Šta je novo?

Linux FAQ

Ljudi zar niste jos uvek ukapirali shemu, napravis nesto i kad su korisnici zadovoljni ti to unistis i predjes sa gnome2 na gnome3. Isto kao i plasma 4 presla na plazmu 5. Trend ukidanja opcija, sakrivanja razlicitih opcija, ukidanje nekih opcija zarad kao zastitete korisnika, mi znamo sta vi zelite; da li ja to opisujem windows ili linux? :D

Zato ja i koristim dobri stari XFCE.
Probao sam dosta puta od novog KDE-a do Gnome 3 i uvek se vratim na XFCE.
Mogu samo da kazem da i kde 3.6 i gnome 2 bili odlicni za desktop ali iz nekog cudnog razloga(kao razvoj, isto tako je i kod windowsa), unistili su 2 dobra desktop okruzenja.
 
Poslednja izmena:
Realno za ono sto tebi treba je mozda LVM,nije ti bas ZFS najbolji ako planiras dodavanje. BTRFS jos malo pa pokojni , a cekamo na bcachefs u jednom trenutnku.

Meni treba efikasan snapshot prvenstveno, sam volume management mi i jeste i nije toliko bitan. Mislim treba mi za var, temp i tako to ali realno bi mogao da je sve na root nakaceno a temp na tempfs. Kazu da snapshot nije efikasan u LVM, da obara performanse znacajno cime se gubi poenta. MDRAID + LUKS + LVM + ext4 zaista jeste Unix way ali je problem sto fali onaj deo price, do it well. LVM nije najbolje resenje za snapshot i koliko znam LVM nema cp -reflink a to je najbolji feature btrfs i uopste citavog next gen filesystem koncepta. Pritom su performanse diskova u stripping modu gotovo identicne izmedju MDRAID i BTRFS RAID. Imam i mini MDRAID RAID0, za swap :d. Znam da bi trebao da koristim kernel funkciju koja radi to isto jer bi time izbegao scenario gde swap crkava kada diskovi crknu ali ako jedan od diskova crkne sve crkava tako da to nije bitno u mom slucaju. Nije da mi je swap bitan, vise sam ga postavio na raid0 jer je kul. Ja imam identicne diskove ali ko nema za njega je bolja opcija btrfs raid jer ne moraju particije za raid u sektor da se poklapaju. Moze jedan disk od 300 a drugi od 320 giga, samo sto ce to znaciti da je velicina METADATA ogranicena na onaj manji disk u nizu.

bcachefs ne bih probao jer sam autor kaze da nije jos nacisto kako bi to trebalo da izgleda na kraju, to je jos u nekoj prealfa fazi. Mozda ljudima radi dobro ali sutra moze stici update koji totalno menja rad bcachefs i time svi podaci odlaze u nepovrat. Btrfs ima ozbiljne bagove, bcachefs nema stabilan API.

Nije btrfs pokojni, jos se razvija. Samo ga je Red Hat proglasio nepozeljnim. Isto se moze reci i za Wayland, i on je pokojni u ocima drugih ali ga Red Hat forsira.

U okviru redox projekta jedan tip je razvijao neki TFS, koji je na fazon zfs i btrfs samo pisan u Rustu sto resava mnoge probleme u dizajnu. Steta sto je covek batalio projekat, da ima resurse kao btrfs i zfs do sad bi sigurno bio ispeglaniji i mocniji od pomenutih. Jer sa Rustom nema glavobolje oko memory bagova, data race problemi su daleko manje izrazeni. Pisati ispravan multithreaded C kod je pain in the ass.
 
Ljudi zar niste jos uvek ukapirali shemu, napravis nesto i kad su korisnici zadovoljni ti to unistis i predjes sa gnome2 na gnome3. Isto kao i plasma 4 presla na plazmu 5. Trend ukidanja opcija, sakrivanja razlicitih opcija, ukidanje nekih opcija zarad kao zastitete korisnika, mi znamo sta vi zelite; da li ja to opisujem windows ili linux? :D

Mislim da je Plasma 5 mnogo brže stigla do upotrebljive verzije nego što je to bio slučaj sa verzijom 4. Jedino još tabbed windows fali :| Ali da, to je taj recept - imamo odličan proizvod, ugasimo ga, pokrenemo razvoj novog, i onda tek u 12. iteraciji imamo skoro sve funkcije prethodnog, savršeno funkcionalnog okruženja/sistema/servera/managera :d

Ja sam na računaru koji koriste roditelji instalirao Xubuntu jer je mašina slaba, a nekako podseća na Windows, pa da im bude lakše. Međutim, vidim da je XFCE sasvim funkcionalno okruženje, posebno ako se poredi sa novim GNOME-om.
 
Firefox sa verzijom 59 (nightly) presao u potpunosti na GTK3 i sada ima opciju da se sakrije ruzni titlebar. Ovo se dugo cekalo. Na Plasmi mi ta opcija ne radi, koga ne mrzi neka proba sa ostalim okruzenjima.

5EMn55Y.png
 
Poslednja izmena:
^Smešan poll koji mora da je sastavljao neko ko je prethodno radio u "Praktičnoj Ženi", jer bi samo neko ko je radio u "Praktičnoj Ženi" i nema pojma, osim o voćnim salatama, stavio TrueOS među Linux distroe.:sceptic:

(btw, ne čitam "Praktičnu Ženu" nit me interesuju voćne salate, pretpostavka o sastavljaču je špekulativne prirode)
 
TrueOS drži stabilan 1‰ udela. Zaslužuje da bude u poll-u.
Ne znam gde je sve postovan link za glasanje, ne znam koliko je reprezentativan uzorak glasača, niti znam profil korisnika opensource.com, ali je zanimljivo videti koliko se ova lista razlikuje od DW liste.
 
Onda bi isto bilo zanimljivo videti da su mi u Subotu ušli:

Torquay - Eastleigh 1:2
Caen - Lille 0:1

i koliko se to razlikuje od tvrdnji da se puca na klandži (razbio sam se od kvote:d)

Mali je to uzorak...
 
Video bi ti Eastleigh da Ross Flitney nije odbranio penal pred kraj...
 
Ma kakvi, Torki mi je omiljena rupčaga od tima bio i prošle sezone.:d Samo da se sačeka kvota...:d

Nego, evo sad otvorih stranu 3x u incognito modu za 3 boda u gostima.:D
 
Firefox sa verzijom 59 (nightly) presao u potpunosti na GTK3 i sada ima opciju da se sakrije ruzni titlebar. Ovo se dugo cekalo. Na Plasmi mi ta opcija ne radi, koga ne mrzi neka proba sa ostalim okruzenjima.

Lepo. Mislim da je ovo najkorisnija implementacija CSD u GTK3 aplikacijama do sada. Posto je titlebar stvarno visak u modernim web browserima. Doduse Chromium ovo ima vec neko vreme, ali lepo je sto je i Firefox presao. S tim sto Chromium mislim da jos uvek podrzava i GTK2, kao i alsa i neke druge tehnologije koje su gospoda iz Mozilla proglasili za deprecated.

Nego imam jedno pitanje. Jel zna neko koji je najjefikasniji, najbolji, najstabilniji nacin da se prikaze systemd-nspawn instanca (docker alternativa) sa sve grafickim okruzenjem? Po mogucstvu u sto vecoj rezoluciji i koliko toliko pristojne performanse. Ili da bataljujem graficki prikaz i drzim se konzole?
 
Prosto nevjerovatno, najograniceniji i najzahtjevniji DE. Sreca njihova pa je guran od strane velikih igraca.\

Inace ne koristim cesto ikonice na desktopu, ali opcija treba da postoji.
 
Poslednja izmena:
Nego imam jedno pitanje. Jel zna neko koji je najjefikasniji, najbolji, najstabilniji nacin da se prikaze systemd-nspawn instanca (docker alternativa) sa sve grafickim okruzenjem? Po mogucstvu u sto vecoj rezoluciji i koliko toliko pristojne performanse. Ili da bataljujem graficki prikaz i drzim se konzole?

Instanca čega? Ako misliš na neku GUI aplikaciju, sigurno može ali nisam išao dalje od konzolnog primera pa mogu da nagađam kakve su performanse.
 
Jedan od komentara...

Article is misleading -- Gnome Devs are planning on replacing the Desktop Icons binary with a Shell Extension. There is already a alpha on Gnome's Gitlab of the new [Desktop Icons] that when complete will be superior to the previous implementation and function on multiple monitors and not be a complete hacked together neglected implementation like the previous binary. Not to mention that the only reason that Desktop Icons existed before was due to a X bug that allowed windows to pin to bottom.

This new implementation will also work on Wayland unlike the old implementation.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
zna li neko zasto nema aur-a na kde manjaru, nema uopste ni alien ikonica?
hteo da ga instaliram na jednoj masini i batalio zbog ovoga...
sredio, lazna uzbuna...
 
Poslednja izmena:
Remount ejectovanog USB stika

Sitna forica kad je fleška priključena ali eject-ed a poželite da naknadno još nešto dodate/pogledate bez ponovnog ubodanja (pojma nemam kako/zašto radi, opcija -t ima sasvim drugu svrhu.:D Zgodno, posebno ako je port pozadi )

Kod:
sudo eject -t /dev/sdX
 
^Eh... ovo gore sam probao sa Sony fleškama i radilo, a sad dođem kući probam sa Kingstonima a oni neće (file not found).:D
 
koji program preporucujete za konvertovanje u mp3?
Zelim da prebacim iz lossless formata u mp3 320kbps. odradjuje li ffmpeg dobro taj posao ili ima bolje resenje ?
koje programe (pakete) bi preporucili za tu oblast.. Obrada, da pogledam info fajla (koliko mhz, kbps itd...), konvertovanje,..
Jos ako ima neki softver za vodjenje evidencije muzike i dobar softver za slusanje.. (probao 2 ali mi nisu dobri.. jedino clementine sto mi je ok,ali opet i on mi nije savrsene. navikao sam na musicbee na W10
 
Poslednja izmena:
^Sound Converter - multithreaded converzija tako da je vrlo brz a QuodLibet umesto musicbee.
 
Ljudi pomagajte ako boga znate.Zasto su potrebne tantalove muke da se instalira steam na linuxu. U Pepermint os treba da se oznace cannonical repositories ali ih nema u software izvorima.Ljudi na youtube imaju cannonical repositories ali ih ja nemam u live sesiji napravljenoj pomocu unetbootina... A steama uopste nema u pepermintovim repo-ima iako je baziran an ubuntu 18.04 bionic reaver-u??? Koji *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* stvarno.... $ sudo apt-get update ne pomaze niti $ sudo apt-get upgrade.Pokusao preko debian paketa instalira ga ali onda u terminalu izbaci kad ka pokusam pokrenuti prequsite not met blablabla

https://www.pcsteps.com/2628-install-steam-linux-mint-ubuntu-play/

Ako je ovo preduslov za instalaciju koja bi trebala biti par klikova i gotovo onda bolje da 10 instaliram momentalno ili da se objesim.
 
za igre/steam ti je svakako bolje da instaliras neki win...
 
Kako nema ? Preko Synaptic Package Manager instaliro bez ijednog dodatog ppa u peppermintu 9.
 
Kako nema ? Preko Synaptic Package Manager instaliro bez ijednog dodatog ppa u peppermintu 9.

Kako je tacno zove paket u PPM-u? Ja kad instairam i pokrenem pise da treba neki racku 1.05 balabala verzija necega. Koristim live sesiju napravljenu preko najnovijeg unetbootina smejestenu na HDD a ne na USB.Takodje koloko kod puta da skinem SHA-256 I MD5 iso-a se ne poklapaju nikada.
 
za igre/steam ti je svakako bolje da instaliras neki win...

Bez uvrede ali ti poceo kao oni na stranim forumima kad ih pitas za instalaciju 7-ice na ryzen-u a oni kazu win 10. Ne igram AAA igre stoga mi ne treba windows nije masina iz opisa nego stariji racunar.
 
Kod:
sudo add-apt-repository multiverse
sudo apt install steam

I to ti je to...:wave:

Samo na ovaj nacin moze da se intsalira steam kod mene

$ sudo dpkg --add-architecture i386
$ sudo apt update
$ sudo apt install steam


Da nisu u pitanju te 32-bit libaries koje su bile neophodne za steam i prije kada sam koristio puppy linux?
 
Poslednja izmena:
bas naprotiv, ja bas preporucujem 7icu na svim masinama ;)
mislio sam da je neka krstenija masina u pitanju pa sam zato dao onakav odgovor bez flejmovanja.
i sam imam instaliran jedan wintendo za igre na ssd-u jer je jednostavno bolji za to od bilo kog linuxa.
 
bas naprotiv, ja bas preporucujem 7icu na svim masinama ;)
mislio sam da je neka krstenija masina u pitanju pa sam zato dao onakav odgovor bez flejmovanja.
i sam imam instaliran jedan wintendo za igre na ssd-u jer je jednostavno bolji za to od bilo kog linuxa.

Na krstrenijoj je sedmica.
 
Nazad
Vrh Dno