Šta je novo?

Linux FAQ

Svo vreme pokusavao sam preko rufusa koji mi je uvek brisao particije, umesto da uradim preko WinSetupFromUSB, kako mi je savetovao @SuperStarr.
ΜΧ Linux, da li u sebi ima live verziju i sta treba da uradim da live mint cuva sve aktivnosti?
 
Trebalo bi da je prosto.
Naime, radiš sve isto kao da ga instaliraš na HDD.
Da bi ti USB bio viđen kao HDD, formatiraj ga tako da ima ext4 pariciju.
Find-Main-USB-Drive.png
https://www.tecmint.com/install-linux-os-on-usb-drive/

Hajde probaj tako pa nam javi da li si zaglavio negde.
 
Ja sam urado na win-u preko disk manager-a, napravio dve particije, manjoj od 7GB (da li je dosta ili da se smanji?) dao da bude aktivna u fat32 a ostalo kao storage u NTFS.
Preko WinSetupFromUSB napravio sam boot-abilni mint na part.7GB fat32 (brze radi nego rufus). Screenshot at 2020-01-06 14-58-57.png

Sto se tice live, podigao sam i ΜΧ Linux koji hoce da pusti video ali mint live nece da pusti video, mislim video player trazi nadogradnju.

Koja je po vama kompletna linux verzija, da je stabilna koju bih mogao koristiti kao live, znam da je ubuntu nekada bio ali je sada trom, mint je zivlji.
Svojevremeno Trios mi se jako dopao ali nazalost ostavljen....

@ tuxserbia pomenuo je persistence, na mintu ga nema dok ga ΜΧ Linux ima u live.

@SuperStarr ovo sto pominjes je instalacija linuxa na flash drive-u.

Podizem mint live ali ne znam kako da zapamtim aktivnosti u live-u. Nemam iskustva sa Linuxom, izvinjavam se ako sam sto sta lupio i pretekao.
Mora li se instalirati na flash-u?
 
@ delevic ; @ nesa07

Nisam expert (ograđujem se unapred :) ), samo, nisam siguran da bilo koji OS kada se podigne sa ISO-a može da čuva podešavanja ako nije instaliran? Po nekoj mojoj logici, to bi trebalo da znači da ima dozvolu da sam menja ISO fajl u letu, zar ne?

Kako god, postoje neki distro-i koji imaju "live persistence features" (antiX, MX, Puppy) "out-of-the-box", neso - možda da probaš neki od njih i vidiš da li je to što tebi treba?
Opet, sa druge strane, brzom pretragom po netu nude se nekoliko rešenja da se napravi image baziran na Ubuntu ili Debian distro-ima sa ovom opcijom, bacite pogled npr na ovo: http://www.linuxliveusb.com/en/home
 
Poslednja izmena:
Ako stavim na hdd neki lakši Linux, a moram i da radim za neki sajt koji zahteva Windows i za koji pretpostavljam da ima ozbiljnu kontrolu kvaliteta, da li ima šanse da u taj laki Linux stavim Win 10 u VM i da me ne provale na tom sajtu kad koristim Win iz VM?

Ako ima šanse, ne bih se igrao...

edit
I da li je takva praksa nefer? Jer ako jeste, ne želim to da radim.
Samo mi je dojadio Windows.
 
Poslednja izmena:
Prateci ovo upustvo, sve uradim kako treba ali mi na kraju ne zapamti nikakvu promenu.

Prvo sam imao problem jer sam Flash podelio na dve particije 7GB+ resto do 32GB i pravio bootabilni flash sa WinSetupFromUSB, ali nisam mogao na taj nacin da dodjem do samih podesavanja u live ili se nisam snasao, tek kada sam uradio bootabilni flash sa Rufus-om na celom flashu dobio sam mogucnost da mogu da podesavam, ali nikako da se zapamti bilo kakva promena.
Da li to ima veze sto je verzija 18.3 a ova moja 19.....

