao root?
U recovery u root sam ukucao ovu komandu i enter i startx. Izbacio mi ovo, a kad idem na yes ili no imam samo ovo sa slike. Izvini ako ne kapiram najbolje i dosadjujem, al ne znam kako me je ovako zavrnuo Ubuntu sunce mu. Pojavio desktop ali je crna slika, desni klik prikazuje new folder, properties itd. Treba nesto ovde da se kuca?

660c3171f570b30ab640ff045ab5d940.jpg




8b8fddd89e8009be6fc731e09cd6602f.jpg
 
Poslednja izmena:
Moze preporuka za neki sysadmin kurs, moze i placeni nebitno.
 
Pritisni ALT+F2 pa kucaj r i stisni enter.

Koji je Ubuntu u pitanju?
 
Kad je otvorio onaj menu treba da izabere fsck i sačeka da vidi šta je bilo.

Ako hoćeš da obriše sve, samo bootuj računar sa usb sticka na kome se nalazi instalacija linuxa pa odatle možeš da maknes sve.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Оволике компликације, а могао си да реинсталираш за десет минута. ;)
 
Sto ne odradis wipe hdd-a preko DBAN-a ?
Skinuo sam DBan i butovao na usb. U Bios postavio dizanje sa usba i umesto plave slike za autonuke izbaci ovo sa slike.


Оволике компликације, а могао си да реинсталираш за десет минута. ;)
Pokusao sam da ubacim win10, ali mi je izbacilo ovu sliku i komanda na ctrl+alt+del i enter ne radi. Kliknem i nece nista.

Za wipe hdd isto nece. Kako nista nece sta god mi kazete. Da nije hdd sjeban? Citao sam da je wipe bolji od formatiranja diska i da se posle wipe dobija cist disk kao fabricki.
2bcc6051a30c5340dbfc76fb01fde16b.jpg
7ca05cb13260c1fa44fa05c0ce2a2e31.jpg
 
Idi sad
Kod:
 su nikola
i
Kod:
 sudo startx
Tek sad sam video ovu poruku. Tapatalk me ne obavestava za svaku poruku. Jao.

Elem, ono je proradilo nekako nikola, 123456, pa sam kucao i tvoju komandu i startx valjda vise se i ne secam, paposle sam kucao kao sto mi pisalo sudo apt install nikola i izbacilo mi je ovo sa slike.
Ovo sam pokusao iz ocaja po hiljaditi put.

Neki napredak napokon kao da hakujem. xD

ec1e2a9090ac51c3489281469997c86a.jpg
 
Poslednja izmena:
Tapatalk nece da obavestava osim ako nisi direktno quotovan u postu i/ili subscribovan na temu. Reinstall bi bio najlaksi i najbrzi, ali nista ne bi naucio tako. Da objasnim proces iza ovoga sta smo do sada pokusali.
Ova komanda ce ti remountovati / kao read/write, tako da ono sto pokusavas da uradis na hard disku ostane na hard disku.
Kod:
mount -o remount,rw /
Ako si to kucao kao root, prebaci na nikola user-a sa 'su nikola' da bi mogao da startujes graficku sesiju kao taj user i koristio programe koje si do sada instalirao kao nikola. Pokretanje X-a kao root nije preporucljivo iz sigurnosnih razloga (zato sto u tom slucaju sve sto radis je kao root), a mislim da neki distroi to cak i ne dozvoljavaju, medjutim za ovo nisam siguran. Startuj graficku sesiju sa 'sudo startx' kao nikola user. Ako si uspeo da udjes u graficki interfejs, backupuj podatke koji su ti eventualno bitni i pocni da pronalazis razlog zasto ga startuje kao read only system. Pretpostavljam da si ili kucao nesto ili je bio eventualno neki update ( Mozda sa Ubuntua 16x na 17x ) koji je nesto poremetio u /etc/fstab fajlu.

Ako ti je sve ovo previse komplikovano ili ne zelis da udjes malo dublje u materiju, izaberi fsck iz onog menija na pocetku i vidi sta kaze. Apt install ti je jedan od nacina kako mozes da instaliras programe na Debian based distribucijama, pretpostavljam da ti (ako postoji) nikola paket nije potreban.

Posle toga backupuj ako imas nesto i pocni da trazis razlog zasto ne mountuje filesystem kako treba. Najverovatnije je problem u misconfiguraciji /etc/fstab-a , mozes da probas da troubleshootujes sa ovom komandom
Kod:
sudo fsck
, vidi sta output kaze i idemo dalje da resavamo.

Da sebe ovde ispravim, kako sam napisao izgleda kao da treba da pokrenes fsck posle mount-a, sto nije preporucljivo, 'fsck' treba koristiti na particijama koje nisu mountovane.

Moze preporuka za neki sysadmin kurs, moze i placeni nebitno.

Iskreno, toliko informacija postoji na internetu da ti nisu potrebni. Najbolji nacin za ucenje je da sam sebi stvoris neki projekat i zakupis neki jeftini server ili podignes virtualnu masinu i samo pocnes da radis. Naucices mnogo stvari za jako kratko vreme. Takodje, ako planiras da se bavis ovim i eventualno pretvoris u profesiju, dokumentuj sve sto radis. Kada editujes config fajl, stavi komentar kada si i sta si promenio zajedno sa svojim imenom i vremenom iznad/ispod/pored stavke koju si menjao.

Odlican kanal za sve koji pocinju da se bave ovim https://www.youtube.com/channel/UCvA_wgsX6eFAOXI8Rbg_WiQ
 
Poslednja izmena:
Tapatalk nece da obavestava osim ako nisi direktno quotovan u postu i/ili subscribovan na temu. Reinstall bi bio najlaksi i najbrzi, ali nista ne bi naucio tako. Da objasnim proces iza ovoga sta smo do sada pokusali.
Мислиш да ће из свега овога нешто да научи? Мени се чини да сада само тражи начин да побегне из свега и врати windows али ни то нешто не иде. ;)
 
Мислиш да ће из свега овога нешто да научи? Мени се чини да сада само тражи начин да побегне из свега и врати windows али ни то нешто не иде. ;)

Da li hoce ili nece, to je do njega. Ako hoce da nauci, pomocicemo, ako hoce samo da resi problem i ne zanima ga proces, pomocicemo i oko toga. Ako je Windows alatka koja mu zavrsava posao, neka koristi to, na nama je samo da pomognemo ako mozemo i ako hocemo :)
 
Nazad
Vrh Dno