Šta je novo?

Linux FAQ

Чини ми се да је то неки default али мени не одговара. Углавном користим Арчија али понекад променим ОС и пробам други, трећи ... најчешће после тога враћам основни и само ми још треба да сваки пут чекам груб и мењам. ;)
Ионако windows 10 иде преко EFI па ми груб не значи ништа. Вероватно ћу полако да прелазим на такву врсту и груб ће да изгуби на значају.

Uf al ste se olenjili. Kao ko ce da ceka grub i da bira ponovo Arch. Kao da radite na obrabenim raketnim sitemima koji treba da presretnu krstarece rakete, avione ili nedaj boze rakete sa nuklearnim bojevim glavama a vi iskljucili 905 radara i ostale opreme i sad tre au paer sekundi da spasite svet. :d
 
Где ископа ово? ;) Ма кад нешто пробам па рестартујем, искористим прилику да одем да урадим нешто паметно (скувам фука, звиждим, узмем неко мезе ...) а овако морам да чекам рестарт па бирам шта ћу. Сада знам да ће увек да крене Арчи али ако оћу да мењам и испробавам, е онда сачекам.
 
@Zoran021
Svi .deb paketi instaliraju se tako ili preko GUI gdebi programa. Niste napisali koju verziju distroa imate 32 il 64 bita. Ako fale 32-bitni paketi a distro to dozvoljava # dpkg --add-architecture i386.
# sudo apt-get -f install sluzi da dovuce zavisnosti koje nedostaju. Imao sam ga na i na 16.04. Ima jos jedan problem kod nove verzije vibera, ne znam da li je ispravljeno, kasne sa verzijom neke bibiliteke
i ovde negde na diskusijama dato je kao se prepravlja.


64 bita i Gdebi nije ga prepoznavao prilikom instalacije.
 
64 bita i Gdebi nije ga prepoznavao prilikom instalacije.
Onda nije dobro skinut ili ga oni nisu dobro napravili. Ja ga uvek skidam sa zvanicne stranice ali koliko sad vidim nema .deb samo za Win i Mac,
https://linuxconfig.org/how-to-install-viber-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
https://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb
edit:
ima za Ubuntu i Fedoru; strapali ispod XP sad sam video i to je ovaj drugi link, najobicniji download
 
Poslednja izmena od urednika:
Где ископа ово? ;) Ма кад нешто пробам па рестартујем, искористим прилику да одем да урадим нешто паметно (скувам фука, звиждим, узмем неко мезе ...) а овако морам да чекам рестарт па бирам шта ћу. Сада знам да ће увек да крене Арчи али ако оћу да мењам и испробавам, е онда сачекам.

I bre @calexx imas noviju masinu od moje, i ja koristim isto vreme kao i ti, prvo restartujem to traje najvise minut, odaberem i libo me, odabrani dodje do login screena a ja (skuvam kafu, zvizdim....) kad se vrnem ukucam pass i to je onda samo max 30 sekundi da se ucita do kraja sve sta treba. Ja imam praistoriski mali SSD 60GB na kom mi je grub i jedan linux, taj linux se ucita dok kazes piksla, grub isto...:)
 
Ako pc koristim za office i net. Da li mi je bolje da instaliram linux od Windowsa?
 
Ako ti Libre Office odgovara(nije jedini office paket) bolje Linux.

Edit: u stvari, instaliraj prvo Linux pa ćeš videti koliko si u stanju da se snađeš i sa OS-om i sa Libre Office-om. Preporuka za Mint...:wave:
 
Poslednja izmena:
Ako pc koristim za office i net. Da li mi je bolje da instaliram linux od Windowsa?
U nacelu jeste. Ali opet to zavisi od tvojih konkretnih potreba. Na bilo kom linuxu imas da instaliras svaki popularniji pretrazivac i tu nema velike razilke u odnosu na win. Ali office moze da bude problem. Libreoffice otvara, MS office fajlove ali to nije 100% savrseno. Cesto otvori fajl i postoje razne sitnice koje kvare iskustvo, pogotov ako je fajl nesto komplikovanjij.

Mozes malo da mi opises sta te tacno interesuje i recicu ti sta mislim. Ja koristim ubnutu 8 godina.

Sent from my HUAWEI LYO-L01 using Tapatalk
 
Edit: u stvari, instaliraj prvo Linux pa ćeš videti koliko si u stanju da se snađeš i sa OS-om i sa Libre Office-om.
Ово је најважнији детаљ, нису исти и не користе се исто, није то оно ... да уместо једног пробам други ауто или телевизор. Инсталирај, пробај да ли ти одговара и да ли имаш стрпљења за нешто ново. Уз претпоставку да ниси користио линух чим питаш овако.
 
Ako pc koristim za office i net. Da li mi je bolje da instaliram linux od Windowsa?

Svejedno ti je :) Ali ako mogu moji roditelji da ga koriste (Xubuntu), možeš i ti :d

Kao što su ljudi rekli, ako ti Libreoffice odgovara, ili koristiš neki online office (MS office, Google, Collabora, Onlyoffice...), onda ti je svejedno. Mada na linuxu imaš i Freeoffice, Onlyoffice, WPS office... koji će možda bolje raditi sa MS formatima. Možeš ih sve isprobati i na prozorima

Ja koristim LO, tj. openoffice na svom računaru već 10 godina, jer mi završava posao, a i imao je opcije koje MS tada nije imao (ili ja nisam umeo da nađem). MS formati me ne zanimaju, svoje dokumente držim u .odf formatu. Na windowsu koristim Excel prvenstveno zbog implementacije u drugim programima (CAD), kojih svakako nema na linuxu.

Na linuxu imaš sve web browsere (Firefox, Vivaldi, Opera...), IM/VoIP programe (Skype, Whatsapp, Viber, Signal...), media plejere (VLC, Clementine i sl.),. igre (Steam, GOG...) i još svašta nešto korisno. U suštini sve što ti treba za home/office upotrebu. Možeš i da isprobaš live distribuciju ili u virtalnoj mašini ako se snalaziš u tome
 
Imam problem sa Linux Mint 18.1 Cynamon. Kad hoću nešto da štampam ,on javi da je počelo i kada završi sa štampanjem bez da je pokrenuo štampač.Imam HP1020 . Ili kad hoću da pokrenem HPLIP Tool ,on mi pokrene aplikaciju za instaliranje plug-in .Njega sam već bio instalirao ranije i uvek traži da ga skinem i instaliram. Ili čak kaže da ne može da ga nađe kao da ga ne vidi.Proverio sam štampač u win10 i radi kako treba. Znači da je dobro spojen.
 
Danas sam uključio laptop posle dugo vremena i nasto je problem. Na lap top je dual boot win 10 i mint, i pokrenem mint logovanje mi je namešteno automatski da nekucam stalno lozinku, i vidim da traži update reko da mu dam dozvolu pojavi se prozorče za pasword i tu nastane problem, znam koji je pasword ali on mi kaže pogrešan, gledao po netu rešenja ali nijedno neće pa neće. Imali neko rešenje da ga promenim lozinku a i da vidim šta se desilo?
 
Kako da prosledim pravi hard disk koji mi je zakacen na /dev/sdd VirtualBox-u? U pitanju je hard disk formatiran za Xbox 360 i potrebno mi je samo da ga prosledim virtulenoj masini na kojoj je Windows 7.
 
Podeli ga sa VirtualBoxom putem shared foldera?
 
Uspeo sam ga instalirati napokon.
Možda nekom pomogne!!

Nije mi ni forsiranje pomoglo na Mintu 19, a nisam hteo da dodajem nedostajuću stariju verziju biblioteke, nego haj' flatpack is prodavnice. Radi ali 7-ca je gora od prethodne verzije. Izgubila se opcija za podešavanje veličine teksta pa sad buljavim i u Viberu i u qbittorrentu(koji tu opciju nikad i nije imao:d). Opcija Start on system startup ne može da se isključi al sva sreća pa se i ne pokreće (valjda zato što je flatpack ili je bag).

Tako da, ako može negde da se iskopa prethodna verzija, preporuka...:wave:
 
^Heh, na kraju se ispostavilo da je to do setovanja izgleda Qt5, u koji nisam zalazio. :DTamo je font setovan na Noto 10 koji je baš sitan sa Nouveau drajverom.:wave:
 
Neka pitanja koja zanimaju maltene 100% Win korisnika ;)

- Kako se proveravaju dig. sig. fajlova na Linuxu? Mislim na potpise executable-a, koliko prosto, da li su automatizovana kao na Winu kada se file skida sa neta?
- Kako rade Starcraft 2 i WarCraft 3? Win Exes kroz Wine, ili ima *nix verzija, mada ne verujem da moze OSX binaries da se pokrenu na ostalim *nixima?
- Dual Boot sa W10, prvo Win pa onda *nix install?
- koliko je lako menjanje fontova, boja, velicina? Kao u XP/NT4 ili nemoguce kao u Shitows 10?

Bice ovih pitanja jos, za sada je vise za probu :)
 
A tih korisnika je ... koliko? U tvom okruženju? Ili uopšte?!?

Pošto moje skromno iskustvo pominje treću stavku, i eventualno, četvrtu.

Koji potpisi? Odobrenih od strane MS-a? Ili bilo koji exec koji svučeš? Ovo drugo bi bio primer AnaKurnjikovaGola.jpg.exe?

Nemam pojma.

Samo da bi grub preuzeo brigu o izborniku. Može kad hoćeš, uz malo gimnastike.

Kao ništa što si video. Ova dva tvoja, a i kmek uostalom, nemaju baš neke mogućnosti što se tiče izmena. Što nekad nije ni tako loše, da ne zalazim u to. Sam ćeš da se uveriš kad sHebeš lindžu. A može da se promeni baš sve.
 
Ja te nista nisam razumeo :D
Osim za potpis - pa verified signature, neme to veze sa MSom, ne skidam Windows driver pa da ima :)
 
За игре немам појма, не волем емулације па само због једне игре и имам пенџере. Нисам сигуран да је емулација решење.