Sva podesavanja uradim i kada pokrenem iz boot-a 20200111_234135.jpg drugu stavku, nakon bootovanja opet me pita 20200111_234306.jpg iako sam pri podesavanju to sve podesio na default, nakon toga ide ovaj screen 20200111_234316.jpg.
Nakon svakog restarta me pita za ta podesavanja, ali da zapamti nece nista.

Gde gresim, sve mi se cini da sam sve odradio kako treba ali neku stavku nisam stiklirao, molim za pomoc.
 
Uspeo sam da napravim USB live, pravio sam particiju za persistence u rufusu, particije nije hteo sam da pravi i zato nisam mogao da zapamtim aktivnosti, te nakon rucnog pravljenja particija nesto sam dobio.

Evo kako izgleda:
Screenshot.png Screenshot-1.png

Nisam imao predstavu koliko treba biti particija persistence te sam stavio 7GB preko Rufusa.
Mozte li me posavetovati na flashu od 32GB (27GB) koliko za sta da stvaim, koliko da stavaim za persistence
 
Zašto se zauzeće ram memorije razlikuje u Htopu i Terminalu i da li ja Screenshot_2020-01-28_23-59-19.png dobro čitam
 
Ovde imas sve odgovore vezane za "free":

http://xahlee.info/linux/linux_free_memory.html

Probaj da ukucas free sa argumentom -h, bice ti jasnije i citljivije.

Mozes i pomocu sledece komande da pogledas status memorije preko /proc/meminfo (izrazemo u Mb-ima):
awk '$3=="kB"{$2=$2/1024;$3="MB"} 1' /proc/meminfo | column -t
 

Prilozi

  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    3.5 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:
Instalirao sam drugu na nekom starom racunaru peprmint 10, ddr1 koristi, pojma nemam koja je graficka. Nikako da instaliram drjvere za graficku.
Sistem ih nije instalirao kod instalacije OS. Ako moze mala pomoc?
 
Uglavnom ti ne trebaju drajveri za Linux, narocito za stari hw.
Radi graficka sa open source drajverima najverovatnije.
Za stare graficke se i ne mogu instalirati vlasnicki drajveri.
 
Pa prozor kada pomeras kao da nisu instalirani.Video kad se pusti uspreno.Kao da nema drajvera tako deluje.Pojma nemam sta da radim.
 
Pa prozor kada pomeras kao da nisu instalirani.Video kad se pusti uspreno.Kao da nema drajvera tako deluje.Pojma nemam sta da radim.

Ne mozes nista. Sistem koji koristi DDR1 memoriju u 2020 godini je bukvalno neupotrebljivo smece. Po kontejnerima mozes naci duplo jacu masinu koja ce terati pepermint bez problema. Nije vredno ni truda ni vremena. Dobro niste nasli neki 386 pa da probate na njemu.
 
Ne mozes nista. Sistem koji koristi DDR1 memoriju u 2020 godini je bukvalno neupotrebljivo smece. Po kontejnerima mozes naci duplo jacu masinu koja ce terati pepermint bez problema. Nije vredno ni truda ni vremena. Dobro niste nasli neki 386 pa da probate na njemu.

Donekle tacno. Socket 939 sa Athlon 64 X2 procesorom, 4GB RAM-a i nekom prosecnom grafickom (GF GT610) je itekako upotrebljih u 2020. Za internet, ofis i slicne stvari moze da posluzi. Medjutim ako probavaju na bilo kojoj drugoj masini sa DDR1 RAM-om, znaci Socket 754 ili stariji i Socket 775 ili stariji od toga nema nista. Pentium 4 i Pentium D procesori nisu valjali ni u ono vreme, a kamoli sada.
 
Donekle tacno. Socket 939 sa Athlon 64 X2 procesorom, 4GB RAM-a i nekom prosecnom grafickom (GF GT610) je itekako upotrebljih u 2020. Za internet, ofis i slicne stvari moze da posluzi. Medjutim ako probavaju na bilo kojoj drugoj masini sa DDR1 RAM-om, znaci Socket 754 ili stariji i Socket 775 ili stariji od toga nema nista. Pentium 4 i Pentium D procesori nisu valjali ni u ono vreme, a kamoli sada.

I to je slabo, matoro, i na izdisaju. Živimo i 2020oj godini. Hardware nikada nije bio povoljniji i dostupniji, pa čak i za one sa plitkim džepom. Zaboga, današnji telefoni imaju jači GPU i CPU od bilo kakve mašine iz DDR1 ere. Najjeftiniji Ryzen danas nudi toliko snage za uložen novac da to postaje smešno. Zbog toga mi je potpuno apsurdno da neko tamo negde troši vreme da osposobi DDR1 mašinu za svakodnevnu primenu, i još na forumu traži rešenje za taj "problem". Kad bolje razmislim, nije ni hardware kriv. Krivi su bloated operativni sistemi kojima je telemetrija primarna stavka. Krivi su web "dizajneri", i loše napisane bloated aplikacije, loš i neefikasan kod, ali to je neka druga priča u koju ne želim da zalazim jer sam sebe iznerviram.
 
@alex303
Samo da dodam da si u pravu za ovo poslednje. Ljudi nisu ni svesni kakvo djubre od software-a se pise, posto dolazim iz te branse, nekad me bude sramota.
Ali jos veca tuga je sto ljude boli uvo za to, i jako malo njih radi na svojoj edukaciji. Prisusvo sam u gomilu ssituacija gde se problem sa performansama resava sa, ma daj ovaj 4x skuplji server.
Izvinjavam se na off-u.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
I to je slabo, matoro, i na izdisaju. Živimo i 2020oj godini. Hardware nikada nije bio povoljniji i dostupniji, pa čak i za one sa plitkim džepom. Zaboga, današnji telefoni imaju jači GPU i CPU od bilo kakve mašine iz DDR1 ere. Najjeftiniji Ryzen danas nudi toliko snage za uložen novac da to postaje smešno. Zbog toga mi je potpuno apsurdno da neko tamo negde troši vreme da osposobi DDR1 mašinu za svakodnevnu primenu, i još na forumu traži rešenje za taj "problem". Kad bolje razmislim, nije ni hardware kriv. Krivi su bloated operativni sistemi kojima je telemetrija primarna stavka. Krivi su web "dizajneri", i loše napisane bloated aplikacije, loš i neefikasan kod, ali to je neka druga priča u koju ne želim da zalazim jer sam sebe iznerviram.

U potpunosti se slazem. Na oglasima se moze naci solidna C2Q ili Phenom II masina za 50e. A ko je spreman malo vise da izdvoji moze za 200e uzeti solidnu AMD masinu.

Danas je to sa softverom nazalost tako. Ja ne vidim neku preteranu razliku po pitanju surfovanja internetom, al eto moj Netbook sa Atom procesorom na kom sam 2013 igrao sah preko fejsa sa drugom vise ne moze wikipediu da otvori. 2013 je odlicno radio, 2014 je radi okej, 2015 se mogao korisiti, a 2016 vise nije mogao da otvori Chrome ili Firefox.
 
@ alex303

*mjau**mjau**mjau* ljudi nisu neko vreme imali net pa uplatili na XP nisu mogli da se koriste browseri sem nekog k-melona koji sam naso da podrzava sistem.Ajd reko da probam sa linuxom nabacim os rade pretrazivaci ali rezolucija nece da se promeni.Youtube secka radi ali secka, mislio sam da preturim po fijokama da nadjem neku memoriju da dodam imam i neki cpu ali mislim da je to uzlalud trosenje vremena.
 
Uglavnom ti ne trebaju drajveri za Linux, narocito za stari hw.
Radi graficka sa open source drajverima najverovatnije.
Za stare graficke se i ne mogu instalirati vlasnicki drajveri.

Ovo je netačno. Pogotovo ako se koristi kernel 5.x sa starim hardware-om. Linux kernel developeri nisu ludi pa da u kernel stavljaju podršku za preistorijski hardware i da podržavaju sve i svašta. Kernel se redovno čisti, i uklanja se podrška za matori hardware, kako bi se eliminisao nepotreban kod i da bi kernel bio čist, mali i efikasan. To kada grafička ili drajveri ne rade, ljudi obično misle da je problem na relaciji grafička < - > drajveri za grafičku. Rešenje je u 90% slučajeva ići nazad na stari kernel pre 3.x koji ima driver za NB i SB. Kada je taj preduslov ispunjen, onda open source ili proprietary driver zna kako treba da komunicira sa PCI/AGP magistralom i sve radi kako treba uključujući i HW akceleraciju. Upravo iz ovog razloga na GNU/Linux-u činjenica da je drajver za grafičku uspešno instaliran, ne znači apsolutno ništa.
 
Ako mislis na hw od pre 20 godina onda tvoja konstatacija stoji.
Ja sam mislio vise na hw od pre desetak godina.
Sigurno niko iz novih kernela ne izbacuje podrsku za hw od pre 5-10 godina.
 
Šta je alternativno najbolja zamena za Internet Download Manager za linux a šta za NAPS2 za skeniranje dokumenta i manipulacuje pdf-a.
 
Pokusavam da promenim grub background (ili kako bi se pravilno nazvali splashimage). Dakle wallpaper koji god hocu i da mi to bude splashimage
pokusao sam sve i svasta i nikako da proradi. Da napomenem da sam posle svake izmene radio sudo update-grub

editovao sam /etc/default/grub i dodao GRUB_BACKGROUND="putanja do fajla"
takodje sam i menjao rezoluciju pozadine, posto sam nasao da to moze biti problem. Tako da je i pozadina odradjena na 1366x768 kao i GRUB_GFXMODE=1366x768
pozadinu sam stavljao u /boot/grub/fajl.jpg pa u /usr/share/grub/images/fajl.jpg pa u /usr/share/grub/images/desktop-base/fajl.jpg
Menjao sam cak i ekstenziju fajla pa je bilo i jpg i png. I sta god pokusam nece. Uvek bude BbYa86.png

Ima li neko ideju kako resiti?
 
Koliko se sećam (kad sam ja čačkao), ima neko ograničenje sa brojem boja.
Snimi željenu sliku kao novu, sa 256 ili čak 64 boje.
 
slika je vec u 8bit (256boja)
Jedino da probam samo tga format.. posto svi tutorijali spominju jpg i png, samo debian spominje tga format
 
Pokusavam da promenim grub background (ili kako bi se pravilno nazvali splashimage). Dakle wallpaper koji god hocu i da mi to bude splashimage
pokusao sam sve i svasta i nikako da proradi. Da napomenem da sam posle svake izmene radio sudo update-grub

editovao sam /etc/default/grub i dodao GRUB_BACKGROUND="putanja do fajla"
takodje sam i menjao rezoluciju pozadine, posto sam nasao da to moze biti problem. Tako da je i pozadina odradjena na 1366x768 kao i GRUB_GFXMODE=1366x768
pozadinu sam stavljao u /boot/grub/fajl.jpg pa u /usr/share/grub/images/fajl.jpg pa u /usr/share/grub/images/desktop-base/fajl.jpg
Menjao sam cak i ekstenziju fajla pa je bilo i jpg i png. I sta god pokusam nece. Uvek bude Pogledajte prilog 281491

Ima li neko ideju kako resiti?

Instaliraj grub customizer, i odradi šta ti treba.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer

Kod:
sudo apt-get update

Kod:
sudo apt-get install grub-customizer

Koliko se sećam (kad sam ja čačkao), ima neko ograničenje sa brojem boja.
Snimi željenu sliku kao novu, sa 256 ili čak 64 boje.

To je problem koji je vukao stari GRUB. Nove verzije nemaju nikakva ograničenja što se tiče rezolucije i boja.
 
@alex303, nasao sam paket u debianu
Kod:
sudo apt install grub-customizer
podesio preko njega ali i dalje nece. mozda nisam snimio neki paket koji je obavezan za grub
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno