Šta je novo?

Linux FAQ

U stvari, nisu kolači u pitanju može i bez toga sa najjednostavnimim save-position-on-quit i url-om klipa. Nešto ne štima u drag & drop mehanizmu čak i u mpv2, ali Ok, može i ovako što se mene tiče.:D:wave:

 
Ovo je vise rant nego pitanje, gnome 3 je jedno izuzetno djubre, i odluka da ga takvog kakav je stave kao default u ubuntu mi dosta govori o njihovim dizajnerima/programerima... Naravno, nije samo ubuntu vec svi koji koriste gnome kao default. Besmisleno zauzimanje vertikalnog prostora nekim ogromnim duplim title i menu bar-ima koji uopste nisu integrisani u jos jedan vertikalni bar (activities bar) izgleda smesno. Na latpopu od 14'' makar 4cm od vrha ode na sve ove gluposti, odavno nisam video da neki DE ovako besmisleno jede prostor. Problem sam resio instaliranjem unity-ja koji je normalan po ovom pitanju, ali prosto ne mogu da verujem kako je ovakav propust ignorisan na gnome-u... Nepotrebni title bar moze da se integrise (skloni) samo u firefox-u gde su se programeri firefox-a potrudili da uvedu tu funkciju jer su ovi iz gnome-a nesposobni....

A problemi sa scaling-om jos uvek postoje, u 2019. godini. Samo KDE Plasma nudi neka dobra resenja, sve ostalo je izuzetno cimanje i nekada nemoguce postici, u zavisnosti od verzije i DE verzije... Linux pocinje ozbiljno da kaska za windows-om u nekim aspektima, i ovo govorim kao neko ko duboko mrzi windows. Kao da se tehnologija razvija a Linux stoji u mestu, prosto tako ga vidim.
 
Poslednja izmena:
Postoji ekstenzija Dash to panel koja rešava tvoj problem zauzimanja prostora na displeju za sekund. Imaćeš jedan panel u donjoj zoni, kao u Plazmi, Windowsu, Budgie itd... A sad, da li je bagovit Gnome? Pa, jeste, valjda...
 
Postoji ekstenzija Dash to panel koja rešava tvoj problem zauzimanja prostora na displeju za sekund. Imaćeš jedan panel u donjoj zoni, kao u Plazmi, Windowsu, Budgie itd... A sad, da li je bagovit Gnome? Pa, jeste, valjda...

Ne, ne postoji nijedna ekstenzija koja ovo resava, 90% su discontinued i ne rade za gnome 3. Upravo sam probao ovu koju si preporucio, ne radi. Opusteno, koristim unity sad i sve je u redu.
 
Imas bas sirok izbor alternativa: Cinnamon,mate,xfce . Ok i KDE,ali recimo ova prva dva su barem dovoljno upeglanija. E sad *mjau**mjau**mjau* ako ti treba touchscreen ili neka egzotika onda je tu zeznutije.
 
postoji li nacin da se debian 10 (gnome) snimi bez ovih igrica i jos par programa..? ili je jedino resenje brisanje nakon instalacije
 
@MostWanted, tako sam i ja kao i ti hejtovao kada je izasao Gnome3, kad su izbacili Mate vec me je prosla volja, uveliko sam odustao od DE, ali ponovo se vracao (da vidim sta ima novo posle par godina), zakljucak je XFCE, ili Openbox uz customizacju, vise Gnome nisam ni pogledao. Nije problem u potrebnim resursima, vec nekako sam uvek voleo da je DE laganiji i odzivniji, bez trosenja mnogo resursa, uz adekvatno lep izgled i jednostavnost. Tako da, opcija je uvek tu, pitanje je da li si rad da se cimas malo oko customizacije, ili da prihvatis stvari kakve jesu.

Komentar za ovo drugo "Linux pocinje ozbiljno da kaska za Windows-om u nekim stvarima", ne bih to nazvao kaskanje, nikad on nije kaskao, niti je imao cilj da se takmici sa istim, ja to vidim kao prosirivanje spektra mogucnosti, u skladu sa buducnoscu. Jednostavno oba OS-a imaju svoje prednosti i mane. Treba biti zahvalan za ovo sto vec postoji, a izbor je veliki. Recimo, Windows, ili ljudi koji stoje iza njega se nekako trude da onemoguce na njemu sve sto je vezano za Linux, a takodje i sa strane Linux-a, cini mi se da skoro nikom nije u interesu da prave Windows-like izgled, vec originalnost. Ko razume, shvatice :)
 
Poslednja izmena:
Yo! :)
Imate novog člana podforuma. :)

Trenutno imam instalirane Zorin OS 15, na koji sam gotovo bezbolno prešao sa Win-a, i Ubuntu Budgie 19.04 kao Dual Boot na 1 SDD-u.
Radim već 2-3 nedelje sa Linux-a, usput je bila gomila podešavanja tako da imam opasnu "krivu učenja" u poslednjih nekoliko nedelja. :p
Kako god, nailazim na probleme koje ne mogu ni uz pomoć Gugla da rešim. Evo jednog:
Monitor mi je "2K" rezolucije tako da sve izgleda sitnije na njemu. Usled nedostatka "native" skejlinga (dajte neku našu reč za ovo) - zezam se sa raznim "workaraundima". ( :d )
Ono što sam uspeo na Badži desktopu da postignem je da povećam skejling na 2:

Kod:
$ gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.xsettings overrides "[{'Gdk/WindowScalingFactor', <2>}]"
$ gsettings set org.gnome.desktop.interface scaling-factor 2
$ gsettings set org.gnome.mutter experimental-features "['scale-monitor-framebuffer']"
i onda, pošto sve izgleda preveliko, ga dodatno uštelujem sa

Kod:
$ xrandr --output Virtual1 --scale 1.5x1.5
Međutim, ovo poslednje se poništi pri svakom ponovnom pokretanju i moram ponovo da unesem istu komadu svaki put.
Uspeo sam da napravim skriptu ali ona nije "ultimativno" rešenje i ako na oko dobro izgleda.
Ona promeni sve onako kako mi godi ali ostaje mi Login u nekoj bezveze rezoluciji i trenutak posle njega, dok se skripta ne primeni i podesi displej na zadate vrednosti.
Prilažem i skrinšot.

Ono što bi ja voleo jeste da me neko nauči kako ovo efikasnije da primenim, da to bude default podešavanje sistema a ne samo moje sesije.

:wave:
 

Prilozi

  • Solus Budgie-2019-09-04-01-01-17.png
    Solus Budgie-2019-09-04-01-01-17.png
    227.9 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
Yo! :)
Imate novog člana podforuma. :)

Trenutno imam instalirane Zorin OS 15, na koji sam gotovo bezbolno prešao sa Win-a, i Ubuntu Budgie 19.04 kao Dual Boot na 1 SDD-u.
Radim već 2-3 nedelje sa Linux-a, usput je bila gomila podešavanja tako da imam opasnu "krivu učenja" u poslednjih nekoliko nedelja. :p
Kako god, nailazim na probleme koje ne mogu ni uz pomoć Gugla da rešim. Evo jednog:
Monitor mi je "2K" rezolucije tako da sve izgleda sitnije na njemu. Usled nedostatka "native" skejlinga (dajte neku našu reč za ovo) - zezam se sa raznim "workaraundima". ( :d )
Ono što sam uspeo na Badži desktopu da postignem je da povećam skejling na 2:

Kod:
$ gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.xsettings overrides "[{'Gdk/WindowScalingFactor', <2>}]"
$ gsettings set org.gnome.desktop.interface scaling-factor 2
$ gsettings set org.gnome.mutter experimental-features "['scale-monitor-framebuffer']"
i onda, pošto sve izgleda preveliko, ga dodatno uštelujem sa

Kod:
$ xrandr --output Virtual1 --scale 1.5x1.5
Međutim, ovo poslednje se poništi pri svakom ponovnom pokretanju i moram ponovo da unesem istu komadu svaki put.
Uspeo sam da napravim skriptu ali ona nije "ultimativno" rešenje i ako na oko dobro izgleda.
Ona promeni sve onako kako mi godi ali ostaje mi Login u nekoj bezveze rezoluciji i trenutak posle njega, dok se skripta ne primeni i podesi displej na zadate vrednosti.
Prilažem i skrinšot.

Ono što bi ja voleo jeste da me neko nauči kako ovo efikasnije da primenim, da to bude default podešavanje sistema a ne samo moje sesije.

:wave:

GNU/Linux još uvek nije u potpunosti sazreo za velike rezolucije/DPI. Jedino normalno rešenje koje sam video je u poslednjoj verziji Gnome-a, gde je napokon dodat native rescaling kao u Windows 10. Ne znam koj display manager koristi ZorinOS, ali Gnome 3 + GDM ima to što tražiš. Na žalost, za ovo ćeš verovatno morati da pređeš na neki drugi distro.
 
Radim već 2-3 nedelje sa Linux-a, usput je bila gomila podešavanja tako da imam opasnu "krivu učenja" u poslednjih nekoliko nedelja. :p
Kako god, nailazim na probleme koje ne mogu ni uz pomoć Gugla da rešim. Evo jednog:
Monitor mi je "2K" rezolucije tako da sve izgleda sitnije na njemu. Usled nedostatka "native" skejlinga (dajte neku našu reč za ovo) - zezam se sa raznim "workaraundima". ( :d )
Ono što sam uspeo na Badži desktopu da postignem je da povećam skejling na 2:
Ма не брини се, ја сам можда и годину дана испробавао све и свашта. Мада и даље то радим.

У том испробавању сам закључио да постоје мазохистичка окружења и нека за мене ленчугу. Када сам после пар месеци пробе Цимета укапирао да за скоро све што хоћу да променим, а често је то банална ситница, морам да користим dconf и/или gconf, почео сам да тражим лакше начине. Тако сам и дошао до КДЕ (нажалост, сада је то плазма која се још пегла) где скоро све што замислим могу да подесим са клик-клик или обичним превлачењем мишем. Наравно, скалирање је део подешавања и нуде 1-3.
 
@SuperStarr, vezano za pitanje za scaling. Ja u Openbox okruzenju resavam to tako sto upisem komandu "xrandr ..." u startup fajl. Upisujem u /home/user/.config/openbox/autostart.sh, tako i ti mozes za svoje okruzenje, nisam bas 100% siguran za mesto gde treba da se stavi fajl za startup na tvom distrou, to ces videti, stavi na vrh liste komandu za scaling i uvek ce ti biti tako.
 
Potrebna mala pomoc. Posto koristim minimal gnome install, a probao bih sad kde minimal install, pokusavam da nadjem koji paketi ih zamenjuju u kde. Pa ako neko zna da me uputi

synaptic >> moun package manager
network-manager >> plasma-nm
gedit >> kwrite
gnome-calculator >>kcalc
evince >> okular
brasero >>k3b
eog >> Gwenview
gnome-software >> apper
nautilus >> dolphin
gnome-terminal >> konsole

Te sam uspeo da nadjem, ali ostatak bitnih ne mogu
gnome-session
gnome-icon-theme
gnome-control-center
software-properties-gtk
gnome-tweak
gnome-shell
gnome-shell-extensions
gdm3 (za plazmu je sddm ? )
 
Da li moze u live verziji Linuxa da se nesto zapamti, pr. radi bookmarks, neki txt, pdf file... ?
 
Ako si na Windowsu, uzmi Ubuntu ili Mint iso i prebaci ga na fleš pomoću Lilo, Yumi ili Rufus programa. Unutar interfejsa svakog od njih je jasno šta treba da se uradi,
Ako si na Linuxu, pogledaj ovde ili prosto pretrži na google.
 
Mozda nisam lepo postavio pitanje,
nisam pitao kako da napravim live ubuntu/mint, nego da li moze u live verz. da se nesto zapamti i da ostane na flashki u live verziji i nakon restarta racunara, a da ne mora da se instalira OS?
Ili,
mozda moze, ne znam da li je izvodljivo da se flash podeli na dve particije i da se sa jedne boot-uje OS a da druga bude kao skladiste?
 
Pa to ti je i rekao, sa yumi napravis ubuntu live i persistent particiju na koju cuva podesavanja i sve automatski odradi za tebe.
 
Hvala,izvinjavam se, nisam bio razumeo.

Kako razumem, sa yumi (ili rufus-om ili najbolje sa yumi?) se odradi particaja sa live, particija persistent i moze se odraditi jedna particija za storage?

Ako je tako, da li je bitno da flashka bude nesto kvalitetnija, da moze da izdrzu tu turturu, mislim na brzine?
 
Meni je Yumi zeznuo najmanje 1 fleš drajv.
Ako imaš negde Win instaliran, koristi WinSetupFromUSB.
 
oko 60 mb/s upis ti treba da bi koriscenje bilo kakvog modernijeg OS-a (i popularnije modernije distroe linuksa) bilo pristojno.to su solidno skupi flesevi,a s' obzirom na smesnu cenu polovnih 120gb ssd-ova ja bih isao na 2,5" (ili cak msata ako je portabilnost bas toliko potrebna mada ovo usloznjava solidno pricu) eksterno kuciste i 120gb ssd i to ce super da radi.
 
Uzeo sam Razer Deathadder Elite otvorim open razer git hub i tamo imam sledece komande
From the PPA
This also allows the drivers to stay up-to-date when new versions are released.

Stable builds are recommended:

sudo add-apt-repository ppa:eek:penrazer/stable
Alternately, if you wish to use the latest development builds, use daily instead -- use at your own risk!

sudo add-apt-repository ppa:eek:penrazer/daily
After adding the PPA, install the packages:

sudo apt update
sudo apt install openrazer-meta
NOTE: If you get dependency errors when trying to install the driver packages please make sure that you have enabled the "universe" repository in Software & Updates

After the drivers are installed, please restart the computer.

This PPA supports these versions:

Ubuntu 16.04 (Xenial) and newer
Linux Mint 18 and newer
Ja sam ispratio te korake, i ne znam sad gde bi trebao da stoji taj program gde mogu namestati mis po mojoj zelji ili su to samo drajveri ?
 
Uzeo sam Razer Deathadder Elite otvorim open razer git hub i tamo imam sledece komande
From the PPA
This also allows the drivers to stay up-to-date when new versions are released.

Stable builds are recommended:

sudo add-apt-repository ppa:eek:penrazer/stable
Alternately, if you wish to use the latest development builds, use daily instead -- use at your own risk!

sudo add-apt-repository ppa:eek:penrazer/daily
After adding the PPA, install the packages:

sudo apt update
sudo apt install openrazer-meta
NOTE: If you get dependency errors when trying to install the driver packages please make sure that you have enabled the "universe" repository in Software & Updates

After the drivers are installed, please restart the computer.

This PPA supports these versions:

Ubuntu 16.04 (Xenial) and newer
Linux Mint 18 and newer
Ja sam ispratio te korake, i ne znam sad gde bi trebao da stoji taj program gde mogu namestati mis po mojoj zelji ili su to samo drajveri ?

To je samo driver. Ovo je aplikacija.
 
Pa ne radi link onaj za Debian/Fedora/openSUSE/Ubuntu:
edit: evo skinuo sam preko Software Manager-a
 
Poslednja izmena:
Kada smo već kod live priče.

Koristio sam verziju 18.3 Mx Linux-a na flashu, varijantu da mi pamti sve na hard disku umesto na flashu, dakle frugal persistence
E sad kada se nešto menja, pa kada treba da snimi, to odradi relativno brzo.

Obrišem sve kako bi instalirao novu verziju 19 iz početka, međutim kada koristim frugal persistence, to snimanje traje užasno dugo, nepodnošljivo.
Probao sam 3 puta, isto.

Instaliram verziju 18.3 iz početka, i tu opet sve radi kako treba.

Neka ideja zašto sa novom verzijom to radi drugačije?
 
Могуће да је frugal у некој бета фази, мени регуларно инсталирана верзија ради лепо, на својој партицији. Иначе је гомила Linux дистрибуција у бета, алфа или pre-alpha фази. Једна од најбољих дистрибуција је ΜΧ Linux, можда да пробаш регуларну инсталацију ?
 
Zanima me koristiti linux live na netu, kakva je zastita od virusa?
 
Standardno dobra za linux. Virus bez root privilegije ne moze mnogo :)
 
Nazad
Vrh Dno