Свеједно шта прво инсталираш, лако се реши. Лакше је win па линух али никакав проблем било којим редом.

Сва подешавања фонтова су могућа, шта и где конкретно?
 
Ja te nista nisam razumeo :D
Osim za potpis - pa verified signature, neme to veze sa MSom, ne skidam Windows driver pa da ima :)

Da, samo na Linuxu uglavnom ne preuzimaš aplikacije sa svih strana nego iz zvaničnih repoa distribucije i to je već provereno kroz "Authentification Keys" (kao i za Launchpad u slučaju Ubuntu PPA). To bi bilo kao kad bi sumnjao u softver skinut iz Microsoftove prodavnice.

Ako baš i ideš na nešto što nije dostupno iz proverenih izvora, onda mogu biti dostupni ili PGP/GPG ključevi ili bar hash verifikacije.

Ovo oko izgleda, jedino ono što sam vidiš je merodavno ali saglasio bih se da je sve moguće menjati ako ne odgovara.:wave:

Edit: ne obaziri se na moj prethodni post u vezi fonta na temi, totalni misfire. Prosto mi se desilo da se zaboravim i kasnije još i grubo previdim korak koji je bitan u podešavanjima izgleda ako se koriste Qt aplikacije u Gnome-based okruženjima. A takođe sam po malo ćorča.:D
 
Poslednja izmena:
Da, samo na Linuxu uglavnom ne preuzimaš aplikacije sa svih strana nego iz zvaničnih repoa distribucije i to je već provereno kroz "Authentification Keys" (kao i za Launchpad u slučaju Ubuntu PPA). To bi bilo kao kad bi sumnjao u softver skinut iz Microsoftove prodavnice.
A kako se proveravaju?

Ako baš i ideš na nešto što nije dostupno iz proverenih izvora, onda mogu biti dostupni ili PGP/GPG ključevi ili bar hash verifikacije.
Hash i PGP je nesto sto ti garantuje onaj ko hostuje sajt - sta ako ne verujes sajtu?
Hash je samo provera da nije doslo do bit errors u samom fajlu, ne i ko je autor istog.

Ovo oko izgleda, jedino ono što sam vidiš je merodavno ali saglasio bih se da je sve moguće menjati ako ne odgovara.:wave:
Konkretno ja podesim da su svi fontovi TImes New Roman 12, Bold (meni najlakse za citanje, pozadine sto vise da lice na NT/win2000 (isto lakse za gledanje).

Ko je video neki screenshot mog ekrana, zna kako to otprilike izgleda :) Prvo sto mi pada na pamet na Lindzi je da ne mogu Title bar (to je onaj najvisi, gde su Minimize/Maximize/Close) da menjam - pogotovu sto recimo sam ubedjen da ne mogu za Chrome, jer na Windowsu ne moze, bez extenzija i tema ;)
 
Ima 20 distribucija, tek treba izabrati to :)

A boje?
 
A kako se proveravaju?


Hash i PGP je nesto sto ti garantuje onaj ko hostuje sajt - sta ako ne verujes sajtu?
Hash je samo provera da nije doslo do bit errors u samom fajlu, ne i ko je autor istog.


Konkretno ja podesim da su svi fontovi TImes New Roman 12, Bold (meni najlakse za citanje, pozadine sto vise da lice na NT/win2000 (isto lakse za gledanje).

Ko je video neki screenshot mog ekrana, zna kako to otprilike izgleda :) Prvo sto mi pada na pamet na Lindzi je da ne mogu Title bar (to je onaj najvisi, gde su Minimize/Maximize/Close) da menjam - pogotovu sto recimo sam ubedjen da ne mogu za Chrome, jer na Windowsu ne moze, bez extenzija i tema ;)

Provera je automatska. Ako ne veruješ sajtu ne skidaj...

Otkud ti to za title bar? Calexx na KDE ja na Mate...



Čak i Openbox može.:wave:
 
I da sam skinuo sa MS sajta, trazim MSov potpis.
Toliko daleko ne vredi ici.
To sto je Linux mizeran deo trzista pa se virusi ne forsiraju, ne znaci da treba odmarati oci ;)
I sta ako hocu drugde da skidam, zasto odmah zatvarate vrata tome :)

OK, ovo izgleda da mogu boje i fontovi da se podese... jos da se sredi da ne budu tako bledi/providni kao Chrome s*** render?
 
I sta ako hocu drugde da skidam, zasto odmah zatvarate vrata tome :)

Jedan od razloga što frekvenca virusa nije učestala je baš to, što uglavnom instaliraš iz zvaničnih repozitorijuma. Ne držim se toga, ali zaboravljaš da je ovo ipak OS drugačije filosofije i da je softver u najvećoj meri otvoren, što znači da uvek možeš da pogledaš šta je to neki baja napakovao. Tako da, ljudima uglavnom i ne pada na pamet ono na šta nas je vlasnički softver navikao.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno